Composite
24.07.09,16:40
Zdravím, pre krízu som sa rozhodol pokračovať na III. st. VŠ štúdia.

Niečo ohľadom tohoto som hľadal, našiel som linky na už neexistujúce články J. Mihála na jeho zrušenom blogu, takže som sa nedočítal nič.

Chcem sa opýtať oplatí sa mi platiť odvody?
Ak áno, aké? A koľko je to vlastne % dole zo štipka?

Ak by som začal platiť aj do II. piliera a napr. by som nemal 3 mesiace prácu (čiže by som neplatil), ako sa to potom rieši?

Teraz som čítal, že vláda by chcel zmeniť zákon, že ak budem 1-2 roky z 3 rokov platiť nezamestnanecký odvod, tak budem mať pol roka nárok na podporu, čiže asi sa to oplatí.

ďalej viem, že zdravotné za mňa bude platiť štát a daň platiť nemusím.

a ešte sa opýtam, ak by sa časom naskytla práca, môžem pracovať na plný úväzok, ak si to dohodnem na oboch stranách, či nie, či ako?

ďakujem
veronikasad
24.07.09,15:01
Composite
24.07.09,15:09
to viem, to mi na moje otázky neodpovedalo.
veronikasad
24.07.09,15:16
to viem, to mi na moje otázky neodpovedalo.
Ak si príspevok prečítaš pozornejšie, na väčšinu otázok tam máš odpoveď.
Odvody do soc. poisťovne - ak to ťa zaujíma - štát za doktorantov neplatí /nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie-súčasťou ktorého je aj inv. poistenie, poistenie v nezamestnanosti za doktorantov štát neplatí. Môžeš sa prihlásiť v soc. poisťovni ako dobrovolne poistená osoba a platiť si odvody do SP sám.
Doporučujem aspoň nem. poistenie - platí sa 4.4 % z tebou určeného vymer. základu, najmenej z min. mzdy - najnižšia platba 13€ mesačne. Nárok na dávku nemocenského ti vznikne po 270 dňoch poistenia.
Poistenie v nezamestnanosti - platí sa 2 %, najmenej 5,90€ mesačne. Neviem či sa pripravuje nový zákon, za súčasných predpisov ti nárok na dávku vznikne ak si budeš platiť poistenie v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky - dávka v nezamestnanosti sa vypláca 6 mesiacov.
Composite
24.07.09,15:28
prosím ťa, keby som to nevedel, tak by som sa asi nepýtal CI SI JA MAM PLATIT, ALEBO NEMAM JA PLATIT?
Ja viem, že štát za mňa platí iba zdravotné, ale to všetko som tam napísal.

ďakujem za tie % k nezamestnanosti, hadam sa vláda do septembra vyjadrí či bude zmena.

Ešte potrebujem odpovede na ďalšie otázky, či si mám platiť a čo si mám platiť a prečo?

Alebo neplatiť a začať platiť, až ked si najdem robotu po skočení štúdia.

proste či sa mi to vyplatí a prečo a ako je to s ostatnými otázkami

dík
veronikasad
24.07.09,16:31
prosím ťa, keby som to nevedel, tak by som sa asi nepýtal CI SI JA MAM PLATIT, ALEBO NEMAM JA PLATIT?
Ja viem, že štát za mňa platí iba zdravotné, ale to všetko som tam napísal.

ďakujem za tie % k nezamestnanosti, hadam sa vláda do septembra vyjadrí či bude zmena.

Ešte potrebujem odpovede na ďalšie otázky, či si mám platiť a čo si mám platiť a prečo?

Alebo neplatiť a začať platiť, až ked si najdem robotu po skočení štúdia.

proste či sa mi to vyplatí a prečo a ako je to s ostatnými otázkami

dík
Odpoveď čo si máš platiť máš v predch. príspevku. Bohužial - zrozumitelnejšie ti to napísať neviem ...
Xanti
24.07.09,16:46
Chcem sa opýtať oplatí sa mi platiť odvody?

Doporučujem aspoň nem. poistenie - platí sa 4.4 % z tebou určeného vymer. základu, najmenej z min. mzdy - najnižšia platba 13€ mesačne. Nárok na dávku nemocenského ti vznikne po 270 dňoch poistenia. v prípade marodky Ti bude SP vyplácať nemocenské. Je to pre teba plus nie?


Poistenie v nezamestnanosti - platí sa 2 %, najmenej 5,90€ mesačne. Neviem či sa pripravuje nový zákon, za súčasných predpisov ti nárok na dávku vznikne ak si budeš platiť poistenie v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky - dávka v nezamestnanosti sa vypláca 6 mesiacov. aj toto sa oplatí, ak skončíš doktorantské štúdium po troch rokoch a nenájdeš si hned uplatnenie, tak ak si toto budeš platiť budeš dostávať podporu v nezamestnanosti aspon pol roka.

Ak by som začal platiť aj do II. piliera a napr. by som nemal 3 mesiace prácu (čiže by som neplatil), ako sa to potom rieši? No žial len do II. piliera platiť nebudeš, ak by si chcel prispievať aj do neho tak musíš platiť aj dôchodkové poistenie. A to je zložené :
z poistenia invalidity 6% z vymeriavacieho základu minimálne však 17,70 € mesačne
a potom z dôchodkového poistenia tj. 18% z vymeriavacieho základu minimálne však 53,10 € mesačne. Z týcho 53,10 eura Ti pôjde v tom prípade 26,55 € do druhého piliera. Ak by si prestal platiť nič sa nedeje, mnohý z nás prichádzajú o prácu. Ale to by si nesmel svojvolne prestať platiť, ale musel by si sa odhlásiť zo SP z dobrovolného poistenia.


a ešte sa opýtam, ak by sa časom naskytla práca, môžem pracovať na plný úväzok, ak si to dohodnem na oboch stranách, či nie, či ako?

ďakujem no ak s tým bude súhlasiť zamestnávateľ ( teda škola ) a budeš stíhať popri doktorantskom štúdiu aj pracovať tak prečo by si nemohol .

Ináč rozhodnutie o tom či platiť alebo neplatiť je len a len na tebe. Ty musíš zvážiť či sa Ti to vyplatí alebo nie, a čo plánuješ do budúcna. Argumenty Ti tu poskytli babenky.
Composite
24.07.09,20:51
xantia:
Ak sa systém nezmení, tak nedostanem podporu, lebo tam je podmienka 4 roky byť v systéme a z toho platiť aspoň 3, takže by som dostal prd, či nie?

Moc chorý nebývam (klop, klop, klop), ale tam sa počíta 270 kal. dní? Nie je tam žiadna iná podmienka? A dostávam štipko, takže pokiaľ neporuším niečo vážne, tak oň neprídem, čiže aj v chorobe dostanem rovnakú sumu.

Ak počítam min. odvod by bol cca. 100€, takže uvidím koľko nabehne štipko, potreboval by som, aby mi po zaplatení odvodov ostalo 400€ (čo je asi nereálne).

Myslíte, že tie 3 roky platenia minima do dôchodku, nejako výrazne zavážia v dôchodku? Pri najhoršom by som vynechal dôchodok. (to je viac ako polovica odvodu)

No ja viem, že sa musím rozhodnúť sám, ale mám radšej viac info, či niekoho iného skúsenosť,...
Xanti
25.07.09,06:13
xantia:
Ak sa systém nezmení, tak nedostanem podporu, lebo tam je podmienka 4 roky byť v systéme a z toho platiť aspoň 3, takže by som dostal prd, či nie? Tak tomu rozumieš zle, lebo ak budeš platiť tri roky tak splnaš podmienku na podporu v nezamestnanosti. Vôbec nie je podmienka byť 4 roky v systéme. Akurát sa skúmajú posledné 4 roky, či sú tam zaplatené tie 3 roky. Ak to budeš mať tak podporu dostaneš.


Moc chorý nebývam (klop, klop, klop), ale tam sa počíta 270 kal. dní? Nie je tam žiadna iná podmienka? A dostávam štipko, takže pokiaľ neporuším niečo vážne, tak oň neprídem, čiže aj v chorobe dostanem rovnakú sumu. No to máš pravdu, ibaže ak nesplníš podmienky ( teda budeš dlhodobo chorý ), nebudeš pracovať tak ťa môžu z doktorantského štúdia vylúčiť a čo potom? Budeš doma na PN a bez peňazí. A pokial si zaplatíš to nemocenské poistenie tých 270 dní tak pri PN dostaneš štipko, a aj nemocenské dávky ( wau prilepšenie? špekulácia? :D )

Ak počítam min. odvod by bol cca. 100€, takže uvidím koľko nabehne štipko, potreboval by som, aby mi po zaplatení odvodov ostalo 400€ (čo je asi nereálne).

Myslíte, že tie 3 roky platenia minima do dôchodku, nejako výrazne zavážia v dôchodku? Pri najhoršom by som vynechal dôchodok. (to je viac ako polovica odvodu) No to si si celkom dobre porátal, naozaj to tak nejakosi vyzerá. Si mladý preto Ti babenky hovorili o tom platení odvodov na nemocenské ( kvôli PN ) a odvodov na poistenie v nezamestnanosti ( aby si po troch rokoch v prípade neuspechu pri hladaní práce mal aspon časť roka nejaký príjem ).

Ak by si sa rozhodol pre tieto dva poistenia tak by si zaplatil dokopy 6,4% (2% poistenie nezamestnanosti + 4,4% poistenie odvodov nemocenské ) z vymeriavacieho základu, kt. si zvolíš sám.
Minimálna výška vymeriavacieho základu je 295,50 eura, maximálna sa točí niekde vo výške 1.084 eura.

A ked by si sa rozhodoval aký vymeriavaci základ si zvoliť. Tak vedz že pri PN je nemocenská vo výške prvé tri dni 25% z VZ a ostatné dni 55%. Čiže ak si zvolíš VZ minimálny tak dostaneš PN bajočko na úrovni 150 eur mesačne, ak si zvolíš VZ napr. 500 eur tak nemocenská výjde na úrovni 270 eur, a ak si zvolíš VZ napr. 1000 eur tak nemocenská ti výjde na úrovni 550 eur mesačne.

Detto pri podpore v nezamestnanosti, vyrátavajú ju z VZ, tuším je na úrovni 50%.
Composite
25.07.09,07:10
takže na dôchodok sa zatiaľ vyprdnem, tie 3 roky moc v I. nenarobia a v druhom, tiež asi nie (ale stále nevylučujem, že začnem aj platiť). Aj tak sa to stále mení, možno budú brať posledných 15 rokov( či najlepšie roky, možno to bude konečne aj spravodlivé, že všetky roky).

Takže ja si sám zvolím VZ, čiže podľa toho, by som sa mohol vtesnať do sumy, ktorú potrebujem, aby mi ostala a ked konečne prestanú prepúšťať (vo firmách, kde som čakatel), tak by som tam hadam naskočil a zvýšil si VZ, reps. možno to začne za mňa firma platiť.

tak zatiaľ to vychádza, že nemocenské a nezamestnanosť si budem platiť (rátam zatiaľ zo sumy 450€), dôchodok premyslím


dík obom
Xanti
25.07.09,07:22
tak zatiaľ to vychádza, že nemocenské a nezamestnanosť si budem platiť (rátam zatiaľ zo sumy 450€), dôchodok premyslím Takže to vychádza na cca 450 x 6,4% = 28,80 €/m.

Postupnosť krokov je :

1.) na stránke http://www.socpoist.sk/616/1567s nájsť a vypísať
http://img.socpoist.sk/images/mime/pdf.gif
Stiahnuť
dokument (http://www.socpoist.sk/ext_dok-rl-fo-112009/20701c)
[pdf, 350 kb]
Registračný list fyzickej osoby platný od 1. januára 2009 (http://www.socpoist.sk/formulare-registracny-list-fyzickej-osoby-platny-od-1-januara-2009/1567s20708c) - kliknite pre podrobnosti (http://www.socpoist.sk/formulare-registracny-list-fyzickej-osoby-platny-od-1-januara-2009/1567s20708c)
Tlačivo sa používa od 1. januára 2009.

http://img.socpoist.sk/images/mime/pdf.gif Poučenie na vyplnenie Registračného listu fyzickej osoby platného od 1. januára 2009 (http://www.socpoist.sk/ext_dok-poucenie-rl-fo-112009/20702c) [pdf, 58 kb]

2.) zvoliť si VZ
3.) určiť deň od kedy chcem byť dobrovolne poistený
4.) podpísať a odniesť na pobočku SP v meste ( odporúčam v počet ks 2, aby potvrdili prevzatie )
5.) čakať na list od SP, kde vyčísli na aký účet, pod akými zúčt. údajmi treba zasielať nimi určenú platbu.
veronikasad
25.07.09,07:24
Composite, dovolím si ťa ešte upozorniť na § 72 Zákona o sociálnom poistení. Ak si nebudeš platiť dobrovolné dôchodkové poistenie, v prípade nejakej nešťastnej náhody /nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch/, ti nevznikne nárok na invalidný dôchodok.
Riešením by bolo súbežne so štúdiom uzatvoriť pracovný pomer aj na minimálny úväzok - musí to byť však pracovná zmluva, nie dohoda o vykonaní práce ...

§ 72
Na začiatok

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.

/Citovala som znenie § 72 platné od 1.1.2010/
Xanti
25.07.09,07:34
Composite, dovolím si ťa ešte upozorniť na § 72 Zákona o sociálnom poistení. Ak si nebudeš platiť dobrovolné dôchodkové poistenie, v prípade nejakej nešťastnej náhody /nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch/, ti nevznikne nárok na invalidný dôchodok.
Riešením by bolo súbežne so štúdiom uzatvoriť pracovný pomer aj na minimálny úväzok - musí to byť však pracovná zmluva, nie dohoda o vykonaní práce ...

§ 72
Na začiatok

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.

/Citovala som znenie § 72 platné od 1.1.2010/ Veronika, pre doktorantov je tam ak si dobre pamätám výnimka, ak nepracovali. Tak môže dostať dôchodok z mladosti v prípade ochorenia. A v prípade úrazu, sa podmienka rokov pre vznik invalidity neskúma. Či sa hádam mýlim, ak áno opravte ma prosím. Dík
Composite
25.07.09,07:35
xanti:
začnem až od 1.9. ak sa to dá doplatiť zo spätnou platnosťou, ak nie, tak to zaplatím z vačku ;-)

veronikasad:
vidíš to je presne to čo ja neviem a čo mi pomohlo sa rozhodnúť, na platenie.

Asi sa nedá platiť, len ten invalidný dôchodok, čo? Len čo napr. teraz keby som sa stal invalid, ešte predtým ako som prvý krát začal pracovať?
To isté sa mi mohlo stať, aj počas štúdia na VŠ

Teraz je problém s prácou veľký, resp. s tým čo chcem ja robiť (resp. môj obor, strojár :-D ) a hoci čo ostatné ti dajú iba na dohodu.

dík
veronikasad
25.07.09,07:38
Veronika, pre doktorantov je tam ak si dobre pamätám výnimka, ak nepracovali. Tak môže dostať dôchodok z mladosti v prípade ochorenia. A v prípade úrazu, sa podmienka rokov pre vznik invalidity neskúma. Či sa hádam mýlim, ak áno opravte ma prosím. Dík
Xanti, nemám ten zákon prelúskaný tak, aby som ti vedela zodpovedne odpovedať na špecifický prípad doktorantov.
Napadlo ma to len v súvislosti s množiacimi sa sťažnosťami na nevyplatený invalidný dôchodok v súvislosti s chýbajúcimi odpracovanými rokmi ...
Xanti
25.07.09,07:39
xanti:
začnem až od 1.9. ak sa to dá doplatiť zo spätnou platnosťou, ak nie, tak to zaplatím z vačku ;-)
Composite ak vypíšeš prihlášku do SP ako dobrovolne poistená osoba, a dáš si tam vznik poistenia od 1.9.2009 tak môžeš to vypísať aj teraz . Prvé poistné budeš platiť najneskôr do 08.10.2009 za september.
Composite
25.07.09,07:39
Veronika, pre doktorantov je tam ak si dobre pamätám výnimka, ak nepracovali. Tak môže dostať dôchodok z mladosti v prípade ochorenia. A v prípade úrazu, sa podmienka rokov pre vznik invalidity neskúma. Či sa hádam mýlim, ak áno opravte ma prosím. Dík




ZÁKON 461/2003 Z.z. z 30. októbra 2003 o sociálnom poistení.

§ 70
Podmienky nároku na invalidný dôchodok

(2) Fyzická osoba má nárok na invalidný dôchodok aj vtedy, ak sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt. Nárok na invalidný dôchodok tejto fyzickej osobe vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia 18 rokov veku. Nárok na invalidný dôchodok má aj fyzická osoba, ktorá sa stala invalidnou počas doktorandského štúdia v dennej forme, nedovŕšila 26 rokov veku a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt.

V auguste budem mať 25 rokov, čiže o rok mi táto výsada zanikne :(

čiže zas sa naskytne otázka dá sa platiť iba invalidné? asi nie
veronikasad
25.07.09,07:41
Len invalidné poistenie sa platiť nedá, je súčasťou dôchodkového poistenia
Xanti
25.07.09,07:44
Xanti, nemám ten zákon prelúskaný tak, aby som ti vedela zodpovedne odpovedať na špecifický prípad doktorantov.
Napadlo ma to len v súvislosti s množiacimi sa sťažnosťami na nevyplatený invalidný dôchodok v súvislosti s chýbajúcimi odpracovanými rokmi ... Veronika, sama som bola ten prípad chýbalo mi pár dní aby som splnila podmienku, našťastie bola možnosť doplatiť si tých pár dní. Ale mnohým chýbali dva tri roky, a aj preto sa iniciovala zmena zákona k tomu 1.1.2010, že sa skúma dôchodkové poistenie počas celého života nielen v posledných 10 rokoch.
Podľa tohto nového zákona by som v čase ked mne priznávali ID, mala všetko bez problémov. :D
Ale Composite, si to sám vyriešil, je vo veku pomaly kedy bude potrebovať dva až päť rokov poistenia pre prípad, že by sa stal invalidným.
Composite
25.07.09,07:47
tak je to jasné, dík obom

budem platiť všetky odvody, oplatí sa to, aj ked mi ostane nižšia suma o 42€ ako som počítal, tak do budúcnosti to prinesie viac (proste to má prínos).

Možno zvýšia sumu doktorandského ;-)
Xanti
25.07.09,07:49
tak je to jasné, dík obom

budem platiť všetky odvody, oplatí sa to, aj ked mi ostane nižšia suma o 42€ ako som počítal, tak do budúcnosti to prinesie viac (proste to má prínos).

Možno zvýšia sumu doktorandského ;-) Môžeš si zvoliť pre PN, vyšší vymeriavaci základ, pre poistenie v nezamestnanosti nižší, pre dôchodkový minimálny. Je to možné takto nakombinovať. Aby to bolo výhodné a platiteľné pre teba. :D
Composite
03.08.09,14:36
tu je také zhrnutie:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/07/01/danove-a-odvodove-tipy-jozefa-mihala-30/

len za doktorandov štát platí zdravotné a nemusia zdaňovať