nikolaP
27.07.09,12:21
Prosím o radu, existuje aj v JU niečo také ako účtovanie zásob spôsob A,B (cez sklad alebo priamo spotreba)? Ako v JU zaúčovať nákup kúrenárskeho materiálu a hneď aj jeho predaj bez roboty? Musím to evidovať cez sklad alebo to stačí dať priamo VOZD - nákup tovaru a POZD - tržby za tovar? Môže mi to niekto podrobnejšie popísať? pekne ďakujem
mekelek
27.07.09,11:49
Postupy účtovania JU
§ 6
Pomocné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) zložiek majetku a záväzkov


(8) V knihe zásob sa účtujú zásoby podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách s výnimkou zásob podľa § 11 ods. 8. Zásoby, ktoré boli poskytnuté ako dar alebo prijaté ako dar sa v knihe zásob osobitne vyznačia. V knihe zásob sa uvádza aj prijatá zľava z ceny k zásobám, ktoré v čase jej prijatia má účtovná jednotka na sklade.

(9) V knihe zásob sa zásoby prijaté na sklad a ich výdaj účtuje na základe účtovných dokladov, ktorými sú napríklad dodacie listy, iné doklady o prevzatí zásob alebo výdajky zásob do spotreby.

(10) V knihe zásob sa zaznamenáva miesto uloženia zásob odovzdaných účtovnou jednotkou na spracovanie inej účtovnej jednotke, požičané mimo účtovnej jednotky alebo omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.
Lianka
27.07.09,14:29
Doplnim - vid. aj:
§ 11 Zásoby
ods. 1, 2, 3 ...

(8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky.
nikolaP
29.07.09,10:33
Ďakujem za odpoveď, ale aj tak nerozumiem. Potrebovala by som to "po lopate" - mám alebo nemám to značiť cez knihu zásob tovaru?
Lianka
29.07.09,10:54
Ako v JU zaúčovať nákup kúrenárskeho materiálu a hneď aj jeho predaj bez roboty? Musím to evidovať cez sklad alebo to stačí dať priamo VOZD - nákup tovaru a POZD - tržby za tovar?

Ide v tomto pripade o tovar. Je nutne prijat tovar na sklad a nasledne pri predaji vyskladnit.

Nakup tovaru je VOZD, trzba za tovar je POZD - v tom mate pravdu. Ale tu uctujeme o pohybe penazi (vydavok, prijem) v pokladni alebo v banke.
Manual
29.07.09,10:54
Prosím o radu, existuje aj v JU niečo také ako účtovanie zásob spôsob A,B (cez sklad alebo priamo spotreba)? Ako v JU zaúčovať nákup kúrenárskeho materiálu a hneď aj jeho predaj bez roboty? Musím to evidovať cez sklad alebo to stačí dať priamo VOZD - nákup tovaru a POZD - tržby za tovar? Môže mi to niekto podrobnejšie popísať? pekne ďakujem
A ten tovar = kurenársky materál sa faktúruje, alebo ide cez ERP ? V JU neexistuje spôsob A ani B. Ak firma nakupuje vo veľkom, pre viac zákaziek naraz, tak skladovú evidenciu treba robiť a postupne zo skladu vydávať na jednotlivé zákazky (príjemky a výdajky). V JU sa účtuje všetko ako VOZD či to ide na sklad alebo priamo do spotreby. Pretože v zmysle postupov JU je treba aj inventarizovať, tak určitú evidenciu treba viesť. Jedna z možností je aj taká, že na vystavenú odberateľskú faktúru si napíšeš číslo dodavateľskej faktúry, alebo čísla DL aby sa vedelo, kde sa nakúpený materiál minul. Ak to ide cez ERP, tak určite by som viedol skladovú evidenciu, pretože to dávaš zákazníkom postupne, nefaktúruje sa určitý celok zabudovaného materiálu = tovaru. A predaj bude POZD - tržba za tovar.
Manual
29.07.09,11:03
Ďakujem za odpoveď, ale aj tak nerozumiem. Potrebovala by som to "po lopate" - mám alebo nemám to značiť cez knihu zásob tovaru?
Ak ten predaj bude fungovať ako obchod tak áno, treba viesť podrobnú skladovú evidenciu. Ak ako firma "kurenár" kúpi 100 ks ventilov a tie predá na faktúru 2 zákazníkom, tam by som na OF uviedol č. DF aby som si to vedel spárovať, kde išiel ktorý materiál. Ale my vlastne ani nevieme ako to firma predáva.... ???
1hugo1
31.07.09,10:33
Aj ja mám tento prípad- SZČO, materiál kúpy, niečo si "prihodí" a hneď ho predá na faktúru. Jednoducho všetky položky dodávateľskej faktúry prefakturuje. Všetko je to bez práce a žiadny sklad nemá, materiál ide priamo k tretej osobe.
Ako bolo vyššie napísané zaúčtuje v PD a urobí príjem a výdaj cez sklad. V podstate na sklade nič nemá, ZS 0, KS má tieť 0.

Robím to správne?
veronkaj
31.07.09,11:04
-ak niečo kúpi a predá bez toho aby s tým urobil nejakú prácu alebo do niečoho skomponoval je to jednoznačne predaj tovaru a ten treba evidovať na skladových kartách.

-ak niečo kúpi a s danou vecou niečo robí, buď použije ako náhradný diel do niečoho, spolu s niečím iným vytvorí nejaký nový produkt, alebo čokolkvek tak už je to materiál a ten si môže internou smernicou ošetriť, že ide priamo do spotreby a nemusí evidovať na sklade.

1 hugo - ak to robíte takto cez sklad tak áno lebo je to v podstate len nákup a predaj tovaru.
1hugo1
31.07.09,11:18
veronikaj ešte by som ťa poprosil o radu, je to ok, že to robí ako SZČO - maloobchod a veľkoobchod v rozsahu voľných živností?
ego.mc
03.08.09,07:47
Malo by to byť v poriadku.