martinsanta
28.07.09,07:37
Mám pár otázok, za odpovede budem vdacny .
Chcem si rozbehnúť nejaký biznis popri zamestnaní ale potrebujem živnosť.
Moja otázka znie čo všetko to vlastne obnáša. Resp. čo sa zmení.
Mohlo by to byť nejak takto ?
Založím si živnosť, u zamestnávateľa sa založí nová zmluva , a ja mu budem potom iba posielať faktúry ? Správne ?
Čo všetko budem musieť potom plaťiť , mám na mysli odvody. Pretože neviem či sa mi to vôbec oplatí.
Čo bude iné , ak budem mať tú živnosť ?
Veľmi pekne dakujem za odpovede.
veronikasad
28.07.09,06:18
Mám pár otázok, za odpovede budem vdacny .
Chcem si rozbehnúť nejaký biznis popri zamestnaní ale potrebujem živnosť.
Moja otázka znie čo všetko to vlastne obnáša. Resp. čo sa zmení.
Mohlo by to byť nejak takto ?
Založím si živnosť, u zamestnávateľa sa založí nová zmluva , a ja mu budem potom iba posielať faktúry ? Správne ?
Čo všetko budem musieť potom plaťiť , mám na mysli odvody. Pretože neviem či sa mi to vôbec oplatí.
Čo bude iné , ak budem mať tú živnosť ?
Veľmi pekne dakujem za odpovede.
Zostaneš pracovať pre súčasného zamestnávateľa a popri tom budeš vykonávať prácu ako živnostník pre iné firmy ?
Alebo u súčasného zamestnávateľa budeš tú istú prácu faktúrovať ako živnostník ?
martinsanta
30.07.09,04:20
Aha , takže sa v podstate nic nestane. Vďaka ...
Xanti
30.07.09,04:36
Aha , takže sa v podstate nic nestane. Vďaka ... Začo ďakuješ????
Boli Ti položené otázky
Zostaneš pracovať pre súčasného zamestnávateľa a popri tom budeš vykonávať prácu ako živnostník pre iné firmy ? Ak ANO, tak zamestnávateľ bude za teba platiť odvody nadaľej a ty v súbehu môžeš mať živnosť, z ktorej si budeš platiť prvý rok odvody do ZP alebo aj nemusíš ak si zvolíš nulový vym. základ, ak nebude zo začiatku predpoklad, že budeš mať hned kopec odberateľov na svoje služby.
Ak NIE, a odídeš od súčastného zamestnávateľa tak prestaneš byť zamestnancom, nebudeš mať nárok na preplatenie diet, na stravné...... Síce odvody budeš platiť prvý rok len do ZP , ale pri dalšom roku tvoje odvody budú do SP pri prekročení príjmu len minimálne.
Vezmi si , niečo sa stane ty dlhodobo zamaroduješ a ty ako zamestnanec máš príjem 500 eur tak SP Ti bude vyplácať PN vo výške bajočko 275 eur.
Ale ked budeš živnostník a budeš platiť odvody do SP v minimálnej výške tj. z minimálneho vymeriavacieho základu 295,5 eura tak tvoja marodka bude vo výške 150 eur mesačne.
Už tu môžeš stratiť, odhliadnuc od toho že stratíš ako zamestnanec benefity poskytované zamestnávateľom.

Alebo u súčasného zamestnávateľa budeš tú istú prácu faktúrovať ako živnostník ?a v tomto prípade, pôjde o závislú prácu a môžu nastať problémy.