renata
23.07.09,15:22
Prosím o radu, vykonali sme opravu na vodovodnom potrubí v ČR (dodanie tovaru s inštaláciou) na základe objednávky od odberateľa s IČ - DPH reg.v ČR. Faktúru som vystavila bez DPH. Mám povinnosť podať na toto dodanie súhrnný výkaz ? Ďakujem.
macula
23.07.09,13:27
Ano , toto dodanie ide do súhrnného výkazu
zuzanar
23.07.09,14:12
zo stránky drsr.sk
Otázka: Spoločnosť s.r.o.- platiteľ DPH vykonáva pre českú spoločnosť montážne práce spolu s dodávkou vzduchotechnického potrubia na území ČR. Potrubie prepravila do ČR slovenská firma. Keďže ide o miesto plnenia v zahraničí, vystaví slov. spoločnosť faktúru bez DPH? Do ktorých riadkov daňového priznania má uviesť jednotlivé položky? Musíme na dodávku potrubia podať Súhrnný výkaz?
Odpoveď:
Podľa § 13 ods. 1 písm. b/ zákona o DPH ak je dodanie tovaru spojené s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, miestom dodania tovaru je miesto, kde je tovar inštalovaný alebo zmontovaný. Ak aplikáciou daného ustanovenia platiteľ zistí, že miestom dodania tovaru spojené s inštaláciou alebo montážou je iný členský štát, potom daná dodávka na základe § 2 ods. 1 písm. a/ zákona o DPH nie je predmetom dane v SR ale v príslušnom členskom štáte, kde je potrebné postupovať pri zdaňovaní v súlade so zákonmi daného štátu. Takáto dodávka sa neuvádza do súhrnného výkazu, ani do daňového priznania k DPH; eviduje sa len v záznamoch vedených podľa § 70 zákona o DPH.
andreaS
02.08.09,15:54
prisiel "pozdrav" z danoveho uradu, ze sa nepodal suhrnny vykaz za 3.Q 2008... kontrolujem si to a prisla som na chybu... ale nie ze sme ho mali podat, ale zlym nastavenim v programe mi hodilo sluzbu do CR medzi § 43 ods 1,2 a 4 a tuto sumu mi potom taha aj do stvrtrocneho vykazu... Islo vsak o dodanie sluzby bez dodavky tovaru...

Mam podat dodatocne stvrtrocne priznanie, kde zmenim nastavenie v programe, aby mi namiesto §43 hodilo do kolonky §46,47,48 ods 8?

Konkretne v tomto stvrtroku boli vykonane sluzby pre dve firmy:
1. pre firmu z inej clenskej krajiny, ale sluzba sa vykonala na slovensku
2. pre SK firmu, kt. si sluzbu objednala pod CZ IC DPH a dodanie bolo v CZ

Uz som z toho tak zmagorena, ze neviem, ako to malo byt spravne...
Tamila
03.08.09,07:04
Áno, ja by som to riešila dodatočným štvrťročným priznaním.
andreaS
03.08.09,09:31
Oki, tak opravim tu kolonku, kde mi strcilo sluzbu do sluzby, tym padom nemam nic v §43... to znamena, ze nie je povinnost podavat suhrnny vykaz... dobre tomu rozumiem?
Vladimír Ozimý
03.08.09,09:34
Súhrnný výkaz sa podáva len v dvoch prípadoch:

a) dodanie tovaru podľa § 43
b) dodanie tovaru podľa § 45 ak ste prvým odberateľom

V ostatných prípadoch sa súhrnný výkaz nepodáva, t.j. nepodáva sa zatiaľ pri službách s miestom dodania v zahraničí a ani pri dodaní tovaru s inštaláciou.
Ak Vám počítač zle zaradil dodanie tovaru s inštáláciou v rámci evidencie DPH a následne aj do daňového priznania, pričom tam nemá čo robiť...tak treba podať DDP.
andreaS
03.08.09,09:37
dakujem...

ono je to viac-menej moja chyba... pretoze v danej firme vystavuju pracovnici faktury samy a nemaju potuchy o typoch dph (aby program aj spravne zaradil sumu do priznania dph) a proste som si to neprekontrolovala... inak so zahranicim nerobia...

som poucena na vlastnej chybe...
sztracena
05.08.09,13:24
Pekne prosím súrnu radu. učtujem v ALFE. Ide o nasledovné: podnikanie v autodoprave, fa sa hlavne do zahraničia bez DPH. Ak sa vystaví fa v EUR do ČR zapíše sa to do riadku 13 na daňovom priznaní (DPH), ak sa však vystaví fa v CZK hoci aj tej istej firme už sa to zapíše do riadku 14 na daňovom priznaní. Tým že je to na riadku 14 DU chce súhrnný výkaz. Je to správne na riadku 14 ? alebo by to v tom riadku nemalo byť?
andreaS
12.08.09,12:48
prisiel "pozdrav" z danoveho uradu, ze sa nepodal suhrnny vykaz za 3.Q 2008... kontrolujem si to a prisla som na chybu... ale nie ze sme ho mali podat, ale zlym nastavenim v programe mi hodilo sluzbu do CR medzi § 43 ods 1,2 a 4 a tuto sumu mi potom taha aj do stvrtrocneho vykazu... Islo vsak o dodanie sluzby bez dodavky tovaru...

Mam podat dodatocne stvrtrocne priznanie, kde zmenim nastavenie v programe, aby mi namiesto §43 hodilo do kolonky §46,47,48 ods 8?

Konkretne v tomto stvrtroku boli vykonane sluzby pre dve firmy:
1. pre firmu z inej clenskej krajiny, ale sluzba sa vykonala na slovensku
2. pre SK firmu, kt. si sluzbu objednala pod CZ IC DPH a dodanie bolo v CZ

Uz som z toho tak zmagorena, ze neviem, ako to malo byt spravne...

pre istotu si chcem overit, ci som dobre urobila, ked som dane dve sluzby vobec neuviedla do dodatocneho danoveho priznania k dph...
Tamila
12.08.09,13:00
pre istotu si chcem overit, ci som dobre urobila, ked som dane dve sluzby vobec neuviedla do dodatocneho danoveho priznania k dph...
Dodanie služby do zahraničia sa neuvádza v daňovom priznaní.
tibor1000
12.10.09,08:09
Zdravím Vás kolegovia, prosím Vás,
keď predávame tovar do ČR, faktúru vystavujeme bez DPH, sumu uvedieme do r. 14 danoveho prizn. DPH, dalej do suhrnneho vykazu.

na fakturu treba napisat,ze "podla § 43 je povinny odberatel odviezť DPH z nadobudnuteho tovaru"?

Ďakujem vam vopred za pomoc
Tamila
12.10.09,08:23
Dodanie tovaru do ČR sa uvedie v DP v r. 13 a 14, ďalej v súhrnnom výkaze.
Na fa treba napísať, že tovar je oslobodený od DPH na základe §43 zákona 222/2004 Z.z.
tibor1000
12.10.09,08:55
Dodanie tovaru do ČR sa uvedie v DP v r. 13 a 14, ďalej v súhrnnom výkaze.
Na fa treba napísať, že tovar je oslobodený od DPH na základe §43 zákona 222/2004 Z.z.

ďakujem za odpoveď.
A treba prosim k odberateľskej faktúre pripojiť aj JCD?
Tamila
12.10.09,08:57
Do krajín EÚ sa nedáva JCD, ak je tovar prepravený nákladdnou dopravou, treba CMR, ak je prepravený inak, treba potvrdenie pravzatia tovaru, aby bolo jasné, že tovar opustil SR.
JCD ide iba do tretích krajín.
tibor1000
12.10.09,10:54
Do krajín EÚ sa nedáva JCD, ak je tovar prepravený nákladdnou dopravou, treba CMR, ak je prepravený inak, treba potvrdenie pravzatia tovaru, aby bolo jasné, že tovar opustil SR.
JCD ide iba do tretích krajín.

A ak bol tovar zaslany na dobierku,staci potvrdenie o podani balika z pošty?
Tamila
12.10.09,11:44
Možno by aj stačilo, takúto skúsenosť nemám, ale ja by som do balíka priložila dodací list a žiadala by som vrátiť potvrdený späť.
tibor1000
12.10.09,12:23
Ďakujem ti pekne Tamila
ivkň
12.07.12,07:39
DObrý deň,

chcem sa spýtať ohľadne dodania tovaru spojeného s montážou, do ktorého riadku DP potom táto suma musí ísť? a je nutné účtovať samostatne tovar a samostatne montáž?? Prosím o radu.

Ďakujem.