ALEXOLIVER
28.07.09,09:29
Ahojte, chceme kúpiť úžitkové auto na leasing na 36 mesiacov. Preštudovala som veľa príspevkov, ale chcem si to ozrejmiť. Cena obstarania bude cena bez DPH, spracovateľský poplatok bez DPH, kúpna cena predmetu leasingu bez DPH + ostatné obstaracie náklady. Sme platca DPH, odpočítam si celú sumu, ktorá bude uvedená na faktúre. Auto budem odpisovať 3 roky, nakoľko finančný prenájom trvá 3 roky. Začnem v tom mesiaci kedy bolo auto obstarané, prihlásené a zaradené do používania a budem odpisovať mesačne? Zaplatené splátky budem účtovať ako výdaj neovplyvňujúci ZD, nakoľko účtujem v JU. Okrem poistného, ktoré budem účtovať do prevádzkovej réžie, a DPH z mesačnej splátky. Pochopila som to správne?
azla
28.07.09,07:54
Ak je to finančný lesing s dohodnutým právom kúpy prenajatej veci ( §2, s) - tu je nárok na odpočet Dph postupne podľa dátumu splatnosti jednotlivých leasingových splátok - nie naraz.

Odpisovanie , tak ako uvádzaš - mesačne počas doby trvania leasingu sa predmet prenájmu odpíše - § 26, odst.8 zákona o DzP
ALEXOLIVER
28.07.09,08:43
ďakujem za odpoveď
mandula
28.07.09,09:00
....... Zaplatené splátky budem účtovať ako výdaj neovplyvňujúci ZD, nakoľko účtujem v JU. Okrem poistného, ktoré budem účtovať do prevádzkovej réžie, a DPH z mesačnej splátky. Pochopila som to správne?

Zaplatené splátky teba rozdeliť na istinu - to bude výdavok neovplyvňujúci základ dane ( do výdavkov sa dostane práve formou odpisov ) a úrok - ten bude výdavok ovplyvňujúci základ dane, členenie prevádzková réžia.
DušanČ
28.07.09,09:00
Ahojte, chceme kúpiť úžitkové auto na leasing na 36 mesiacov. Preštudovala som veľa príspevkov, ale chcem si to ozrejmiť. Cena obstarania bude cena bez DPH, spracovateľský poplatok bez DPH, kúpna cena predmetu leasingu bez DPH + ostatné obstaracie náklady. Sme platca DPH, odpočítam si celú sumu, ktorá bude uvedená na faktúre. Auto budem odpisovať 3 roky, nakoľko finančný prenájom trvá 3 roky. Začnem v tom mesiaci kedy bolo auto obstarané, prihlásené a zaradené do používania a budem odpisovať mesačne? Zaplatené splátky budem účtovať ako výdaj neovplyvňujúci ZD, nakoľko účtujem v JU. Okrem poistného, ktoré budem účtovať do prevádzkovej réžie, a DPH z mesačnej splátky. Pochopila som to správne?

Zo zaplatených splátok nie všetko je výdaj neovplyvňujúci ZD. Takouto položkou je len istina, ktorá do nákladov ide cez odpisy. Celá finančná činnosť, t.j. úroky a poistné sú normálnym daňovým nákladom.
Odpisy podľa § 26, ods. 8 ZDP sú tzv. daňové. Účtovné odpisy doporučujem nastaviť na dlhšiu dobu, podľa predpokladanej doby životnosti. Daňové kontroly si v poslednej dobe všímajú aj túto záležitosť. Stále väčšina daňových subjektov si pre jednoduchosť nastaví režim, kde daňové odpisy = účtovné, čo nie je správne.
hanelie
28.07.09,12:33
Účtovné odpisy doporučujem nastaviť na dlhšiu dobu, podľa predpokladanej doby životnosti
ako to vyzerá v reáli / JÚ?