alena ma
28.07.09,10:47
Dobrý den,

chcem Vás poprosiť o radu mam neuhradené pohľadávky z roku 2006 ku ktorým som ale netvorila opravne položky, chcela by som ich teraz odpísať, nakoľko, už viem že mi ich nezaplatia. Co s nimi môžem ich odpísať bez nejakeho vyjadrenia súdu, alebo prv tvorím opravnú položku a potom ich opíšem, ako mam postupovať. Su to zahraničné pohľadávky a obchodný partner už neodpovedá na korešpondenciu, ani na výzvy firiemí na vymáhanie pohľadávok, proste nedá sa s tým pohnúť.

dakujem za radu
kori
28.07.09,09:57
na pohľadávky staršie ako 3 roky bez reálnej možnosti úhrady môžte podľa môjho názoru hneď jednorazovo odpísať (546/311)ak ste netvorili opravné položky.
alena ma
29.07.09,10:50
Považujem to v prípade jednorázového odpisu za daňový náklad... Pri konzultácii s ďalšími známymi som sa stretla s názorom, že mám najprv tvoriť opravnú položku v 100 percentnej hodnote. Neviem sa rozhodnúť...aby som to urobila správne
KEJKA
29.07.09,10:56
nemusíš tvoriť OP, zákon len hovorí, že odpísať môžeš také,ku ktorým JE MOŽNÉ tvoriť OP v 100%ej výške. Teda inými slovami odkazuje na to, aby boli splnené pri odpise rovnaké podmienky ako pri tvorbe OP vo výške 100%.
Mohli to napísať rovno, ale by sa určité formulácie v zákone opakovali. Zákon ZDP určite nestanovuje POVINNOSŤ tvorby OP ako podmienku pre odpísanie pohľadávok.
tibor1000
30.12.09,15:47
Ako sa dá prosím riešiť v jednod.účtovníctve takýto prípad?
FO má neuhradené pohľadávky ešte z r.2007,tieto faktúry ani nebudú zaplatené,a SZČO chce prejsť na paušálne výdavky.
Musela by tieto neuhradené pohľadávky dať do príjmu,avšak je to zbytočne vysoká suma:(
ako sa dá urobiť odpis pohľadávky v jedn.účtovníctve prosím?
KEJKA
30.12.09,17:46
fa z r. 2007 sa edajú odpísať. V príjmoch ich nemáš, neboli zaplatené.
Pri prechode na paušálne výdavky tieto musíš dodaniť.
tibor1000
31.12.09,09:08
Ďakujem Kejka.
A keď podnikateľ vie,že ich už nikdy nebude mať zaplatené,čo môže urobiť?
Ani na súd to vraj nepomôže...že to od nich už nikdy nevymôže..asi sa nejako nezhodli..

No nakoniec ich bude musieť tak či tak zdaniť,ak sa nič neudeje (a to sa asi neudeje),keď skončí podnikanie,všakže?:(
penoza
31.12.09,11:07
Nedá sa uvažovať o mediácii - mimosúdnom riešení pri vymáhaní pohľadávky? Možno by sa vymolo aspoň niečo, ak je samozrejme v práve..
Rozalka
31.12.09,12:05
fa z r. 2007 sa nedajú odpísať. V príjmoch ich nemáš, neboli zaplatené.
Pri prechode na paušálne výdavky tieto musíš dodaniť.

Nie vždy.

§ 17 Zákona o DP
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) ...
Dovolím si ešte doplniť:

Opatrenie č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení opatrenia z 27. novembra 2008 č. MF/24101/2008-74 a opatrenia z 12. marca 2009 č. MF/10154/2009-74

§ 14
(3) Pri odpise pohľadávok podľa osobitného predpisu 29 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1243032#_ftnref1) ) , sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok na základe dokladov preukazujúcich dôvod odpisu pohľadávky.

29 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1243032#_ftnref1) ) § 19 ods. 2 písm. h) a i) zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.

§ 19 ods. 2 h) a i) Zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov:

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

h) výdavok (náklad) do výšky odpisu menovitej hodnoty pohľadávky1) alebo jej neuhradenej časti vrátane úrokov z omeškania a poplatkov z omeškania a iných platieb, ktoré zvyšujú pohľadávku z dôvodu oneskorenej úhrady (ďalej len "príslušenstvo"), ak je toto príslušenstvo zahrnuté do základu dane podľa § 17 ods. 21, alebo výdavok do výšky odpisu obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením, alebo neuhradenej časti u daňovníka zisťujúceho základ dane podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c), alebo u daňovníka, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva pri pohľadávkach už zahrnutých do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, ak

1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zastavil konkurzné konanie pre nedostatok majetku, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate, a to aj u daňovníka, ktorý neprihlásil pohľadávku, ale sa preukáže uznesením súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesením súdu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate,

2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo reštrukturalizačného konania,

3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním od dedičov dlžníka,

4. exekúciu alebo výkon rozhodnutia súd zastaví z dôvodu, že po vydaní rozhodnutia, ktoré je podkladom na exekúciu alebo výkon rozhodnutia, zaniklo ním priznané právo,

5. súd výkon rozhodnutia zastaví z dôvodu, že priebeh výkonu rozhodnutia ukazuje, že výťažok, ktorý sa ním dosiahne, nepostačí na krytie jeho trov alebo majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania, a to aj pri ostatných pohľadávkach evidovaných daňovníkom voči tomu istému dlžníkovi,

6. ide o pohľadávku, na ktorú možno tvoriť opravnú položku vo výške 100 % (§ 20 ods. 17 a 19),

i) výdavok (náklad) vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti, ak sú súčasne splnené tieto podmienky:

1. k tejto pohľadávke možno tvoriť opravnú položku podľa § 20 ods. 4 písm. b) alebo ods. 14 písm. b),
2. menovitá hodnota pohľadávky nepresahuje sumu 331, 94 eura,
3. k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k odpisu pohľadávky, celková hodnota pohľadávok voči tomu istému dlžníkovi nepresahuje sumu 331, 94 eura.
katkap17
31.12.09,15:05
Ahojte poradaci chcela by som sa spýtať čo s neuhradenými pohladavkami v Ju?
Presúvajú sa do ďalšieho roka? netreba ich v Ju cez interné doklady vysporiadavať?Ďakujem
Rozalka
31.12.09,16:30
Nie, cez ID ich nevysporiadaš, "presúvajú sa". Uvedieš ich vo Výkaze o majetku a záväzkoch.
ada159
12.03.10,11:34
Učtujem v PU a evdujem pohľadávky voči tuzem. a zahr.partnerom, ktoré vznikli v r. 2006, možem ich teraz cez ID jednorazovo zaučtovať 546/311? A čo s pohľadávkami voči SP,ZP a zemestnancom?
ada159
12.03.10,11:35
Ešte by som rada podotkla, že neboli vymahané súdn.cestou.
ada159
12.03.10,13:47
Prosím poradí niekto aj v piatok poobede? Ešte by som potrebovala zistiť, či to bude nedaňový odpis.
ada159
14.03.10,06:44
Učtujem v PU a evdujem pohľadávky voči tuzem. a zahr.partnerom, ktoré vznikli v r. 2006, možem ich teraz cez ID jednorazovo zaučtovať 546/311? A čo s pohľadávkami voči SP,ZP a zemestnancom?


Poradí niekto?
ada159
15.03.10,08:53
prosím pozrie sa niekto na toto?
tina.mm
16.03.10,08:20
Dobrý deň
Účtujem v PÚ a v evidencii máme pohľadávku splatnú v roku 2005 - v roku 2008 na ňu bola vytvorená 100 % opravná položka. Môžem ju v roku 2009 odpísať? Stačí zápis 391/311? Alebo to musí isť cez účty nákladov a výnosov?
Ďakujem.
S.Ch.
28.03.11,11:38
Dobrý deň, prosím Vás, keď chcem tvoriť daňovú opravnú položku k pohľadávke vo výške 100 % (36 mes. po splatnosti) - musím zisťovať, či je dlžník v konkurze?
S.Ch.
28.03.11,12:19
Dobrý deň, prosím Vás, keď chcem tvoriť daňovú opravnú položku k pohľadávke vo výške 100 % (36 mes. po splatnosti) - musím zisťovať, či je dlžník v konkurze?

Nevedli by ste mi prosím poradiť či to, že je dlžník v konkurze alebo nie má vplyv na to, či bude opravná položka daňová alebo nedaňová? Ďakujem
KEJKA
28.03.11,19:19
môžeš daňovo, ............
S.Ch.
29.03.11,04:18
Ďakujem, veľmi pekne.