ALEXOLIVER
27.07.09,08:16
Ahojte, chcela by som sa spýtať na náležitosti ohľadom odchodu do predčasného starobného dôchodku. Mojej mame chýbajú do odchodu do starobného dôchodku dva roky, nakoľko má podlomené zdravie, chce požiadať o predčasný dôchodok. Musí pri tejto žiadosti o predčasný dôchodok mať ukončený pracovný pomer, kvôli ELZD? Pretože vraj trvá aj pol roka kým Sociálna poisťovňa vypočíta a prizná predčasný SD, čo je dosť dlhá doba bez akéhokoľvek príjmu. Nemožno požiadať o predčasný SD a ostať v pracovnom pomere, kým ho nepriznajú? A je možné aby v Sociálnej poisťovni vypočítali orientačne predčasný SD, aby sa nestalo že nevyjde kvôli 1,2 násobku životného minima? Ďakujem za všetky odpovede.
mzdarka renca
27.07.09,06:21
Ahojte, chcela by som sa spýtať na náležitosti ohľadom odchodu do predčasného starobného dôchodku. Mojej mame chýbajú do odchodu do starobného dôchodku dva roky, nakoľko má podlomené zdravie, chce požiadať o predčasný dôchodok. Musí pri tejto žiadosti o predčasný dôchodok mať ukončený pracovný pomer, kvôli ELZD? Pretože vraj trvá aj pol roka kým Sociálna poisťovňa vypočíta a prizná predčasný SD, čo je dosť dlhá doba bez akéhokoľvek príjmu. Nemožno požiadať o predčasný SD a ostať v pracovnom pomere, kým ho nepriznajú? A je možné aby v Sociálnej poisťovni vypočítali orientačne predčasný SD, aby sa nestalo že nevyjde kvôli 1,2 násobku životného minima? ak narazíš na ústretovú pracovníčku SP, tak jej to informačne prepočíta, ale to by musela mať veľké šťastie Ďakujem za všetky odpovede.
Môže požiadať o predčasný dôchodok a zostať v pracovnom pomere, alebo sa dohodne zo zámestnávateľom na ukončení PP a následnom začatí PP. Vtedy jej vznikne nárok v zmysle § 76 odst. 6 Zákonníka práce na odchodné.

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
milagros208
27.07.09,06:22
Pracovný pomer nie je potrebné kvôli žiadosti o predčasný starobný dôchodok ukončiť. ELDP bude vyplnený ku dňu podania žiadosti o predčasný dôchodok. Tohtoročný príjem nemá vplyv na výpočet dôchodku. Na sociálnej poisťovni by mali vedieť predbežne vypočítať výšku dôchodku. Väčšinou rozhodnutie príde do 2 mesiacov odo dňa požiadania.