lucika1
24.07.09,12:23
Ahojte,

uz som fakt zufala. Skusi mi niekto pomoct ako to zauctovat?

Mam postupeny leasing. S tym, ze v dohode o postupeni je uvedene, ze my ako novy najmoca uhradime 30 zostavajucich splatok, kupnu cenu a tiez dlzne splatky za byvaleho najomcu.

ID 042/474 obstaranie (scitam istinu zo spl. kalendara + kupna cena)
ID 042/325 dlzne splatky (istina+FC+DPH)
ID 022/042 zaradenie
VBU 325/221 uhradenie dlznych splatok

neviem co s tymi dlznymi splatkami, ako ich zauctovat???
azla
28.07.09,06:36
Postúpením leasingovej zmluvy začínate platiť leasing od určitej splátky ako nový nájomca. (nepočítam dlžné splátky pôvodného nájomcu.)

To že leasingova spoločnosť v zmluve dohodne, že zaplatíte dlžné splátky za pôvodného nájomcu, to je iba finančná dohoda.(môj názor). Toto rieši iba pohľadávku leasingovej spoločnosti.

Do vstupnej ceny by mohlo okrem istiny zo zvyšných splátok vstupovať aj zaplatené odstupné pôvodnému nájomcovi. Toto odstupné by však musel pôvodný nájomca Vám vyfaktúrovať - a je to predmetom Dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html).

(bolo k tomu stanovisko na stránke daň. riaditeľstva - str. 4,5).

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/dph_po_1_5_2004/data/zap9zl.doc

Následne by si si mohla započítať zaplatené dlžné splátky za pôvodného nájomcu s došlou fa za odstupné.

Som toho názoru, že dlžné splátky nemôžu vstupovať do obstarávacej ceny majetku.
lucika1
29.07.09,11:09
Lenze nam povodny najomca nevyfakturoval ziadne odstupne. Nemam to s cim zapocitat :(
kori
29.07.09,11:19
ked ste tvorili dohodu museli ste predsa s podmienkami suhlasit a takisto si musel byt predchadzajuci najomca vedomy svojich povinnosti. V pripade ze nie je mozne aby dlzne splatky zvysovali OC budes musiet tieto splatky zauctovat ako pohladavku voci predch. najomcovi
lucika1
30.07.09,05:58
Ano, s podmienkami suhlasime, zaplatime dlzne splatky. Len ja si neviem rady.. ako to zauctovat. Neviem, ci to zvysuje OC, ale je to len pohldavka voci byvalemu najomcovi. Ako zauctovat dlzne splatky???
lucika1
11.08.09,07:57
Naozaj mi nikto nevie poradit ako zauctovat uhradene splatky za povodneho najomcu? vstupuju do OC?
kori
11.08.09,10:03
myslím že radu sme dali. ale poďme teda po poriadku. do obstarávacej ceny ti vstupuje majetok a vedľajšie náklady súvisiace s obstaraním.

keďže dlžné splátky podľa môjho názoru nie sú vedľajší náklad (sú to iba záväzky pôvodného nájomcu voči lízingovke) nie sú súčasťou OC.
ak by bolo vyfakturované už spomínané odstupné alebo napr. zvýšená splátka, tá by vstupovala do OC.

som toho názoru že ak neexistuje fa. iba dohoda medzi pôv.nájomcom vami a lízingovkou o dlžných splátkach riešime len tieto dlžné splátky (záväzky) ktoré dohodou prechádzajú na Vás.

tým Vám vzniká záväzok voči lízingovke a ak chcete pohľadávka voči pôvodnému nájomcovi, ktorá ale nezvyšuje OC.

zaúčtujeme ich ako ost.pohľ.
lucika1
11.08.09,12:15
dobre, to mi je jasne, ze to zauctujem ako zavazok voci leasingovke na 379.. ale co bude na strane MD? o to mi stale ide ???/379.
kori
12.08.09,05:00
dobre, to mi je jasne, ze to zauctujem ako zavazok voci leasingovke na 379.. ale co bude na strane MD? o to mi stale ide ???/379.



pohľadávka voči predch.nájomcovi (315)
lucika1
13.08.09,12:47
no ale on nam tie splatky nezaplati, potom mi to bude trcat na 315 :(
Monika Kováčová
13.08.09,13:08
Mam postupeny leasing. S tym, ze v dohode o postupeni je uvedene, ze my ako novy najmoca uhradime 30 zostavajucich splatok, kupnu cenu a tiez dlzne splatky za byvaleho najomcu.

V zmysle uvedenej dohody o postúpení a zvýrazneného žiadajte od bývalého nájomcu Faktúru na dlžné splátky, ktoré ste uhradili.
lucika1
17.08.09,11:51
Skusala som, no odmieta vystavit fakturu. Nedokaze pochopit o co mi ide, ked chcem aby ju vystavil. Inak sa to neda zauctovat? Uz som z toho uplne hotova.
lucika1
25.08.09,11:51
Tak ako, nikto nevie este inak poradit?
kori
25.08.09,11:53
Tak ako, nikto nevie este inak poradit?

myslím že odpoveď bola jasná. nie je problém účtovania ak odberateľ nechápe čo od neho chceme. ak nechce uhradiť je potrebné to od neho vymáhať resp. to zostane ako neuhradená pohľadávka
lucika1
02.12.09,09:19
Ahojte, tak som tu opat.
Takze byvaly najomca sa rozhodol, ze mi napokon po xxx telefonatoch vystavi tu fa za dlzne splatky. No ziada odo mna vzorovu fa, ako ju ma vystavit. Som rada, ze je to aspon takto, no ja neviem ako tu fa urobit :(
Od 7/09 mame postupene leasingy, no zaplatili sme dlzne splatky aj za mesiace 3-6/09. Prosim vas o pomoc.
A akym datumom vystavenia, dodania ma byt ta fa? V obsahu fa moze byt uvedene zaplatene dlzne splatky? a je to fa bez DPH?
On si moze potom vlastne tuto vyslu fa zapocitat s tymi leasingami?
Moc, moc dakujem za kazdu odpoved.