stdr
05.08.05,11:31
Dobrý deň, volám sa Stanka, a chcem poprosiť o radu.

Máme zamestnanca, ktorému prišli v tomto poradí zrážky zo mzdy::confused:
1. exekúcia - splatenie pôžičky a jej príslušenstva vo výške cca 40 000,- Sk
2. dohoda o zrážkach zo mzdy ČSOB - mesačná splátka 4 416,60 Sk
3. dohoda o zrážkach zo mzdy ČSOB - mesačná splátka 3 412,91 Sk
4. exekúcia - nájomné + úroky cca 30 000,- Sk

- Máme uspokojovať pohľadávky v takom poradí, ako prišli? Alebo sa najskôr uspokojí prvá exekúcia, potom druhá, a až potom zrážky zo mzdy ČSOB?

- Ako je to s čistou mzdou a daňovým bonusom? Je daňový bonus nepostihnuteľná časť mzdy rovnako ako prídavok na dieťa, alebo sa započítava do čistého príjmu, a teda sa zrážky robia aj z neho?

Ďakujem za odpoveď.
Johanka
05.08.05,09:50
Stanka, skús trocha hľadať v témach, k tomuto je tu veľa informácíí.
stdr
05.08.05,10:08
Prečítala som zopár tém, ale odpoveď som nenašla :-(
brm
05.08.05,10:12
stanka, v prvom rade by som odkázala dotyčnému, nech si láskavo čsob splátky platí zo svojho osobného účtu...na to sú trvalé príkazy...nech si poplatky za bankové operácie platí sám zo svojho...a ostanú ti len exekúcie
stdr
05.08.05,10:21
No ono tie dohody uz prišli na zamestnávateľa, takže sme povinní mu zrážky vykonávať. Citát: "Predložením tejto Dohody ste ako zamestnávateľ dlžníka povinní začať zrážky podľa Dohody a vyplácať ich nám ako veriteľovi až do úplného uspokojenia pohľadávky".
brm
05.08.05,10:26
No ono tie dohody uz prišli na zamestnávateľa, takže sme povinní mu zrážky vykonávať. Citát: "Predložením tejto Dohody ste ako zamestnávateľ dlžníka povinní začať zrážky podľa Dohody a vyplácať ich nám ako veriteľovi až do úplného uspokojenia pohľadávky".lenže na dohodu musia byť dvaja...ak s tým zamestnávateľ nesúhlasí, k dohode nedošlo...
stdr
05.08.05,10:34
Neviem, podľa toho čo píše banka sme povinní to zrážať, aj ked nejde o postup v zmysle zákonníka práce, ale o postup podľa Občianskeho zákonníka. Ďalší citát: "Pokiaľ by príkazca mzdy nepostupoval hore uvedeným spôsobom, nie je vylúčená jeho zodpovednosť podľa všeob.právnych predpisov za škodu spôsobenú veriteľovi zavineným porušením právnych povinností".
No ale o to mi v podstate nešlo. Stále neviem či najskôr zrážať exekúcie, a až potom dohody...
Pepa
05.08.05,10:48
Jednoznačne exekúcie. No a toho podarenca by som si riadne podala pre tie dohody o splátkach pre ČSOB. Vlastne aj tie dohody o splátkach - to sú nesplácané pôžičky /ja mám taký prípad CETELEM/. No pekný exot je to.
stdr
05.08.05,10:53
Ďakujem za odpoveď.
"Podarenec" to teda je. Ešte očakávame jednu exekúciu, Cetelemka vyvoláva dosť často...
A čo s tým daňovým bonusom? Brať ho ako súčasť čistej mzdy, a zrážať aj ten???
Zita4
05.08.05,10:56
Exekúcie sú prvoradé, dohody o zrážkach musíš zrážať v zmysle § 551 Občianskeho zákonníka. Keď sa dohodne hociktorý tvoj zamestnanec, že si požičia hocikoľko peniažkov a podpíše, že bude splácať aj viac, ako zarobí, samozrejme prestane splácať (keďže nemá z čoho), veriteľovi stačí poslať túto dohodu tebe ako zamestnávateľovi, a má zabezpečené splácanie úveru.

Ty sa môžeš akurát tak rozčuľovať a nič ti to nepomôže. Mesačne budeš počítať, koľko ktorému veriteľovi poslať, aby si nebodaj ešte ty nemala problémy.
eav77
05.08.05,10:57
K dvom exekucnym som nenasla nic ani ja. Zastavila som sa na danovom a tam mi dali takuto pomocku:

Vypocet rozsahu zrazok:
Zrazky sa vykonavaju z cistej mzdy, ktora sa vypocita tak, ze sa od mzdy odpocita dan z prijmu a odvody do fondov. Nezapocitavaju sa pridavky na deti a sumy poskytnute na nahradu nakladov pri sluzobnych cestach.
Zakonna nepodtihnutelna cast: 1600 na povinneho a 600 na kazdu vyzivovanu osobu.

Danovy bonus preplaca DU, takze by som ho tam nezaratala.;)
Zita4
05.08.05,11:02
Ďakujem za odpoveď.
"Podarenec" to teda je. Ešte očakávame jednu exekúciu, Cetelemka vyvoláva dosť často...
A čo s tým daňovým bonusom? Brať ho ako súčasť čistej mzdy, a zrážať aj ten???Ja som to vždy robila tak, že na výplatnej páske som si pozrela čistú mzdu, a tú som brala ako základ. Čistá mzda je určite niekde v zákone definovaná, ale v tom ti momentálne asi neporadím.
Pepa
05.08.05,11:04
A čo s tým daňovým bonusom? Brať ho ako súčasť čistej mzdy, a zrážať aj ten???


No neviem, daňový bonus nie je mzda. Ja by som ho vôbec nebrala do čistého príjmu - no nech detičkám ostane aspoň na chlieb a vodu. Nepochopím takto nezodpovedných ľudí - to si berie pôžičku na pôžičku a nepozerá čo bude "potom" iba na to čo je "teraz". Chúdence deti.
eav77
05.08.05,11:06
Prednostne pohladavky:
1, pohladavky vyzivneho
2, pohladavky nahrady skody sposobenej poskodenemu ublizenim na zdravi
3, pohladavky nahrady skody sposobenej umyselnym trestnym cinom
4, pohladavky dani, poplatkov a ciel, pohl. voci osobam, ktore su povinne platit poistne na nemocenske, dochodkove, dalej: pridavky na deti a priplatka k pridavkom na deti, a zase pridavky na deti zverene do opatery.....
stdr
05.08.05,11:11
Súčasťou čistej mzdy je aj daňový bonus, a keďže nie je nikde zakázané ho zraziť, tak ho zrazím. Veď nech si chlapec plní záväzky...
Diiiky

... deťom tie peniaze aj tak nedá. so ženou nežije, a všetko hádže na ňu - vraj jej dával peniaze na splácanie pôžičiek. a nájomné vraj mala platiť sama, lebo on s ňou nežije.
... aj tak mu neveríme ani slova.
eav77
05.08.05,11:11
A čo s tým daňovým bonusom? Brať ho ako súčasť čistej mzdy, a zrážať aj ten???


No neviem, daňový bonus nie je mzda. Ja by som ho vôbec nebrala do čistého príjmu - no nech detičkám ostane aspoň na chlieb a vodu. Nepochopím takto nezodpovedných ľudí - to si berie pôžičku na pôžičku a nepozerá čo bude "potom" iba na to čo je "teraz". Chúdence deti.

:rolleyes: detom ostane akurat na plienky 600,-Sk/na dieta + danovy bonus - ale tych rodicov by som kopla do clenku aby sa spamatali.
brm
05.08.05,11:20
Exekúcie sú prvoradé, dohody o zrážkach musíš zrážať v zmysle § 551 Občianskeho zákonníka. Keď sa dohodne hociktorý tvoj zamestnanec, že si požičia hocikoľko peniažkov a podpíše, že bude splácať aj viac, ako zarobí, samozrejme prestane splácať (keďže nemá z čoho), veriteľovi stačí poslať túto dohodu tebe ako zamestnávateľovi, a má zabezpečené splácanie úveru.

Ty sa môžeš akurát tak rozčuľovať a nič ti to nepomôže. Mesačne budeš počítať, koľko ktorému veriteľovi poslať, aby si nebodaj ešte ty nemala problémy.nejak mi to nejde pod fúz...viem že za socíku bolo všetko na zamestnávateľovi...ale prečo preboha by ma niekto nútil za niekoho platiť? ak si pobral pôžičky ktoré nevie splatiť, nech to čsob dá na exekúciu a potom sa tým budem zaoberať...keď mi to urobia všetci zamestnanci tak ďakujem pekne...ešte vidím jedno riešenie, dokonca som sa s tým už stretla...ten bankový poplatok je vyčísliteľný a tým pádom to zamestnávateľ dal dotyčnému zdaniť ...to boli frkoty...vtedy ešte boli tie nešťastné daňové tabuľky a hodilo ho to do vyššieho pásma ...v tú ranu zrušil chlapec splátku z výplaty...a zrazu mu fungoval trvalý príkaz v banke na jeho osobnom účte...
Pepa
05.08.05,11:22
nejak mi to nejde pod fúz...viem že za socíku bolo všetko na zamestnávateľovi...ale prečo preboha by ma niekto nútil za niekoho platiť? ak si pobral pôžičky ktoré nevie splatiť, nech to čsob dá na exekúciu a potom sa tým budem zaoberať...keď mi to urobia všetci zamestnanci tak ďakujem pekne...ešte vidím jedno riešenie, dokonca som sa s tým už stretla...ten bankový poplatok je vyčísliteľný a tým pádom to zamestnávateľ dal dotyčnému zdaniť ...to boli frkoty...vtedy ešte boli tie nešťastné daňové tabuľky a hodilo ho to do vyššieho pásma ...v tú ranu zrušil chlapec splátku z výplaty...a zrazu mu fungoval trvalý príkaz v banke na jeho osobnom účte...
No lenže je to aj v ZP. Chceš,nechceš - musíš.
Johanka
05.08.05,11:23
Prečo mu vyplácaš daňový bonus, keď nežije s deťmi v spoločnej domácnosti?
stdr
05.08.05,11:29
Nenahlásil oficiálne že nežije s deťmi v spoločnej domácnosti. Od zamestnávateľa manželky mám potvrdenie, že ona si ho neuplatňuje.

To len pri príležitosti exekúcie na nájomné podotkol, že on v tom byte nebýva... Ináč je v Blave na ubytovni
Johanka
05.08.05,11:33
Tej pani mi je naozaj ľúto! Keďže pracuje mohla by si daňový bonus pekne brať ona, ale ktovie aké kaleráby jej natlačil do hlavy.
Janka6685
05.08.05,11:38
Už som počula o veľa takých prípadoch. Aj minule sme boli na pošte a pán chcel vybrať prídavky na deti, ktoré má vyberať jeho žena. Ani jej občiansky nemal. Vraj jeho žena je odcestovaná v Čechách. Pracovníčka pošty, ktorá stála niekde vzadu podotkla, že takto sa vyhovára každý mesiac. Ako mu tie prídavky môžu dávať, keď vedia, že klame, že ich pôjde prepiť do krčmy hneď vedľa pošty a ešte na ne nemá ani právo. Tomu nerozumiem. Neporušujú tak náhodou zákon?
brm
05.08.05,11:43
No lenže je to aj v ZP. Chceš,nechceš - musíš.musíš je veľký pán...a čo v prípade, ak zamestnávateľ pri potvrdzovaní príjmu napíše, že nemieni za neho zrážať? aj s takým som sa už stretla...a už som zažila aj prípad, keď si jeden magor zfalšoval potvrdenie o príjme, capol tam dáky štempel a mal potom smolu lebo nevedel splácať...potom sa to prevalilo u zamestnávateľa ktorý o nič nevedel....
Pepa
05.08.05,11:46
Lenže keď podpíše takýto exot dohodu o vykonávaní zrážok a príde k tebe odinakiaľ - prejde automaticky dohoda na teba. Vlastná skúsenosť - CETELEM a náš exot.
brm
05.08.05,11:53
Lenže keď podpíše takýto exot dohodu o vykonávaní zrážok a príde k tebe odinakiaľ - prejde automaticky dohoda na teba. Vlastná skúsenosť - CETELEM a náš exot.zrušiť exota...zmeny zamestnávateľa robí programovo aby platiť nemusel...do frasa, keby som ja chcela pôžičku, tak nesmiem byť v skúšobnej dobe, výpovednej dobe a neviem čo ešte...ako to hentí exoti robia? keby sa zápočty vypĺňali poriadne a písali sa tam všetky zrážky a exekúcie...asi by to ináč vyzeralo...
Janka6685
05.08.05,11:57
Booooooooooože, to sú dnes ľudia.:eek:
Pepa
05.08.05,12:00
zrušiť exota...zmeny zamestnávateľa robí programovo aby platiť nemusel...do frasa, keby som ja chcela pôžičku, tak nesmiem byť v skúšobnej dobe, výpovednej dobe a neviem čo ešte...ako to hentí exoti robia? keby sa zápočty vypĺňali poriadne a písali sa tam všetky zrážky a exekúcie...asi by to ináč vyzeralo...
Moja reč .
stdr
05.08.05,12:12
Ešte pridám pikošky o tom našom "exotovi".
Chlapec má 28 rokov - 2 deti a je z východu. Chcela som mu spraviť ročné zúčtovanie dane, aby si nemusel robiť daňové priznanie. Stále mi však nenosil potvrdenie o príjme z bývalého zamestnania. Tak mi povedal že tam bol, a že je tam nepríjemná mzdárka, ktorá mu to potvrdenie nechce vydať. V dobrom úmysle som si vypýtala telefónne číslo na tú mzdárku. Dozvedela som sa že tam vôbec nebol, pretože sa tam nemôže ukázať! Napožičiaval si peniaze od svojich kolegov, ktorí navyše boli aj ručitelia.
Dopočula som sa že aj tu si začal požičiavať od kolegov, tak sme trošku rozšírili, aby mu nikto nepožičiaval. Od jedného požičal, ten si pýtal, tak si požičal od druhého aby mu to mohol vrátiť...
Na našeho šéfa tu robí smutné oči, ako si napožičiaval preto že mali dediť po nejakej babke, ktorá nie a nie zomrieť... Naposledy sa vyjadril ževraj jeho podarená žena už má milióny, tak ktovie... Možno sa dočkala len ona. Naštvalo ho že nájomné si ona neplatí, aj keď je zamestnaná, tak sa vyjadril že on si to "zariadi" - že jej ten byt predá...
Čudní ľudia sú tu medzi nami...
kacena
05.08.05,12:21
Ja som mala tiež takého jedného ,,podarenca,, Tak mi odlahlo keď sme ho prepustili. No veď uznajte :

- každý mesiac som platila za neho výživné na tri rôzne deti / teda od troch matiek /
- k tomu jedna exekúcia z pohotovosti
- k tomu ďaľšia exekúcia z bytového podniku .....

a prišla mi tretia exekúcia .... ale to tu už chvalabohu nebol , tak som im ju s potešením vrátila.
Tak mi je teraz dobre !!!
Zita4
05.08.05,12:25
Kacenka, Ja som mala podobného a tento mesiac už odišiel od nás, tak som šťastná ako blcha. Mal 2 deti z dvoch manželstiev, rozvedený a dohody o zrážkach z piatich rôznych peňažných ústavov. Banky, Pohotovosť, Cetelem...
Teraz som všetkým s veľkým potešením oznámila, že u nás už nepracuje a som naozaj šťastná... Nemusím rátať každý mesiac jeho plat, aby mu zostalo len 2600 Sk.
Janka6685
05.08.05,12:29
Keďže to tu postupne čítam, ako prispievate, tak musím zagratulovať tým, čo sa takýchto exotov zbavili a popriať všetkým, aby podobných nedostali.
brm
05.08.05,12:41
baby a uvedomili ste si, že furt o chlapoch točíme? baby to takého lajna asi nepadajú čičo....
Janka6685
05.08.05,12:46
No chlap (myslím, o akom sa tu bavíme) urobí decko a vykašle sa na rodinu. Ženy to niektoré robia drsnejšie. Koľkokrát v správach hovoria o vyhodenom bábätku pri smetiakoch:mee: ...Ale chvala bohu, také čosi nie je také časté. Teda dúfam.
Janka6685
02.10.06,11:35
Ahojte.

Chcem sa vrátiť nazad k tomu daňovému bonusu. Mám ho brať do úvahy pri výpočte exekučnej zrážky?
mkatka
02.10.06,11:54
Ahojte.

Chcem sa vrátiť nazad k tomu daňovému bonusu. Mám ho brať do úvahy pri výpočte exekučnej zrážky?

V exekučnom príkaze je odvolávka na § 69 zákona č. 233/95 Z.z.:
Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov FO a odvody zdravotného poistenia, nemocenského poistenia a dôchodkového zabezpečenia.
Do čistej mzdy s započítavajú aj čisté odmeny za vedľajšiu činnosť ...
Nezapočítavajú sa však do nej prídavky na deti a sumy poskytované na náhradu pri pracovných cestách.

Teda podľa mňa daňový bonus do čistej mzdy nerátam.
Jana Motyčková
02.10.06,12:02
V exekučnom príkaze je odvolávka na § 69 zákona č. 233/95 Z.z.:
Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov FO a odvody zdravotného poistenia, nemocenského poistenia a dôchodkového zabezpečenia.
Do čistej mzdy s započítavajú aj čisté odmeny za vedľajšiu činnosť ...
Nezapočítavajú sa však do nej prídavky na deti a sumy poskytované na náhradu pri pracovných cestách.

Teda podľa mňa daňový bonus do čistej mzdy nerátam.
Keďže podľa §33 ods.1 zákona o dani z príjmu posledná veta "O sumu daňového bonusu sa znižuje daň", by som povedala, že do čistej mzdy daňový bonus započítam. Ale ruku do ohňa za to nedám.
Janka6685
02.10.06,12:08
V exekučnom príkaze je odvolávka na § 69 zákona č. 233/95 Z.z.:
Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov FO a odvody zdravotného poistenia, nemocenského poistenia a dôchodkového zabezpečenia.
Do čistej mzdy s započítavajú aj čisté odmeny za vedľajšiu činnosť ...
Nezapočítavajú sa však do nej prídavky na deti a sumy poskytované na náhradu pri pracovných cestách.

Teda podľa mňa daňový bonus do čistej mzdy nerátam.

Ďakujem. Ten zákon som si samozrejme prečítala a naďalej hľadám aj na porade, ale neuspešne.

Ale aj tak, ak by sa aj teoreticky rátal DB, tak dotyčný má výplatu cca 10 000,-, k tomu 5 alebo 6 detí (jeden syn je totiž na ÚP, žije s nimi v spoločnej domácnosti a má 20 rokov). Ja čo som počítala, tak mi vyšlo, že mu vlastne nemám čo zrážať. V tom počítaní exekučných zrážok mám ale strašný chaos a vôbec tomu nerozumiem.

Mám pravdu, že mu nie je čo zrážať?
Janka6685
02.10.06,12:40
Teraz som ale našla, že nemám počítať s celým životnym minimom, ale len 60% na povinnú osobu a 25% na vyživované deti a manželku. Preto mi to vychádza nejako takto, ak počítam daňový bonus a aj syna, ktorý je evidovaný na ÚP, má 20 rokov a žije s nimi v spoločnej domácnosti:

mzda....................................10 000,-
odpočet na povinnú osobu........ 2 988,-
odpočet na manželku............... 870,-
odpočet na 6 detí.................... 3 405,-

ostáva čiastka po zaokrúhlení.....2 736,- /3 = 912,- TÚTO SUMU MÁM ZRAZIŤ?
Jana Motyčková
02.10.06,13:53
Teraz som ale našla, že nemám počítať s celým životnym minimom, ale len 60% na povinnú osobu a 25% na vyživované deti a manželku. Preto mi to vychádza nejako takto, ak počítam daňový bonus a aj syna, ktorý je evidovaný na ÚP, má 20 rokov a žije s nimi v spoločnej domácnosti:

mzda....................................10 000,-
odpočet na povinnú osobu........ 2 988,-
odpočet na manželku............... 870,-
odpočet na 6 detí.................... 3 405,-

ostáva čiastka po zaokrúhlení.....2 736,- /3 = 912,- TÚTO SUMU MÁM ZRAZIŤ?
Prečo na manželku 870 a na deti po 575?

Ak nejde o dlžné výživné, tak :
10 0000 mzda
-2988 odp.na povinného
-7470 odpočet na 5 detí +manželka (ten šiesty už asi nie, ale nie som si istá)
Rozdiel -458, t.j. nie je z čoho zraziť.
Janka6685
02.10.06,14:16
Prečo na manželku 870 a na deti po 575?

Ak nejde o dlžné výživné, tak :
10 0000 mzda
-2988 odp.na povinného
-7470 odpočet na 5 detí +manželka (ten šiesty už asi nie, ale nie som si istá)
Rozdiel -458, t.j. nie je z čoho zraziť.

Už som sa pýtala v inej téme, že či by to nemalo byť tak, že na povinného je to 60% z 4 980,-, na manželku 25% z 3 480,- a na deti 25% z 2 270,-?
Jana Motyčková
02.10.06,18:16
Už som sa pýtala v inej téme, že či by to nemalo byť tak, že na povinného je to 60% z 4 980,-, na manželku 25% z 3 480,- a na deti 25% z 2 270,-?
Odpoveď je v inej téme. :)
Janka6685
03.10.06,07:17
Odpoveď je v inej téme. :)

Áno, ďakujem:)

Čiže môžem s kľudným svedomím napísať exekútorovi, že nie je z čoho zrážať?

Rodina poberá už len prídavky na deti a materský príspevok, ale tieto sa do toho nerátajú.

Len viem, že syn brigáduje. Jeho príjem sa tiež neráta? Je to vlastne záležitosť ich otca, však?
Jana Motyčková
03.10.06,08:04
Príjmy ostatných členov rodiny sa nerátajú. Treba oznámiť exekútorovi, že nie je čo zraziť.
Janka6685
03.10.06,08:10
Príjmy ostatných členov rodiny sa nerátajú. Treba oznámiť exekútorovi, že nie je čo zraziť.

Ďakujem veľmi pekne za pomoc:) . Už píšem exekútorovi...