lukras
23.07.09,15:21
Dobrý deň,

som SZČO, vediem JU, chcem sa spýtať, či je kúpa pozemku s unimobunkou
VOZD? ako sa odpisuje?, môže byť unimobunka kancelárskym priestorom?
Jedná sa o kúpu pozemku od fyzickej osoby - a aké ďalšie povinnosti mi s týmto úkonom vznikajú?

ďakujem za odpoveď
Lianka
23.07.09,15:35
Pozemok sa neodpisuje (§ 23, ods. 1a) zakona o dani z prijmov).

Unimobunku v OC vyssej ako 1 700 EUR zaradis na kartu majetku a odpisujes. (Teraz ti nepoviem KP.)

Ak bude platba realizovana v hovotosti, v zavislosti od vysky vyplatenej sumy - oznamovacia povinnost (§ 32, ods. 5 zakona o sprave dani a poplatkov).

Link je tu:
http://www.porada.sk/t87544-predaj-unimobunky-fo-podnikatelovi.html
betka
25.07.09,18:30
Trošku by som si dala pozor.

Čo ak je unimobunka nehnutelnosťou zaradenou v 4.OS. Je potrebné ju odpisovať daňovo 20 rokov, i keď je OC aj 100€.;)
- unimobunka može mať súpisné číslo
- može byť zapísaná v katastri nehnutelnosti
- úrad mohol dať povolenie na dočasné užívanie stavby napr. na 3 roky, potom odpisujem 3 roky, pokial nesplna podla stavebného zákona definíciu stavby.

Unimobunka chápaná ako pojem unimobunka može byť zaradená 2,3,4 OS. Ale je potrebné pozrieť aké parametre splna.

Stavbou je v tom prípade, ak je napojená na verejnú kanalizáciu, má vlastné elekt. zariadenie....

Len tak pre info.


POZOR ZDP:

(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako eur 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,


b) budovy a iné stavby106) okrem( Tu nie je definovaná cena 1700 € pozor. Aj 100€ je DHM odpisovaný)

1. prevádzkových banských diel,
2. drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, 107)

c) pestovateľské celky trvalých porastov108) podľa odseku 5 s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky,
d) zvieratá uvedené v prílohe,
e) iný majetok podľa odseku 6.