jaja9
27.07.09,13:52
Ahojte, poraďáci!
Prosím Vás o radu. Budem mať možnosť viesť účtovníctvo drobnému podnikateľovi (zatiaľ). Mám teoretické znalosti z JÚ aj PÚ, obávam sa však, že účtovanie mi prinesie také problémy, s ktorými si nebudem vedieť dať rady. Túto prácu som ešte nerobila a som trošku taký "bojko". Bojím sa, že niečo pokazím a už vopred sama seba odrádzam. Peniaze však potrebujem, tak ako každý, takže asi nebudem mať možnosť výberu. Neviem, ako je lepšie viesť účtovníctvo, či ručne alebo PC. Nemám žiaden softvér, takže asi si budem musieť nejaký kúpiť. Niekto chváli MRP, niekto KROS, teda Omegu, Olymp, Alfu. Tiež neviem, koľko si účtovník vykonávajúci prácu mimo HPP môže pýtať.
Toľko asi v skratke. Ďakujem prípadným dobrodincom za cenné rady a prípadne vlastné skúsenosti.
Jaja
grammatika
27.07.09,12:17
cenník účtovných prác je napr.tu:
http://www.porada.sk/t97566-cup-2009-cennik-uctovnych-prac-na-rok-2009-a.html

Ručne by som ja osobne neviedla žiadne účtovníctvo, nakoľko dnes programy Ti vedia vypísať rôzne tlačivá...
Lianka
27.07.09,12:43
Vedenie uctovnictva inym subjektom nie je otazka typu "potrebujem peniaze", ale ide v prvom rade o velku zodpovednost.

Dobry softver ti dokaze velmi usetrit cas a ulahcit pracu. Ked polozis otazku, ktory je najlepsi, zrejme sa rozputa velka diskusia - kazdy preferuje nieco ine, a preto ten "jeho" je ten najlepsi.

Stiahni si demoverzie, chod na prezentacie a podla toho sa rozhodni, co by ti mohlo najviac vyhovovat.
jaja9
27.07.09,13:46
Je mi jasné, že viesť účtovníctvo je o zodpovednosti. V tejto oblasti pracujem cez 10 rokov, takže toto mi najjasnejšie na tom všetkom. A asi preto aj dosť dlho váham, či začať aj z inej strany, alebo nie. Práve preto som tu nadhodila túto debatu.
Lianka
27.07.09,14:00
Ja tiez z casu na cas natrafim na nieco, s cim si neviem rady, lebo je to pripad, s akym som sa este nestretla - podla mna je to tak v kazdej praci. Zial, clovek si nemoze vyberat, ze bude uctovat len uctovne operacie, ktore vie alebo ktore sa mu pacia, ale musi zauctovat aj to, co sa v tejktorej firme vyskytne. Ale myslim, ze toto by ta nemalo odradit. Na to su Postupy uctovania a skusene dievcata tu na Porade. To, co je pre jedneho nova situacia, niekto riesi bezne.

Ja si skor vyberam, ak ide o klientov. Preferujem klientov na doporucenie, takych, ktori mi doveruju, ktori su ferovi a s ktorymi sa mi dobre spolupracuje - pocuvaju, co hovorim a beru to vazne. V minulosti sa okolo mna obsmietali aj ludia, ktori mi nedali spavat, tzv. problemovi - s nimi to bolo horsie, ako so samotnym uctovnictvom. Ja na vselijake cachre machre nemam zaludok.

Este k tomu strachu: Ja som tiez taka, ze mam obavy, ci som vsetko spravne zauctovala a pod. Radsej si veci niekolkokrat skontrolujem, pozriem aj teoriu, co hovoria predpisy, postupy, preluskam Poradu. Aj tak nedam ruku do ohna za svoju pracu, ale snazim sa z viacerych zdrojov presvedcit o tom, ze som tenktory pripad uctovala dobre. Vela casu venujem kontrole zauctovania po sebe samej.
jaja9
28.07.09,07:04
Nie je to s tými účtovnými programami také, ako s inými vecami alebo službami, čo sú porovnateľné? Každý slúži na rovnakú vec, len záleží od užívateľa, čo mu vyhovuje.
No a s tým začiatkom, čiže "vhupnutím" do kolotoča vedenia účtovníctva... Bojím sa toho, lebo som to nikdy nerobila, myslím všetko - od začatia, pracovania s dokladmi, evidenciou, spolupráca s podnikateľom, daňové priznania, prihlášky, odhlášky, mesačné zúčtovania. Už mám sama zo seba mindráky, že som taký bojko. Čo so svojím strachom?
jaja9
28.07.09,07:05
Ako ste začínali Vy? Niekto Vám na začiatkok poradil, alebo ste boli odkázaní sami na seba?
Lianka
28.07.09,08:32
Je mi jasné, že viesť účtovníctvo je o zodpovednosti. V tejto oblasti pracujem cez 10 rokov, takže toto mi najjasnejšie na tom všetkom.

jaja, celkom nerozumiem: na jednej strane pises, ze si zaciatocnicka v uctovani a na druhej, ze mas 10 rokov praxe.
Lianka
28.07.09,08:34
jaja9
28.07.09,15:37
Tzn., že s účtovníctvom pracujem teoreticky, ale prakticky ho nevykonávam.
blondy
28.07.09,17:16
Ako ste začínali Vy? Niekto Vám na začiatkok poradil, alebo ste boli odkázaní sami na seba?

pokiaľ ti na začiatku nebude mať kto poradiť.... máš predsa w.poradu ...
každé začiatky sú ťažké, ale či to zvládaš a či na to máš alebo nie zistíš len sama z vlastnej skúsenosti ... netreba ísť na účto zbrklo, radšej si všetko viac krát premyslieť a prelúskať v zákonoch. a poradiť sa ... na porade :)
držím palce.;)
jaja9
28.07.09,17:43
Vďaka za podporu. Už som tu našla viacero zaujímavých a podnetných nápadov a rád, vidím, že nie som jediná, čo začína.
veronikasad
28.07.09,17:54
Nie je to s tými účtovnými programami také, ako s inými vecami alebo službami, čo sú porovnateľné? Každý slúži na rovnakú vec, len záleží od užívateľa, čo mu vyhovuje. súhlasím, posťahuj si bezplatné demoverzie, napr. z KROSu, POHODy, MRP a vyskúšaj. Dôležitá je nielen cena ostrej verzie, ale pre začiatočníka aj dostupnosť hot-line, pravidelná aktualizácia SW a školenia pre užívateľov. Mám veľmi dobré skúsenosti so SW ALFA z firmy KROS.
No a s tým začiatkom, čiže "vhupnutím" do kolotoča vedenia účtovníctva... Bojím sa toho, lebo som to nikdy nerobila, myslím všetko - od začatia, pracovania s dokladmi, evidenciou, spolupráca s podnikateľom, daňové priznania, prihlášky, odhlášky, mesačné zúčtovania. Už mám sama zo seba mindráky, že som taký bojko. Čo so svojím strachom?Na PORADe získaš dostatok informácii, ale musíš vedieť, na čo sa pýtať. Idealne by bolo nájsť vo svojom okolí ochotnú účtovníčku, ktorá ťa "zasvätí" do tajov účtovníctva, o ktorých píšeš. A potom štúdium predpisov, školenia k dani z príjmov, DPH, ak budeš robiť mzdy aj k tejto problematike. Začiatočníkovi viac pomôže /aspoň u mňa to tak bolo/ ak som počula niečo nové na školení - s príkladmi z praxe. Lektorov si však treba vyberať - nie je školenie ako školenie ...


odpoveď v texte