chipoliny1
24.07.09,21:16
Dobrý deň
Chcem sa opýtať či sá dá stavebné povolenie aj obýsť. Počul som že ak stavba nie je napevno spojená so základmi a teda zemou tak na ňu nemusí byť stavebné povolenie. Mám na mysli ak bude stavba položená len na nosníkových patkách. Jeden známi si takto urobil chatu(105m2) a nik si od neho stavebné povolenie nepýtal a starostovi povedal že to nie je napevno spojené zo zemou a teda sa to považuje za mobilný dom.
Prosím o ujasnenie
Ďakujem
dodo g
25.07.09,12:26
Pokiaľ viem,je to tak.Aj ja som takto postavil miestnosť 10 x 6 metrov a nebolo k tomu treba nič.Ale nemám základy iba šesť pilierov na ktorých je to celé ukotvené.
Boom.svk
25.07.09,15:33
pätky, alebo pilóty sú základy a nesmiete zabúdať na drobnú stabu (do 25m2)
Miloš Mičega - CIMOM TN
25.07.09,17:21
K všetkým príspevkom :


Keď to bude niekto chcieť takúto stavbu :

- poistiť, tak nech poisťovni tvrdí akože to je stavba.

- založiť, tak nech banke poisťovni tvrdí akože to je stavba.

- dediť, tak nech notárovi alebo súdu tvrdí akože to je stavba.

- predať, tak nech kupujúcemu tvrdí akože to je stavba.

- bývať (trvalé bydlisko), tak nech na obecnom úrade tvrdí akože to je stavba.

- a pod., tak nech tvrdí akože to je stavbe.
__________________________________________

Keď sa zmení starosta, tak nech si nachystá peniaze za pokutu. Nie za stavbu načierno (lehota už bude premlčaná), ale za užívanie stavby bez kolaudačného rozhodnutia (lehota trvale).

To čo je uvedené v predchádzajúcich príspevkoch sú stavby a jednoznačne nie je o tom možná ani žiadna odborná debata. Môže byť len v polohe srandy, alebo skrátenia času, alebo ....

PS :
Je to trošku tvrdé ale je to takto : Deťom počas života môžem (nemusím) niečo vysvetlovať, ale deťom ako dedičom nechám len problémy.


link : http://www.porada.sk/t101034-p62-stavebne-povolenie-rady-skusenosti.html


CIMOM
obmot
25.07.09,18:45
CIMOM, to stojí určite za to.
AnnaZam
26.07.09,15:47
Slováci majú viac porekadiel.
Napr. :
Lož má krátke nohy.
Božie mlyny melú pomaly.
a pod.

Nechcem, aby to bolo brané osobne.

Asi je lepšie vybaviť to, čo k tomu má byť.
yoyo74
26.07.09,15:56
a ked bude chciet niekto takuto stavbu zburat, tak nech tvrdi ze to stavba nie je .....
Miloš Mičega - CIMOM TN
26.07.09,16:11
a ked bude chciet niekto takuto stavbu zburat, tak nech tvrdi ze to stavba nie je .....

Neviem, ako je to myslené, ale aj tak dodávam :


Výňatok zo zákona 50/1976 Zb. - stavebný zákon


§ 105 Priestupky
1) Priestupku sa dopustí a pokutou do 331,939 € sa potresce ten, kto
a) uskutočňuje jednoduchú stavbu, drobnú stavbu, stavebné úpravy alebo udržiavacie práce, ktoré treba ohlásiť, bez takéhoto ohlásenia alebo v rozpore s ním,

2) Priestupku sa dopustí a pokutou do 829,847 € sa potresce ten, kto
a) ako stavebník mení stavbu bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním,

(3) Priestupku sa dopustí a pokutou do 33 193,918 € sa potresce ten, kto
a) vykonáva činnosti, na ktoré je potrebné územné rozhodnutie bez takého rozhodnutia alebo v rozpore s ním,
b) ako stavebník uskutočňuje novú stavbu bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním,
c) užíva stavbu bez kolaudačného rozhodnutia, pokiaľ je také rozhodnutie potrebné,

Výňatok zo zákona 145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch

Položka 62
a) Žiadosť o povolenie
2. na odstránenie stavby .................................................. .................................................. ........................... 6, 50 eura


Myslím, že za 6,5 € nie je problém odstrániť aj oficiálnu stavbu.


CIMOM
goosesk
26.07.09,16:39
Neviem, ako je to myslené, ale aj tak dodávam :


Výňatok zo zákona 145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch

Položka 62
a) Žiadosť o povolenie
2. na odstránenie stavby .................................................. .................................................. ........................... 6, 50 eura


Myslím, že za 6,5 € nie je problém odstrániť aj oficiálnu stavbu.


CIMOM



a kolko uz sa nechalo zburat stavieb ? ked stavias dom za niekolko milionov, tak pokuta v radovo desatisicoch nestoji za komplikacie s uradmi.

tym samozrejme netvrdim ,ze je to tak spravne.
yoyo74
26.07.09,16:59
Zakon treba dodrziavat, to je jasne. Ale ak to nejde normalne s nasimi uradmi, co je u nas skoro pravidlom, tak jednoducho neostava nic ine ako stavat nacierno a to aj robim.
MOmentalne cakam uz viac ako 6 mesiacov na vyjadrenie z obvodneho pozemkoveho uradu o vynati. Pripominam ze vynatie v tomto pripade by malo byt uplne a aj je bezproblemove, kedze existuje UR, kde je vyjadrenie krajskeho pozemkoveho uradu. NEbudem nikoho prosit ani sa stazovat, minat energiu na darmozracov, radsej budem stavat nacierno, zaplatim pokutu a mozno nesko vymahat vstko od uradu - ak bude chut a energia.
yoyo74
26.07.09,17:03
[QUOTE=CIMOM;1108480]Neviem, ako je to myslené, ale aj tak dodávam :

Ty si rozoberal, kedy to ma byt povazovane "akoze" za stavbu, tak ja som uviedol. kedy by to majitel akoze za stavbu povazovat pred uradmi nemal ...
Miloš Mičega - CIMOM TN
26.07.09,17:07
Zakon treba dodrziavat, to je jasne. Ale ak to nejde normalne s nasimi uradmi, co je u nas skoro pravidlom, tak jednoducho neostava nic ine ako stavat nacierno a to aj robim.
MOmentalne cakam uz viac ako 6 mesiacov na vyjadrenie z obvodneho pozemkoveho uradu o vynati. Pripominam ze vynatie v tomto pripade by malo byt uplne a aj je bezproblemove, kedze existuje UR, kde je vyjadrenie krajskeho pozemkoveho uradu. NEbudem nikoho prosit ani sa stazovat, minat energiu na darmozracov, radsej budem stavat nacierno, zaplatim pokutu a mozno nesko vymahat vstko od uradu - ak bude chut a energia.

Na vyňatie treba max. 3 doklady, LV + kat. mapu, územné rozhodnutie a bonitu pôdy.
Ak to je doložené, tak v čom je problém.
Jeden papier sťažnosti na krajský pozemkový úrad.

CIMOM
yoyo74
28.07.09,18:48
Na vyňatie treba max. 3 doklady, LV + kat. mapu, územné rozhodnutie a bonitu pôdy.
Ak to je doložené, tak v čom je problém.
Jeden papier sťažnosti na krajský pozemkový úrad.

CIMOM

Bonitu pody maju, ur tiez, km a lv uz davno - januar 09, problem je v ludoch, ktori tam pracuju.
obvodny poz. urad rozhodnutie o vynati zamietol po asi 4 mesiacoch od ziadosti, odvolali sme sa a krajsky poz. urad rozhodol ze rozhodol neopravnene a ma dat kladne stanovisko a tak ...... zasa cakam ... zasa maju 30 dnovu lehotu, dobre nie ? Takto caka urcite dost ludi v tej oblasti kde aj ja ...
goosesk
29.07.09,10:52
ako kazdy spravny slovak, kazdy chce byt do rana milionarom ..aj uradnik. a s tym jeho platom to samozrejme nende. okrem tich najvyssich.. tak co ma chudacisko robit ? aspon o vsimne sa snazi. :(
abxy
05.08.09,10:10
Mám podobný problem.Kupil som pozemok a dom so supis.č.Pred kupou som zistil na katastri že su tam ešte dve budovy uvedene ako garaž a šopa-murovane bez supis.č.,pretože stare supis. č. červenéj farby nebolo obnovené. Vbudovách bývaju ludia A tu je problem.Mam sud o vec. bremeno ten preušili lebo je sud o vlastníctvo-garaž,dalši sud o studnu-vec.bremeno položit vodovod-nový z verej.vodovodu, a exekučne vymahanie čerpania vody z našej studne,a druhe exekučne vymahanie zaplatit sud spoločne s predchadzajucim vlastnikom ktory nezaplatil za prvý sud o určenie vlastnictva k garaže,krorá jenadstavaná na čierno na mojom pozemku,kupený bez ťarchy a vec. bremena podla znaleckeho odhadu.Budova-garaž-čierna stavba je v ochrannom pasme žsr.Takže po mojo pozemku chodia zadarmo cudzi ludia a smeju sa nam do oci vyhanaju nas a firmy ktore nam prerabaju dom so supis.č.Podali sme na odstránenie čiernej stavby ale nikto nič nerobí starosta je ich znamy a aj jeho klamu že sme jeho otca oklamali pričom na sude tvrdil že 10r.garaž vydržal a sud ktorom sa rozvadzal týto cudzí ludia tvrdili že nič nema aby byvalu manželku nemusel z čiernej stavby na mojom pozemku vyplatit.V tomto pripade bola spravodlivost slepa a dvaja ludia dostali mozgovu prihodu a su už na pravde božej.Nebudem spominať ako ťažko sme uplatnovali si vlast. pravo uvediem ROZREZANý ZAMOK 2500SK,CUDZI PES NA NASOM POZEMKU JE STALE,POSTRIEKANE DREVINY,TRAVA, KRADEZ ELEKTRINY35000SK-KABLOM POD ZEM DO čIERNEJ STAVBY ,PROBLEMY PRI NASOM STAV. POVOLENI,NAPADNUTIE FYZICKE NASILIE,OHOVARANIE PO DEDINE,ATD.Urady obec.u.stavebu.,krajsky staveb u.,prokuratura okres.krajska,ochranca ludskych prav p.Kandráč,životne prostr.,železnice slov,rep.,časť čiernej stavby je na ich pozemku,policaj.vyšetr.kradeži rozbite okno na aute cez noc parkované na našom pozemku pri čiernej stavbe,pneumatiky podozrenie havarie našho auta pričinením inych ludí,pohryzenie psa navštevy,kona,vykaly po celom dvore.Investujem do pozemku platím dane a štat obec si nevie s týmito cudzimi ludmi poradiť ani obvod.urad vnutor.sprava-zamok a papiere zapis foto sa stratili teraz vždy ked tam prídeme na víkend su tam na našom dvore cudzie auta traktory a teraz pred sudom o vec.bremeno robia všade na dvore niečo-oprava traktora ,zbíjačka zvaranie plota,opravy pluhov vlečky,dovoz dreva,atd.Ked čitam vaše problemy spolu s manželkou si myslime že v našom tzv.pravnom štate cosi ako ochrana vlast.práv neexistuje.Ak potrebuje niekto poradit ako oklamať vlast.rodičov o ich majetok 10r.uzivaním-slov.nar.šport tak tu na slovensku je možne všetko.A teraz mi prosim poradťe čo stým "goliašovym chlievom urobit ked pri kupe predchadzajuci vlast tvrdil že je všetko jeho a cudzi-syn ich pripravil o garaž,šopa všetko su budovy murovane ako obyt.dvojpodlaž.budovy naš dom so supis. č. je postaveny vedla.Za odpoved dakujem.