timot04
26.07.09,07:46
Prosím o radu,som tu prvý raz a ešte len začínam s mzdami a ôčtovníctvom: Dôcodca na dohode do decembra pre porušenie p.poriadku dal zamestnávateľ okamžitú výpoveď, Aký je ostup zamestnávateľa, má dôchodca nárok na 2 mesačnú výpoveď, odstupné aj dovolenku? Ďakujem moc.
liba2
26.07.09,06:07
Prosím o radu,som tu prvý raz a ešte len začínam s mzdami a účtovníctvom: Dôchodca na dohode do decembra pre porušenie p.poriadku dal zamestnávateľ okamžitú výpoveď,
Aký je ostup zamestnávateľa, má dôchodca nárok na 2 mesačnú výpoveď, odstupné aj dovolenku? Ďakujem moc.
Neuvádzaš o akú dohodu ide.
Okamžitá výpoveď znamená ihneď a nie o 2 mesiace. Takže výpovedná lehota nie je žiadna.
Dohodár nemá nárok na dovolenku.
Xanti
26.07.09,06:16
No a sú dôvody na okamžitú výpoveď? Bol dohodár upozornený písomne?
Netreba mu dávať pracovné úlohy a zrušiť dohodu.
Tuším výpovedná lehota pri skončení dohody o vykonaní práce je 15 dní.
Dohodár nemá nárok na dovolenku, na stravné lístky a ani na odstupné.
Tweety
26.07.09,06:19
Prosím o radu,som tu prvý raz a ešte len začínam s mzdami a ôčtovníctvom: Dôcodca na dohode do decembra pre porušenie p.poriadku dal zamestnávateľ okamžitú výpoveď, Aký je ostup zamestnávateľa, má dôchodca nárok na 2 mesačnú výpoveď, odstupné aj dovolenku? Ďakujem moc.
Zo ZP
(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
veronikasad
26.07.09,06:20
Prosím o radu,som tu prvý raz a ešte len začínam s mzdami a ôčtovníctvom: Dôcodca na dohode do decembra pre porušenie p.poriadku dal zamestnávateľ okamžitú výpoveď, Aký je ostup zamestnávateľa, má dôchodca nárok na 2 mesačnú výpoveď, odstupné aj dovolenku? Ďakujem moc.
Nepíšeš o aký druih dohody ide. Ak ste mali s dôchodcom uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti, pozri § 228a odst.3 Zákonníka práce.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
majoneza
28.07.09,18:11
Len by som pridal, ze vacsinou, dohody o VP hovoria o maximalnom pocte hodin tyzdenne, ale nie o minimalnom.

Ak to plati v tom pripade, jednodussie by bolo dat 15 dni vypoved, a dat mu 0 hodiny tyzdenne za posledne 2 tyz.

Alebo IP by vnimal tento postup ako spekulacie?
mzdarka renca
28.07.09,18:41
Len by som pridal, ze vacsinou, dohody o VP hovoria o maximalnom pocte hodin tyzdenne, ale nie o minimalnom.

Ak to plati v tom pripade, jednodussie by bolo dat 15 dni vypoved, a dat mu 0 hodiny tyzdenne za posledne 2 tyz.

Alebo IP by vnimal tento postup ako spekulacie?

Myslíš správne, IP nemá dôvod brať ako špekuláciu fakt, že na základe dohody nemá pre zamestnanca prácu.

Ak neodpracuje ani minútu, tak nie je dôvod vyplatiť odmenu z dohody.
terezamaria
29.07.09,06:40
Prosím o radu,som tu prvý raz a ešte len začínam s mzdami a ôčtovníctvom: Dôcodca na dohode do decembra pre porušenie p.poriadku dal zamestnávateľ okamžitú výpoveď, Aký je ostup zamestnávateľa, má dôchodca nárok na 2 mesačnú výpoveď, odstupné aj dovolenku? Ďakujem moc.

Vierka, dôchodca na dohode a okamžitá výpoveď, to nejako celé nesedí.

Dôchodca mohol mať Dohodu o vykonaní práce, kde nie je žiadna výpovedná doba, jednoducho skončila sa ucelená práca, končí sa dohoda. Je tam veľmi dôležité to slovo DOHODA.Pozri si § 226 ZP.

Pri Dohode o pracovnej činnosti - možno ju skončiť jednostranne bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou. Pozri § 228a/ ZP.
Neviem o akú DOHODU išlo v tomto prípade.

Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. To znamená, muselo by sa jednať o závažné a hrubé porušenie pracovnej disciplíny.
majoneza
29.07.09,07:31
Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer.

Myslite asi, ze "okamžité skončenie dohody možno dať zamestnavatel zamestnancovi len na prípady ... "

Dohodnut je obojstranne, a to je vzdy mozne, ak obaja chcu.
terezamaria
29.07.09,08:19
Myslite asi, ze "okamžité skončenie dohody možno dať zamestnavatel zamestnancovi len na prípady ... "

Dohodnut je obojstranne, a to je vzdy mozne, ak obaja chcu.

Ak obaja chcú, tak samozrejme. Ale tu sa nehovorilo, že obaja chcú. Tu sa hovorilo, že zamestnávateľ dal zamestnancovi okamžité skončenie pracovného pomeru, resp. dohody.
Ejo
30.07.09,05:03
Ak je uzavretá dohoda o pracovnej činnosti na neurčitý čas a zamestnávateľ dá okamžitú výpoveď, napr. porušenie pracovnej disciplíny, alebo iné kritériá podľa ZP, v tom prípade končí dňom, ktorý uvedie vo výpovedi a neplynie žiadna lehota od doručenia, však?
Pri jednostrannej výpovedi je 15-dňová lehota od doručenia. Stačí podpísať potvrdenie o prevzatí výpovedi? Musí ju zamestnanec prijať?
Ejo
30.07.09,05:29
Poradíte????
VERONIKA6
30.07.09,05:52
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti

(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
Ejo
30.07.09,06:06
Áno, zákon som si prečítala. Ja som len chcela vedieť, ako je to v praxi s výpovednou dobou a doručením, ak dá zamestnávateľ výpoveď a dorčenie dá podpísať /potvrdenie o prevzatí výpovedi/, či môže zamestnanec odmietnuť a nepodpísať?
A ak je okamžité skončenie, nie je žiadna lehota, však? Lehota 2 mesiace §68, znamená, že keď sa dozvie o dôvode na okamžité skončenie PP, tak do 2 mesiacoch môže dať výpoveď, to môže byť hneď na druhý deň, o mesiac...
Rozumiem to správne?
mzdarka renca
30.07.09,06:24
Áno, zákon som si prečítala. Ja som len chcela vedieť, ako je to v praxi s výpovednou dobou a doručením, ak dá zamestnávateľ výpoveď a dorčenie dá podpísať /potvrdenie o prevzatí výpovedi/, či môže zamestnanec odmietnuť a nepodpísať?
A ak je okamžité skončenie, nie je žiadna lehota, však? Lehota 2 mesiace §68, znamená, že keď sa dozvie o dôvode na okamžité skončenie PP, tak do 2 mesiacoch môže dať výpoveď, to môže byť hneď na druhý deň, o mesiac...
Rozumiem to správne?

Ak nechce osobne proti podpisu prevziať ukončenie DoPČ s 15-dňovou výpovednou lehotou, tak mu to jednoducho zašli poštou doporučene.
Ja by som tam napísala, že zamestnávateľ už pre neho nemá dohodnutú prácu, ktorú vykonával na základe DoPČ a aj tých 15 dní by som mu ju nepridelovala, t.z., že ak nebude mať nič odpracované, tak aj odmena za prácu bude 0,00EUR.
Ejo
30.07.09,06:46
Konkrétne sa stala taká vec: uzavretá DoPČ na naurčitý čas. Tak bolo, že dohodu o skončení k 28.07.2009 podpíše, ale ju nepodpísal, vraj až vtedy, ak dostane výplatu. Výplatný termín je až 8. augusta. Ja som tohto zamestnanca aj vyhlásila zo soc.poist. k tomuto dátumu /28.07./. Preto hľadám také riešenie, aby som už do soc.poist. nemusela posielať nič.
Ak spätne napíšem výpoveď bez uvedenia dôvodu, a potvrdenie o doručení bude dátum 14.07.2009 /čo by podpísal/, výpovedná doba 15 dní, tým pádom bude ukončenie DoPČ 28.07., nie?
VERONIKA6
30.07.09,07:02
Konkrétne sa stala taká vec: uzavretá DoPČ na naurčitý čas. Tak bolo, že dohodu o skončení k 28.07.2009 podpíše, ale ju nepodpísal, vraj až vtedy, ak dostane výplatu. Výplatný termín je až 8. augusta. Ja som tohto zamestnanca aj vyhlásila zo soc.poist. k tomuto dátumu /28.07./. Preto hľadám také riešenie, aby som už do soc.poist. nemusela posielať nič.
Ak spätne napíšem výpoveď bez uvedenia dôvodu, a potvrdenie o doručení bude dátum 14.07.2009 /čo by podpísal/, výpovedná doba 15 dní, tým pádom bude ukončenie DoPČ 28.07., nie?
Pri odovzdávaní tej výpovede neboli náhodou svedkovia? Ak áno daj si podpísať, že menovaný odmietol výpoveď prevziať a tým pádom sa považuje za odovzdanú a potom ju zašli poštou. No predpokladám, že dotyčný už bude vedieť o čo sa jedná a nepreberie poštu a tak sa Ti vráti.
liba2
30.07.09,15:28
Konkrétne sa stala taká vec: uzavretá DoPČ na naurčitý čas. Tak bolo, že dohodu o skončení k 28.07.2009 podpíše, ale ju nepodpísal, vraj až vtedy, ak dostane výplatu. Výplatný termín je až 8. augusta. Ja som tohto zamestnanca aj vyhlásila zo soc.poist. k tomuto dátumu /28.07./. Preto hľadám také riešenie, aby som už do soc.poist. nemusela posielať nič.
Ak spätne napíšem výpoveď bez uvedenia dôvodu, a potvrdenie o doručení bude dátum 14.07.2009 /čo by podpísal/, výpovedná doba 15 dní, tým pádom bude ukončenie DoPČ 28.07., nie?... a to je problém vypočítať mu výšku odmeny a vyplatiť ihneď... ? - vzhľadom na to že sa dohodlo skončenie práce.
majoneza
31.07.09,17:06
. Stačí podpísať potvrdenie o prevzatí výpovedi? Musí ju zamestnanec prijať?

Ja som s tym mal problem. Zamestnanec odmietol podpisat prevziatie podobnej pisomnosti ked som bol s nim sam, tak som sa poradil s pravnikom.

Poradil mi aby som ju zamestnancovi dal pred dvoma svedkami. Zase odmietol podpisat, ale obaja svedkovia samostatne pisali na liste nejaky text ako "Dnom x.x.200x v mojej pritomnosti (menovana osoba) odmietol/a prevziat tuto listinu" dali svoje podpisy mena a rodne cisla. Pravnik povedal ze to uz staci.

Nebol lahke lakat zamestnanca spat do kancelarie ked uz vedel o co to ide, tak vzdy ked podavate take dokumenty by som odporucal ze ste aspon traja ludia aj pri prvom pokuse o odovzdatii.
wagner
31.07.09,18:30
Konkrétne sa stala taká vec: uzavretá DoPČ na naurčitý čas. Tak bolo, že dohodu o skončení k 28.07.2009 podpíše, ale ju nepodpísal, vraj až vtedy, ak dostane výplatu. Výplatný termín je až 8. augusta. Ja som tohto zamestnanca aj vyhlásila zo soc.poist. k tomuto dátumu /28.07./. Preto hľadám také riešenie, aby som už do soc.poist. nemusela posielať nič.
Ak spätne napíšem výpoveď bez uvedenia dôvodu, a potvrdenie o doručení bude dátum 14.07.2009 /čo by podpísal/, výpovedná doba 15 dní, tým pádom bude ukončenie DoPČ 28.07., nie?
Predsa pri skončení PP sa má mzda vyplatiť pri skončení pokiaľ sa nedohodnete inak. AJ doručovanie a aj splatnosť mzdy rieši ZP. Tak v čom je problém?
Zákonník práce od 1.1.2009

§ 38
Doručovanie
Na začiatok

(1) Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk. To platí rovnako o písomnostiach týkajúcich sa vzniku, zmien a zániku práv a povinností vyplývajúcich z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť doručiť poštou ako doporučenú zásielku.

(2) Písomnosti doručované poštou zamestnávateľ zasiela na poslednú adresu zamestnanca, ktorá je mu známa, ako doporučenú zásielku s doručenkou a poznámkou "do vlastných rúk".

(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku.

(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.

§ 129
Splatnosť mzdy
Na začiatok

(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

(2) Na žiadosť zamestnanca musí mu byť mzda splatná počas dovolenky vyplatená pred nastúpením dovolenky.

(3) Pri skončení zamestnania vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak ,najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.
Ejo
05.08.09,05:21
Ak zamestnávateľ dal výpoveď zamestnancovi, ktorý mal uzatvorenú DoPČ a počas 15-dňovej výpovednej dobe vôbec nepracoval, tak mu samozrejme na tieto dni nepatrí žiadna odmena, nie?
Xanti
05.08.09,05:54
Ak zamestnávateľ dal výpoveď zamestnancovi, ktorý mal uzatvorenú DoPČ a počas 15-dňovej výpovednej dobe vôbec nepracoval, tak mu samozrejme na tieto dni nepatrí žiadna odmena, nie? Nie nepatrí v prípade, že dohodnutá odmena za prácu je hodinová mzda a platí sa len to čo odrobil.
majoneza
05.08.09,19:00
Predsa pri skončení PP sa má mzda vyplatiť pri skončení pokiaľ sa nedohodnete inak. AJ doručovanie a aj splatnosť mzdy rieši ZP. Tak v čom je problém?
Zákonník práce od 1.1.2009

§ 38
Doručovanie


(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.



Kde sa pise, ze presne 2 svedkovia musia vidiet ako odmieta prevziat oznamenie?