vilob
27.07.09,21:15
Ahojte poraďáci! Chceli by sme zamestnankyni zvýšiť mzdu formou mesačných prémií (cca o 50 eur). Akým spôsobom potom uviesť zmenu v praconej zmluve? Predpokladám, že je potrebné vyhotoviť doplnok, resp. dodatok k už existujúcej pracovnej zmluve a uviesť ako formu mzdy - mesačná mzda v sume 450 eur + prémie. Uvažujem správne? Je potrebné do pracovnej zmluvy zadať aj výšku prémií, resp. ako ošetriť v prac. zmluve, že sa výška prémie udáva v sume 50 eur? Ďakujem.
KEJKA
27.07.09,19:39
prémie nemusia byť vyčíslené v pracovnej zmluve. Ak to chcete naozaj mať riešené aj písomne, stačí vyhotoviť "Platobný výmer",kde uvediete že od mm.rr sa zamestnancovi priznávajú mesačné odmeny vo výške 50-xxx EUR mesačne podľa rozhodnutia vedenia. Alebo Dodatok k zmluve.
Potom je to pre zamestnávateľa záväzné.
vilob
27.07.09,19:43
A v prípade nejakej kontroly nieje potrebné nejako preukázať na základe čoho boli ten ktorý mesiac prémie v takej a takej výške? Zdá sa mi to príliš jednoduché, len vyplácať prémie podľa toho, koľko si myslím, že si zamestnanec ten mesiac zaslúži :-)
KEJKA
27.07.09,19:51
no ja už v pracovnej zmluve dávam základný plat+prémie do 100%, alebo bez uvedenia percent dám "podľa výkonu", "podľa výsledkov hospodárenia na základe rozhodnutia konateľa" apod. sas tým stretávam aj inde.
Potom sú premíe naozaj voliteľné, zatiaľ som s tým nemala problém.
Pracovná zmluva, platobný dekrét a podobne majú podľa mňa najmä chrániť zamestnanca a jeho oprávnené nároky. Ak mu priznám viac, on je rád, odvodové povinnosti splním, tak koho čo do toho?
vilob
27.07.09,20:07
Ok. V poriadku. Ďakujem pekne za radu.
vilob
27.07.09,20:12
Ešte mi napadla taká banálna otázka - Prémie sú príplatky pred zdanením, alebo po zdanení?
KEJKA
27.07.09,20:15
prémie su súčasťou hrubej mzdy pred zdanením, pred odvodmi.....
vilob
27.07.09,20:21
Ďakujem veľmi pekne.