execom99
27.07.09,11:19
Zdravim, chcel by som vas poprosit o radu ...
Byvam v panelaku, kde mame kuchynu rozsirenu o zruseny balkon. Sused pod nami si tento rok taketo rozsirenie zrusil, cize ja mam teraz na poslednom 1.5 kuchyne studenu podlahu, ktora je v podstate z druhej strany rovno vonkajsia "stena".

Sused mi nechce povolit zateplenie na strope jeho balkona, takze to budem musiet riesit zo svojej vnutornej strany. Momentalne tam mam kachlicky a zaroven je potiahnuty radiator az pod okno.

Premyslal som nad nasledovnymi variantami:


poukladat rosty na terajsie kachlicky, na to polozit parozabranu, tvrdeny polystyren, na to dosku na rozlozenie vahy a na to drevenu / laminatovu podlahu. Na fasade tohoto schodika by bola mriezka a takisto aj pod radiatorom co by mohlo zabezpecit kolobeh vzduchu pod tymto schodom.
rovno na kachlicky polozit parozabranu, polystyren, dosku a znova podlahu ... teda bez ventilacie ... mozno to spojit este nejakym tmelom, alebo lepidlom.

Jedna sa mi hlavne o to aby sa co najmenej orosovala podlaha a aby sa netvorila plesen. Neviem ci na to existuju aj nejake ine materialy, peny, pripadne nieco co by som tam vylial po vysekani kachliciek.

Dakujem za kazdu radu,
tomas
Milan.Žiška
27.07.09,09:32
To by chcelo skúsiť nakŕmiť počítač s detailymi aby nevznikol problém s vlhkostnými pomermi v kuchynskom priestore.:):)
Osobne si myslím, ak pri zateplení len časti kuchynskej podlahy ( nad exteriérom) urobíš zateplenie z vnútra s odvetranou vzduchovou vrstvou pod podlahou a nad tepelnou izoláciou nemal by si nič pokaziť. Poloha parozábrany ( vzhľadom na občasnú zvýšenú vlhkosť ) vyplynie z výpočtu ako aj hrúbka TI. Potom sa len budeš rozhodovať či dlažbu nechať, alebo podlahu zapustiť.:)
execom99
27.07.09,10:32
vdaka za info, je nejaka firma, ktora by to vedela prepocitat, navrhnut a urobit ? Je to mala plocha, mozno 1.5x2m tak sa trocha obavam aby o to mal niekto vobec zaujem :)

Cize lepsie by bolo priamo na kachlicky dat napr tvrdeny polystyren, potom vzduchova medzera na odvetranie, parozabrana a potom podlaha ?

vdaka
ciners
27.07.09,10:57
Pod tym rostom sa ti bude ochladzovat podlaha. Skus skor kachlicky prec, nalepit parozabranu, tep.izolaciu, folia, poter a kachlicky naspat. Para ide hore, nie ne zem, toto by bol problem skor, keby si to zrusil sused nad a nie pod tebou. Hrubka tep. izolacie si spocitak R=d/lambda, d bude hrubka izolacie a labda je pre polystyren cca 0,04.
viliam.durina
30.07.09,15:10
Para ide hore, nie ne zem, toto by bol problem skor, keby si to zrusil sused nad a nie pod tebou.

Para stúpa nahor vďaka vyššej teplote pri varení, čo nie je prípad difúzie cez konštrukcie. Tam ide smerom z vlhkejšieho priestoru do suchšieho, hocakým smerom. V chladnom počasí je to zvnútra von. Preto musí ísť parozábrana v vnútornej strany izolácie. Polystyrén sám je málo paropriepustný, môže slúžiť ako parobrzda - pri izolácii z vnútra nevadí, lebo difúzny odpor má klesať smerom von. Ak naň dáte glazované kachličky, tie sú tiež málo paropriepustné - máte hotovú parozábranu. Možno by som parotesne prelepil spoj polystyrénu a súčasnej podlahy a steny.

Odvetraná medzera, ako píšete vo vašom prvom variante, úplne znefunkčňuje izoláciu: neoddeľuje studený a teplý priestor. To sa lepšie odvetrá, keď tam nedáte nič :).

Čo sa týka hrúbky, pre podlahu nad nevykurovaným priestorom je pri rekonštrukcii požiadavka R=0,1-1,5, t.j. 0,4 - 6,6 cm polystyrénu. Toto je však podlaha nad exteriérom, tak by som ešte pridal, alebo skôr sa držal tej hornej hranice.

U rodičov majú 3 cm polystyrénom v zvnútra zateplenú stenu asi 20 rokov a žiaden problém. Múr je z pórobetónu, tam sa to von odvetrá, s betónom to môže byť horšie. Vlani tam však dali z vonku ďalších 8 cm, neviem, či za pár rokov nebude stena mokrá, lebo cez 3 cm vnikne do steny viac ako cez 10 cm von. Ale letné vetranie to asi vyrieši.
slavkaka
10.12.12,07:45
Vidím, že je to staršia téma , ale snáď sa mi niketo ešte ozve.
Chcela by som sa opýtať ako by bolo najlepšie zatepliť strop v tej časti kde bola rozšírená kuchyňa nakoľko susedia nad nami majú balkón otvorený.
Tak aby nám pod tým celým nevznikali nejaké plesne.Či by bolo vhodné dať tam paro.....fóliu.
Neviem či parozábrannú alebo paropriepustnú fóliu. :rolleyes:
Vopred ďakujem za nejakú odpoveď.
oondrejj
12.12.12,19:58
stačilo by nalepiť na strop nejaký ten eps, parozábranu a nemalo by vam to vlhnúť. Po prípade znížiť strop a dať tam niečo na báze sklenej vaty a samozrejme ta parozabrana. Nakoľko je to kuchyňa odporučil by som tam ten zelený sadrokartón. Ak má niekto nejaký ďalší nápad tak sem s ním.
marleau
13.12.12,05:57
sused mu to nechce dovoliť