andrea4211
23.07.09,15:11
Ahojte! Chcem sa poradit. Robim DP k DPH za II.kvartal.Robi mi problem dobropis.Ked ho evidujem do evidencie DPH, zapnem volbu oprava zakladu dane D - hodnota sa mi neprenesie do r. 21 - odpocitanie dane celkom, z toho podla §51 ods. 1 písm. a). Preco? Prosim poradte. Dakujem.
Paula
23.07.09,13:14
Dobropisy sa do r.21 nezapočítavajú.
aldora
23.07.09,13:14
aký máš soft?
suhlasim s Paula, pozri riadok 19
andrea4211
23.07.09,13:33
Robim v Alfe od Kros. Takze sumy z faktur bez dobropisu mam 1266,21 r.21, dobropis suma -1,78, r.19 mam 1264,43. Je to spravne?
macula
23.07.09,13:35
Je to správne
RKaja
17.09.09,10:56
Ahojte, mám podobný problém. Šéf nakupoval náhr. súčiastky do auta, vystavili mu faktúru, ktorú hneď v hotovosti zaplatil. Potom ale zistil, že kúpené súčiastky nepasujú, tak ich reklamoval - peniaze mu vrátili. Ako správne zaúčtovať takýto doklad - cez pokladňu som nahodila do výdavkov mínusom. Ale čo s tou DPH, všetky opravy faktúr si evidujem cez záväzky cez opravy faktúr, a na tlačive dph sa mi zobrazujú v riadku 18,19. Toto sa mi tam ale nezobrazilo (resp. je to v r.20,21 - už zahrnuté v celkovej sume ) Môže to takto byť, alebo som si mala vyžiadať faktúru a zaúčtovať to cez nové záväzky ?
apsgroup
24.09.09,08:45
Mám zvlastny pripad. V 10 % sadzbe DPH mám v mesiaci len dobropis s 10 % sadzbou na odpocet. Ako to mám zapisat do riadku 18 danoveho priznania, ked je tam minus? Akoze odpocet - /-0,1/???
apsgroup
24.09.09,10:08
Mám zvlastny pripad. V 10 % sadzbe DPH mám v mesiaci len dobropis s 10 % sadzbou na odpocet. Ako to mám zapisat do riadku 18 danoveho priznania, ked je tam minus? Akoze odpocet - /-0,1/???
Prosim,nemal niekto taky pripad?
azla
24.09.09,10:30
Mám zvlastny pripad. V 10 % sadzbe DPH mám v mesiaci len dobropis s 10 % sadzbou na odpocet. Ako to mám zapisat do riadku 18 danoveho priznania, ked je tam minus? Akoze odpocet - /-0,1/???

V jednom mesiaci nám nastal takýto prípad - nevedeli sme to vyriešiť - tak sme hodnotu z r. 18 uviedli v r. 19. ˇ
Išlo o malú hodnotu, tak sme to nepovažovali za veľkú chybu (:D).

Jednoducho vyvstalo to na poslednú chvíľu a už nebol čas študovať a riešiť.
Pri daňovom priznaní vo firme sme si napísali poznámku.

Dokonca, som skúšala vyplniť s takým údajom DP na internete a jednoducho to nešlo.

Povedala som si, že sa k tomu vrátim, ako to ma byť správne podľa pravidiel a zákona. - len som sa k tomu už zabudla vrátiť.:rolleyes:

Čiže aj mňa zaujíma odpoveď na otázku - Ako to má byť správne ?
Paula
24.09.09,10:32
Nemala som, ale urobila by som tak, ako píšeš. Do prvého bieleho okienka by som dala znamienko mínus.
azla
24.09.09,11:12
Nemala som, ale urobila by som tak, ako píšeš. Do prvého bieleho okienka by som dala znamienko mínus.

Neviem, ako to potom systém po zosnímaní vyhodnotí :D, lebo ak si skusiš vyplniť na stránke drsr.

napr. maš iba 2 riadky

r. 2...............100
r.18................-1

mala by si mať povinnosť 101 a na stránke to vypočíta 99.
Paula
24.09.09,11:30
Urobila som pokus vo svojom softe...prepísalo mi znamienko na + v danom riadku.
Aljok
24.09.09,12:03
Je to tak ako napísala Paula. Ak máš v danom období len dobropis tak ho napíšeš do DP so znamienkom plus a tak Ti ho priráta k daňovej povinnosti.
Aljok
24.09.09,12:10
Mám zvlastny pripad. V 10 % sadzbe DPH mám v mesiaci len dobropis s 10 % sadzbou na odpocet. Ako to mám zapisat do riadku 18 danoveho priznania, ked je tam minus? Akoze odpocet - /-0,1/???
Daj to do r. 18 so znamienkom plus.
apsgroup
24.09.09,12:19
Dakujem za reakcie, len neviem ked je v riadku 18 to znamienko minus predtlacene ci to mozem zmenit a prepisat, alebo napisat este jedno minus. To je uz zlozita matematika /minus plus minus/ je plus. Zajtra sa oytam na danovom,uvidim co mi povedia, dam vediet.
honeyflower
28.09.09,09:41
Ahojte, tiez som riesila tento mesiac vela dobropisov. Bola som sa pytat na danovom co s tym a oni mi povedali, ze musim urobit dodatocne danove ku kazdemu meisacu, ktoreho sa oprava povodnej faktury dobropisom, tyka. Ked to tak spravis, nebude smat problem s vyplnenim DPH lebo budes mat vsade spravne znamienka.
Paula
28.09.09,09:53
Ahojte, tiez som riesila tento mesiac vela dobropisov. Bola som sa pytat na danovom co s tym a oni mi povedali, ze musim urobit dodatocne danove ku kazdemu meisacu, ktoreho sa oprava povodnej faktury dobropisom, tyka. Ked to tak spravis, nebude smat problem s vyplnenim DPH lebo budes mat vsade spravne znamienka.



Som z toho daňového v šoku. Pretože o dobropise sa účtuje s dátumom jeho obdržania.
adabirk
28.09.09,09:58
- nechápem odpoveď DÚ - ak by išlo o vydané dobropisy je na to § 25 ods. 3 zákona - dobropis sa dáva do zdaňovacieho obdobia kedy sa doklad o oprave základu dane vyhotovil
- pochopila som však, že sa bavíme o došlých dobropisoch a potom tu je §53 zákona o DPH a dobropis sa dáva v tom zdaňovacom období kedy platiteľ doklad o oprave základu dane obdrží.
Paula
28.09.09,09:59
§ 25
Oprava základu dane
.
(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane,a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.

§ 53
Oprava odpočítanej dane
.
2) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zvýšenie základu dane, má platiteľ, ktorý odpočítal daň, právo opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.
Katarína Cigánová
28.09.09,10:00
Dakujem za reakcie, len neviem ked je v riadku 18 to znamienko minus predtlacene ci to mozem zmenit a prepisat, alebo napisat este jedno minus. To je uz zlozita matematika /minus plus minus/ je plus. Zajtra sa oytam na danovom,uvidim co mi povedia, dam vediet.
DPh si si zrejme vyriešil /a/ , ale minus plus minus je minus , minus krat minus je plus , - aby sa ti lepšie ratalo:).
apsgroup
16.10.09,06:28
Mám zvlastny pripad. V 10 % sadzbe DPH mám v mesiaci len dobropis s 10 % sadzbou na odpocet. Ako to mám zapisat do riadku 18 danoveho priznania, ked je tam minus? Akoze odpocet - /-0,1/???
Tak na DU mi kazali napisat to do riadku 18 a prepisat znamienko na +.
Ze ak im to vyhodi chybu ozvu sa. Zatial sa neozvali.Bola to DPH za 8/2009,odovzdane 25.9.2009,tak zrejme je to dobre.
Dakujem za odpovede.
marina8
03.11.09,16:36
mozete mi niekto povedat, kde to najdem v zakone poriesene?

dodavatel IC DPH vystavil fakturu odberatelovi neplatca DPH este v roku 2008. Odberatel to mal cele v nakladoch aj s DPH.
v roku 2009 dodavatel vystavil dobropis na cast plnenia, ale medzitym odberatel sa uz stal platcom DPH.
a teraz ako sa vysporiada DPH z dobropisu, musi urobit teraz odberatel uz ako platca DPH opravu odpocitanej dane?
prezrela som uz vselijake komentare a usmernenia, ale vzdy to je riesene iba medzi dvoma platitelmi DPH

dakujem:)
adabirk
04.11.09,08:52
- no podľa môjho názoru je odpoveď priamo v zákone o DPH
§ 53 ods. 1
(1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.

- vo vašom prípade ste si daň neodpočítali, t.z. nemáte ani povinnosť opraviť odpočítanú daň.
marina8
04.11.09,15:14
- no podľa môjho názoru je odpoveď priamo v zákone o DPH
§ 53 ods. 1
(1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.

- vo vašom prípade ste si daň neodpočítali, t.z. nemáte ani povinnosť opraviť odpočítanú daň.


dakujem:)
zoe
03.12.09,12:19
Ahojte, ak som tie dobrppisy v riadku 21 predsa len uviedla?..žiaľ, robila som to nespravne.. mam urobit dodatočné DP za každý mesiac za rok 2009? ( v konečnom dosledku sa nič nezmeni, len teda suma v riadku 21 DP od DPH) co vy na to? dakujem :((
Zlata
11.12.09,09:25
(1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.

Moja otázočka znie, dodávateľ vystavil dobropis v 9. mes. 2009 , zdaniteľné plnenie tiež v 09/2009.
Odberateľ dobropis pravdepodobne z vlastnou vinou nezaevidoval do knihy záväzkov a daňovej evidencie v 09/2009. Až v mes.11/2009 došiel na to a vyžiadal si dobropis od dodávateľa znova.
Môže ho zaevidovať v 11/2009 alebo musí podať dodatočné priznanie DPH?
Zoltán Kovács
11.12.09,09:34
(1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.

Moja otázočka znie, dodávateľ vystavil dobropis v 9. mes. 2009 , zdaniteľné plnenie tiež v 09/2009.
Odberateľ dobropis pravdepodobne z vlastnou vinou nezaevidoval do knihy záväzkov a daňovej evidencie v 09/2009. Až v mes.11/2009 došiel na to a vyžiadal si dobropis od dodávateľa znova.
Môže ho zaevidovať v 11/2009 alebo musí podať dodatočné priznanie DPH?

Áno môže. Odporúčam odložiť si obálku, kde je prípadne razítko z pošty.
Zlata
11.12.09,09:51
Áno môže. Odporúčam odložiť si obálku, kde je prípadne razítko z pošty.

Vďaka,
to som rada že pre pár euráčov sa nemusím zdržovať.
L-M
21.01.10,10:41
Pekný deň prajem,chcela by som sa opýtať ako neznalá tejto problematiky ak je vystavená faktúra a k tomu hneď dobropis, pretože sa pomýlili v druho tovaru a zároveň žiadosť o zápočet aj tak je povinné v prizn.k DPH uviesť sumu tohto dobropisu do r. 19?
V záväzkoch mám dobropis evidovaný s mínusovou položkou do evod.DPH mi to ide tiež so znamienkom mínus. Tým pádom v riadku 19 budem mať o tú sumu DPH z dobropisu menej ako v r. 21. Je to tak správne?
Vopred ďakujem za vysvetlenie
L-M
21.01.10,13:21
Pekný deň prajem,chcela by som sa opýtať ako neznalá tejto problematiky ak je vystavená faktúra a k tomu hneď dobropis, pretože sa pomýlili v druho tovaru a zároveň žiadosť o zápočet aj tak je povinné v prizn.k DPH uviesť sumu tohto dobropisu do r. 19?
V záväzkoch mám dobropis evidovaný s mínusovou položkou do evod.DPH mi to ide tiež so znamienkom mínus. Tým pádom v riadku 19 budem mať o tú sumu DPH z dobropisu menej ako v r. 21. Je to tak správne?
Vopred ďakujem za vysvetlenie
Prosím,viem, že máte teraz všetci veľa práce, ale termín na DPH sa nezvratne blíži...
Paula
21.01.10,13:28
Pekný deň prajem,chcela by som sa opýtať ako neznalá tejto problematiky ak je vystavená faktúra a k tomu hneď dobropis, pretože sa pomýlili v druho tovaru a zároveň žiadosť o zápočet aj tak je povinné v prizn.k DPH uviesť sumu tohto dobropisu do r. 19?
V záväzkoch mám dobropis evidovaný s mínusovou položkou do evod.DPH mi to ide tiež so znamienkom mínus. Tým pádom v riadku 19 budem mať o tú sumu DPH z dobropisu menej ako v r. 21. Je to tak správne?
Vopred ďakujem za vysvetlenie


Správne, do r. 21 sa dobropis nezapočítava.
mamuša
17.04.10,19:12
Mne zapísalo daň z dobropisu plusovou hodnotou do riadku 23 a teraz neviem, či to mám tiež správne.