germia
27.07.09,12:45
Dobry den,
prosim vas o radu. Odkupili sme od firmy A, ktora nam je dlznikom pohladavku, ktoru firma A ma voci firme B. S firmou A usme uzavreli dohodu o postupeni pohladavky a v prilohe je zapoctovy list kde su uvedene vsetky faktury firmy A voci firme B, chcem sa opytat ako mam zauctovat tento zapoctovy list? v jednoduchom uctovnictve nemozem urobit sparovanie cez interny doklad... mam to zauctovat ako prijem v penaznom denniku alebo ako doslu fakturu a tak urobim zapocet? prosim poradte, nie som v tom doma, dakujem za kazdu radu.
Minna
27.07.09,21:40
Osobne som sa ešte nestretla s takýmto účtovným prípadom, ale kedže aj ja som vďačná za každú dobrú radu, ktorú tu na Porade vždy dostanem, tak ak by ti to pomohlo, uvediem tu aspoň postup, ako je vysvetlené účtovanie postúpenia pohľadávok v publikácii Poradca (dúfam, že tým niečo neporuším - chcem len pomôcť):
Pri účtovaní postúpených pohľadávok sa vychádza zo ZDzP (napr.§17 ods.12, §19 ods. 2 a 3) a postupov účtovania (§14 ods. 8 až 11). Pri postúpení pohľadávky je súčasťou základu dane hodnota tejto pohľadávky, a to aj v prípade, ak ide o pohľadávku, ktorú daňovník vložil alebo postúpil za cenu nižšiu, ako je jej menovitá hodnota, pri postúpení pohľ. za cenu vyššiu ako menovitá hodnota sa za príjem považuje táto vyššia cena.
Príklad:
Firma A (postupca) má pohľadávku v knihe pohľ. v sume 4000 eur voči firme B. Firma B v lehote splatnosti neuhradila, preto firma A uzavrela písomnú dohodu o postúpení pohľ. firme C (postupník) za 3000 eur. Firma C postúpenú pohľ. uhradí 31.7.2009.
Účtovanie vo firme A: Má v knihe pohľ. zaúčtovanú sumu 4000 eur. Dňa 31.7.2009 zaúčtuje v knihe pohľ. jej zánik v celej sume. V ten istý deň zaúčtuje vznik novej pohľ. v sume 3000 eur voči firme C.
Inkaso (uhradenie) peňazí z postúpenej pohľ. v sume 3000 eur zaúčtuje v peň.denníku do príjmov ovplyv.základ dane ako ostatný príjem. Zároveň v knihe pohľ. zaúčtuje zánik pohľadávky v sume 3000 eur.
V rámci uzávierkových účt.operácií 31.12.2009 (cez interný doklad) zaúčtuje rozdiel, tj. 1000 eur, do príjmov ovplyvňujúcich základ dane ako ostatný príjem.
Účtovanie vo firme C: 31.7.2009 zaúčtuje v knihe pohľ. postúpenú pohľadávku v sume 3000 eur, pričom uvedie aj jej menovitú hodnotu, ktorá je vymáhateľná od firmy B.
V peň.denníku výdavok za prevzatú pohľadávku zaúčtuje ako výdavok neovplyvň. základ dane z príjmov. Kým firma B postúpenú pohľ. firme C nezaplatí, jej zaplatenie firme A neovplyvní základ dane firmy C.
Pri inkase (úhrade) potom firma C zaúčtuje tento príjem v peň.denníku do POZD. V rámci uzáv.účt.operácií zaúčtuje do VOZD ako prevádzkovú réžiu prislúchajúci výdavok, najviac však do výšky obstarávacej ceny, ktorú za postúpenie pohľadávky zaplatil. Zánik pohľadávky voči firme B zaúčtuje v knihe pohľ.

Z hľadiska uplatnenia DPH je dôležité ustanovenie §10 ods.2 písm.b) = postúpenie pohľadávky sa nepovažuje za dodanie služby. Znamená to, že postúpená pohľadávka nepodlieha DPH a neuvádza sa v daňovom priznaní.