krtulko
28.07.09,11:01
Dobry den poradaci,
prosim poradte, moja svokra pracuje u sukromnika v pekarni, iba nocne sluzby. Teraz je vsak na PN, a doktor jej zo zdravotneho hladiska neodporuca pracovat nocne smeny. Ak da vypoved, ma narok na podporu, kedze nocne sluzby pracovat nemoze?
Dakujem za odpoved
krtulko
Stanislav 1975
28.07.09,09:05
Dobry den poradaci,
prosim poradte, moja svokra pracuje u sukromnika v pekarni, iba nocne sluzby. Teraz je vsak na PN, a doktor jej zo zdravotneho hladiska neodporuca pracovat nocne smeny. Ak da vypoved, ma narok na podporu, kedze nocne sluzby pracovat nemoze?
Dakujem za odpoved
krtulko

Ak splňa zákonom stanovené zaplatené odvody za poistenie dávok v nezamestnanosti, tak nárok na podporu má, nakoľko je jedno ako sa ukončil pracovný pomer...
veronikasad
28.07.09,09:07
Dobry den poradaci,
prosim poradte, moja svokra pracuje u sukromnika v pekarni, iba nocne sluzby. Teraz je vsak na PN, a doktor jej zo zdravotneho hladiska neodporuca pracovat nocne smeny. Ak da vypoved, ma narok na podporu, kedze nocne sluzby pracovat nemoze?
Dakujem za odpoved
krtulko
Nárok na dávku v nezamestnanosti má v prípade rozviazania prac. pomeru z akéhokolvek dôvodu. Podmienkou je doba poistenia v nezamestnanosti - v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky.

Doporučujem, aby to urobila inak. Predloží zamestnávatelovi doklad od lekára, že nemôže vykonávať zo zdravotných dôvodov nočnú prácu. Ak zamestnávatel nemá pre ňu inú vhodnú prácu, musí jej dať výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. c/ a má nárok na odstupné najmenej vo výške 2-mesačného priemerného zárobku.

Príp. využiť okamžité skončenie prac. pomeru zo strany zamestnanca - ak ju zamestnávateľ do 15 dní nepreradí na vhodnú prácu, môže okamžite skončiť prac. pomer a má nárok na náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku za 2 mesiace.
Darina1234
04.08.09,16:39
prosim poradte, znama pracovala vo firme od12.6.2006 do doručenia vypovede ku 30.4.2009, podla paragrafu 63ZP odst. d bod 4, ale bola na PN až do 3,8,2009. prosim ma teda narok na podporu v nezamestnanosti
veronikasad
04.08.09,20:26
prosim poradte, znama pracovala vo firme od12.6.2006 do doručenia vypovede ku 30.4.2009, podla paragrafu 63ZP odst. d bod 4, ale bola na PN až do 3,8,2009. prosim ma teda narok na podporu v nezamestnanosti
Kedy ukončila pracovný pomer ?
Darina1234
04.08.09,20:28
veronika, prave som na teba myslela, že keby si prišla a stalo sa. Pracovný pomer ukončila vypovedou od zamestnavatela ku 30. 4 2009, počas PN
veronikasad
04.08.09,20:30
veronika, prave som na teba myslela, že keby si prišla a stalo sa. Pracovný pomer ukončila vypovedou od zamestnavatela ku 30. 4 2009
Čo bolo pred rokom 2006 - lebo zatial mi tie tri roky nevychádzajú
Darina1234
04.08.09,20:33
Pred tym bola nezamestnana asi rok a rok predtým pracovala
veronikasad
04.08.09,20:39
Pred tym bola nezamestnana asi rok a rok predtým pracovala
Darinka, nevyjde jej doba poistenia v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky. Doba PN-ky sa započítava ako vylučitelná doba, ale len za trvania pracovného pomeru.Bohužial, nedá sa to ani doplatiť spätne.
Ak sa jej nerysuje nejaká práca, nech sa prihlási v SP na reg.liste fyzickej osoby ako dobrovolný platitel poistenia v nezamestnanosti. Sleduje sa obdobie 4 roky dozadu. Ak dosiahne 3 roky poistenia, môže požiadať o dávku v nezamestnanosti. Platí sa 2 % z vymer.základu - určite sa jej to vráti... Dovtedy môže požiadať len o dávky v hmotnej núdzi ... ak p. Tomanová nepripraví nejaké zmeny - niečo sa šušká ...
brčko
04.08.09,20:50
súhlasím s Veronikou, len dôraznejšie pripomeniem, ak sa teraz zaeviduje na UP, potom, po dosiahnutí 3och rokov poist.v nezam. bude musieť napr. novým zamestnaním na prac.pomer ukončiť zaevidovanie na UP. Potom napr. po ukončení PP sa znovu zaevidovať, aby sa sledovali zase 4roky späť od tohto nového zaevidovania, kde podmienku aspon 3x365dní poistenia v nezam. splní. T.j. nedá sa dobrovolne ukončiť a znovu sa zaevidovať. Myslím potom by sa mohla zaevidovať až po 3-och mesiacoch. Ak bude pár dní zamestnaná, tak je to bez problémov.

A ešte zaujímavé, no myslílm, počas PN nie je možná výpoved podla § 63 ods.1 písm.d bod 4 (len podla písm.e), ale to už je asi bezpredmetné.
veronikasad
04.08.09,20:53
PN-ka jej končila 3.8., nebolo by lepšie počas dobrovolného poistenia sa nezaevidovať ?
brčko
04.08.09,21:12
PN-ka jej končila 3.8., nebolo by lepšie počas dobrovolného poistenia sa nezaevidovať ?

Bolo by to jednoduchšie. No ak nebude poberať dávky hmot.nudze (ako si písala), tak by si musela sama platiť zdrav.poistenie. Vlastne jej tuším chýba nejaký mesiac a pol (podla toho či mala nejaké prerušenie poisenia v nezamestnanosti v období 12.6.06-30.4.09), tak to by nemalo byť až tak vela.