Jeniffer
27.07.09,14:35
Ahojte poraďáci,
je tu toho veľa, mne to aj tak nie je jasné. Mám dve pracovníčky, ktoré zrejme tušili, že sa blíži prepúšťanie , lebo firma neprosperuje tak ako by mala a boli medzi hlavnými kandidátkami na výpoveď. Skôr ako som sa vrátila z dovolenky a pripravila výpovede...tak oni sú už PN.
Neviem ako to vyriešiť...u jednej by to teoreticky šlo, podľa §63 ods.1 písm.e nakoľko tu som už písomne pre porušenie prac. disciplíny upozornila.
Čo však s tou druhou?
Prosím poraďte mi ako to vyriešiť..jednalo by sa o §63 ods.1 písm.b
Fakt neviem ako si poradiť.
ĎAKUJEM
Chobot
27.07.09,12:40
Ahojte poraďáci,
je tu toho veľa, mne to aj tak nie je jasné. Mám dve pracovníčky, ktoré zrejme tušili, že sa blíži prepúšťanie , lebo firma neprosperuje tak ako by mala a boli medzi hlavnými kandidátkami na výpoveď. Skôr ako som sa vrátila z dovolenky a pripravila výpovede...tak oni sú už PN.
Neviem ako to vyriešiť...u jednej by to teoreticky šlo, podľa §63 ods.1 písm.e nakoľko tu som už písomne pre porušenie prac. disciplíny upozornila.
Čo však s tou druhou?
Prosím poraďte mi ako to vyriešiť..jednalo by sa o §63 ods.1 písm.b
Fakt neviem ako si poradiť.
ĎAKUJEM

Kým je na PN, tak podľa § 63 ods. 1 písm. b) jej nemôžeš dať výpoveď. Musíš počkať, kým ukončí PN. Veď kým jena PN, tak jej mzdu platiť nemusíš.... Veď ona sa raz vráti, večne na PN nebude.

Alebo jej navrhnúť dohodu o skončení PP s príslušným odstupným.
Tweety
27.07.09,12:42
Ahojte poraďáci,
je tu toho veľa, mne to aj tak nie je jasné. Mám dve pracovníčky, ktoré zrejme tušili, že sa blíži prepúšťanie , lebo firma neprosperuje tak ako by mala a boli medzi hlavnými kandidátkami na výpoveď. Skôr ako som sa vrátila z dovolenky a pripravila výpovede...tak oni sú už PN.
Neviem ako to vyriešiť...u jednej by to teoreticky šlo, podľa §63 ods.1 písm.e nakoľko tu som už písomne pre porušenie prac. disciplíny upozornila.
Čo však s tou druhou?
Prosím poraďte mi ako to vyriešiť..jednalo by sa o §63 ods.1 písm.b
Fakt neviem ako si poradiť.
ĎAKUJEM
Vzťahuje sa nich § 64- zákaz výpovede v ochrannej dobe.
(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.
bv_alexandra
27.07.09,12:42
Ahojte poraďáci,
je tu toho veľa, mne to aj tak nie je jasné. Mám dve pracovníčky, ktoré zrejme tušili, že sa blíži prepúšťanie , lebo firma neprosperuje tak ako by mala a boli medzi hlavnými kandidátkami na výpoveď. Skôr ako som sa vrátila z dovolenky a pripravila výpovede...tak oni sú už PN.
Neviem ako to vyriešiť...u jednej by to teoreticky šlo, podľa §63 ods.1 písm.e nakoľko tu som už písomne pre porušenie prac. disciplíny upozornila.
Čo však s tou druhou?
Prosím poraďte mi ako to vyriešiť..jednalo by sa o §63 ods.1 písm.b
Fakt neviem ako si poradiť.
ĎAKUJEM
Ak sú neni pracovníčky v skúšobnej dobe nie je možné s nimi ukončiť PP počas trvania PN
:);)
Jeniffer
27.07.09,12:50
a čo §64 odst. 3 písm.c???
toto neplatí?
bv_alexandra
27.07.09,12:58
a čo §64 odst. 3 písm.c???
toto neplatí?
To akože pracovníčka porušila pred nástupom na PN prac disciplinu a teraz sme sa rozhodli že ju za to prepustíme? :rolleyes:
Nie takto to nejde. Za porušenie musím byť písomne upovedomená a v prípade opakovania porušovania PD môže byť s ňou ukončený PP okamžite:)
Jeniffer
27.07.09,13:05
ona porušila pracovnú disciplínu a bola aj písomne upovedomená o možnosti prepustenia..preto som zvolila tento pragraf...len to ,že je teraz PN
bv_alexandra
27.07.09,13:14
a čo §64 odst. 3 písm.c???
toto neplatí?


ona porušila pracovnú disciplínu a bola aj písomne upovedomená o možnosti prepustenia..preto som zvolila tento pragraf...len to ,že je teraz PN
Aj keď bola nato písomne upozornená, okamžité skončenie pracovného pomeru jej hrozí až pri opakovanom porušení PD;):)
terezamaria
27.07.09,18:33
Ahojte poraďáci,
je tu toho veľa, mne to aj tak nie je jasné. Mám dve pracovníčky, ktoré zrejme tušili, že sa blíži prepúšťanie , lebo firma neprosperuje tak ako by mala a boli medzi hlavnými kandidátkami na výpoveď. Skôr ako som sa vrátila z dovolenky a pripravila výpovede...tak oni sú už PN.
Neviem ako to vyriešiť...u jednej by to teoreticky šlo, podľa §63 ods.1 písm.e nakoľko tu som už písomne pre porušenie prac. disciplíny upozornila.
Čo však s tou druhou?
Prosím poraďte mi ako to vyriešiť..jednalo by sa o §63 ods.1 písm.b
Fakt neviem ako si poradiť.
ĎAKUJEM

Jeniffer ani u jednej to nemôžeš urobiť. To, že si jednu upozorňovala na porušenie pracovnej disciplíny, to nestačí. Musela by opätovne porušiť pracovnú disciplínu, aby si mohla dať okamžité skončenie pracovného pomeru.
Samozrejme nesmela by byť práceneschopná.

Druhej taktiež nemôžeš dať organizačné zmeny, resp. nadbytočnosť, nakoľko je taktiež PN.

Nezostáva Ti nič iné, len čakať, kedy ukončia PN-ku a potom môžeš konať. Čakať na nedostatok, resp. porušenie pracovnej disciplíny u jednej, aby si jej mohla dať podľa Tvojich predstáv výpoveď podľa § 63, ods. 1, písm. e/ ZP a druhej dať výpoveď z nadbytočnosti § 63, ods.1, písm. b/ ZP. Tejto druhej pracovníčke samozrejme bude bežať výpovedná doba a musíš jej vyplatiť odstupné.
Jeniffer
28.07.09,05:08
Ďakujem všetkým za radu..prajem krásny deň
brčko
28.07.09,06:58
Aj keď bola nato písomne upozornená, okamžité skončenie pracovného pomeru jej hrozí až pri opakovanom porušení PD;):)

ozaj možno okamžite skončiť PP pri opakovanom menej závažnom porušení prac.disciplíny?
Lebo v § 69 Zákonník práce sa opakované porušenie nespomína, len závažné. Opakované porušenie PD sa spomína v § 63 ods.1 písm. e) ZP t.j. výpovedi zo strany zamestnávatela.
veronikasad
28.07.09,07:01
ozaj možno okamžite skončiť PP pri opakovanom menej závažnom porušení prac.disciplíny?
Lebo v § 69 Zákonník práce sa opakované porušenie nespomína, len závažné. Opakované porušenie PD sa spomína v § 63 ods.1 písm. e) ZP t.j. výpovedi zo strany zamestnávatela.
Ak s tým bude zamestnanec "ticho" súhlasiť, ano. Ak však napadne neplatnosť skončenia prac. pomeru na súde, zamestnávateľ to ťažko preukazuje ...
Klimentová Viera
05.08.09,04:54
V prípade, že zamestnanec závažne porušil pracovnú disciplínu a zamestnávateľ chce skončiť PP okamžite v zmysle § 68 ods.1, písm b ZP akú má možnosť, keď zamestnanec ostal na PN. Tiež len čakať kedy sa vráti z PN? Ak skončenie PP pošleme poštou je platné dňom doručenia, ale čo v prípade, keď v tento deň bude opäť na PN. Je to poriadne naťahovanie a skončiť bude asi ťažko. Alebo je nejaké iné riešenie?
gven75
25.08.09,11:05
Ahojte. Zam-c mal pracovný úraz. Dodatočne sme zistili, že požil alkohol a zam-ľ mu chce dať teraz počas marodky okamžité skončenie PP, zam-c robí na dobu neurčitú. Možme mu dať okamžité skončenie ak je na marodke? Mám mu ničo krátiť ak si úraz privodil požitím alkoholu???
Chobot
25.08.09,11:46
Ahojte. Zam-c mal pracovný úraz. Dodatočne sme zistili, že požil alkohol a zam-ľ mu chce dať teraz počas marodky okamžité skončenie PP, zam-c robí na dobu neurčitú. Možme mu dať okamžité skončenie ak je na marodke? Mám mu ničo krátiť ak si úraz privodil požitím alkoholu???

Otázku si zadala zhruba pred pol hodinou a už urguješ odpoveď? Musíš počkať, tí čo radia, nie sú non stop zavesení na Porade, aby mohli okamžite dať odpoveď. Každý odpovedá podľa časových možností, tak treba byť trpezlivý.

Ak evidentne požil alk. nápoje, tak máte dôvod na okamžité skončenie PP. ZP ale uvádza podmienky, za akých je možné ukončiť PP okamžite. Okamžite neznamená okamžite, ale musíte okamžité skončenie prerokovať vopred so zástupcami zamestnancov.

Ak nemáte vo firme zástupcov zamestnancov, tak mu napíšete doporučený list, kde uvediete skutkovú podstatu závažného porušenia prac. disciplíny (čím podrobnejšie napíšete, tým to bude lepšie pre vás v prípade, že by okamžité skončenie napadol súdne) a uvediete, že s ním končíte okamžite pracovný pomer podľa § 68. Okamžité skončenie možno urobiť aj počas PN.

Neviem, čo by si mu chcela krátiť... dovolenku? mzdu?

Dovolenku nemáš za čo, veď nemá absenciu. Mzdu tiež nie je za čo, veď mzdu dostáva len za tie dni, ktoré odrobil. Nemocenské mu tiež nemôžeš krátiť (myslím tých prvých 10 dní), nie je na to dôvod.
drobeceva
25.08.09,11:48
Chcela by som sa len opýtať - záznam o úraze máte, bol postúpený na SP? A čo svedkovia? Čo odškodnenie? Miera zavinenia? Vynára sa mi kopu iných otázok.
gven75
25.08.09,12:14
Áno záznam o úraze máme a bol postúpený SP aj na inšpektorát aj ostatné podklady... Bol aj svedok, odškodnenie? miera zavinenia sme mu dali 30% ale to sme nevedeli, že požil alkohol a neviem ani odkiaľ to šéf má ale odrazu už zmenil názor aj zam-c a priznal, že požil alkohol... A zle som sa vyjadrila, myslela som to čo sa píše na papieroch (marodka) pre socialku doklad II. Žiadosť a dole bod 3 náhrada vo výške polovice náhrady pri požití alkoholu. Nevypisovala som nič lebo som nevedela, že požil alkohol...
Maja2
07.09.09,06:02
Poprosím Vás o radu. Pridávam otázku sem, lebo to súvisí s ukončením pracovného pomeru počas PN, resp. počas tehotenstva. V iných príspevkoch som odpoveď na moju otázku nenašla, i keď som hľadala.

Môžeme dať zamestnankyni, ktorá je zamestnaná na dobu určitú výpoveď, i keď doniesla potvrdenie, že je tehotná? Podľa § 64 - Zákaz výpovede mi vychádza, že nie.

Ako to potom riešiť, keďže sa vráti späť zamestnankyňa, ktorej materská končí. Nemôžeme zamestnávať na tej istej pozícii naraz dve zamestnankyne. Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
07.09.09,06:05
Poprosím Vás o radu. Pridávam otázku sem, lebo to súvisí s ukončením pracovného pomeru počas PN, resp. počas tehotenstva. V iných príspevkoch som odpoveď na moju otázku nenašla, i keď som hľadala.

Môžeme dať zamestnankyni, ktorá je zamestnaná na dobu určitú výpoveď, i keď doniesla potvrdenie, že je tehotná? Podľa § 64 - Zákaz výpovede mi vychádza, že nie.

Ako to potom riešiť, keďže sa vráti späť zamestnankyňa, ktorej materská končí. Nemôžeme zamestnávať na tej istej pozícii naraz dve zamestnankyne. Ďakujem za odpoveď.
Pracovníčke nedávate výpoveď. Pracovný pomer končí dňom dohodnutým v prac. zmluve v zmysle § 71 Zákonníka práce.
Maja2
07.09.09,06:25
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Chobot
07.09.09,06:39
Poprosím Vás o radu. Pridávam otázku sem, lebo to súvisí s ukončením pracovného pomeru počas PN, resp. počas tehotenstva. V iných príspevkoch som odpoveď na moju otázku nenašla, i keď som hľadala.

Môžeme dať zamestnankyni, ktorá je zamestnaná na dobu určitú výpoveď, i keď doniesla potvrdenie, že je tehotná? Podľa § 64 - Zákaz výpovede mi vychádza, že nie.

Ako to potom riešiť, keďže sa vráti späť zamestnankyňa, ktorej materská končí. Nemôžeme zamestnávať na tej istej pozícii naraz dve zamestnankyne. Ďakujem za odpoveď.

Chcelo by to napísať trochu viac o tej dobe určitej. Dohodli ste dobu určitú nejakým konkrétnym dátumom? AK áno, PP skončí v ten dohodnutý deň.

Pokiaľ ste dobu určitú dohodli tak, že zamestnankyňa je zamestnaná na zastupovanie inej zamestnankyne, ktorá je na MD alebo RD, tak PP tej prvej (zastupujúcej) končí dňom nástupu tej zatupovanej. Vtedy sa žiadna výpoveď nedáva, oznámi sa len písomne, že z dôvodu nástupu zamestnanca, ktorého zastupuje, jej končí PP dňa ..... a hotovo.

Klasickú výpoveď dať nemôžete. Preto je treba dať pozor už pri uzatváraní PP so zastupujúcim zamestnancom najmä na určenie doby určitej. Ak dáš napevno dobu určitú 3 roky, môže nastať problém, ak sa zastupovaný zamestnanec vráti skôr z RD.
veronikasad
07.09.09,06:43
V súvislosti s prísp. č. 21 ma napadá, či môže zamestnankyňa, ktorá požiada o rodičovskú dovolenku do 3 rokov veku dieťaťa nastúpiť do zamestnania skôr - je povinný zamestnávatel tento skorší nástup brať do úvahy ?
Chobot
07.09.09,06:46
V súvislosti s prísp. č. 21 ma napadá, či môže zamestnankyňa, ktorá požiada o rodičovskú dovolenku do 3 rokov veku dieťaťa nastúpiť do zamestnania skôr - je povinný zamestnávatel tento skorší nástup brať do úvahy ?

Zamestnankyňa, ,ktorá je na RD alebo MD sa môže kedykoľvek vrátiť späť do práce. Dokonca ZP ani neukladá povinnosť to nejako vopred oznamovať, takže teoreticky má právo nastúpiť zo dňa na deň. Zo slušnosti by sa ale patrilo to oznámiť zamestnávateľovi primeraný čas vopred, aby mohol urobiť opatrenia na jej návrat (vytvoriť fyzické pracovné miesto - stôl, stoličku, PC; ukončiť PP so zastupujúcim zamestnancom,...).