Uwa
24.07.09,14:06
Keďže by som v najbližšej dobe chcela otehotnieť,mám otázku ohľadom výšky materského a platenia odvodov ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Moja situácia je nasledovná. Do 12/2008 som bola na rodičovskej dovolenke a v decembri 2008 som ukončila prac. pomer, keďže som nemohla nastúpiť na predchádzajúce miesto. Do konca marca 2009 som bola evidovaná ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov. Od apríla 2009-18.6.2009 som bola zamestnaná a zamestnávateľ mi normálne platil odvody-hrubý príjem cca 530EUR. Od tohto dátumu si odvody do socilnej poisťovne neplatím a som registrovaná na úrade práce.Chcem sa spýtať, či si mám mám čím skôr začať platiť odvody ako dobrovoľne poistená osoba a v akej výške, aby som dostávala čím vyššiu materskú. Keď som odpracovala necelé 3 mesiace a ešte by som si platila dobrovoľne dajme tomu 7 mesiacov odvody do pôrodu, budem spĺňať tú podmienku 270 dní. Materská sa mi potom vypočíta podľa toho, koľko som si budem platiť v roku 2009 plus tie spomínané 3 mesiace?
Ďakujem, ak mi odpoviete.
Uwa
sisi224
29.07.09,16:45
Dobrý večer, dnes som sa zaregistrovala na tomto fóre a neviem, kde by som mala zaradiť svoj problém...
Do 5.10.2008 som bola registrovaná na ÚP. Od 6.10.2008 som bola riadnym zamestnancom a v SP som ako zamestnanec bola poistená do 30.6.2009. Keďže som otehotnela a moje tehotenstvo je rizikové, od 16.2.2009 som PN a moja PN stále trvá. Môj zamestnávateľ so mnou rozviazal pracovný pomer k 30.6.2009 a na MD mám nastúpiť 20.8.2009.
Problém však nastal vo chvíli, keď som sa v SP bola informovať ohľadom dávok počas MD, kde mi pani na základe zápočtového listu oznámila, že mi chýbajú 2 dni do 270 dní podielania sa na povinnom nemocenskom poistení, aby som si mohla nárokovať na dávky počas MD.
Na moju otázkzu, ako vyriešiť tie dva chýbajúce dni mi pani v SP nebola ochotná odpovedať.
Keďže sa cítim bezradná, odišla som 27.7.2009 do SP ešte raz, zaregistrovala som sa dobrovoľne na nemocenské poistenie.
Na moju otázku, či to má vôbec zmysel, či sa môžem zaregistrovať dobrovoľne aj pokiaľ som PN mi ani jedna s opýtaných paní v SP nevedeli odpovedať.
Viete mi prosím niekto poradiť, či takýmto spôsobom budem mať nárok na MD ?
Ak by prichádzalo do úvahy, že SP mi nezapočíta dobrovoľné nemocenské poistenie počas mojej PN do potrebných 270 dní, je možnosť obísť zákon tak, že PN preruším tesne pred nástupom na MD?
Ďakujem Vám za vaše odpovede, potrebujem si urobiť jasno v tejto situácii.
brčko
29.07.09,19:25
Dobrý večer, dnes som sa zaregistrovala na tomto fóre a neviem, kde by som mala zaradiť svoj problém...
Do 5.10.2008 som bola registrovaná na ÚP. Od 6.10.2008 som bola riadnym zamestnancom a v SP som ako zamestnanec bola poistená do 30.6.2009. Keďže som otehotnela a moje tehotenstvo je rizikové, od 16.2.2009 som PN a moja PN stále trvá. Môj zamestnávateľ so mnou rozviazal pracovný pomer k 30.6.2009 a na MD mám nastúpiť 20.8.2009.
Problém však nastal vo chvíli, keď som sa v SP bola informovať ohľadom dávok počas MD, kde mi pani na základe zápočtového listu oznámila, že mi chýbajú 2 dni do 270 dní podielania sa na povinnom nemocenskom poistení, aby som si mohla nárokovať na dávky počas MD.
Na moju otázkzu, ako vyriešiť tie dva chýbajúce dni mi pani v SP nebola ochotná odpovedať.
Keďže sa cítim bezradná, odišla som 27.7.2009 do SP ešte raz, zaregistrovala som sa dobrovoľne na nemocenské poistenie.
Na moju otázku, či to má vôbec zmysel, či sa môžem zaregistrovať dobrovoľne aj pokiaľ som PN mi ani jedna s opýtaných paní v SP nevedeli odpovedať.
Viete mi prosím niekto poradiť, či takýmto spôsobom budem mať nárok na MD ?
Ak by prichádzalo do úvahy, že SP mi nezapočíta dobrovoľné nemocenské poistenie počas mojej PN do potrebných 270 dní, je možnosť obísť zákon tak, že PN preruším tesne pred nástupom na MD?
Ďakujem Vám za vaše odpovede, potrebujem si urobiť jasno v tejto situácii.

Uf,
tak to som aj ja dosť zvedavá, ako to v SP urobia.
V tom, že si sa prihlásila na DNP počas poberania nemocenského nie je žiadny problém. Či máš platiť DnP aj počas poberania nemocenského zo zamestnania nemá soc.poisťovna rovnaké postupy, no treba platiť.

Podmienku 270dní splníš už teraz v pohode, takže nárok na materské ti vznikne, no je otázne, s ktorého nem.poistenia????? :eek::eek::eek:. Dosť sa obávam, že to bude rátané z DNP a nie zo zamestnania. NO a vzhladom na to, že od prihlásenia na DNP do nástupu na MD neuplynulo aspon 26týždnov, tak z DNP by sa materské rátalo z minim.mzdy. :eek::eek::eek: No neviem, snád sa mýlim.

Rozmýšlam, čo by som osobne spravila na tvojom mieste.

Naistejšie by bolo sa odhlásiť z DNP a zamestnať sa pred nástupom na MD/príp. napr. na 2dni aj skôr, s vysokým vym.základom (potom sa treba radšej poradiť, ak by si to robila).

Možno by som ukončila DNP a dala si žiadosť o materské len zo zamestnania v ochrannej lehote, určite nie z DNP. Podla ich výkladu (ktorého presné znenie asi neovládame a nevieme ako presne sa uplatnuje v praxi) by sa dni "ukončeného" DNP mali prirátať k dnom zamestnania, lebo ide o "ukončené" nem.poistenie. No toto je len taká moja úvaha, neber to ako fakt. Idem pozrieť ešte na stránky SP, či sa dni neprirátavajú len k trvajúcemu nem.poisteniu ale môžu sa aj k ukončenému. V takom prípade píšem v tejto druhej možnosti zlú radu.
DOPLNAM: Nuž je tam len tolkoto

Na nárok na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a na nárok na materské u všetkých skupín poistencov na účel splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia sa započítava obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.

zdroj: http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre-poistencov--platitelov-a-odvadzatelov-poistneho-na-socialne-poistenie-v-suvislosti-s-legislativnymi-zmenami-od-1-januara-2008/1755s13155c?

Ale "osobne" ak DNP do nástupu na MD netrvalo 26týždnov (až teraz čítam lepšie, že si sa prihlásila len 27.7.09, takže je to tak) by som si DNP nenechávala do nástupu na MD a ani z neho neuplatnovala nárok na materské. Dôvod= materské rátané z min.mzdy. Ak by som nemala inú možnosť (nové krátkodobé zamestnanie), tak skúsim to druhé, čo som písala a ak by protestovali (čo predpokladám by sa stalo), trvala by som si na svojom (teda predpokladám, že si nemala v zamestnaní len minim.mzdu!!! alebo niečo málo nad). No neviem, či to radiť aj tebe, lebo predpokladám zo strany SP problémy.

No jedine tá prvá možnosť je istá.

á daj vedieť ako si to vyriešila a ako si s nárokom pochodila.
brčko
29.07.09,19:46
Keďže by som v najbližšej dobe chcela otehotnieť,mám otázku ohľadom výšky materského a platenia odvodov ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Moja situácia je nasledovná. Do 12/2008 som bola na rodičovskej dovolenke a v decembri 2008 som ukončila prac. pomer, keďže som nemohla nastúpiť na predchádzajúce miesto. Do konca marca 2009 som bola evidovaná ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov. Od apríla 2009-18.6.2009 som bola zamestnaná a zamestnávateľ mi normálne platil odvody-hrubý príjem cca 530EUR. Od tohto dátumu si odvody do socilnej poisťovne neplatím a som registrovaná na úrade práce.Chcem sa spýtať, či si mám mám čím skôr začať platiť odvody ako dobrovoľne poistená osoba a v akej výške, aby som dostávala čím vyššiu materskú. Keď som odpracovala necelé 3 mesiace a ešte by som si platila dobrovoľne dajme tomu 7 mesiacov odvody do pôrodu, budem spĺňať tú podmienku 270 dní. Materská sa mi potom vypočíta podľa toho, koľko som si budem platiť v roku 2009 plus tie spomínané 3 mesiace?
Ďakujem, ak mi odpoviete.
Uwa

Materské sa vždy ráta len z posledného nem.poistenia (ak neberiem od úvahy ochrannú lehotu), aj ked dni predchádzajúceho ukončeného NP sa môžu prirátať. T.j. tých 270dní sa neráta materské, túto podmienku len treba splniť. Materské sa ráta z tzv. rozhodujúceho obdobia, ktoré môže byť rôzne, obvykle predchádzajúci kalend.rok, ak ide o dlhodobé nem.poistenie.

Ak ti prac.pomer trval aj počas čerpania RD, tak aj dni RD sa pre nárok na materské ráta do 270dní (pozor nie pre nárok na nemocenksé z DNP!).

No vzhladom na to, že sa chystá zmena v zákone o soc.poistení pravdepodobne v DNP si netrúfam radiť do r.2010.
Katy a R
29.07.09,20:02
pre sisi..
tiež sa pripájam k tomu, že najistejšie by bolo uzavrieť nový PP ...
napr ak by začal 17.8. (pondelok) ..a 20.8 MD ... stačil by na max materskú aj plat 750 eur.. :)
danushka
30.07.09,07:39
Idem Vám poďakovať za Sisi, je to moja kamarátka a včera sa tu zaregistrovala, nevie tu síce ešte pracovať s touto poradou, ale všetko jej budem referovať.
Teda je tu možnosť ešte toto všetko obísť tak, že ukončí PN a zamestná sa napríklad na tie dva dni, toto mi nenapadlo.
Ešte doplním, že v zamestnaní mala brutto plat 15 tis. SKK.
Ste jedničky, určite sa babenka poteší, keď jej poviem, čo múdre hlavičky radia.:) :) :)
Katy a R
30.07.09,14:07
Idem Vám poďakovať za Sisi, je to moja kamarátka a včera sa tu zaregistrovala, nevie tu síce ešte pracovať s touto poradou, ale všetko jej budem referovať.
Teda je tu možnosť ešte toto všetko obísť tak, že ukončí PN a zamestná sa napríklad na tie dva dni, toto mi nenapadlo.
Ešte doplním, že v zamestnaní mala brutto plat 15 tis. SKK.
Ste jedničky, určite sa babenka poteší, keď jej poviem, čo múdre hlavičky radia.:) :) :)

... nezabudnúť ! Odhlásiť sa z DNP (aj hneď)...