Jozef
16.07.04,09:11
Zdravim Vas,
prosim Vas o radu aky najlepsi postup zvolit pri vymahani pohladavok?
Samozrejme za predpokladu dodrzania vsetkych pravnych predpisov, ktore sa toho tykaju.

Momentalne som rozposlal upomienky.
Aky dalsi krok mam zvolit, pokial na upomienky nebude ziadna reakcia.

Kamoska mi radila, aby som poslal este jednu a nasledne odsuhlasenie zostatkov.
A ked budem mat v rukach potvrdenie o odsuhlaseni zostatkov poslat pokus o zmier a az potom to nasledne riesit cestou sudu.

Je to dobry postup?
Alebo mate zauzivane ine postupy.
Prosim vas o radu.
Dakujem
bea
16.07.04,07:25
Ja posielam upomienky, potom pokus o zmier, kde sa už vyhrážam súdom a potom dávam na súd. A potom ešte aj exekútorovi. Zatiaľ sa mi podarilo cez exekútora vymôcť pohľadávky len u jedného dlžníka. Ostatní sú "nemajetní"!
Jozef
16.07.04,07:35
Dakujem za odpoved
Luckasari
16.07.04,07:37
my posielam 1.upomienku, druhu aj s odsuhlasenim, 3. pokus o zmier s vyhrazkou sudu, a potom odovzdavam pravnikovi a on dava na sud
samozrejme medzitym sa snazim aj telefonicky spojit s dlznikom, ak sa to da
Jozef
16.07.04,07:37
Bea,
nemas nahodou nejaky vzor pokusu o zmier?
Dakujem
Jozef
16.07.04,07:41
DAkujem Luckasari
A co robite v pripade, ked sa vam odsuhlasenie nevrati potvrdene?
Alebo ked pokus o zmier nepreberie?
Vdaka
McMarti
16.07.04,07:44
Jozef najdi si temu upomienky.. tam su aj prílohy ako maju vyzerať
Luckasari
16.07.04,07:50
my pouzivame taketo upomienky
Zuzana210
16.07.04,07:50
Ja posielam prvú upomienku obyčajne, druhú doporučene a tretiu s doručenkou. V tej tretej sa vyhrážam, že ich dám na súd. Potom to postúpim vymáhacej spoločnosti (napr. Kasolvenzia, B4B). Keď ani oni nič nevymôžu, dám to na súd a potom exekúcia.
Luckasari
16.07.04,07:52
DAkujem Luckasari
A co robite v pripade, ked sa vam odsuhlasenie nevrati potvrdene?
Alebo ked pokus o zmier nepreberie?
Vdaka

v takom pripade nastupuje pravnik, ale samozrejme musim mat podpis, ze tovar od nas prevzali - my si davame podpisovat faktury (ak nahodou fa nie je podpisana a nemam ZIADEN DOKAZ, ze tovar prevzal, tak mame smolu, ale zatial som vzdy nasla fakturu, snazim sa si to strazit - to potvrdzovanie faktur zakaznikom)
bea
16.07.04,08:08
Keď mám zmluvu alebo objednávku, teda som si istá, že pohľadávka je oprávnená, tak nečakám na odsúhlasenie. Keď nereaguje dlžník ani na pokus o zmier, pošlem návrh na platobný rozkaz na príslušný súd s kópiou dlžníkovi a dúfam, že sa zľakne a pošle úhradu.(Zatiaľ to ani jeden neurobil, ale nádej umiera posledná!) A potom už koná súd. Píšem všetky podania sama, je to rýchlejšie a lacnejšie.
Vzor pokusu o zmier pripájam.
Jozef
16.07.04,08:17
Vdaka vam vsetkym za rady a odpovede.

Pomohli ste mi.
Jozef
ANNA
16.07.04,08:28
A ešte dodám, že pokiaľ nemáte zmluvu s právnikov na trhu je veľa spoločností, ktoré vymáhajú pohľadávky. Niektoré vymáhajú aj menšie sumy. Samozrejme za províziu ( tá sa pohybuje od 10% ) Pokiaľ nemáte svojho právnika tieto spoločnosti zastupujú aj pred súdom. Niekedy je to finančne menej náročnejšie ako vlastný právnik.
Vlastas
20.07.04,13:42
Keď mám zmluvu alebo objednávku, teda som si istá, že pohľadávka je oprávnená, tak nečakám na odsúhlasenie. Keď nereaguje dlžník ani na pokus o zmier, pošlem návrh na platobný rozkaz na príslušný súd s kópiou dlžníkovi a dúfam, že sa zľakne a pošle úhradu.(Zatiaľ to ani jeden neurobil, ale nádej umiera posledná!) A potom už koná súd. Píšem všetky podania sama, je to rýchlejšie a lacnejšie.
Vzor pokusu o zmier pripájam.

BEA, podľa tvoje rady som už napísala návrh na platobný rozkaz súdu /vzor mám z Verlag.../mám však nejasnosti:
1.ktorý je príslušný súd - kde je registrovaný žalobca alebo žalovaný?
2.aký úrok z omeškania mám použiť /úrokové sadzby reálne/, ak mám na fak. vetu ....penalizácia podľa obchodného zákona
3. ak mám na faktúre uvedené penále vo výške 0,5% musím úrok z omeškania počítať týmto percentom?
4.ako zistím náklady konania
Díky moc za odpoveď!
bea
21.07.04,05:54
1. príslušný súd je okresný súd, do ktorého pôsobnosti spadá sídlo žalovaného alebo žalobcu
2. úrok z omeškania podľa obchodného zákonníka je v § 369. V súčasnosti je max. 4.95 % za rok (4,5 % je zákl. sadzba NBS a + 10 %). Prehľad o základných úrokových sadzbách NBS pripájam.
3. ak je na faktúre 0,5 %, závisí to od toho, či to uznáva aj odberateľ. V obchodnom zákonníku je napísané, úroky z omeškania určené v zmluve. Neviem, či sa faktúra dá hodnotiť ako zmluva. To by nám mohli povedať právnici v tejto Porade.
4. náklady konania sú všetky náklady, ktoré Ti vyplynú z toho, že dáš svoju pohľadávku na súd. To zn. súdne poplatky, zaplatenie právnika, poštovné ... Tie všetky vyčísliš a požaduješ ich od žalovaného. Súdne poplatky sú v zákone č. 71/1992, ale tam dosť často bývajú zmeny. Ja som tak vyčítala, že teraz je to 5 % z ceny ale min. 500,- Sk. Keď neviem určite , zvyknem zavolať na súd, a tam mi zatiaľ ochotne povedali aktuálnu sadzbu.

To by bolo všetko. Dúfam, že je to o.k. Ja mám zatiaľ také skúsenosti, že súdy vždy vyhoveli môjmu návrhu a ani odporcovia nenamietali. Iná vec je, že neplatili ani po vydaní platbného rozkazu!
Vlastas
21.07.04,06:12
1. príslušný súd je okresný súd, do ktorého pôsobnosti spadá sídlo žalovaného alebo žalobcu
2. úrok z omeškania podľa obchodného zákonníka je v § 369. V súčasnosti je max. 4.95 % za rok (4,5 % je zákl. sadzba NBS a + 10 %). Prehľad o základných úrokových sadzbách NBS pripájam.
3. ak je na faktúre 0,5 %, závisí to od toho, či to uznáva aj odberateľ. V obchodnom zákonníku je napísané, úroky z omeškania určené v zmluve. Neviem, či sa faktúra dá hodnotiť ako zmluva. To by nám mohli povedať právnici v tejto Porade.
4. náklady konania sú všetky náklady, ktoré Ti vyplynú z toho, že dáš svoju pohľadávku na súd. To zn. súdne poplatky, zaplatenie právnika, poštovné ... Tie všetky vyčísliš a požaduješ ich od žalovaného. Súdne poplatky sú v zákone č. 71/1992, ale tam dosť často bývajú zmeny. Ja som tak vyčítala, že teraz je to 5 % z ceny ale min. 500,- Sk. Keď neviem určite , zvyknem zavolať na súd, a tam mi zatiaľ ochotne povedali aktuálnu sadzbu.

To by bolo všetko. Dúfam, že je to o.k. Ja mám zatiaľ také skúsenosti, že súdy vždy vyhoveli môjmu návrhu a ani odporcovia nenamietali. Iná vec je, že neplatili ani po vydaní platbného rozkazu!
BEA si super - Ďakujem!!!
Ervin
21.07.04,06:58
problematika je dost rozsiahla- preto strucne:

1. miestna prislusnost- na konanie je prislusny vseobecny sud odporcu, ak nie je ustanovene v zakone inak

vseobecny sud- u fyz. osoby- sud, v kt. obvode ma fyz. osoba bydlisko
analogicky to plati pre pravnicke osoby (sidlo)

v obchodnych veciach- prislusny vseobecny sud, v ktor. obvode ma odporca sidlo, ak nema sidlo, sud, v kt. obvode ma miesto podnikania

z uvedeneho pravidla su vynimky- osobitna miestna prislusnost- ust. § 87- § 89 a Osp z.č.99/1963

V konkretnom pripade bude miestne prislusny sud, v ktorom ma Vas neplatic sidlo/ miesto podnikania.

O postupe sudu, v pripade nedostatku miestnej prislusnosti § 105 Osp.

2. K uroku z omeskania. Prednost ma vzdy dohoda zmluvnych stran, ohladom vysky uroku prip. inej formy zabezpecenia, pokial sa neprieci zakonu alebo ho neobchadza (napr. neprimerana vyska atd....)
Otazka nestoji podla mna tak ci staci faktura alebo zmluva. Zmluva totiz vznikne i v nepisomnej forme (ak zakon nevyzaduje pis. formu), ak sa strany dohodnu, na jej podstatnych nalezitostiach, kt. su uvedene v zakone. T,j, ak ide o kupu predmet, kupna cena, prevod vlastnictva k predmetu kupy. To v praxi znamena, ze z okolnosti pripadu (napr. objednavka, faktura, prevzatie tovaru) je mozne tvrdit i preukazat vznik zmluvneho vztahu a teda aj zavazku platit za tovar. - teda stacit moze aj faktura

K navrhu na platak teda treba dolozit vsetko z coho vyplyva zavazok dlznika, v praxi to byva najma faktura (prip. objednavka), pokus o zmier (nie je nevyhnutny). Problem moze byt ak sud na odpor platak zrusi a nariadi pojednavanie, tam moze byt dokazovanie, ak nemate pisomnu zmluvu podpisanu odporcom problematicke.

3. K uroku- ak nemate urok dojednany v pisomnej zmluve, odporucam uplatnovat len zakonny urok t.j. podla Obchodneho zakonnika resp. podla Obcianskeho zakonnika (ak ide o obcianskopravny vztah).
Beata
21.07.04,08:20
Ervin, aký je váš názor na úrok, ktorý nie je zakotvený v zmluve, ale priamo na faktúre? Ja napríklad uvádzam na každej faktúre "Prosím o včasné uhradenie faktúry. V prípade, že neuhradíte faktúru do dňa jej splatnosti, budeme vám účtovať úrok vo výške 0,05% z celkovej sumy faktúry, za každý deň omeškania."
Obstála by som s tým napríklad pred súdom? A ďalej sa chcem opýtať, čo keby som si stanovila úrok 0,15%? Je tento akceptovateľný pred súdom, alebo musí to byť v zmluve?
vladan
21.07.04,08:28
ak máš úrok stanovený na 0,15% za každý deň omeškania čo činí za rok 0,15 x 365 = 54,75%. Tento úrok však nemôžeš uplatniť, lebo podľa Obchodného zákonníka môžeš k základnej úrokov sadzbe NBS pripočítať 10%, čo je cca 14,5% za rok.
ANNA
21.07.04,08:55
vladan:

Nemyslím si, že úrok 0,15% nemôže dať. Ale druhá strana, teda ten kto úrok platí si do daňových nákladov môže dať z tohto úroku len takú čiastku ako si uviedla. Ak je zmluvne dohodnutý aj vyšší úrok a príde k súdnemu konaniu, vymáha sa dohodnutý úrok. K tomu by asi vedel lepšie odpovedať Ervin.
vladan
21.07.04,10:29
ja som to dávala z pohľadu toho, kto úrok uplatňuje. Myslela som to tak, že ak nemajú dohodnutý úrok, tak uvedený 0,15% za každý deň omeškania, by druhá strana nemusela akceptovať. Pekný deň
bea
21.07.04,10:44
V obchodnom zákonníku je napísané, že ak úroky z omeškania nie sú určené v zmluve, tak sú o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba NBS. Ja som tomu rozumela tak, že keď je základná úroková sadzba 4,5 %, tak + 10 % zo 4,5 . Je to teda tak, že 4,5% + 10% je 14,5%? Asi som tomu zle rozumela?
Ak je to tak, tak som zle odpovedala aj v mojej predchádzajúcej odpovedi pre Vlastas.
Ervín a SlavkaD, Vy ste právnici. Prosím, pozrite sa na to.
Ervin
21.07.04,11:23
z obchodného a občianskeho zákonníka treba vychádzať vtedy, ak úroky nie sú dojednané v zmluve

vždy sa jedná o ročný úrok p.a. per annum

treba skúmať
1- mám v zmluve dojednaný úrok a viem ho preukázať nejakými písomnými dokladmi ?
2- ak nie, môžem skúsiť uplatniť "to čo mám na faktúre" to ale súd nemusí uznať, najma ak bude platak k odporu zruseny t.j. ak sa ludovo povedane odporca odvola resp.ak sa nepodari dorucit platak do vlastnych ruk, sud tiez platak zrusi nakolko nahradne dorucenie (ulozenie na poste) je pri plataku vylucene a nariadi pojednavanie
- alebo postupujem podla Obchodneho resp. Obc. zakonnika a vyratam urok podla "navodu" ktory mi dava,,,,,(tak by som postupoval ja, ak niet pisomnej zmluvy)

strany si mozu v zmluve dojednat aj rovnaku vysku uroku, ako ustanovuje zakon, pre pripad ze by si ju v zmluve nedohodli

napr. bezne sa dava do najomnych zmluv urok z omeskania 0,05 % za kazdy den omeskania....co priblizne kopirovalo pohyb dvojnasobku disk. sadzby (rezim vypoctu podla Obc. zakonnika)....v praxi som sa s tym stretol napr. pri najme nebyt priestorov
bea
21.07.04,11:28
To je o.k. Ale ako je to s tou sadzbou úroku z omeškania v zmysle obchodného zákonníka. Je to 4,95 % alebo 14,5 % ročne?
Beata
21.07.04,11:33
Ervin, vďaka za vyčerpávajúcu odpoveď.
vladan
21.07.04,11:34
bea, nikdy som sa nad tým výpočtom nezamýšľala :-))) A teraz fakt pochybujem, ale ako čítam, tak čítam, tak mne vychádza 14,5%. Ale počkám si, čo na to Ervin a SlávkaD. Pekný deň.
bea
21.07.04,11:38
vladan, práve tak som sa ani ja nezamýšľala veľmi nad výpočtom a automaticky som si myslela 4,95 %. Teraz si to už nemyslím, ale pre istotu počkám, čo na to kvalifikovanejší poradcovia.
Ervin
21.07.04,11:59
14, 5 4, 5 p.a. je zakl. + 10 % p.a. aspon to je moj vyklad

inak by tam bola zrejme formulacia zaklad. urok sadzba zvysena o 10%
a potom by platilo ze 4,5 + 0, 45.... 4,95
bea
21.07.04,12:09
Ervin ďakujem. Teraz to chápem aj ja tak. V prvom momente som tomu zle porozumela.
bea
21.07.04,12:11
Vlastas,
ak si pozrieš diskusiu, vidíš, že som sa mýlila v bode 1. mojej odpovede. Prepáč za zavádzanie.
slavkaD
22.07.04,07:03
Ohladom vypoctu urok zastavam rovnaky nazor ako Ervin, t. j. v tomto pripade 4,5 % + 10 % = 14,5 % p. a.
elPi
28.07.04,17:15
Podľa mňa je to 4,5% + 0,45% = 4,95%,
lebo keby to malo byť: 4,5% + 10% = 14,5%
tak by to malo byť napísané tak že zákl. sadzba zvýšená o 10 percentuálnych bodov. :(
Ja "10%" chápem ako podiel, desatinu z nejakého základu.
Ervin
28.07.04,19:12
je to urcite 14,5 uz aj preto ze sadzba 4,95 by bola absurdna napr. aj v porovnani s obcianskopravnym rezimom vypoctu zakonneho uroku
pravna prax aj sudy prijali tento vyklad, hlavu murom neprebijeme i ked suhlasim ze to tam mohlo byt vyjadrene aj presnejsie
vladan
29.07.04,05:02
elPi, keď som si čítala tento paragraf tak som si ho tiež dosť dlho rozoberala. A presne ako píše Ervin, aký by to malo zmysel zvýšiť úrok z 4,5% iba na 4,95%? Tento paragraf, by mal byť o akomsi "treste" tým, čo neplatia! Pekný deň
bea
29.07.04,06:00
Celkom ma potešilo, keď vidím, že som nebola jediná, ktorá vypočítala 4,95 %!?
Ale aj z tohoto vidieť ako je dobre, že na porade sú už aj právnici!
axel
19.08.04,12:26
vo všeobecnosti môže človek požadovať dvojnásobok diskontnej sadzby národnej banky, táto sadzba je pravidelne vyhlasovaná a súd to akceptuje, inak môžeš si dať vyrobiť papier od banky aké bolo komerčné úročenie v období trvania dlhu :)
axel
19.08.04,12:33
ak možem niečo podotknúť , ak máš dlžníka , daj mu podpísať uznanie dlhu čo do podstaty a výšky, nič nepokazíš a máš 100 percent istotu pred súdom a môžeš to vymáhať dost dlho, nebude to premlčané, vo všeobecnosti výška úroku a aj zmluvných pokút môže byť zmluvne podľa obchodného zákonníka ustanovená ľubovolne
axel
19.08.04,12:37
pozor na to sídlo , príslušnosť súdu rieši občiansky súdny poriadok :)
percentá na faktúre ak nie sú podchytené zmluvne sú nie bohviečo, ja by som namietal jednostrannosť aktu pri vystavení fa a absenciu dohody čoho následkom by bol výpočet podla diskontu NBS cca 14,5 percent ale treba zobrať v úvahu kedy dlh vznikol a trval
axel
19.08.04,12:43
Ervin, aký je váš názor na úrok, ktorý nie je zakotvený v zmluve, ale priamo na faktúre? Ja napríklad uvádzam na každej faktúre "Prosím o včasné uhradenie faktúry. V prípade, že neuhradíte faktúru do dňa jej splatnosti, budeme vám účtovať úrok vo výške 0,05% z celkovej sumy faktúry, za každý deň omeškania."
Obstála by som s tým napríklad pred súdom? A ďalej sa chcem opýtať, čo keby som si stanovila úrok 0,15%? Je tento akceptovateľný pred súdom, alebo musí to byť v zmluve?

haha ak nemáš dohodu o úroku s druhou stranou (najlepšie písomnú), tak s tým nepohneš, je to disponibilná vec dá sa v zmluve dojednať, 0,05 je ZHRUBA ok :)
decembrovka
31.05.05,12:56
Ahojček. Som novým členom. Neviem ešte s poradou dobre robiť, ale rýchlo sa potrebujem dostať na "upomienky" a neviem ako na to. Prosím pomôž. Dopredu vďaka
vapno13
03.06.05,14:08
potom by mohol nasledovat návrh na vydanie platobného rozkazu, ale to uz by mala byt vec pre právnika, keď nejde o zložitý obchodný vzťah, tak je to celkom rýchle, aj vzhľadom na slovenské súdy:)radím dať to právnikovi, mal by si svoje trovy vymáhať nad rámec pohľadávky, t.z., že ak vám niekto dlhuje 100.000,- Sk, právnik vo vyššie uvedenom návrhu bude žiadať aby dlžník zaplatil Vašich 100.000,-, právnikov honorár, ako aj Vaše trovy spojené s konaním (návrhový poplatok - 5% z vymáhanej sumy). Ak sa to zaplatí, vy dostanete svojich 100.000,- Sk, návrhový poplatok a právnik zas dostane svoje peniaze. Ak to nezaplatí, preskúmať, či má nejaký majetok a ak je tam nádej na vymoženie, dať to exekútorovi.
elli
28.06.05,09:10
A co tak v dokaznej nudzi poziadat o predlozenie (v sudnom spore, na vyziadanie sudu) jeho supis pohladavok a zavazkov za dane obdobie, kde by to mohlo byt, pripadne vypis z registacnej pokladne ak ju ma?
cuvo2
28.06.05,11:17
Myslím, že som prečítal k tejto veci veľa rád. Jednou však prispejem aj ja. Nazabudni pozrieť, či v uvedenej veci patrí vymáhať úrok z omeškania, alebo poplatok z omeškania. Na tom som sa popálil ja.
Druhá vec, nečakaj a nepíš zbytočné upomienky. Podaj návrh na súd, ktorý je v sídle dlžníka aby vydal platobný rozkaz. Po jeho podaní uvidíš čo sa bude diať. Pohľadávka sa Ti však vydaním platobného rozkazu nepremlčí, premlčacia doba sa predlži na daľších 10 rokov.
Ak dlžník podá odpor proti plaťáku, prebehne súd, kde musíš dokazovať. Dôkazné bremeno je na Tebe, lebo si žalobca.
Ak dlžník nepodá odpor a ani nezaplatí je viac možností ako postupovať. Ty sama môžeš obstaviť jeho majetok napr. na katastry nehnuteľností ak nejaký ovšem má, existuje zádržné právo, a keby si si nevedela rady tak je ešte v talone exekútor.
Firmy ako Kasovia či ako to spomínali sú iba strašiaci a Ty prdpokladám nechceš strašiť, ty sa chceš domôcť svojho práva.
Čo sa týka žaloby s tým si tiež nerob ťažkú hlavu. Podstatné aby si dobre označila navrhovateľa a tiež odporcu, trebarz treba priložiť výpis z OR, alebo ŽR na oboch ak má IČO, aby nedošlo k zámene subjektu. Keď v žalobe okrem tohoto niečo napíšeš zle, súd Ťa vyzve aby si to opravila, to žalobu neruší. Taktiež súdny poplatok môžeš zaplatiť až na výzvu súdu.
betka111
22.11.05,16:16
Chcela by som Vás poprosiť o radu:
Dostala som zo súdu rozhodnutie o úhrade poplatkov z omeškania
vr. súdnych trov a odmeny právníka. Došlo k tomu bez upomienok.

Neskoro som uhradila faktúru za prenájom. Faktúra mi bola doručená faxom a ja som čakala na originál. Po viacerých urgenciách mi originál neposlali. Čiže potrebovala by som vedieť:
1/ či môžu dať na súd vymáhanie poplatku z omeškania bez písom-
nej urgencie
2/ či musí byť v účtovníctve originál faktúry /uhradiť sa
asi malo aj na základe faktúry, ktorú som dostala
faxom/.
Ďakujem za všetky odpovede.
KEJKA
22.11.05,17:21
Chcela by som Vás poprosiť o radu:
Dostala som zo súdu rozhodnutie o úhrade poplatkov z omeškania
vr. súdnych trov a odmeny právníka. Došlo k tomu bez upomienok.

Neskoro som uhradila faktúru za prenájom. Faktúra mi bola doručená faxom a ja som čakala na originál. Po viacerých urgenciách mi originál neposlali. Čiže potrebovala by som vedieť:
1/ či môžu dať na súd vymáhanie poplatku z omeškania bez písom-
nej urgencie
2/ či musí byť v účtovníctve originál faktúry /uhradiť sa
asi malo aj na základe faktúry, ktorú som dostala
faxom/.
Ďakujem za všetky odpovede.
veriteľ bol "šikovný" prenájom bol zmluvne dohodnutý - predpokladám. takže čakať na faktúru asi nebolo treba aj faxová stačí na uznanie záväzku a úhradu zo strany dlžníka.
To rozhodnutie musí mať na záver poučenie o odvolaní... treba sa pokúsiť ak ide o vyznamnú sumu. Ak to je Platobný rozkaz a nie rozhodnutie, platí to isté. Hlavne nezmeškat dobu na odvolanie alebo podanie odporu.
A tiež by tam malo byť uvedené, či odvolanie má alebo nemá odkladný účinok, ak má, nemusíte ihned zaplatit, ak sa odvoláte.
Ak súd rozhodol, tak tie otázky, či môže alebo nemôže sú vyriešené v Tvoj neprospech - súd predsa rozhodol.
betka111
22.11.05,17:41
Ďakujem Lida,
oni dali prílohu k zmluve o nájmne a na to napísali:
"Rozpis platieb nájomného za opakovane dodanú službu"
faktúra č. 04. A toto nie je originál, len fax. Čo myslíš,
v účtovníctve nemusí byť originál?
Ďakujem, Betka
KEJKA
22.11.05,18:48
Ďakujem Lida,
oni dali prílohu k zmluve o nájmne a na to napísali:
"Rozpis platieb nájomného za opakovane dodanú službu"
faktúra č. 04. A toto nie je originál, len fax. Čo myslíš,
v účtovníctve nemusí byť originál?
Ďakujem, Betka
takže platby boli dohodnuté na základe rozpisu platieb?

Ivaničová na školeniach stále zdôrazňuje a ja sa s tým stotožňujem, že originál faktúra a správny účtovný doklad je to, čo podpíše osoba zodpovedná za účtovný prípad vo firme odberateľa. Môže to byť doručené fsaxom, elektronicky, bez pečiatky a podpisu. Originál podpis dáva konateľ alebo iný zodpovedný pracovník vo Vašej firme. Tým dáva na vedomie aj účtovníčke, že to čo je predmetom dodávky, bolo dodané riadne.
betka111
22.11.05,19:33
Ďakujem pekne Lida. Podľa toho tak vyzerá, že asi sa
odvolať neoplatí. I keď ako som písala, neposlali žiadnu
upomienku, keď sme včas neuhradili nájomné za
aktuálny mesiac. Rovno to dali na súd.
KEJKA
22.11.05,21:09
pri dnešnej platobnej "nedisciplíne" sa ani nečudujem. Nechcem sa TA samozrejme dotknúť. Ale po prvej upomienke odporúčam aj ja dať vec rovno na súd (platobný rozkaz) alebo právnikovi.
ffiilliipp
24.02.06,08:03
Podľa akeho § Obchodneho zakonnika môžem vystavovat penalizačnu faktúru
na ktorej si chcem nárokovat penále vo výške 0,05%z fakturovanej sumy za každý deň omeškania. Prosím o rýchlu odpoved . Dakujem
dana9
24.02.06,09:03
[quote=Ervin]problematika je dost rozsiahla- preto strucne:

1. miestna prislusnost- na konanie je prislusny vseobecny sud odporcu, ak nie je ustanovene v zakone inak

vseobecny sud- u fyz. osoby- sud, v kt. obvode ma fyz. osoba bydlisko
analogicky to plati pre pravnicke osoby (sidlo)

v obchodnych veciach- prislusny vseobecny sud, v ktor. obvode ma odporca sidlo, ak nema sidlo, sud, v kt. obvode ma miesto podnikania

z uvedeneho pravidla su vynimky- osobitna miestna prislusnost- ust. § 87- § 89 a Osp z.č.99/1963

V konkretnom pripade bude miestne prislusny sud, v ktorom ma Vas neplatic sidlo/ miesto podnikania.

O postupe sudu, v pripade nedostatku miestnej prislusnosti § 105 Osp.



Dávam do pozornosti : ako pomôcka na určenie miestnej príslušnosti súdu, pri zohľadnení vyššie uvedených pravidiel - na stránke ministerstva spravodlivosti http://www.justice.gov.sk/wfps.aspx je vyhľadávač, keď sa zadá adresa, tak to vypíše adresu príslušného súdu.
rada
24.02.06,09:52
pozri §300 a nasl. Obch.Z. o zmluvnej pokute
kira
21.06.06,07:54
Môžem sa odvolať na § 369 Obch. z. ak nemám v zmluve ani na faktúrach uvádzanú zmluvnú pokutu? Ďakujem
rada
21.06.06,08:14
Pokiaľ sa jedná o úrok z omeškania tak je odpoveď áno.
Pokiaľ sa jedná o zmluvnú pokutu, ktorá nebola dojednaná zmluvnými stranami priamo v zmluve tak nie. Pretože zmluvná pokuta môže vzniknúť len na základe konsenzuálneho právneho úkonu; t.j. strany sa musia na zmluvnej pokute dohodnúť.
kira
21.06.06,08:20
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ešte prosím - jedná sa o českého odberateľa a chcem mu k nezaplateným fa hneď vypočítať aj úrok z omeškania v EUR. Môžem to teda na základe Obch. zák. takto urobiť? Nemáme úrok dojednaný v zmluve ani na faktúrach
rada
21.06.06,08:35
Aj v prípade, že úrok nie je zmluvne dohodnutý právo žiadať si ho vyplýva zo všeobecne záväzných právnych predpisov na rozdiel od zmluvnej pokuty, ktorá ako som spomenula v predchádzajúcom príspevku musí byť zmluvne dojednaná.
Jazmina007
29.08.06,08:03
Ahojte poraďáci,
mám jeden problém, potrebovala by som zohnať tabuľku na výpočet penalizácie faktúry každým dňom o 0,1%, ktorá suma sa bude navršovať kazdým dňom, čiže prepočet percenta bude z každého dňa omeškania. Pôvodná suma faktúry bude navršovaná o každý deň omeškania 0,1%. Alušík, pomôžeš, ty si taká šikulka a viem že určite máš niekde v talóne aj vzorec a možno aj "konkrétnu tabuľku na môj problém".
pavelma
31.12.08,13:15
Neviem akým spôsobom sa dá zadať otázka - dotaz tak to rieším týmto spôsobom.

Opis problému :

V tieto dni mi exekútor zablokoval všetky účty z dôvodu exekúcie v prospech Dopravného podniku z titulu neuhradenia pokuty za cestu bez platného cestovného lístka.
Priznám sa mal som niekoľko pokút a preto som v minulosti komunikoval ako DPMB tak aj s ich právným zástupcom Judr.Mariánom Chovancom.
Napísal som aj list aby mi oznámili ceľkový dlh a spôsob a formu úhrady ich pohľadaviek.Očakával som splátkový kalendár.
Odpovede som nedostal, ale podacie lístky z pošty mám.
V jednom prípade som dal na revízorov aj trestné oznámenie pre obmedzovanie slobody a agresívne chovanie.

1.,Exekúcia prebehla zablokovaním všetkých účtov, ktoré mám.
2.,Exekútor zablokoval aj debetné účty a debetné karty .
3.,Na žiadnom z účtov mi nezostala čiastka vo výške 3.000,- Sk tak ako to exekučný poriadok prikazuje.
4.,Doposiaľ som nedostal do vlastných rúk žiadne oznámenie o priebehu exekúcie.
5., Exekútor asi poslal oznámenie na trvalú adresu na ktorej sa nezdržujem a na prechodnú mi neposlal nič.
6., Poslal som ihneď exekútorovi žiadosť a pozastavenie exekúcie a to mailom a doporučeným listom s návrhom na dohodu o splátkovom kalendári, ale doposiaľ mi účty neodblokoval.
7.,Návrh na zrušenie akýchkoľvek exekúcii som poslal všetkým právným zástupcom DP vrátane Judr.Chovancovi,( zásielka bola zaslaná ako doporučene do vlastných rúk s opakovaním dpručením ) zásielka prišla späť s označením, adresát neznámy t.j. pošta sa vôbec nesnažila o opakované doručenie zásielky i napriek tomu, že som za službu zaplatil, takto aspoň mám písomný podklad o tom, že aj mne mohla takto dôjsť pošta na trvalú adresu a pošta ju hneď vrátila ako adresát neznámy...

Viete mi poradiť ako mám postupovať?
Ďakujem za odpoveď.
riccado
31.12.08,13:33
Neviem akým spôsobom sa dá zadať otázka - dotaz tak to rieším týmto spôsobom.

Opis problému :

V tieto dni mi exekútor zablokoval všetky účty z dôvodu exekúcie v prospech Dopravného podniku z titulu neuhradenia pokuty za cestu bez platného cestovného lístka.
Priznám sa mal som niekoľko pokút a preto som v minulosti komunikoval ako DPMB tak aj s ich právným zástupcom Judr.Mariánom Chovancom.
Napísal som aj list aby mi oznámili ceľkový dlh a spôsob a formu úhrady ich pohľadaviek.Očakával som splátkový kalendár.
Odpovede som nedostal, ale podacie lístky z pošty mám.
V jednom prípade som dal na revízorov aj trestné oznámenie pre obmedzovanie slobody a agresívne chovanie.

1.,Exekúcia prebehla zablokovaním všetkých účtov, ktoré mám.
2.,Exekútor zablokoval aj debetné účty a debetné karty .
3.,Na žiadnom z účtov mi nezostala čiastka vo výške 3.000,- Sk tak ako to exekučný poriadok prikazuje.
4.,Doposiaľ som nedostal do vlastných rúk žiadne oznámenie o priebehu exekúcie.
5., Exekútor asi poslal oznámenie na trvalú adresu na ktorej sa nezdržujem a na prechodnú mi neposlal nič.
6., Poslal som ihneď exekútorovi žiadosť a pozastavenie exekúcie a to mailom a doporučeným listom s návrhom na dohodu o splátkovom kalendári, ale doposiaľ mi účty neodblokoval.
7.,Návrh na zrušenie akýchkoľvek exekúcii som poslal všetkým právným zástupcom DP vrátane Judr.Chovancovi,( zásielka bola zaslaná ako doporučene do vlastných rúk s opakovaním dpručením ) zásielka prišla späť s označením, adresát neznámy t.j. pošta sa vôbec nesnažila o opakované doručenie zásielky i napriek tomu, že som za službu zaplatil, takto aspoň mám písomný podklad o tom, že aj mne mohla takto dôjsť pošta na trvalú adresu a pošta ju hneď vrátila ako adresát neznámy...

Viete mi poradiť ako mám postupovať?
Ďakujem za odpoveď.

ad 5. konal spravne
ad 6. ty si povinny a ty urcite nebudes diktovat exekutorovi ani opravnenemu, ci im budes pohladavku splacat a kedy ti ma odblokovat ucet

ad. 7. nechaj to uz tak, minies viac penazi a usilia, akoby si to zaplatil...
ruwolf
17.04.10,19:53
ak máš úrok stanovený na 0,15% za každý deň omeškania, čo činí za rok 0,15 x 365 = 54,75%.To sa kde tak počítajú úroky? :confused:
Mne to vychádza na nejakých cez 72% za 365 dní. (Možno zle rátam, pretože som ešte nepočul o tom, že by sa niekde nerátali úroky z úrokov.)
zuzkaml19
23.04.10,09:55
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, či by mi niekto nevedel poradiť, akým spôsobom sa vymáhajú daňové a nedaňové pohľadávky vo verejnom subjekte (mesto). Mám na mysli celý postup,ak nepomôžu výzvy, aký je ďalší postup, súd, exekúcia, len neviem presne ako to ide. Ďakujem
Vlastas
06.05.10,08:02
Niekde na začiatku tejto témy mi veľmi poradili poraďáci, keď som prvý krát podávala návrh na súd v r.2004.Podľa Vašich rád som všetko zvládla a súd prebehol v poriadku. Teraz však uplynulo už 6 rokov a zmenili sa zákony, podmienky, úroky atď. Chcem Vás pekne poprosiť aký je postup teraz, ako sa počítajú úroky, čo všetko sa prikladá (a koľko krát), aké sú poplatky a pod.
Mám 3 dlžníkov s ktorými sa už nemienime dohadovať, chcem to podať na súd.
:confused::confused::confused:
Vlastas
06.05.10,10:01
Niekde na začiatku tejto témy mi veľmi poradili poraďáci, keď som prvý krát podávala návrh na súd v r.2004.Podľa Vašich rád som všetko zvládla a súd prebehol v poriadku. Teraz však uplynulo už 6 rokov a zmenili sa zákony, podmienky, úroky atď. Chcem Vás pekne poprosiť aký je postup teraz, ako sa počítajú úroky, čo všetko sa prikladá (a koľko krát), aké sú poplatky a pod.
Mám 3 dlžníkov s ktorými sa už nemienime dohadovať, chcem to podať na súd.
:confused::confused::confused:

POSÚVAM
Vlastas
07.05.10,07:10
Niekde na začiatku tejto témy mi veľmi poradili poraďáci, keď som prvý krát podávala návrh na súd v r.2004.Podľa Vašich rád som všetko zvládla a súd prebehol v poriadku. Teraz však uplynulo už 6 rokov a zmenili sa zákony, podmienky, úroky atď. Chcem Vás pekne poprosiť aký je postup teraz, ako sa počítajú úroky, čo všetko sa prikladá (a koľko krát), aké sú poplatky a pod.
Mám 3 dlžníkov s ktorými sa už nemienime dohadovať, chcem to podať na súd.
:confused::confused::confused:

POSÚVAM, nikto nevie poradiť???
profesional
07.05.10,07:40
Navrh na vydenia platobneho rozkazu (zaloba) sa podava 2 pare.

Sudny poplatok sa plati bud prevodom, alebo v pripade ak kolkami, tieto sa lepia iba ja jedno pare zaloby.

Vsetky prilohy sa davaju dva pare. Pricom aktualne uz nie je potrebne davat z rozhodujucich dokazov overene fotokopie, ale len normalne fotokopie. V pripade ak si sud chce overit pravost voci originalnym dokumentom, vyziada si originaly na nahliadnutie, co sa stava len pomerne malo.

Uroky z omeskania su stanovene vykonavacou vyhlaskou vlady ktorou sa vykonavaju vybrane ustanovenia Obcianskeho zakonnika. Aj ked ide o vztah podla Obchodneho zakonnika, Obciansky zakonnik plati pre tieto ustanovenia subsidiarne.
Vykonavacia vyhlaska hovori, ze urokovou sadzbou pre urok z omeskania vo financnom plneni je hodnota zakladnej urokovej sadzby zvysena o osem percentualnych bodov. Zakladna urokova sadzba stanovena NBS do prechodu na Euro a od prechodu na Euro zakladna urokova sadzba je stanovena ECB .
Aktualna zakladna urokova sadzba ECB je 0,25 % a teda urok z omeskania aktualne cini 8,25 % p.a. co je 0,0226 % denne.

Samozrejme ze ono to cele zavisi od toho aka stara ta pohladavka je. Casto krat su pohladavky stare aj niekolko rokov. Tak potom sa robi taka tabulka s prislusnym poctom dni pripadajucich na platnost konkretnej zakladnej urokovej sadzby . Pricom na prislusne obdobie sa vyrata pripadajuca cast urokov z omeskania na zaklade urokovej sadzby v danom obdobi.

Ak si nebudes vediet dat rady s vypoctom, tak napis sumy a datumy splatnosti pohladavok a ja ti tu napisem vypocet.

Vyska sudneho poplatku je stanovena prislusnou vykonavacou vyhlaskou.
Vacsina pohladavok spada do sadzby 6 %.

Sudny poplatok neprevysujuci 313,90 Eur je mozne zaplatit v kolkoch. V pripade ak je sudny poplatok vyssi, plati sa prevodom na ucet sudu po tom ako ti ho sud oznami po doruceni zaloby.

Ak si nebudes vediet rady ako spravne napisat navrh na vydanie platobneho rozkazu, tak napis a ja sem vlozim pripadne vzor.

Pohladavky starsie ako 4 roky po splatnosti su premlcane. Takze poyor na to, treba si to ustriehnut. Plynutie premlcacej lehoty sa zastavuje datumom dorucenia zaloby na sud.

Aktualne zalujuca strana uz neposiela kopiu zaloby zalovanemu.

Ak mas nejake dalsie otazky, kludne pis..
Vlastas
07.05.10,08:15
Profesional, veľmi pekne ďakujem, potrebujem to spísať čím skôr, ak by bolo možné pripojiť nejaký vzor od ktorého by som sa mohla odpichnúť. Poprosím ťa aj o výpočet : a/110.863,- Sk (3679,98 Eur) splatná 19.8.2008.
b/ 819,18 Eur splatná 31.3.2009
402,93 Eur splatná 27.5.2009
Všetky ostatné si už prepočítam podľa tvojho postupu. Vlasta
Vlastas
07.05.10,15:20
Profesional, veľmi pekne ďakujem, potrebujem to spísať čím skôr, ak by bolo možné pripojiť nejaký vzor od ktorého by som sa mohla odpichnúť. Poprosím ťa aj o výpočet : a/110.863,- Sk (3679,98 Eur) splatná 19.8.2008.
b/ 819,18 Eur splatná 31.3.2009
402,93 Eur splatná 27.5.2009
Všetky ostatné si už prepočítam podľa tvojho postupu. Vlasta

POSÚVAM
Mária27
07.05.10,15:39
Profesional, veľmi pekne ďakujem, potrebujem to spísať čím skôr, ak by bolo možné pripojiť nejaký vzor od ktorého by som sa mohla odpichnúť. Poprosím ťa aj o výpočet : a/110.863,- Sk (3679,98 Eur) splatná 19.8.2008.
b/ 819,18 Eur splatná 31.3.2009
402,93 Eur splatná 27.5.2009
Všetky ostatné si už prepočítam podľa tvojho postupu. Vlasta

Ty tie úroky nemusíš počítať, budeš žiadať napr.

Odporca je p o v i n n ý zaplatiť navrhovateľom 58.720,04 EUR (1.769.000,- Sk)
- s 9 % úrokom z omeškania ročne zo sumy 61.000, - Sk od 01. 09. 2006 až do zaplatenia;
- s 9,5 % úrokom z omeškania ročne zo sumy 61.000, - Sk od 01. 10. 2006 až do zaplatenia;
...
to sú mesačné dlhy
Mária27
07.05.10,15:52
Tu sú úrokové sadzby:

Základná úroková sadzba NBS
25.04.2007 28.10.2008 - 4,25 %
28.03.2007 24.04.2007 - 4,50 %

Úrokové sadzby ECB

13.5.2009 1,00 %
11.3.2009 1,50 %


Podľa nariadenia vlády 87/1995:

staré :
Výška úrokov z omeškania je dvojnásobok diskontnej sadzby (zákl. úrokovej) určenej Národnou bankou Slovenska 2) platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

nové: (1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
Vlastas
07.05.10,16:07
Tu sú úrokové sadzby:

Základná úroková sadzba NBS
25.04.2007 28.10.2008 - 4,25 %
28.03.2007 24.04.2007 - 4,50 %

Úrokové sadzby ECB

13.5.2009 1,00 %
11.3.2009 1,50 %


Podľa nariadenia vlády 87/1995:

staré :
Výška úrokov z omeškania je dvojnásobok diskontnej sadzby (zákl. úrokovej) určenej Národnou bankou Slovenska 2) platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

nové: (1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

To znamená, že ak dlh vznikol v r.08 tak sa počítajú úroky po starom, a od 1.1.09 po novom. Takže za rok 08 : .....Odporca je p o v i n n ý zaplatiť navrhovateľovi 3679,98 EUr s úrokmi z omeškania vo výške 14,25% p.a. zo sumy 3.679,98 Eur odo dňa 20.8.2008 do dňa zaplatenia
- rok 2009: detto ......819,18 Eur s úrokmi z omeškania vo výške 9,5% ....detto

dobre som to pochopila. Ten vzor návrhu na vydanie platobného rozkazu by sa niekde nenašiel?
Mária27
07.05.10,16:20
Odporca je p o v i n n ý zaplatiť navrhovateľovi 4902,09 EUr
- s 9 % úrokom z omeškania ročne zo sumy 3679,98 eur od 20.8.2008 až do zaplatenia
- s 12,5 % úrokom z omeškania ročne zo sumy 819,18 Eur od 1.4.2009 až do zaplatenia
- s 9 % úrokom z omeškania ročne zo sumy 402,93Eur od 28.5.2009 až do zaplatenia

Istina je súčet dlžných súm, úroky sú ku konkrétnej sume podľa dátumu.
Vlastas
10.05.10,06:07
Odporca je p o v i n n ý zaplatiť navrhovateľovi 4902,09 EUr
- s 9 % úrokom z omeškania ročne zo sumy 3679,98 eur od 20.8.2008 až do zaplatenia
- s 12,5 % úrokom z omeškania ročne zo sumy 819,18 Eur od 1.4.2009 až do zaplatenia
- s 9 % úrokom z omeškania ročne zo sumy 402,93Eur od 28.5.2009 až do zaplatenia

Istina je súčet dlžných súm, úroky sú ku konkrétnej sume podľa dátumu.

Takže ak je výška úrokov z omeškania o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba potom by to malo byť takto:
Odporca je p o v i n n ý zaplatiť navrhovateľom 4901,99 Eur s úrokmi s omeškania vo výške:

- s 12,25% úrokom z omeškania ročne zo sumy 3679,88 Eur od 20.8.2008 až do zaplatenia,
- s 9,5 % úrokom z omeškania ročne zo sumy 819,18 Eur od 1.4.2009 až do zaplatenia
- s 9% úrokom z omeškania ročne zo sumy 402,93 Eur od 28.5.2009 až do zaplatenia
:confused::confused: Malo by to byť teda takto????
Vlastas
13.05.10,06:26
Takže ak je výška úrokov z omeškania o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba potom by to malo byť takto:
Odporca je p o v i n n ý zaplatiť navrhovateľom 4901,99 Eur s úrokmi s omeškania vo výške:

- s 12,25% úrokom z omeškania ročne zo sumy 3679,88 Eur od 20.8.2008 až do zaplatenia,
- s 9,5 % úrokom z omeškania ročne zo sumy 819,18 Eur od 1.4.2009 až do zaplatenia
- s 9% úrokom z omeškania ročne zo sumy 402,93 Eur od 28.5.2009 až do zaplatenia
:confused::confused: Malo by to byť teda takto????

Potrebujem to ODSÚHLASIŤ či som to správne pochopila - prosím !!!!
Mária27
14.05.10,02:13
Pred 1.1.2009 platilo staré NV = dvojnásobok! Nové je od eura - od 1.1.2009.
Podľa nariadenia vlády 87/1995:

staré :
Výška úrokov z omeškania je dvojnásobok diskontnej sadzby (zákl. úrokovej) určenej Národnou bankou Slovenska 2) platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

nové: (1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
Vlastas
14.05.10,05:41
1.Tu sú úrokové sadzby:

Základná úroková sadzba NBS
25.04.2007 28.10.2008 - 4,25 %
28.03.2007 24.04.2007 - 4,50 %

Úrokové sadzby ECB

13.5.2009 1,00 %
11.3.2009 1,50 %

Takže opravujem platí červené:
2.Odporca je p o v i n n ý zaplatiť navrhovateľom 4901,99 Eur s úrokmi s omeškania vo výške:

- s 12,25% 8,5 % p.a. úrokom z omeškania ročne zo sumy 3679,88 Eur od 20.8.2008 až do zaplatenia,
- s 9,5 % 9,5 % p.a úrokom z omeškania ročne zo sumy 819,18 Eur od 1.4.2009 až do zaplatenia
- s 9% 9 % p.a. úrokom z omeškania ročne zo sumy 402,93 Eur od 28.5.2009 až do zaplatenia
Teraz je to správne?????

Mária27 ako si prišla v príspevku č.71 k čiastke 12,5%
Mária27
14.05.10,08:04
Správne. Tých 12,5 bolo zo zlej tabuľky - o jeden rok dozadu. Pôvodne som tam aj mala napísané, aby si to poriadne prekontrolovala, lebo som sa práve tomu nemohla dosť venovať. Teraz som sem pozrela len náhodou, preto keď urguješ, napíš súkromnú správu (príde oznam na email). Veľa šťastia!

Ešte ti prikladám stránky so základnými úrokovými sadzbami.

http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/udajove-kategorie-sdds/urokove-sadzby/urokove-sadzby-ecb

http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/udajove-kategorie-sdds/urokove-sadzby/urokove-sadzby-nbs/zakladna-urokova-sadzba-nbs-limitna-urokova-sadzba-pre-dvojtyzdnove-repo
Vlastas
14.05.10,08:22
Správne. Tých 12,5 bolo zo zlej tabuľky - o jeden rok dozadu. Pôvodne som tam aj mala napísané, aby si to poriadne prekontrolovala, lebo som sa práve tomu nemohla dosť venovať. Teraz som sem pozrela len náhodou, preto keď urguješ, napíš súkromnú správu (príde oznam na email). Veľa šťastia!

Ešte ti prikladám stránky so základnými úrokovými sadzbami.

http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/udajove-kategorie-sdds/urokove-sadzby/urokove-sadzby-ecb

http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/udajove-kategorie-sdds/urokove-sadzby/urokove-sadzby-nbs/zakladna-urokova-sadzba-nbs-limitna-urokova-sadzba-pre-dvojtyzdnove-repo
VĎAKA, teraz sa do toho pustím.
AntekaK
14.05.10,11:11
Ahojte, téma je vymáhanie pohľadávok, ale spýtam sa tu, aj keď ja mám opačný problém. Keď sa nedodrží dátum splatnosti na faktúre - niekedy 5 dní, niekedy 2 dni, stane sa aj 10 dní, ale faktúra je v konečnom dôsledku uhradená, aj bez toho, aby mi dodávateľ posielal upomienku. Je možné, aby si teraz tento dodávateľ s odstupom času vyúčtovali pokutu za omeškané úhrady? Ďakujem a prajem peknýdeň.
Mária27
14.05.10,11:35
Do troch rokov si môže vymáhať úroky z omeškania.

Obč. zákonník § 517 Omeškanie dlžníka
Omeškanie dlžníka
§ 517

(1) Dlžník, ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní. Ak ho nesplní ani v dodatočnej primeranej lehote poskytnutej mu veriteľom, má veriteľ právo od zmluvy odstúpiť; ak ide o deliteľné plnenie, môže sa odstúpenie veriteľa za týchto podmienok týkať aj len jednotlivých plnení.
(2) Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis.

Vykonávací prepis je NV 87/1995
§ 3
(1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
(2) Ak sa počas trvania omeškania zmení základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky a ak je to pre veriteľa výhodnejšie, výška úrokov z omeškania je o 7 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu príslušného kalendárneho polroka, v ktorom trvá omeškanie; táto základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky sa použije počas celého tohto polroka.
heja3
24.05.10,07:33
Mám už vydaný platobný rozkaz. Medzičasom dlžník uhradil zbytok pohľadávky, ale máme na rozkaze uplatnené úroky + trovy.
Vystavujete na tieto sumy normálne faktúry, alebo máte ako podklad platobný rozkaz?
KEJKA
24.05.10,07:36
stačí výzva s odvolaním sa na platobný rozkaz.
Vlastas
24.05.10,07:38
Mám už vydaný platobný rozkaz. Medzičasom dlžník uhradil zbytok pohľadávky, ale máme na rozkaze uplatnené úroky + trovy.
Vystavujete na tieto sumy normálne faktúry, alebo máte ako podklad platobný rozkaz?
Nereagujem síce na tvoju otázku, ale prosím ťa, keď už si prešla všetkým, nemáš vzor na podanie na súd, bola by som veľmi vďačná aby som dodržala všetky náležitosti.
heja3
24.05.10,08:13
Asi takto....
Vlastas
24.05.10,08:40
VĎAKA, stručné jasné.
macage
03.07.10,16:52
Ešte pred riešením cez súd a zaplatením súdnych poplatkov by som Vám doporučil riešiť pohľadávky cez inkasnú spoločnosť, ktorá Vám za pár týždňov vymôže čo sa dá na rozdiel od dlho trvajúcich súdov. Inkasná spoločnosť spoločnosť funguje sucess fee to znamená dohodnuté percentá z inkasovanej sumy. Ide o psychologický efekt tretej strany.
roman100
03.08.10,16:22
Ak chcete vymôcť pohľadávky za výhodných podmienok, choďte na www.profivymahanie.sk
calyce
16.08.10,10:20
Ahoj Poraďáci, my teraz máme problém, ktorý je podľa mňa taký vyšpekulovaný, že až...sa mi z toho hlava krúti:confused:. Proti dlžníkovi sme podali návrh na vydanie platobného rozkazu, pohľadávka vo výške cez 2000 euro, plus úroky, plus súdne poplatky. Všetko ide hladko, súd vydal rozkaz, nám bol doručený 27.7. lehota na zaplatenie 15 dní. Dnes ráno sme sa pokúsili kontaktovať telefonicky dlžníka. Oznámil nám, že netuší o akom rozkaze rozprávame, že on nič nedostal, nevie ani o čo sa jedná a ani si nie je vedomý toho, že by mu čokoľvek prišlo na doručenie do vlastných rúk:(. Prvý šok...

Otázka - ak teda je u platobného rozkazu vylúčené náhradné doručenie, tým že ho dlžník neprevzal sa rozkaz ruší. Vzniká tak automaticky súdu povinnosť nariadiť pojednávanie? Existuje okrem "bezodkladne" a "bez zbytočných prieťahov" nejaká lehota na nariadenie pojednávania?

Ďalšia otázka, má teraz vôbec zmysel dať pohľadávku na vymáhanie nejakej inkasnej spoločnosti, keď už sa riešil spor súdnou cestou?
heja3
16.08.10,10:27
A veríš dlžníkovi? Niekedy sa robia, že oni nič... Ak nezaplatil do termínu platobný rozkaz, tak môžeš riešiť exekútorom. Najprv mu napíš, oficiálne list, že nezaplatili ste, tak to ideme riešiť exekútorom.... a uvidíš, či zaplatí.
aksas2
16.08.10,10:33
Otázka je či máš platobný rozkaz právoplatný, pokiaľ nie a dlžníkovi to súd nebude mocť doručiť do vlastných rúk, vytýči pojednávanie. Konkrétna lehota na to nie je.
heja3
24.08.10,05:37
[QUOTE=calyce;1481263]Ahoj Poraďáci, my teraz máme problém, ktorý je podľa mňa taký vyšpekulovaný, že až...sa mi z toho hlava krúti:confused:. Proti dlžníkovi sme podali návrh na vydanie platobného rozkazu, pohľadávka vo výške cez 2000 euro, plus úroky, plus súdne poplatky. Všetko ide hladko, súd vydal rozkaz, nám bol doručený 27.7. lehota na zaplatenie 15 dní. Dnes ráno sme sa pokúsili kontaktovať telefonicky dlžníka. Oznámil nám, že netuší o akom rozkaze rozprávame, že on nič nedostal, nevie ani o čo sa jedná a ani si nie je vedomý toho, že by mu čokoľvek prišlo na doručenie do vlastných rúk:(. Prvý šok...

Otázka - ak teda je u platobného rozkazu vylúčené náhradné doručenie, tým že ho dlžník neprevzal sa rozkaz ruší. Vzniká tak automaticky súdu povinnosť nariadiť pojednávanie? Existuje okrem "bezodkladne" a "bez zbytočných prieťahov" nejaká lehota na nariadenie pojednávania?
Ako to, že ruší?
§48 Občianskeho súdneho poriadku hovorí: ...ak nie je možné doručiť písomnosť fyzickej osobe, ktorá je podnikateľom na adresu jej miesta podnikania uvedenú v obchodnom registri alebo v inom registri, v ktorom je zapísaná, písomnosť sa považuje po troch dňoch od vrátenia nedoručenej zásielky súdu za doručenú, a to aj vtedy, ak sa fyzická osoba, ktorá je podnikateľom o tom nedozvie..
aksas2
24.08.10,05:46
§ 173 OSP: platobný rozkaz treba doručiť odporcovi do vlastných rúk, náhradné doručenie je vylúčené. Čiže pokiaľ nedoručí, platobný rozkaz zruší, vytýči pojednávanie a rozhodne rozsudkom.
heja3
24.08.10,06:00
Tak pardon, nechcela som zavádzať, ale ešte sme nemali prípad, že by bol platobný rozkaz zrušený, ak bol vydaný...asi preto, že to žalovaní vždy prebrali.
roman100
26.08.10,18:57
Ak si neviete dat rady s dlznikmi navstivte stranku www.profivymahanie.sk a oni vam pomozu s vymahanim za mimoriadne vyhodnych podmienok/vopred neplatite nic, peniaze od dlznika pridu na vas ucet/.
Palito&LilDevil
30.08.10,16:53
Ahojte, ako je to teraz vlastne s urokmi z omeskania zaplatenia faktury? Nejako som s toho uplny debil a neviem si to dat dokopy...

Faktury vystavene v roku 2010 - ake su uroky z omeskania za kazdy kalendarny den? 0,05%?

Vopred dakujem za jednoduchu odpoved.
miriza
31.08.10,07:30
Ahojte aký by ste zvolili postup. Firme, ktorá nám dlží 3000 EUR bola 11.6. zaslaná upomienka, obyčajnou poštou. Dňa 16.6. bola opätovne zaslaná upomienka + výzva na zaplatenie faktúry. Doporučená zásielka sa nám vrátila späť, nakoľko si ju firma neprevzala v odbernej lehote. Každý týždeň sa nám vyhovárajú že ešte máme počkať, že čakajú úhrady atď. Ako by ste postupovali?
kacenka255
21.10.10,04:56
Ahojte poradaci, neviete mi niekto napisat co je vsetko potrebne ak chcem dat odberatela na súd pre neplatenie pohladavok?
heja3
21.10.10,05:49
Daj si do vyhľadávania "platobný rozkaz".
KEJKA
28.10.10,07:50
načo to ešte cituješ? reklamu-príspevok som nahlásila, teraz aby som nahlásila aj tvoj............
mirčiak
11.11.10,07:48
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať, aký má byť asi časový rozdiel medzi jedotlivými upomienkami? Máme totiž partnera, ktorý nám dlží jednu faktúru, ale aj tie staršie platil po určitých sumách - teda zatiaľ sa snažil a takto splatil celú jednu faktúru. Ale ešte stále nám ostala jedna celá neuhradená. Teda šéf by to chcel riešiť a tak by som sa chcela opýtať na ten časový rozdiel medzi jednotlivými upomienkami. Napr. 2. upomienku pošlem mesiac po 1. upomienke alebo tak. Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
JAJA11
11.11.10,08:10
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať, aký má byť asi časový rozdiel medzi jedotlivými upomienkami? Máme totiž partnera, ktorý nám dlží jednu faktúru, ale aj tie staršie platil po určitých sumách - teda zatiaľ sa snažil a takto splatil celú jednu faktúru. Ale ešte stále nám ostala jedna celá neuhradená. Teda šéf by to chcel riešiť a tak by som sa chcela opýtať na ten časový rozdiel medzi jednotlivými upomienkami. Napr. 2. upomienku pošlem mesiac po 1. upomienke alebo tak. Ďakujem veľmi pekne za pomoc.

Myslím, že netreba toľko čakať. Ja väčšinou vymáham telefonicky a potom pošlem už upomienku s doručenkou a upozornením, že to budem vymáhať súdnou cestou. Nájde sa pár takých, ktorí to uhradia, ale väčšinou nie.
Potom dám návrh na súd. Keď mi príde predpis na zaplatenie súdnych poplatkov, tak znovu upozorním dotyčnú osobu, že už nebude platiť len faktúru, ale aj súdne poplatky a úroky z omeškania. Tak sa nám podarilo presvedčiť zatiaľ len jedného. Nakoniec je vydaný platobný rozkaz a keď nadobudne právoplatnosť, tak sa treba obrátiť na exekútora. Ale to len v prípade, že viete, že je tam ešte nejaký majetok a je z čoho vymáhať. Väčšinou to už nikdy nedostaneme. A firmy na vymáhanie? Sú už dnes síce také, čo si vypýtajú peniaze len ak vymôžu dlžnú sumu, ale spolupracovali sme s niektorými a len raz nám vymohli peniaze, ale myslím, že tie by sme boli získali aj sami :o
bea
11.11.10,08:29
My posielame 1. upomienku s termínom, do kedy treba uhradiť pohľadávku. Po tomto termíne čakáme týždeň a potom posielame 2. upomienku s doručenkou, už ako pokus o zmier, kde upozorníme, že ak neuhradia, tak dávame na súd a budeme požadovať aj súdne trovy. A je to podobné, ako píše JAJA11. Keď sme sa obrátili na exekútora, tak len raz sa podarilo vymôcť dlžnú sumu (to bolo už dávnejšie a vtedy asi sa ešte ľudia tak nevyznali). Odvtedy nevymohol nič ani exekútor a preto veľmi zvažujeme, či budeme vôbec vyhadzovať peniaze na súdy a exekútorov. Je to smutné, ale myslím, že poväčšine je to takto :(
JAJA11
11.11.10,08:50
My posielame 1. upomienku s termínom, do kedy treba uhradiť pohľadávku. Po tomto termíne čakáme týždeň a potom posielame 2. upomienku s doručenkou, už ako pokus o zmier, kde upozorníme, že ak neuhradia, tak dávame na súd a budeme požadovať aj súdne trovy. A je to podobné, ako píše JAJA11. Keď sme sa obrátili na exekútora, tak len raz sa podarilo vymôcť dlžnú sumu (to bolo už dávnejšie a vtedy asi sa ešte ľudia tak nevyznali). Odvtedy nevymohol nič ani exekútor a preto veľmi zvažujeme, či budeme vôbec vyhadzovať peniaze na súdy a exekútorov. Je to smutné, ale myslím, že poväčšine je to takto :(

Najhoršie je to, že títo neplatiči ďalej podnikajú, nikto ich nezastaví a robia dlhy u ďalších ľudí. Nebolo by zlé založiť databázu neplatičov. Pravda musela by to byť kontrolovaná databáza, trebárs založená ministerstvom spravodlivosti a dlžníci by tam boli zapisovaní na základe pravoplatných platobných rozkazov. Potom by sa viac oplatilo obracať sa na súdy a konečne by sa podnikanie očistilo od nepoctivých podnikateľov.
A hlavne v tejto dobe, keď je problém zohnať zákazku a podnikateľ je nútený ísť do rizika a požadovať platbu až po dodávke - čo sa často nakoniec aj nestane, lebo ten človek odoberie tovar, predá a peniaze použije pre seba :(
mirčiak
11.11.10,08:54
My posielame 1. upomienku s termínom, do kedy treba uhradiť pohľadávku. Po tomto termíne čakáme týždeň a potom posielame 2. upomienku s doručenkou, už ako pokus o zmier, kde upozorníme, že ak neuhradia, tak dávame na súd a budeme požadovať aj súdne trovy. A je to podobné, ako píše JAJA11. Keď sme sa obrátili na exekútora, tak len raz sa podarilo vymôcť dlžnú sumu (to bolo už dávnejšie a vtedy asi sa ešte ľudia tak nevyznali). Odvtedy nevymohol nič ani exekútor a preto veľmi zvažujeme, či budeme vôbec vyhadzovať peniaze na súdy a exekútorov. Je to smutné, ale myslím, že poväčšine je to takto :(

No to sme dopadli a pravdu povediac ma to ani neprekvapuje bohužiaľ, lebo tu sa dočkať spravodlivosti môže byť niekedy neriešiteľný problém. Je to fakt smutné ....
adam
18.11.10,14:56
Tak pardon, nechcela som zavádzať, ale ešte sme nemali prípad, že by bol platobný rozkaz zrušený, ak bol vydaný...asi preto, že to žalovaní vždy prebrali.

Ak plaťák nepreberie, je vytýčený nový súd. Pokiaľ nevedia zistiť pobyt odporcu je určený, dúfam, že napíšem správny výraz, opatrovník. My sme žalovali občana, nie podnikateľa, opatrovníkom bol starosta obce, kde mal dotyčný trvalý pobyt. Rozsudok po 15 dňoch nadobudol právoplatnosť, aj keď nebol dlžnikovi do rúk doručený.
marienka3
13.01.11,06:30
Upomienky treba posielat doporucene do vlastnych ruk? Ak ju neprevezme na poste a vrati sa nam zasielka naspat, povazuje sa za dorucene?
Dakujem za odpoved
JAJA11
13.01.11,07:02
Upomienky treba posielat doporucene do vlastnych ruk? Ak ju neprevezme na poste a vrati sa nam zasielka naspat, povazuje sa za dorucene?
Dakujem za odpoved

Áno, na obálke pošta potvrdí neprebranie zásielky, ale súd to považuje za doručené. :)
marienka3
13.01.11,11:23
ďakujem :-D
Janiela
03.02.11,13:31
Dobrý deň, mám problém s úhradou faktúr za účtovníctvo. Obrátila som sa na CCV Slovakia, s.r.o.. Majú záujem o odkúpenie. Prišiel niekto z vás do styku s touto spoločnosťou? Alebo mi poradíte mi niečo iné?
Aďo Aďovič
13.04.12,07:43
Mne osobne sa osvedčila stránka www.navrhnakonkurz.sk, nakoľko dňa 1.1.2012 nadobudla účinnosť novela zákona č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii, čo znamená, že keď sa nájdu dvaja veritelia môžu vyhlásiť konkurz na danú firmu.
kom0dus
12.11.12,22:09
jediné riešenie www.vymahaniepohladavok.eu