Difi
05.08.05,08:14
Sme platcami DPH a obdržali sme faktúru z ČR za krytú plochu na výstavu, na ktorej bol uvedený rozpis DPH v českých korunách. Vzniká tu samozdanenie? Ak áno, z akej sumy vypočítať DPH?
ZuzkaT
05.08.05,06:26
Aj my sme mali podobný prípad, jednalo sa o faktúru z Talianska. Konzultovala som to s auditorom a ten mi odporucil,ze je lepsie, aby som samozdanila celú sumu vrátane DPH.
Difi
05.08.05,06:31
Ďakujeme pekne, keď si dostala radu od audítora, tak to bude asi OK.
Karina
05.08.05,09:20
Aj my sme mali podobný prípad, jednalo sa o faktúru z Talianska. Konzultovala som to s auditorom a ten mi odporucil,ze je lepsie, aby som samozdanila celú sumu vrátane DPH.

Nechcem nikoho ohovárať, ale podľa mňa ten audítor asi celkom nie je v obraze. Už som sa s týmto stretla. Daň sa platí tam, kde vznikla daňová povinnosť, v tomto prípade je to ČR, tam nie je možnosť prenosu, lebo ten prenájom sa viaže k nehnuteľnosti, ktorá je v ČR, faktúra je správne vystavená s daňou, pretože daň treba zaplatiť v ČR. Vy v tomto prípade samozdaňovať nebudete. A čo teda s tou DPH? Máte 2 možnosti:
1. požiadate Finančný úrad Praha 1 o vrátenie tejto dane, ak máte podvojné účtovníctvo, tak sa to zaúčtuje ako pohľadávka 378/321
2. rozhodnete sa nežiadať o vrátenie (ak nejde o veľkú sumu), DPH zaúčtujete ako náklad.