LenkaBr
27.07.09,14:52
Dobrý deň,

takmer celý deň sa venujem čítaniu príspevkov ohľadom mzdy evidovaných nezamestnaných, ale stále nechápem, ako je to v praxi... :(
Výpočet podľa zákona je mi jasný, mám ho pred sebou:
65% zo ŽM = 120,37 + (odvody sa rátajú aj u dohodára ako keby z riadneho PP?) 16,01 + daň 0 (pri podpísanom vyhlásení) = 136,38 - pán Mihál označil v jednom svojom príspevku ako úhrnnú hrubú mzdu.

Ktorá z týchto súm je hrubou mzdou = vymeriavacím základom za mesiac? Lebo keď zadám ako odmenu za mesiac 136,38, predsa mi program bude rátať odvody v úplne iných čiastkach...
Koľko teda dostane ten človiečik v čistom? Som z toho hotová, asi si sedím na vedení, jednoducho to nechápem. :confused:
Ak je dohoda uzavretá v priebehu mesiaca (konkrétne od 27.7.09), rátam z toho ešte alikvotnú čiastku?
veronikasad
27.07.09,15:33
Lenka, súhlasím s tebou, mne tie výpočty MPSVaR - zverejnené na ÚP tiež nesedia. Preto som 2.7.09 poslala meil na MPSVaR,aby mi uviedli spôsob výpočtu u dohodárov. Potvrdili prijatie, dúfam, že sa im nezavarila kalkulačka pri tých výpočtoch - doteraz som odpoveď nedostala ...
Ak dostanem stanovisko, prilepím na PORADu
KEJKA
27.07.09,16:27
taketo niečo platí v ČR pre všetkých dohodárov a je tam dilema, či len vo vzťahu k EU alebo aj pre "domácich" dohodárov.
veronikasad
27.07.09,16:31
taketo niečo platí v ČR pre všetkých dohodárov a je tam dilema, či len vo vzťahu k EU alebo aj pre "domácich" dohodárov.
môžeš prosím "prilepiť" link z nejakej českej stránky ?
KEJKA
27.07.09,16:55
veronikasad
27.07.09,17:42
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx
§6, ods. 4
nie to ma zaujíma - myslela som, že máš nejaký link na spôsob výpočtu príjmu dohodárov, evidovaných na ÚP v ČR.
Neporozumela som tvojmu predch. príspevku...
KEJKA
27.07.09,17:48
taketo niečo platí v ČR pre všetkých dohodárov a je tam dilema, či len vo vzťahu k EU alebo aj pre "domácich" dohodárov.


môžeš prosím "prilepiť" link z nejakej českej stránky ?


http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx
§6, ods. 4


nie to ma zaujíma - myslela som, že máš nejaký link na spôsob výpočtu príjmu dohodárov, evidovaných na ÚP v ČR.
Neporozumela som tvojmu predch. príspevku...
pre všetkých, spôsob je v tom §6, a napisala som, že je to podobné.....
LenkaBr
27.07.09,17:54
A akú výšku odmeny uvádzate v dohodách? (resp. v pracovných zmluvách)? Mne teraz ponáhľa hlavne to, keďže dohody by mali dohodári do troch dní nahlásiť na ÚP... čo im tam dám, keď sa z toho neviem vysomáriť?
veronikasad
27.07.09,17:58
A akú výšku odmeny uvádzate v dohodách? (resp. v pracovných zmluvách)? Mne teraz ponáhľa hlavne to, keďže dohody by mali dohodári do troch dní nahlásiť na ÚP... čo im tam dám, keď sa z toho neviem vysomáriť?
Napriek oznamom, ktoré visia na Úrade práce, dohodárovi, ktorý má podpísané vyhlásenie nedávam odmenu vyššiu ako 65 % životného minima. Je to súčasne hrubá aj čistá mzda.
Naozaj so zvedavá na stanovisko a spôsob výpočtu MPSVaR.
veronikasad
27.07.09,18:05
Pre tých, čo majú prístup do DRAKA, tu je príklad výpočtu príjmu uchádzača o zamestnanie od p. Mihála :

http://www.porada.sk/1102225-post39.html
LenkaBr
27.07.09,18:44
Napriek oznamom, ktoré visia na Úrade práce, dohodárovi, ktorý má podpísané vyhlásenie nedávam odmenu vyššiu ako 65 % životného minima. Je to súčasne hrubá aj čistá mzda.
Naozaj so zvedavá na stanovisko a spôsob výpočtu MPSVaR.

Juuj... takže koľko: 120,37 alebo 136,38? ... lebo viete, chlapi su vybiti... ked poviem, ze im mozem maximalne dat cca 120 a oni budu vediet, ze im mam dat cca 136 , tak mam pruser a cista matematika v tomto bude zniet, z ich chcem obrat o viac ako 14 juriciek.
veronikasad
27.07.09,18:51
Juuj... takže koľko: 120,37 alebo 136,38? ... lebo viete, chlapi su vybiti... ked poviem, ze im mozem maximalne dat cca 120 a oni budu vediet, ze im mam dat cca 136 , tak mam pruser a cista matematika v tomto bude zniet, z ich chcem obrat o viac ako 14 juriciek.
Na našom ÚP mi tvrdili, že uchádzač o zamestnanie - je jedno či je dohodár alebo zamestnanec na prac. zmluvu na kratší prac.čas - môže zarobiť od 1.7.2009 136,38€
LenkaBr
25.08.09,07:02
Dobrý deň,

mám k tomuto ešte otázku:
Môžem evidovanému nezamestnanému, ktorý u nás teda na dovp vykoná prácu, uplatniť nezdaniteľnú časť už za mesiac, v ktorého priebehu nastúpil? Alebo až v tom nasledujúcom mesiaci?
Tweety
25.08.09,07:05
Dobrý deň,

mám k tomuto ešte otázku:
Môžem evidovanému nezamestnanému, ktorý u nás teda na dovp vykoná prácu, uplatniť nezdaniteľnú časť už za mesiac, v ktorého priebehu nastúpil? Alebo až v tom nasledujúcom mesiaci?
A prečo až v nasledujúcom? Uplatní mu v mesiaci, v ktorom začal pracovať na dohodu, samozrejme, ak podpísal Vyhlásenie. (NČ si môže uplatniť len u jedného zamestnáv.)
katka50
25.08.09,07:06
Dobrý deň,

mám k tomuto ešte otázku:
Môžem evidovanému nezamestnanému, ktorý u nás teda na dovp vykoná prácu, uplatniť nezdaniteľnú časť už za mesiac, v ktorého priebehu nastúpil? Alebo až v tom nasledujúcom mesiaci?
Pokiaľ si ju inde neuplatňuje-môžeš ju uplatniť aj za mesiac, v priebehu ktorého začal vykonávať DOVP.
sally
08.04.13,05:54
Dobrý deň, chcela by som sa informovať ako to je teraz s nezamestnaným evidovaným na ÚP a dohodou o vykonaní práce, koľko môže zarobiť na dohodu aby neprišiel o podporu. Minulý rok to bolo do 140 Eur, zmenilo sa niečo?
Ďakujem
veronikasad
08.04.13,05:55
Dobrý deň, chcela by som sa informovať ako to je teraz s nezamestnaným evidovaným na ÚP a dohodou o vykonaní práce, koľko môže zarobiť na dohodu aby neprišiel o podporu. Minulý rok to bolo do 140 Eur, zmenilo sa niečo?
Ďakujem
do 30.4. po starom

Novela zákona o službách zamestnanosti ešte nevyšla v Zbierke zákonov (neviem, či ju prezident podpísal)
Mila123
08.04.13,06:01
Dobrý deň, chcela by som sa informovať ako to je teraz s nezamestnaným evidovaným na ÚP a dohodou o vykonaní práce, koľko môže zarobiť na dohodu aby neprišiel o podporu. Minulý rok to bolo do 140 Eur, zmenilo sa niečo?
Ďakujem

zmena bude k 01 07 2013, vtedy sa mení životné minimum......
veronikasad
08.04.13,06:39
Zmena bude od 1.5.

§ 6 Zákona o službách zamestnanosti

(2) Uchádzač o zamestnanie môže
a) vykonávať zárobkovú činnosť na základe pracovnoprávneho vzťahu alebo právneho vzťahu podľa osobitného predpisu,13) ak mzda alebo odmena za vykonávanie týchto činností nepresiahne 75 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu13a) platnej k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny,