Petrovic1
24.07.09,10:23
Zdravim Vas, mam na Vas prosbu naco mam narok ak mam odpracovane 7 rokov vo firme na TPP a firma mi dala vypoved paragraf 63 ods.1, písmo b. ZP
Na zaklade zhorsenej ekonomickej situacie spločnosti sa vedenie spolocnosti rozhodlo ukonciť s Vami pracovny pomer.

Mam v takomto pripade narok na odstupne?

Mam v tomto pripade vypovednu dobu 2 alebo 3 mesiace?

Velmi pekne dakujem za radu, zakonnom sa vobec nerozumiem a nechcem sa nechat podviest.

Vdaka za pomoc

Peter
Gabi03
24.07.09,08:33
Máš nárok na 3 mesačné odstupné s 3 mesačnou výpovednou dobou.
grammatika
24.07.09,08:34
Ak si odpracoval viac ako 5 rokov, tak výpovedná doba je 3 mesiace.
Ak si dostal výpoveď podľa §63 odst.1b, tak máš nárok na 3-násobok priemernej mesačnej mzdy.
Lianka
24.07.09,08:38
Petrovic1
24.07.09,10:09
Vdaka, ale ak mi firma tvrdi ze mam narok len na 2 mesacnu vypovednu dobu a max. 2 mesacne odstupne? Ako im to mam argumentovat? Rozpraval som sa s personalnym-ekonomickym oddelenim nasej firmy.
Gabi03
24.07.09,10:12
Vdaka, ale ak mi firma tvrdi ze mam narok len na 2 mesacnu vypovednu dobu a max. 2 mesacne odstupne? Ako im to mam argumentovat? Rozpraval som sa s personalnym-ekonomickym oddelenim nasej firmy.

Ty nemusíš nič argumentovať. Ak si tam naozaj odpracoval viac ako 5 rokov, ukážeš im § 62, ods. 1 Zákonníka práce - výpovedná doba a §76, ods. 1 Zákonníka práce - odstupné.

Dožaduj sa svojich práv. Prípadne sa dohodnite.
terezamaria
24.07.09,10:20
Zdravim Vas, mam na Vas prosbu naco mam narok ak mam odpracovane 7 rokov vo firme na TPP a firma mi dala vypoved paragraf 63 ods.1, písmo b. ZP
Na zaklade zhorsenej ekonomickej situacie spločnosti sa vedenie spolocnosti rozhodlo ukonciť s Vami pracovny pomer.

Mam v takomto pripade narok na odstupne?

Mam v tomto pripade vypovednu dobu 2 alebo 3 mesiace?

Velmi pekne dakujem za radu, zakonnom sa vobec nerozumiem a nechcem sa nechat podviest.

Vdaka za pomoc

Peter
Pokiaľ už máš doručenú výpoveď podľa §63, ods. 1, písm. b/ ZP tak od prvého dňa nasledujúceho mesiaca Ti začne plynúť 3 - mesačná výpovedná doba.

Taktiež máš nárok na 3 - mesačné odstupné, § 76, ods. 1 ZP , nakoľko máš vo firme odpracovaných 7 rokov / § 76, ods. 1 hovorí najmenej päť rokov/.
Lianka
24.07.09,11:48
Vdaka, ale ak mi firma tvrdi ze mam narok len na 2 mesacnu vypovednu dobu a max. 2 mesacne odstupne? Ako im to mam argumentovat? Rozpraval som sa s personalnym-ekonomickym oddelenim nasej firmy.

Kvoli tomu som ti sem prilepila zakon a dievcata doplnili prislusne paragrafy - nemas co vysvetlovat, zakon nepusti.

Jedine, ze by si mal v zmluve nieco ine, ako si nam tvrdil (napr. menej odpracovanych rokov v tejto firme).
brčko
25.07.09,07:37
Len podotknem, že v prac.zmluve nemôžu byť dohodnuté podmienky v nižšom rozsahu ako stanovuje Zákonník práce. Takže tie 3mesiace VD + 3mesiace odstupné, ak ozaj PP trva aspon 5rokov a aspon 5rokov je odpracovaných, sú najmenej, na čo máš nárok pri výpovedi podla § 63 ods.1 písm.b)



A s tým, že netreba argumentovať mám tiež svoje skúsenosti. Nuž ak je človek neznalý zákona, nezistí si na čo má nárok a nevie ukázať, kde v zákone je to uvedené, tak nemá napr. ako dokázať šefovi, že má pravdu, ak mzdár hovorí niečo iné. Predsa šéf uverí skôr mzdárovi ako pracovníkovi, čo nemá zo ZP nič spoločné, ak to nikto neukáže priamo v zákone.

No a ak by to len šef skúšal a vedel aká je pravda, tak môžeš prípadne podotknúť, že ti odpovedali na tvoju otázku mailom priamo z inšpektorátu práce, ostatne môžeš tak aj urobiť.

No a tiež námietky treba radšej riešiť popredu, ako sa potom ťahať niekde po súde. To už je potom možno viac energie a času ako výsledku.