Francy
24.07.09,09:22
Ahojte. Prepacte,ze ta otravujem. Chcela som vas poprosit o radu. Robim akurat jednemu klientovi DPH - jednoduche uctovnictvo. Ma prenajate priestory a firma mu vystavuje fakturu za prenajom priestorov a druhu za spotrebu energie. Nemal peniaze tak za posledny polrok neplatil. FAkturantka z tej firmy tie faktury a prijmove pokladnice doklady vystavovala, ale mu ich nedala. Dala mu ich az teraz,ked zaplatil. A ja tam mam teraz faktury z roku 2008 a z prveho stvrtroku 2009, za ktore som uz DPH podala. Prosim vas co s tym mam spravit?
Orsz
24.07.09,07:29
Ahojte. Prepacte,ze ta otravujem. Chcela som vas poprosit o radu. Robim akurat jednemu klientovi DPH - jednoduche uctovnictvo. Ma prenajate priestory a firma mu vystavuje fakturu za prenajom priestorov a druhu za spotrebu energie. Nemal peniaze tak za posledny polrok neplatil. FAkturantka z tej firmy tie faktury a prijmove pokladnice doklady vystavovala, ale mu ich nedala. Dala mu ich az teraz,ked zaplatil. A ja tam mam teraz faktury z roku 2008 a z prveho stvrtroku 2009, za ktore som uz DPH podala. Prosim vas co s tym mam spravit?


Nie je správne, aby niekto faktúru-doklad nevydal preto, že mu niekto nezaplatil. Do budúcnosti by som fakturantku upozornila, že je povinná vydať doklad po jeho vystavení na zúčtovanie. Treba si vždy odsledovať, či všetko je vyfaktúrované, no keďže u Vás je JU, tak nebolo to treba až tak riešiť, nakoľko nákladom sa to stáva až po zaplatení. DPH by som uplatnila teraz a poznačila by som na faktúry dátum, kedy Vám to bolo doručené.
ekopo
24.07.09,07:45
Ahojte. Prepacte,ze ta otravujem. Chcela som vas poprosit o radu. Robim akurat jednemu klientovi DPH - jednoduche uctovnictvo. Ma prenajate priestory a firma mu vystavuje fakturu za prenajom priestorov a druhu za spotrebu energie. Nemal peniaze tak za posledny polrok neplatil. FAkturantka z tej firmy tie faktury a prijmove pokladnice doklady vystavovala, ale mu ich nedala. Dala mu ich az teraz,ked zaplatil. A ja tam mam teraz faktury z roku 2008 a z prveho stvrtroku 2009, za ktore som uz DPH podala. Prosim vas co s tym mam spravit?

zopár postrehov:
1., klient nedostal faktúry? Potom ich ani nemohol zaplatiť.
2., ako môže byť vystavený PPD, keď nebolo zaplatené
3., § 51 zákona o DPH hovorí o tom, kedy možno uplatniť odpočítanie dane
Francy
24.07.09,10:53
Dakujem vam za pomoc. Viem,ze postup fakturantky je absolutne nespravny, ale zial pani je presvedcena,ze to co robi je spravne a inak to robit nebude.
Islo mi len o to,ze ci si tieto faktury mozem dovolit dat do odpoctu DPH.