misa2
27.07.09,09:17
Podnikateľ mi až teraz doručil splátkovy kalendár za nájomné na rok 2009. Keďže už je možnosť, že DPH môžem uplatniť do konca roka bez podávania opravného daňového priznania, tak by som sa chcela opýtať či mi vie niekto poradiť, či môžem tú DPH uplatniť po častiach. Akože napríklad za mesiace 1-5 v lll.kvartáli a za tie ostatné mesiace v IV.kvartáli? Chcela by som sa vyhnúť nadmernému odpočtu.
Tweety
27.07.09,07:21
Podnikateľ mi až teraz doručil splátkovy kalendár za nájomné na rok 2009. Keďže už je možnosť, že DPH môžem uplatniť do konca roka bez podávania opravného daňového priznania, tak by som sa chcela opýtať či mi vie niekto poradiť, či môžem tú DPH uplatniť po častiach. Nie, pretože tá novela platí až od 1.4.09, to znamená, mesiace pred týmto dátumom si môžeš uplatniť cez DDP( nie opravné) Až od 1.4. 09 môžeš použiť novelu, t.j. uplatniť neskôr, ako nastalo právo na jej opočet. Akože napríklad za mesiace 1-5 v lll.kvartáli a za tie ostatné mesiace v IV.kvartáli? Chcela by som sa vyhnúť nadmernému odpočtu.
Odpovede v texte.
misa2
27.07.09,07:45
Ďakujem za odpoveď, ale v inom príspevku som našla vyjadrenie daňového riaditeľstva v BB a tam tvrdia, že : " V prípade, ak platiteľovi dane vznikol nárok na odpočet dane z prijatých tovarov resp. služieb napr. za zdaňovacie obdobie február 2009 a nárok nebol uplatnený do účinnosti novely zákona o DPH, môže si uplatniť odpočítanie dane po splnení ďalších podmienok vymedzených v § 49 až § 51 zákona o DPH v daňovom priznaní do konca kalendárneho roka 2009". tak mam z toho teraz trochu chaos.
Mária.K.
27.07.09,12:52
Ďakujem za odpoveď, ale v inom príspevku som našla vyjadrenie daňového riaditeľstva v BB a tam tvrdia, že : " V prípade, ak platiteľovi dane vznikol nárok na odpočet dane z prijatých tovarov resp. služieb napr. za zdaňovacie obdobie február 2009 a nárok nebol uplatnený do účinnosti novely zákona o DPH, môže si uplatniť odpočítanie dane po splnení ďalších podmienok vymedzených v § 49 až § 51 zákona o DPH v daňovom priznaní do konca kalendárneho roka 2009". tak mam z toho teraz trochu chaos.
Ak ste kvartálny platiteľ DPH, môžete si z 1. kalendárneho štvrťroka uplatniť odpočet DPH v 2. kalendárnom štvrťroku podľa ustanovenia § 51 ods. 2 zákona o DPH platného do 31.3.2009, t.j. v 1. zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Text platný do 31.3.2009:
"(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70."
Maxinka
22.09.09,10:27
Prosím - ja som zabudla uplatniť za 07/2009 DPH zo splátk. kalendára. Vznikol mi NO.
Môžem to uplatniť teraz za 08/2009, to zn., že tam bude 2 x DPH zo splátk. kalendára? Vzniká mi VDP.
Tweety
22.09.09,10:29
Prosím - ja som zabudla uplatniť za 07/2009 DPH zo splátk. kalendára. Vznikol mi NO.
Môžem to uplatniť teraz za 08/2009, to zn., že tam bude 2 x DPH zo splátk. kalendára? Vzniká mi VDP.
Áno, môžeš si právo na odpočet uplatniť až v 8/09. (Prakticky až do 12/09.)
Maxinka
22.09.09,10:32
Áno, môžeš si právo na odpočet uplatniť až v 8/09. (Prakticky až do 12/09.)
Uf- ĎAKUJEM:-))