johny18
26.07.09,02:55
S.r.o. prevadzkuje autobazar. Auta bude predavat dvomi sposobmi:
1. bud ako sprostredkovanie - uzavrie sa zmluva o sprostredkovani medzi s.r.o. a predavajucim
2. s.r.o. nakupi ojazdene MV v zahranici a potom ho preda zakaznikovi.

Zaujima ma hlavne ten druhy sposob - ak to vozidlo bude nakupene na s.r.o. a dajme tomu o 2 tyzdne sa preda, mame ho normalne zaradit do majetku s.r.o., zauctovat odpisy a po predaji ho vyradit? Alebo to mame viest ako zasoby :confused:

Dalej ma zaujima: ak preda autobazar MV na zaklade sprostredkovania, staci pre uctovnictvo len zmluva s predavajucim o sprostredkovani, alebo mal by bazar vystavit fakturu predavajucemu na proviziu za sprostredkovanie aj s vycislenim DPH? Tu fakturku by som potom zauctoval ako 311/6xx. Ako by som mal zauctovat platbu od kupujuceho autobazaru a platbu od autobazaru predavajucemu?

Mozte mi prosim poradit?
liba2
26.07.09,01:38
S.r.o. prevadzkuje autobazar. Auta bude predavat dvomi sposobmi:
1. bud ako sprostredkovanie - uzavrie sa zmluva o sprostredkovani medzi s.r.o. a predavajucim
2. s.r.o. nakupi ojazdene MV v zahranici a potom ho preda zakaznikovi.

Zaujima ma hlavne ten druhy sposob - ak to vozidlo bude nakupene na s.r.o. a dajme tomu o 2 tyzdne sa preda, mame ho normalne zaradit do majetku s.r.o., zauctovat odpisy a po predaji ho vyradit?
NIE, veď to nie je majetok, to je tovar na ďalší predaj

Alebo to mame viest ako zasoby :confused: ANO, ako tovar.

Dalej ma zaujima: ak preda autobazar MV na zaklade sprostredkovania, staci pre uctovnictvo len zmluva s predavajucim o sprostredkovani, alebo mal by bazar vystavit fakturu predavajucemu na proviziu za sprostredkovanie aj s vycislenim DPH?

Tu fakturku by som potom zauctoval ako 311/6xx. Ako by som mal zauctovat platbu od kupujuceho autobazaru a platbu od autobazaru predavajucemu?
Mozte mi prosim poradit?
Zmluva v princípe stačí, ak má všetky náležitosti v zmysle zákona o DPH - ak si platiteľom DPH.
Avšak podľa môjho názoru v tvojom prípade bude vhodnejšie vystaviť ku každému predaju osobitne faktúru, a to z dôvodu, že predpokladám, že v jednotlivých prípadoch pôjde vždy o inú sumu odmeny za sprostredkovanie predaja vozidla, tak aby bol prehľad čo je faktúrované.
Faktúra za sprostredkovanie: 311 / 602, 343
Faktúra alebo kúpna zmluva za priamy predaj vozidla: 311 / 604, 343.
Príjem úhrady podľa toho či na účet v banke: 221 / 311
alebo v hotovosti do pokladne: 211 / 311.
johny18
26.07.09,10:23
Príjem úhrady podľa toho či na účet v banke: 221 / 311
alebo v hotovosti do pokladne: 211 / 311.

Vdaka za odpoved, co sa tyka platieb, skor mi ide o platbu od kupujuceho, ktoru zaplati bazaru za MV a dalej za platbu, ktoru zaplati bazar predavajucemu.

Dajme tomu, ze sa urobi sprostredkovatelska zmluva na predaj MV za sumu 3.000 EUR. Kupujuci uhradi tuto sumu bazaru a ten ju posunie predavajucemu. Uvazujem, ze by sa tato pohladavka a zavazok zauctovali ako 315/325. Ak bazaru uhradi kupujuci 3000 EUR, zauctuje 211/315, bazar zaplati predavajucemu 325/211. Potom vystavi fakturu za sprostredkovanie 311/602, uhrada 211/311.

Mohlo by to tak byt?
johny18
03.09.09,05:34
Predpokladam, ze predchadzajuce mnou navrhnute uctovanie je spravne, kedze mi na to nikto neodpovedal:) Zaujima ma vsak, ako to by malo byt s tou fakturou za sprostredkovanie.

Ak auto bazar sprostredkuje predaj auta, a je platca DPH, vystavi predavajucemu fakturu za sprostredkovanie so vsetkymi nalezitostami? Alebo je mozne mu vystavit len prijmovy pokladnicny doklad s uvedenim zakladu dane a DPH?
johny18
03.09.09,10:54
Neporadi mi nikto, ako to je s tymi dokladmi?