jaroxaro
23.07.09,18:54
Dobrý deň,
pracujem v programe ALFA a potrebovala by som vedieť ako mám zaúčtovať prepravné náklady, ktoré mi účtuje dodávateľ za dodaný tovar. Keďže tovar prijímam na sklad, chcela by som vedieť, či mám vytvoriť novu položku v sklade, za prepravu tovaru?
Ďakuje.
betka
25.07.09,18:21
ZU:

§ 25

(1) Z jednotlivých zložiek majetku a záväzkov, ak tento zákon neustanovuje inak, sa oceňuje

a) obstarávacou cenou

1. hmotný majetok s výnimkou hmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou,
2. zásoby s výnimkou zásob vytvorených vlastnou činnosťou,
3. podiely na základnom imaní obchodných spoločností, cenné papiere a deriváty,
4. pohľadávky pri odplatnom nadobudnutí alebo pohľadávky nadobudnuté vkladom35) do základného imania,
5. nehmotný majetok s výnimkou nehmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou,
6. záväzky pri ich prevzatí,


Postupy účtovania v JU:

6/8) V knihe zásob sa účtujú zásoby podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách s výnimkou zásob podľa § 11 ods. 8. Zásoby, ktoré boli poskytnuté ako dar alebo prijaté ako dar sa v knihe zásob osobitne vyznačia. V knihe zásob sa uvádza aj prijatá zľava z ceny k zásobám, ktoré v čase jej prijatia má účtovná jednotka na sklade.


OC= fakturovaná cena + výdavky súvisiace s obstaraním.
Tovar 100€ preprava 10€, OC 110€.

V cene 110€ prijmem tovar na sklad, žiadna iná položka v sklade na cenu prepravy.
Keď predám, tovar mi odíde na základe výdajky v OC tovaru zo skladu.