kinimod
26.07.09,18:16
Nakupujeme softvér (licencie) od dodávateľa z USA a tento softvér je hneď po zaplatení (povedzme debetnou kartou viazanou na firemný účet) k dispozícii na stiahnutie.

Nejde teda o krabicový softvér (tovar), ale zrejme o službu?

Dodávatelia z USA samozrejme poskytujú len elektronické faktúry, ktoré si na Slovensku môžme vytlačiť.

Ako to účtovať (PÚ)? DPH...? Zrážková daň...?

Vďaka
kori
28.07.09,11:29
a čo s uvedeným softvérom (licenciami) ďalej robíte? predávate ich ďalej alebo spotrebujete vo firme?
kinimod
28.07.09,11:34
Nepredávame, spotrebujeme vo firme. Je to v princípe softvér, vďaka ktorému môžeme podnikať, vykonávať najdôležitejšiu činnosť.
kori
28.07.09,11:40
ja by som to pre jednoduchosť videl ako poplatok za službu-za používanie softvéru a teda neriešite ani dph (tá by sa mohla objaviť len z colného konanania)ani zrážkovú daň. účtoval by som to ako službu rovno do nákladov
Milan Benka
28.07.09,11:45
Nakupujeme softvér (licencie) od dodávateľa z USA a tento softvér je hneď po zaplatení (povedzme debetnou kartou viazanou na firemný účet) k dispozícii na stiahnutie.

Nejde teda o krabicový softvér (tovar), ale zrejme o službu?

Dodávatelia z USA samozrejme poskytujú len elektronické faktúry, ktoré si na Slovensku môžme vytlačiť.

Ako to účtovať (PÚ)? DPH...? Zrážková daň...?

Vďaka


Je to elektronicky dodávaná služba, miesto dodania služby = § 15/7,8

Ste povinný samozdaniť (viď § 69/3).
kinimod
28.07.09,11:45
Zaujímavé. Myslel som si to isté, ale chcel som sa nejak utvrdiť. Asi to tak teda budeme robiť. Ide občas o celkom vysoké čiastky. Tak snáď to aj kontrolór nejak pochopí.

Každopádne ma zarážajú tieto diery v zákone. Sme v roku 2009, stovky alebo tisíce slovenských firiem používajú elektronické služby na platby ako PayPay, PayPal, nakupuju licencie pre softvér z USA a neexistuje zo zákona jednoznačne daný postup, ako to účtovať. 100 rokov za opicami.

EDIT: Samozdaniť? z USA? S touto krajinou máme predsa zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Ten softvér už podlieha zdaneniu VAT v USA. Aký má význam samozdenenie z tretieho štátu? Slušná otázka laika, ďakujem :)
kori
28.07.09,12:07
no v zmysle toho čo uvádza p.Benka túto službu tzv.samozdaníte, t.j. daň si dopočítate aj odpočítate. v podstate samotná daň.povinnosť vyjde 0. ale pri prípadnej kontrole by vám to mohli vytknúť a daň iba dopočítať bez možnosti odpočítania. čiže to uvediete na r. 9 a 10 daň priznania DPH a zároveň odpočítanie na r.19a21.
z pohľadu DPH ale vyvstáva otázka čo s elektronickými faktúrami.ale to už tu nevyriešime.
kinimod
28.07.09,12:14
Jasné, samozdaneniu rozumiem. Vďaka. Bol som skôr v tom, že § 15 platí len pre členské štáty EU.

Čo sa "elektronickej" faktúry týka, aj keby nám ju podpísali a opečiatkovali a poslali originál na Slovensko, tak si nemyslím, že to niečo rieši. USA resp. mnoho tretích štátov nepozná naše IČO/IČ DPH a neobťažujú sa tieto údaje doplniť do faktúry ani na požiadanie. Tak či tak teda nebude faktúra spĺňať náležitosti. Je to bordel, žiaľ.
kinimod
28.07.09,12:16
Ešte by som dal do pozornosti tento thread, podľa vyjadrenia jedného z členov sa samozdanenie týka len členských štátov EU:

http://www.porada.sk/791115-post5.html
Milan Benka
28.07.09,12:19
no v zmysle toho čo uvádza p.Benka túto službu tzv.samozdaníte, t.j. daň si dopočítate aj odpočítate. v podstate samotná daň.povinnosť vyjde 0. ale pri prípadnej kontrole by vám to mohli vytknúť a daň iba dopočítať bez možnosti odpočítania.
V prípade kontroly by dopočítali daň, aj daň odpočítali, takže z toho by bol 0-vý dopad. Existuje však ešte porušenie zákona nepeňažnej povahy a za to sankcia existuje - § 35/13 zák.511/1992 Zz.

čiže to uvediete na r. 9 a 10 daň priznania DPH a zároveň odpočítanie na r.19a21.
z pohľadu DPH ale vyvstáva otázka čo s elektronickými faktúrami.ale to už tu nevyriešime
Slovenské zákony neriešia, či fa z tretieho štátu môže, alebo nemôže byť vyhotovená elektronicky
.


v texte
kori
28.07.09,12:20
Jasné, samozdaneniu rozumiem. Vďaka. Bol som skôr v tom, že § 15 platí len pre členské štáty EU.

Čo sa "elektronickej" faktúry týka, aj keby nám ju podpísali a opečiatkovali a poslali originál na Slovensko, tak si nemyslím, že to niečo rieši. USA resp. mnoho tretích štátov nepozná naše IČO/IČ DPH a neobťažujú sa tieto údaje doplniť do faktúry ani na požiadanie. Tak či tak teda nebude faktúra spĺňať náležitosti. Je to bordel, žiaľ.



viem preto som to napísal. naša byrokracia na DU si ale hudie svoje a sloboda podnikania v SR je ďaleko od ideálu
Milan Benka
28.07.09,12:21
Ešte by som dal do pozornosti tento thread, podľa vyjadrenia jedného z členov sa samozdanenie týka len členských štátov EU:

http://www.porada.sk/791115-post5.html


K citácii : jedná sa v nej o tovar.

Tovar a služby sú pre účely zákona 222/2004 Zz dva rozličné pojmy.
kinimod
28.07.09,12:24
Rozumiem a ďakujem, veľmi ste mi pomohli. Môžme odteraz s kľudnejším svedomím nakupovať licencie. Stále však pri troche smoly na daňováka hrozí (?) uvedené "porušenie zákona nepeňažnej povahy a za to sankcia existuje - § 35/13 zák.511/1992 Zz."
Milan Benka
28.07.09,12:25
no v zmysle toho čo uvádza p.Benka túto službu tzv.samozdaníte, t.j. daň si dopočítate aj odpočítate. v podstate samotná daň.povinnosť vyjde 0. ale pri prípadnej kontrole by vám to mohli vytknúť a daň iba dopočítať bez možnosti odpočítania. čiže to uvediete na r. 9 a 10 daň priznania DPH a zároveň odpočítanie na r.19a21.
z pohľadu DPH ale vyvstáva otázka čo s elektronickými faktúrami.ale to už tu nevyriešime.

Upresním:
daňová povinnosť r.9 a r.10

uplatnenie práva na odpočet r.19
v r.21 sa neuvádza
Milan Benka
28.07.09,12:27
Rozumiem a ďakujem, veľmi ste mi pomohli. Môžme odteraz s kľudnejším svedomím nakupovať licencie. Stále však pri troche smoly na daňováka hrozí (?) uvedené "porušenie zákona nepeňažnej povahy a za to sankcia existuje - § 35/13 zák.511/1992 Zz."

Pokiaľ urobíte "samozdanenie", len dodržíte dikciu zákona a zo strany DU Vám nič nehrozí.
Milan Benka
28.07.09,12:29
Zaujímavé. Myslel som si to isté, ale chcel som sa nejak utvrdiť. Asi to tak teda budeme robiť. Ide občas o celkom vysoké čiastky. Tak snáď to aj kontrolór nejak pochopí.

Každopádne ma zarážajú tieto diery v zákone. Sme v roku 2009, stovky alebo tisíce slovenských firiem používajú elektronické služby na platby ako PayPay, PayPal, nakupuju licencie pre softvér z USA a neexistuje zo zákona jednoznačne daný postup, ako to účtovať. 100 rokov za opicami.

EDIT: Samozdaniť? z USA? S touto krajinou máme predsa zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Ten softvér už podlieha zdaneniu VAT v USA. Aký má význam samozdenenie z tretieho štátu? Slušná otázka laika, ďakujem :)

Zamedzenie dvojitého zdanenia sa táka dane z príjmu, nie DPH.
kinimod
28.07.09,12:30
A čo sa týka meny, účtujeme prijatú faktúru v USD, likvidáciu z bankového účtu, teda následne aj kurzový rozdiel, a samozdanenie?

Alebo môžme "na hulváta" rovno zaúčtovať v EUR (podľa čiastky, ktorá odišla)? Keďže vytlačená faktúra aj tak nemá žiadnu právnu/daňovú hodnotu.
Milan Benka
28.07.09,12:37
A čo sa týka meny, účtujeme prijatú faktúru v USD, likvidáciu z bankového účtu, teda následne aj kurzový rozdiel, a samozdanenie?

Alebo môžme "na hulváta" rovno zaúčtovať v EUR (podľa čiastky, ktorá odišla)? Keďže vytlačená faktúra aj tak nemá žiadnu právnu/daňovú hodnotu.


Účtovať músíte v súlade so zákonom o účtovníctve a postupami účtovania. Pokiaľ je fa vystavená v USD, pri úhrade takejto fa Vám môže vzniknúť kurzový rozdiel.
Kde ste čítali, že vytlačená fa nemá žiadnu právnu/daňovú hodnotu ?

Aj ceruzkou účtovníkom napísaná poznámka na zadnej strane fa môže rozhodnúť daňový alebo súdny spor.
Milan Benka
28.07.09,12:41
Zaujímavé. Myslel som si to isté, ale chcel som sa nejak utvrdiť. Asi to tak teda budeme robiť. Ide občas o celkom vysoké čiastky. Tak snáď to aj kontrolór nejak pochopí.

Každopádne ma zarážajú tieto diery v zákone. Sme v roku 2009, stovky alebo tisíce slovenských firiem používajú elektronické služby na platby ako PayPay, PayPal, nakupuju licencie pre softvér z USA a neexistuje zo zákona jednoznačne daný postup, ako to účtovať. 100 rokov za opicami.

EDIT: Samozdaniť? z USA? S touto krajinou máme predsa zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Ten softvér už podlieha zdaneniu VAT v USA. Aký má význam samozdenenie z tretieho štátu? Slušná otázka laika, ďakujem :)


Ad 1.
Práve tu riešený príklad je riešený čo sa týka DPH §§ 15/7,8 a §69/3.

Ad 2.
Význam samozdanenia ?
Odpoviem otázkou: Aký význam majú nepriame dane ?
kinimod
28.07.09,13:22
Ďakujem, je mi to jasné.

Ohľadom samozdanenia (z tretieho štátu): plní viacmenej len formálny účel, výsledná suma sa vynuluje -- štát nič nedostane. Z môjho vnímania teda štatistický údaj, naviac daňová správa tretích štátov s nami nie je prepojená a dosiah je minimálny. Už "vidím", ako slovenský daňový úrad telefonuje do USA a žiada potvrdenia. Radšej vyformuluje pre slovenského podnikateľa pokutu a viac sa tým nezaoberá.

Nepriame dane sú teda oproti tejto situáci podľa mňa celkom iná záležitosť. EDIT: Avšak uvedomujem si, že vyššie uvedená štatistika môže mať hlboký význam pre hospodársku analýzu a prípadne môže byť aj podnetom pre novelizácie.

Každopádne nehádam sa, nerobím mudrlanta a svojím príspevkom tiež nechcem nikoho uraziť :) a som vďačný za profesionálnu pomoc a rady.
Ikuška
19.10.12,19:15
Dobrý deň! Chcem sa opýtať, či aj v roku 2012 postupujem takto - samozdanenie? Lebo §15 ods. 7,8 je zrušený. Prosím súrne. Ďakujem
jurajku
23.04.13,08:19
Sme s.r.o. a platca DPH a tiez sme zaplatili kartou cez internet za nekrabicovy softver firmy z USA. Najde sa tu dobra dusa, co mi pomoze to samozdanenie zauctovat v Omege. Zaujima ma predovsetkym uctovanie v kolonke Uctovne zapisy a rozpis DPH v nej. Dakujem.