miriama
05.08.05,11:56
Ahojte poradaci,

mam nasledovny problem. Mam zivnsot na SR, neplatca DPH, zivnost mam uz aj v Berline, kde sa prevazne zdrzujem, ale zatial danove cislo nemam. Trva im to tu. Chcem nakupit tovar v CZ na slovensku firmu. Kedze som neplatca DPH, tak by som mala zaplatit celu sumu. A nenarokujem si na odpocet.
Pani XYZ z firmy z CZ mi povedala, ze DPH zaplatim, a potom mi ju vratia, pricom som zdoraznila, ze som neplatca DPH. Tovar chcem predat odberatelovi v Nemecku. Ten si na zakupeny tovar da prirazku a 16% DPH. Urcite pri vacsich mnozstvach by sa oplatilo, aby som bola platca DPH. Kebyze som, ako to funguje s navratenim DPH? Kupim tovar v CZ s DPH alebo bez DPH, kedze opusti uzemie CZ? Som v tom zaciatocnik, a nema mi kto poradit. Spolieham sa na VAS mudrych. Vopred dakujem za odpovede. Pekny den Mima
Petronela
05.08.05,14:25
Tovar zakúpený v CR firma vystaví s DPH, bez DPH môže vystaviť len plátcovi DPH , t.j. tomu kto má pridelené IC DPH, povinnosťou je aj toto čislo si overiť a tiež firma môže žiadať vyhlásenie, že tovar bude vyvezený. Vo Vašom prípade ako neplátca DPH nemáte nárok na vratenie DPH v CR. Pre Vas je DPH danový náklad, t.j. zvyšuje cenu tovaru.
miriama
05.08.05,17:02
Dobry vecer Petronela, dakujem za odpoved. Mozem sa VAs este spytat, viete mi poradit, kebyze som platca DPH, mala by som IC DPH na Slovensku, v CZ mi vystavia fa bez DPH, preukazem potvrdenie, ze vyveziem tovar do Nemecka(je to specialny formular-kde sa to overuje?). Potom vystavim nemeckej firme slovensku fa s IC DPH, a uvediem tam DPH? Alebo bez DPH? Myslim, ze bez DPH. Vopred dakujem za odpoved Mima
alex1
05.08.05,17:37
Ak by ste boli platcom DPH (máte ICDPH) dostanete tovar z CR bez DPH. V daňovom priznaní tento tovar zdaníte, ale si aj uplatníte odpočet. Čiže máte +aj -. Ak to predáte znova do Nemecka platcovi (teda aj on má ICDPH v Nemecku), tak mu to predáte bez DPH a on si to zdaní v Nemecku. Ak nie je platcom DPH predáte mu to s našou DPH 19%.