lookaso
28.07.09,10:02
Dobry den,

Chcem Vas poprosit o radu. Mam kupnu zmluvu na kupu auta ale nemam pokladnicny doklad o uskutocnenej platbe. V zmluve je uvedene, ze suma bude hradena v hotovosti (a teda aj uhradena bola).
Chcem sa preto opytat, ci je pokladnicny doklad potrebny k zmluve, alebo ta plati aj ako potvrdenie o zaplateni.
Stanislav 1975
28.07.09,08:07
Dobry den,

Chcem Vas poprosit o radu. Mam kupnu zmluvu na kupu auta ale nemam pokladnicny doklad o uskutocnenej platbe. V zmluve je uvedene, ze suma bude hradena v hotovosti (a teda aj uhradena bola).
Chcem sa preto opytat, ci je pokladnicny doklad potrebny k zmluve, alebo ta plati aj ako potvrdenie o zaplateni.

Ja osobne by som rázne žiadal potvrdenie o zaplatení- nikdy nevieš, čo sa može stať...:confused:
Jednoznačne na ňom trvaj, keby to bola záležitosť pár eur, tak ešte OK, ale kúpa auta je dosť veľký výdavok a nevieš aké problemy možu vzniknúť v budúcnosti a može byť problém v reklamácii a pod.
lookaso
28.07.09,08:11
No....tá zmluva bola uzavretá už nejaký čas dozadu (nie mnou) ja to potrebujem len zaúčtovať. Moja otázka je teda z hľadiska náležitostí účtovníctva či to potrebujem?
veronikasad
28.07.09,08:12
No....tá zmluva bola uzavretá už nejaký čas dozadu (nie mnou) ja to potrebujem len zaúčtovať. Moja otázka je teda z hľadiska náležitostí účtovníctva či to potrebujem?
Auto bolo kupované na firmu alebo ako súkromná osoba ?

Nejaký času dozadu = kedy ?
lookaso
28.07.09,08:19
Auto bolo kupované od súkromnej osoby na neziskovku.
A bolo kupované v júny.
grammatika
28.07.09,08:54
Podľa mňa mala vystaviť Vaša firma výdavkový pokl.doklad a predávajúci by to podpísal. Súkromná osoba Vám nemohla vystaviť PPD.
Lianka
28.07.09,08:57
... alebo aspon napisat na papier alebo na druhu stranu zmluvy, ze subjekt1 odovzdal a subjekt2 prevzal sumu xy EUR, datum a podpisy oboch stran.
lookaso
28.07.09,11:37
rozumiem. No problem je vsak v tom, ze ja sa uz k podpisu druhej strany nedostanem. Takze ci je to z hladiska uctovnictva potrebne.
Lianka
28.07.09,13:56
rozumiem. No problem je vsak v tom, ze ja sa uz k podpisu druhej strany nedostanem. Takze ci je to z hladiska uctovnictva potrebne.

Podla mna je to podstatne, lebo nemas doklad o tom, ze platba bola realizovana. Bez dokladu o uhrade by som platbu neuctovala.
dana9
28.07.09,14:17
nie je nahodou v kupnej zmluve uvedene, ze prevzatie vozidla sa uskutocni az po uhradeni kupnej ceny? V takom pripade by predavajuci nepriamo potvrdil prevzatie kupnej ceny

Neviem ale ci to staci z hladiska uctovnictva.
hanelie
28.07.09,14:29
musí byť VPD - podpísaný aj príjemcom peňazí
my sme ako o.z. kupovali unimobunku od súkromnej osoby - / + KPZ
je to vlastne doklad o zaplatení v hotovosti - preverovali sme na dú
lookaso
28.07.09,18:22
Áno, je tam napísane niečo v zmysle, že vlastnícke práva prechádzajú na kupcu po podpise zmluvy. Ja len neviem či je to účtovnícky správne.
lookaso
28.07.09,18:25
Aha, takže čo by som mal robiť ak ho nemám a nedá sa to už zohnať?
Lianka
28.07.09,19:10
Je to chyba toho, kto peniaze poskytol a doklad neziadal (?). Pokial je predavajuci zijuca osoba, stale sa doklad "zohnat" teoreticky stale da.

Ja len tak nahlas uvazujem:

Oslovit ho, vysvetlit situaciu -nie je doklad, potrebujete do uctovnictva - a potrebujete teda este jeden jeho podpis. Nasledne ist za nim aj s VPD (clovek, ktory tu operaciu realizoval, ten, kto bol s predavajucim v kontakte = vacsia dovera.)

Ak by to neslo po dobrom, tak nejako zatlacit na neho, ze prevzal peniaze, ale nevydal doklad (a nie je ochotny ani podpisat, ze peniaze prevzal, hoci zo zmluvy to jasne vyplyva, neutajil by to teda, ze majetok previedol odplatne).

Verim, ze to pojde mierovou cestou. Nemyslim si, ze by mu ten predaj mohol nejako "uskodit", a mal by z tohto dovodu problem s podpisom prevzatia hotovosti.

Poucenie do buducna: nevydavam peniaze v hotovosti bez dokladu.
lookaso
29.07.09,05:48
Myslím, že požiadam toho, kto kupoval aby to skúsil, ale mierovou cestou :)
Ďakujem Vám všetkým za pomoc.