abcd.kates
26.07.09,10:28
Zdravím ! Vie mi niekto poradiť ako účtovať ( a či sa vôbec dá učtovať) diety-stravné pre podnikateľa- živnostníka ktorý jpracuje 6 mesiacov -necelých v zahraničí? Konkrétne vo Švédsku. Účtuje JÚ. Prosím uviesť konkrétny príklad ako sa to vyráta, následne účtuje a tak. Diky moc všetkým, ktorí odpovedia.
Lenka1979
26.07.09,08:34
Zdravím ! Vie mi niekto poradiť ako účtovať ( a či sa vôbec dá učtovať) diety-stravné pre podnikateľa- živnostníka ktorý jpracuje 6 mesiacov -necelých v zahraničí? Konkrétne vo Švédsku. Účtuje JÚ. Prosím uviesť konkrétny príklad ako sa to vyráta, následne účtuje a tak. Diky moc všetkým, ktorí odpovedia.


... a čo tak trochu hľadať a čítať?

napr. tu Stravné vo výdavkoch SZČO (http://www.porada.sk/t114323-stravne-vo-vydavkoch-szco.html?highlight=stravn%E9+SZ%C8O)
liba2
26.07.09,08:58
Zdravím ! Vie mi niekto poradiť ako účtovať ( a či sa vôbec dá učtovať) diety-stravné pre podnikateľa- živnostníka ktorý jpracuje 6 mesiacov -necelých v zahraničí? Konkrétne vo Švédsku. Účtuje JÚ. Prosím uviesť konkrétny príklad ako sa to vyráta, následne účtuje a tak. Diky moc všetkým, ktorí odpovedia.
Aj tu nájdeš veľa dobrých rád najmä ak ide o dlhodobú prácu SZČO v zahraničí - čítaj od príspevku č. 25 , najmä pozorne č. 28 a ďalšie naväzujúce na túto tému:

http://www.porada.sk/t62712-p3-zahranicna-pracovna-cesta.html

K zvýraznenému: to čo požaduješ, by bolo jedno veľké "slohové cvičenie", pretože pri vyúčtovaní pracovných ciest treba vziať veľa rôznych okolností do úvahy. Okrem toho na porade je už všetko vysvetlené, ak predsa nenájdeš, potom sa pýtaj na konkrétnu vec (netreba zakladať novú tému, stačí pokračovať v inej ktorá už beží....).
veronikasad
26.07.09,09:14
Zdravím ! Vie mi niekto poradiť ako účtovať ( a či sa vôbec dá učtovať) diety-stravné pre podnikateľa- živnostníka ktorý jpracuje 6 mesiacov -necelých v zahraničí? Konkrétne vo Švédsku. Účtuje JÚ. Prosím uviesť konkrétny príklad ako sa to vyráta, následne účtuje a tak. Diky moc všetkým, ktorí odpovedia.
aj na SZČO sa vzťahuje § 13 Zákona o cestovných náhradách :

§ 13
Stravné

(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma

a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín.

(2) Základné sadzby stravného v cudzej mene ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo financií Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo financií") vždy pre nasledujúci kalendárny rok tak, aby nadobudlo účinnosť 1. januára príslušného kalendárneho roka; v priebehu kalendárneho roka základné sadzby stravného v cudzej mene upraví ministerstvo financií, ak zmena úrovne cien vo verejných stravovacích zariadeniach v jednotlivých krajinách dosiahne od poslednej úpravy aspoň 10 %. Opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6)

(3) Základné sadzby stravného v cudzej mene podľa odseku 2 pre jednotlivé krajiny ustanoví ministerstvo financií na základe návrhu Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo zahraničných vecí") vypracovaného podľa podkladov zastupiteľských úradov o cenách jedál a nealkoholických nápojov vo verejných stravovacích zariadeniach v jednotlivých krajinách alebo s využitím štatistických údajov Medzinárodného menového fondu, Organizácie Spojených národov alebo iných medzinárodných finančných štatistických údajov.

(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.

(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.



Stravné pri PC v Švédsku je 455 SEK /švédska koruna/.
Vyúčtovanie pracovnej cesty robíš na zahraničnom cestovnom príkaze. V JU účtuješ ako VOZD v členení prevádzková režia.

Pozri aj stanovisko DR SR k zahraničným pracovným cestám živnostníka v tomto príspevku :

http://www.porada.sk/992073-post4.html
RSFredinka
26.07.09,17:19
dobrý večer mám otázku priateľ je zamestanený na TPP v slovenskej firme ktorá ho poslala na škoelnie do rakuska kde zabezpecene ubytovanie + stravu - raňajky a večeru má vtedy nárok na nejké vreckové alebo diéty?
Ďakujem za všetky odpovede
veronikasad
26.07.09,18:06
dobrý večer mám otázku priateľ je zamestanený na TPP v slovenskej firme ktorá ho poslala na škoelnie do rakuska kde zabezpecene ubytovanie + stravu - raňajky a večeru má vtedy nárok na nejké vreckové alebo diéty?
Ďakujem za všetky odpovede
Pozri § 13 odst. 7 Zákona o cestovných náhradách


(7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6.
nadka1
06.08.09,17:44
Dobrý večer,prosím o radu pri účtovaní stravného SZČO pri zahraničnej PC konkrétne v Holandsku. Pracoval tam na základe dohody a za prácu vystavoval fa v období od 18. 5. do 8. 7. 2009,má k dispozícii evidenciu dochádzky. Podľa nej odpracoval 7-10 hodín denne,niektoré dni nepracoval vôbec.Moja otázka: má nárok na stravné+vreckové za všetky dni, počas ktorých bol v zahraničí alebo len za odpracované? Ďakujem za pomoc.
liba2
07.08.09,05:57
Dobrý večer,prosím o radu pri účtovaní stravného SZČO pri zahraničnej PC konkrétne v Holandsku. Pracoval tam na základe dohody a za prácu vystavoval fa v období od 18. 5. do 8. 7. 2009,má k dispozícii evidenciu dochádzky. Podľa nej odpracoval 7-10 hodín denne,niektoré dni nepracoval vôbec.Moja otázka: má nárok na stravné+vreckové za všetky dni, počas ktorých bol v zahraničí alebo len za odpracované? Ďakujem za pomoc.Nadka, treba čítať tému :) , v príspevku č. 4 máš metodické usmernenie, postupuj podľa neho.
nadka1
11.08.09,17:20
Ďakujem, už som prečítala.