smachotka
27.07.09,09:15
Ahojte viete mi povedat co obnasa riadeny konkurz firmy? Kedy ho moze firma vyhlasit a za akych podmienok. Dakujem
Dáša_
27.07.09,13:00
V prvom rade, firma sama žiaden konkurz nevyhlasuje.
Firma, ak zistí, že je v predlžení (t.j. má viac ako 1 veriteľa a hodnota jeho splatných zaväzkov presahuje hodnotu jeho majetku) alebo je platobne neschopná (t.j. má viac ako jedného veriteľa a nie je schopný plniť 30 dní po lehote splatnosti viac ako jeden splatný zaväzok) tak je povinná podať návrh na vyhlásenie konkurzu na miestne príslušný konkurzný súd - okresný súd v mieste sídla krajského súdu.

Návrh sa podáva s prílohami ustanovenými vyhláškou .
smachotka
28.07.09,06:46
ak ma firma dvoch majitelov z toho jeden je konatel a druhy majitel. Konatel ma 70 % a majitel 30%. Moze podat navrh na konkurz majitel?
Chcem sa spytat ci neviete ci moze v tomto percentualnom pripade konatel predat nieco bez majitela?
Dakujem
Dáša_
28.07.09,07:08
ak ma firma dvoch majitelov z toho jeden je konatel a druhy majitel. Konatel ma 70 % a majitel 30%. Moze podat navrh na konkurz majitel?
Chcem sa spytat ci neviete ci moze v tomto percentualnom pripade konatel predat nieco bez majitela?
Dakujem

návrh na konkurz môže podať dlžník alebo veriteľ. Dlžníkom je PO, za nu môže podať ten, čo je oprávnený konať, veda konateľ.

Druhej otázke celkom nerozumiem. Za spoločnosť koná konateľ a ak nemá nejakú právomoc obmedzenú spoločenskou zmluvou, tak môže.
wratko
28.07.09,07:42
Samozrejme, ze konatel moze nieco predat, len ak je uz firma v upadku, pozor na odporovatlene pravne ukony, ktore by mohli po vyhlaseni konkurzu zacat zaujimat veritelov a spravcu.