MHC
28.07.09,09:57
Dobrý deň,
chcela by som Vás pekne poprosiť o radu:
Moja šéfka je majiteľkou FO + konateľkou v SRO. Jasné že platí odvody vo FO, ale v SRO bola aj zamestnancom od 1.122005 do 31.3.2009. A nakoľko je momentálne tehotná, postavila ma pred otázku, čo bude pre ňu najvýhodnejšie. Či sa má znova zamestnať v SRO a bude poberať dve materské, či sa to vôbec oplatí či má zvýšiť odvody a podobne. Ďakujem za pomoc
brčko
28.07.09,08:00
Dobrý deň,
chcela by som Vás pekne poprosiť o radu:
Moja šéfka je majiteľkou FO + konateľkou v SRO. Jasné že platí odvody vo FO, ale v SRO bola aj zamestnancom od 1.122005 do 31.3.2009. A nakoľko je momentálne tehotná, postavila ma pred otázku, čo bude pre ňu najvýhodnejšie. Či sa má znova zamestnať v SRO a bude poberať dve materské, či sa to vôbec oplatí či má zvýšiť odvody a podobne. Ďakujem za pomoc

Jednoznačne pred nástupom na MD sa zamestnať. Predpokladám, že do 31.3.09 v zamestnaní napr. nečerpala dlhodobo neplatené volno, t.j. bola do 31.3.09 nem.poistená aspon 270dní. Preto jej stačí sa zamestnať aj pár dní pred nástupom, aby odvody neboli vysoké. Výška mzdy závisí aj od jej vymer.zákldu z povinného NPszčo (viac údajov o trvaní a výške VZ v závislosti od dátumu nástupu na MD, či v r.2009 alebo až 2010 = rozne rozhodujúce obdobia).
MHC
28.07.09,08:53
Počas zamestnania nečerpala žiadne neplatené voľno, takže to by malo byť OK, na materskú by mala nastúpiť nejako na prelome rokov 200-2010, ako SZČO platila odvody z minima. Mala by si zvýšiť odvody ako SZČO z max.VZ alebo zamestnať sa znova a s väčším príjmom?
veronikasad
28.07.09,08:56
Počas zamestnania nečerpala žiadne neplatené voľno, takže to by malo byť OK, na materskú by mala nastúpiť nejako na prelome rokov 200-2010, ako SZČO platila odvody z minima. Mala by si zvýšiť odvody ako SZČO z max.VZ alebo zamestnať sa znova a s väčším príjmom?
Pokial je povinne poistená SZČO, vymeriavací základ je na základe Výpisu z daňového priznania. Nemôže si ho sama zvýšiť na maximum.
kori
28.07.09,08:59
doplním že materskú, t.j. dávku z nemocenského poistenia je možné poberať len 1x (na rozdiel od minulosti). takže aj keby mala viac poistení (z titulu szčo , zamestnania a iné) dávku dostane len jednu.
veronikasad
28.07.09,09:03
doplním že materskú, t.j. dávku z nemocenského poistenia je možné poberať len 1x (na rozdiel od minulosti). takže aj keby mala viac poistení (z titulu szčo , zamestnania a iné) dávku dostane len jednu.
myslím, že materská funguje rovnako ako nemocenské. Som SZČO + DPO. Mala som vystavené dve PN-ky. Dávku nemocenského som dostávala "len" jednu - ale zo súčtu vymeriavacích základov SZČO + DNPO.
kori
28.07.09,09:06
myslím, že materská funguje rovnako ako nemocenské. Som SZČO + DPO. Mala som vystavené dve PN-ky. Dávku nemocenského som dostávala "len" jednu - ale zo súčtu vymeriavacích základov SZČO + DNPO.


áno máte pravdu asi som sa nie celkom správne vyjadril. mal som na mysli ak by si chcela konateľka uplatniť max. vymeriavací základ zo zamestnania a zároveň zo SZČO. t.j. že aj keď má viac poistení vždy dostane len "1 maximum" :)