figiba
23.07.09,17:05
Brat si chce odo mna pozicat urcitu sumu.
Ako to mam spravne napisat, aby vsetko bolo OK?
ale kde sa o tom mozem dozvediet viac, prip. kde je nejaky vzor ako sa to ma spravne urobit.
dakujem
Lianka
23.07.09,15:16
Najlepsie zmluvou o pozicke, kde si urcite podmienky (vyska pozicky, datum a vyska splatok, urok a pod.), aj sposoby rucenia, prip. sankcie.

Pozri aj tu: http://www.porada.sk/t115933-peniaze.html
arizona
23.07.09,19:06
Lianka
24.07.09,13:13
mimotemy

Ak by som mal takého brata, ze s nim na pozicanie musim uzavriet zmluvu - tak mu ani nepoziciam.

S tymto by som nesuhlasila. Ani vlastnemu bratovi by som peniaze bez zmluvy len tak z rucky do rucky nedala! Nikdy nevies... A ako sa ona potom domoze svojich penazi? "Po bratsky?" Tiez mam takto a este aj viac osetrene veci s rodinnymi prislusnikmi, takto aspon kazdy z nas vie, na com je. A fungujeme dalej... ziadne zle vztahy. Istota je istota.
figiba
25.07.09,12:44
S tymto by som nesuhlasila. Ani vlastnemu bratovi by som peniaze bez zmluvy len tak z rucky do rucky nedala! Nikdy nevies... A ako sa ona potom domoze svojich penazi? "Po bratsky?" Tiez mam takto a este aj viac osetrene veci s rodinnymi prislusnikmi, takto aspon kazdy z nas vie, na com je. A fungujeme dalej... ziadne zle vztahy. Istota je istota.

Ja sa riadim heslom-
DOVERUJ ALE PREVERUJ.
:)
misomiso
25.07.09,13:24
Ide to aj s papierom, aj bez papiera. Kazdy musi vediet, s kym ma co do cinenia, ci treba papier alebo by sa tym naopak kazili vztahy.

Ja som si tiez napriklad musel zvykat na to, ze medzi mnohymi ludmi v urcitych kruhoch je uplne bezne, ze ak sa odovzdavaju peniaze v hotovosti, tak sa neprepocitavaju - a to ani velke sumy. Proste davate partnerovi tucnu obalku s bankovkami, on ju iba strci do kufrika, na vasu prekvapenu poznamku ci si to nechce preratat iba (tiez trocha udivene) odpovie, ze nie. Nabuduce od neho preberate tucnu obalku vy, a je vam neprijemne to zacat rarat, pretoze by ste tym dali najavo, ze mu nedoverujete. Pritom - stat sa moze vselico, aj ked to prave nesiete z naky, tak tam pocet bankoviek teoreticky nemusi sediet.

Ja som napr. vzdy bol za prepocitavanie kazdej hotovosti, no postupom casu som si musel zvyknut a je pravda, ze sa mi u tychto ludi nikdy nestalo, ze by nejaka banovka chybala. Je to vec zvyku, ci clovek vsadi na istotu, alebo sa prisposobi "spolocenskym konvenciam".
mona091
25.07.09,14:07
Ide to aj s papierom, aj bez papiera. Kazdy musi vediet, s kym ma co do cinenia, ci treba papier alebo by sa tym naopak kazili vztahy.

Ja som si tiez napriklad musel zvykat na to, ze medzi mnohymi ludmi v urcitych kruhoch je uplne bezne, ze ak sa odovzdavaju peniaze v hotovosti, tak sa neprepocitavaju - a to ani velke sumy. Proste davate partnerovi tucnu obalku s bankovkami, on ju iba strci do kufrika, na vasu prekvapenu poznamku ci si to nechce preratat iba (tiez trocha udivene) odpovie, ze nie. Nabuduce od neho preberate tucnu obalku vy, a je vam neprijemne to zacat rarat, pretoze by ste tym dali najavo, ze mu nedoverujete. Pritom - stat sa moze vselico, aj ked to prave nesiete z naky, tak tam pocet bankoviek teoreticky nemusi sediet.

Ja som napr. vzdy bol za prepocitavanie kazdej hotovosti, no postupom casu som si musel zvyknut a je pravda, ze sa mi u tychto ludi nikdy nestalo, ze by nejaka banovka chybala. Je to vec zvyku, ci clovek vsadi na istotu, alebo sa prisposobi "spolocenskym konvenciam".


v dnesnej dobe sa "cashovka" dava iba v urcitych kruhoch a pripadoch,
v oficialnych obchodoch dochadza prevazne k prevodom z uctov,

pri nizsich sumach hotovostne, a tieto sumy kazdopadne sa prepocitavaju
tutiola
25.07.09,14:08
Máme medzi súrodencami fajn vzťah a keď švagor potreboval požičať peniaze pre začiatok podnikania, bez dokladu som mu ich požičala. Boli to peniaze, ktoré som mala rezervné a pre mnohých možno zanedbateľná čiastka. Nielen že sme sa nedohodli na splátkach a dátume splatenia, ešte som im povedala, že s vrátením nemusí ponáhľať. Prvý rok mi vrátil1/5 o rok 2/5 a o další rok 3/5. Vtedy už mal zabehnutú živnosť a my sme kupovali dom. Ďalší rok nevrátili ani korunu a tak som ich požiadala o vrátenie zvyšku peňazí. Je to už 9 rokov a ja ešte stále nemám všetky svoje peniaze späť. Pritom k nám chodievajú na návštevu, pretože mama býva u mňa. Nie sme síce pohnevaní, ale už by som nikomu nepožičala bez poriadnej zmluvy. Riaď sa radou Lianky. Ak by brat mal výhrady radšej nech si požičia od cudzich.
mona091
25.07.09,14:10
bez papierov poziciavam take sumy, o ktore som ochotna aj prist, v pripade nevratenia
misomiso
25.07.09,14:36
bez papierov poziciavam take sumy, o ktore som ochotna aj prist, v pripade nevratenia

V podstate to iste by malo platit aj o pozickach "s papierom", pretoze aj najlepsi papier moze byt v urcitych pripadoch dost malo platny...
misomiso
25.07.09,14:39
Máme medzi súrodencami fajn vzťah a keď švagor potreboval požičať peniaze pre začiatok podnikania, bez dokladu som mu ich požičala. Boli to peniaze, ktoré som mala rezervné a pre mnohých možno zanedbateľná čiastka. Nielen že sme sa nedohodli na splátkach a dátume splatenia, ešte som im povedala, že s vrátením nemusí ponáhľať. Prvý rok mi vrátil1/5 o rok 2/5 a o další rok 3/5. Vtedy už mal zabehnutú živnosť a my sme kupovali dom. Ďalší rok nevrátili ani korunu a tak som ich požiadala o vrátenie zvyšku peňazí. Je to už 9 rokov a ja ešte stále nemám všetky svoje peniaze späť. Pritom k nám chodievajú na návštevu, pretože mama býva u mňa. Nie sme síce pohnevaní, ale už by som nikomu nepožičala bez poriadnej zmluvy. Riaď sa radou Lianky. Ak by brat mal výhrady radšej nech si požičia od cudzich.

Myslim, ze zmluva by v tomto pripade nepomohla. Co by si robila? Rozhodla by si sa svagra zalovat a poslat nanho exekutora? Mozno ano, ale v takychto pripadoch potom aj tak clovek zisti, ze asi nemal vobec nic poziciavat. Ci s papierom ci bez neho, ak ludia nedorziavaju sluby, je to vzdy zle.
misomiso
25.07.09,14:46
v dnesnej dobe sa "cashovka" dava iba v urcitych kruhoch a pripadoch,
v oficialnych obchodoch dochadza prevazne k prevodom z uctov,

pri nizsich sumach hotovostne, a tieto sumy kazdopadne sa prepocitavaju

...by si sa cudovala. Nepohybujem sa v ziadnych mafianskych kruhoch, ako naznacujes. Po prve takto cash sme casto vybavovali prave kratkodobe pozicky medzi znamymi - podnikatelmi, a potom aj v medzinarodnom obchode je to ovela beznejsi sposob narabania s peniazmi, ako je u nas zvykom. Nehovorim, ze takto posobia napr. velke akciove spolocnosti, ale "drobni" podnikatelia, ktori si platie bezne sumy niekolko tisic, alebo desiatok tisic EUR casto ano. Taki Cinania co Korejci vybavuju vela veci cash, az s tym potom mame niekedy problem to zauctovat, hoci nejde o ziadne cierne obchody. Proste stretnete napr. na veltrhu chlapika s Taiwanu, jemne mu pripomeniete, ze ma po splatnosti u vas nejake faktury, on bud priamo vytiahne z kufrika, alebo sa za vami na druhy den zastavi a vrazi vam do ruky obalku s hotovostou.
wirus222
04.12.11,12:48
chcel by som sa spytat asi pred dvomi rokmi som si pre niekoho zobral pozicku ale uz rok to platim ja a bojim sa ze aj nadalej to budem platit,a preto by som chcel vediet co sa stym da robit
wirus222
04.12.11,12:55
chcel by som sa spytat asi pred dvomi rokmi som si pre niekoho zobral pozicku ale uz rok to platim ja a bojim sa ze aj nadalej to budem platit,a preto by som chcel vediet co sa stym da robit
wirus222
04.12.11,13:04
prosim poradte mi
Ice dive
04.12.11,14:08
chcel by som sa spytat asi pred dvomi rokmi som si pre niekoho zobral pozicku ale uz rok to platim ja a bojim sa ze aj nadalej to budem platit,a preto by som chcel vediet co sa stym da robit

ako si si zorbra "pre niekoho" pôžičku, ak si si požičal peniaze z banky a potom ich cash niekomu posunul... tak platiť musíš aj naďalej a ak nemáš papiere je to len na dobrej vôli dotyčného či ti to vráti... ak si len niekomu ručiteľom, na pôžičke v banke, tak po splatení pôžičky ju môžeš súdnou cestou vymáhať späť...