Kukula
04.08.05,18:56
Ahojte, vie mi niekto poradiť ako mam zaučtovat vklad tichého spoločníka do pokladne MD 211/????, dakujem
ondrejvla
04.08.05,17:07
No ešte som tichého spoločníka neúčtovala, bola som v tom,, že tichý spoločník - nesmie byť nikde jeho meno zverejnené, ani v účtovníctve.
No ale ak áno, tak jedine : MD 211/A / D 411/A. A ako si účtovala ostatných spoločníkov?
Kukula
04.08.05,17:39
Dakujem Vlasti, ja som zatial nemala čest účtovat ostatných spoločníkov, lebo som prebrala učtovníctvo a už to bolo zaúčtované.No mam zmluvu o tichom spoločenstve a ked vloží peniaze v hotovosti tak to musím nejako zaúčtovať....T.z. že vklad tichého spoločníka zvyšuje ZI, mne sa zda že nie, no neviem prosim poradte.
ondrejvla
04.08.05,18:26
Dakujem Vlasti, ja som zatial nemala čest účtovat ostatných spoločníkov, lebo som prebrala učtovníctvo a už to bolo zaúčtované.No mam zmluvu o tichom spoločenstve a ked vloží peniaze v hotovosti tak to musím nejako zaúčtovať....T.z. že vklad tichého spoločníka zvyšuje ZI, mne sa zda že nie, no neviem prosim poradte.
Vklad každého spoločníka zvyšuje ZI. Pokiaľ ide o vklad a chceš ho tak účtovať.
lenkak
04.08.05,18:42
Podľa postupov účtovania pre podnikateľov sa na účte 479 – Ostatné dlhodobé záväzky, okrem iného účtujú aj záväzky vyplývajúce z tichého spoločenstva.


Spôsob účtovania:

Prijatý vklad od tichého spoločníka v hotovosti do pokladnice: 211 /479
Johanka
04.08.05,18:55
Na 411 sa má účtovať ZI zapísané v obch.registri. Vklad tichého spoločníka sa tam nezapisuje. Na zmeny ZI do doby zápisu slúži účet 419, ale len do doby zápisu do OR. Takže tadiaľto asi cesta nevedie.

Skôr by sa mi páčil účet 413 - Ostatné kapitálové fondy, kde sa účtujú ostatné peňažné aj nepeňažné kapitálové vklady, ktoré pri ich vytvorení nezvyšujú ZI spoločnosti.
ondrejvla
04.08.05,18:55
Áno, môže byť aj takto! Len pri žiadostiach o úvery banky neradi vidia na tomto účte zostatky. Skutočne som ešte neúčtovala tichého spoločníka.
Johanka
04.08.05,18:57
To je dobré Lenka, zase idem spať múdrejšia!
ondrejvla
04.08.05,19:06
Len doplním, už to viem :

Vyplatenie vkladu tichého spoloč. 479/211, 221
úroky z vkladu tich.spoloč. 562/479
Vyplat.podielu na zisku tich.spol. 431/379 a 379/211, 221
lenkak
04.08.05,19:07
Johanka aj ja, našla som to v Poradcovi podnikateľa.
KEJKA
05.08.05,06:49
určite je to účet 479 !!
sway
31.10.05,17:43
VEĽKÁ PROSBA

Zdravím a otváram zasa túto témičku možno sa Vám budú zdať moje otázočky "prijednoduché" - ale sorry , fakt som sa s takým ešte nestretla a budem rada každej pomoci :confused: , vopred vďaka, takže:
- viete mi poradiť ako je to s Tichým spoločníkom? - popozerala som si zmluvy - fajn ak sa podarí použijem ich, ale neviem, ak by som chcela byť tichým spoločníkom v s.r.o. - je to naozaj anonymné? - bude moje meno niekde uvádzané?, ako vložím vklad?, ako mi vyplatia moje podiely na zisku? (ak nechcú uviesť moje meno) - a hlavne to ma zauíma, či musia uviesť moje meno do OR či iných inštitúcií?, či sa niekedy niekto nepovolaný môže dozvedieť, že som v tej firme tichým spoločníkom...
**********************************************
nebojte nejde o nič nekalé !!! díííík ;)
ajobs
31.10.05,17:53
VEĽKÁ PROSBA

Zdravím a otváram zasa túto témičku možno sa Vám budú zdať moje otázočky "prijednoduché" - ale sorry , fakt som sa s takým ešte nestretla a budem rada každej pomoci :confused: , vopred vďaka, takže:
- viete mi poradiť ako je to s Tichým spoločníkom? - popozerala som si zmluvy - fajn ak sa podarí použijem ich, ale neviem, ak by som chcela byť tichým spoločníkom v s.r.o. - je to naozaj anonymné? - bude moje meno niekde uvádzané?, ako vložím vklad?, ako mi vyplatia moje podiely na zisku? (ak nechcú uviesť moje meno) - a hlavne to ma zauíma, či musia uviesť moje meno do OR či iných inštitúcií?, či sa niekedy niekto nepovolaný môže dozvedieť, že som v tej firme tichým spoločníkom...
**********************************************
nebojte nejde o nič nekalé !!! díííík ;)
Tichý spoločník je preto TICHÝ, pretože sa jeho meno nikde neuvádza ani oficiálne nevystupuje za firmu ako štatutár, alebo iný člen jeho orgánu. Používa sa predovšetkým v obchdoných spoločnostiach typu s.r.o. (alebo u združení), pretože v prípadne akciových spoločností je možné tento inštitút nahradiť inštitútom vydania listinných akcií na doručiteľa a potom nikdo nevie, kto je vlastne akcionárom a.s.
Pri pristúpení tichého spoločníka v s.r.o. sa spisuje zmluva, ktorú by mali mať k dispozícii iba konateľ, resp. poverený spoločník s.r.o. Nezakladá sa do firemných dokumentov, ani do zbierky listín v OR.
sway
31.10.05,18:34
Tichý spoločník je preto TICHÝ, pretože sa jeho meno nikde neuvádza ani oficiálne nevystupuje za firmu ako štatutár, alebo iný člen jeho orgánu. Používa sa predovšetkým v obchdoných spoločnostiach typu s.r.o. (alebo u združení), pretože v prípadne akciových spoločností je možné tento inštitút nahradiť inštitútom vydania listinných akcií na doručiteľa a potom nikdo nevie, kto je vlastne akcionárom a.s.
Pri pristúpení tichého spoločníka v s.r.o. sa spisuje zmluva, ktorú by mali mať k dispozícii iba konateľ, resp. poverený spoločník s.r.o. Nezakladá sa do firemných dokumentov, ani do zbierky listín v OR.
Vďaka!!! ;)
A vieš potom aj následné kroky? - ako v účtovníctve?, technickú stránku: - vklad len od "Tichý spoločník", vyplatený poddiel na zisku - Vyplatené komu: Tichý spoločník...?
ďakujem!!! :)
ajobs
31.10.05,19:00
Vďaka!!! ;)
A vieš potom aj následné kroky? - ako v účtovníctve?, technickú stránku: - vklad len od "Tichý spoločník", vyplatený poddiel na zisku - Vyplatené komu: Tichý spoločník...?
ďakujem!!! :)
V účtovníctve neviem - nie je to moja parketa - tam asi pomôžu Lenka a Vlasta, už tu niečo písali, ale pokiaľ ide o technickú stránku veci, malo by stačiť : vyplatenie podielu na zisku tichému spoločníkovi podľa zmluvy z dňa xy.zw.2005, detto aj vklad. Keďže zisk po zdanení, ktorý je rozdelený osobám s majetkovou účasťou na spoločnosti už nie je od roku 2005 zdaňovaný, nemá čo zaujímať ani daňové úrady ako zisk prerozdelili spoločníci v prospech tretích osôb. Samozrejme ich povinnosť zdaniť príjem tým nie je dotknutá, čiže úplná anonymita aj tak trochu pokrivkáva. Naviac, ak by bol vklad TS predmetom prania špinavých peňazí, môžu sa oň zaujímať orgány činné v trestnom konaní, alebo finančná polícia.:rolleyes: Ale to určite nie je tvoj prípad.:) :)
lenkak
31.10.05,20:17
vklad alebo vyplatenie tichého spoločníka - ak sú viacerí, stačí si ich rozlíšiť analytikou, nemusíš uvádzať ich meno.
sway
01.11.05,09:01
Veľmi pekne všetkým ďakujem ! :)

Aj za priloženú zmluvu v iných príspevkoch.:p
KEJKA
01.11.05,09:51
ahoj sway
v sro sa uctuje financna ucast ticheho spolocnika na 479-vklad ticheho spolocnika.
Myslim vsak ze "tichy" je vo vztahu sro a okolie nie vo vztahu tichy spolocnik versus DU.
sway
01.11.05,10:17
ahoj sway
v sro sa uctuje financna ucast ticheho spolocnika na 479-vklad ticheho spolocnika.
Myslim vsak ze "tichy" je vo vztahu sro a okolie nie vo vztahu tichy spolocnik versus DU.Veď tichý spol. si prizná svoj podiel v svojom Daňovom priznaní, nie? -s.r.o. ho nemusí uvádzať, však? a nevieš prosím Ťa § podľa ktorého (ak nie, nič to pohľadám), len všetko zisťujem, nech nespravíme chybu.... moc,moc dík.:o
lenkak
01.11.05,10:20
Tichý spoločník sa voči DU vysporiada sám ako občan.
sway
01.11.05,10:23
Tichý spoločník sa voči DU vysporiada sám ako občan.
Fajn, fajn, asi takto som si to aj myslela...., moc díííík ;)
KEJKA
01.11.05,16:33
Fajn, fajn, asi takto som si to aj myslela...., moc díííík ;)áno aj ja. len som upozornila, lebo sa stretavam s tým, že na vysporiadanie s DU sa akosi "zabúda".
lenkak
01.11.05,16:38
Ale keď už je niekto tichým spoločníkom, tak by mal vedieť aké sú jeho povinnosti s príslušnými inštitúciami. A s DU žiadna sranda.