jholubok
28.07.09,14:03
Dobrý deň, prebrala som firmu v ktorej pracovala "super mzdárka", pri prezeraní si podkladov ako to tam fungovalo som prišla na hrôzostrašné veci - mzdárka vyplácala mzdy v úplne iných sumách ako išli odvody (napr. odvod bol z 13000 Sk a dotyčný dostal mzdu vo výške 21000 Sk) spravila to asi v cca 5 prípadoch - upozornila som šéfa na danú vec a ten ma požiadal či by nebolo možné vykázať zamestnancom do mzdy dáke sumy (resp. prostriedky) ktoré by zdvihli mzdy na tie sumy ako boli vyplatené. Tie prostriedky mal na mysli dáke príspevky na šatstvo, pracovný odev a pod. na ktoré má zamestnanec nárok pri pracovnom pomere v závode. ďakujem veľmi pekne a už teraz ďakujem každému za odpoveď, ktorá mi pomôže vyriešiť danú situáciu.
drobeceva
28.07.09,12:09
Dobrý deň, prebrala som firmu v ktorej pracovala "super mzdárka", pri prezeraní si podkladov ako to tam fungovalo som prišla na hrôzostrašné veci - mzdárka vyplácala mzdy v úplne iných sumách ako išli odvody (napr. odvod bol z 13000 Sk a dotyčný dostal mzdu vo výške 21000 Sk) spravila to asi v cca 5 prípadoch - upozornila som šéfa na danú vec a ten ma požiadal či by nebolo možné vykázať zamestnancom do mzdy dáke sumy (resp. prostriedky) ktoré by zdvihli mzdy na tie sumy ako boli vyplatené. Tie prostriedky mal na mysli dáke príspevky na šatstvo, pracovný odev a pod. na ktoré má zamestnanec nárok pri pracovnom pomere v závode. ďakujem veľmi pekne a už teraz ďakujem každému za odpoveď, ktorá mi pomôže vyriešiť danú situáciu.
u vás sa spracujú mzdy ručne?
mzdarka renca
28.07.09,12:13
Dobrý deň, prebrala som firmu v ktorej pracovala "super mzdárka", pri prezeraní si podkladov ako to tam fungovalo som prišla na hrôzostrašné veci - mzdárka vyplácala mzdy v úplne iných sumách ako išli odvody (napr. odvod bol z 13000 Sk a dotyčný dostal mzdu vo výške 21000 Sk) spravila to asi v cca 5 prípadoch - upozornila som šéfa na danú vec a ten ma požiadal či by nebolo možné vykázať zamestnancom do mzdy dáke sumy (resp. prostriedky) ktoré by zdvihli mzdy na tie sumy ako boli vyplatené. Tie prostriedky mal na mysli dáke príspevky na šatstvo, pracovný odev a pod. na ktoré má zamestnanec nárok pri pracovnom pomere v závode. ďakujem veľmi pekne a už teraz ďakujem každému za odpoveď, ktorá mi pomôže vyriešiť danú situáciu.

No, vyzerá to tak, že budeš musieť prerobiť mzdy spätne, čo ti vôbec nezávidím, lebo z takej vysokej sumy-rozdielu sa nedá dať ako príspevok na šatstvo, resp. pracovný odev.
veronikasad
28.07.09,12:14
Dobrý deň, prebrala som firmu v ktorej pracovala "super mzdárka", pri prezeraní si podkladov ako to tam fungovalo som prišla na hrôzostrašné veci - mzdárka vyplácala mzdy v úplne iných sumách ako išli odvody (napr. odvod bol z 13000 Sk a dotyčný dostal mzdu vo výške 21000 Sk) spravila to asi v cca 5 prípadoch - upozornila som šéfa na danú vec a ten ma požiadal či by nebolo možné vykázať zamestnancom do mzdy dáke sumy (resp. prostriedky) ktoré by zdvihli mzdy na tie sumy ako boli vyplatené. Tie prostriedky mal na mysli dáke príspevky na šatstvo, pracovný odev a pod. na ktoré má zamestnanec nárok pri pracovnom pomere v závode. ďakujem veľmi pekne a už teraz ďakujem každému za odpoveď, ktorá mi pomôže vyriešiť danú situáciu.
Ako si prišla na chybu - za aké obdobie to je ?
jholubok
28.07.09,12:18
nie nespracúvajú sa ručne - ani ja nechápem čo robila, že jej také sumy vyskočili :-( . Viem, že oprava miezd je dosť zložitá ale čo už keď nebude iné východisko. Viete mi poradiť, kde by som našla niečo čo môžem zamestnancom vykázať a do akej sumy môžem ísť ?
Jedna sa to tak striedavo - každý tretí mesiac.
jholubok
28.07.09,12:19
došla som na to tak - že ma zaujala suma k výplate a že celkom "nízka" bola suma hrubej mzdy
veronikasad
28.07.09,12:20
došla som na to tak - že ma zaujala suma k výplate a že celkom "nízka" bola suma hrubej mzdy
a ako to zvládol mzdový SW, keď ich nerobila ručne ? Akú zložku mzdy zadala, z ktorej neplatila odvody ?
mzdarka renca
28.07.09,12:21
nie nespracúvajú sa ručne - ani ja nechápem čo robila, že jej také sumy vyskočili :-( . Viem, že oprava miezd je dosť zložitá ale čo už keď nebude iné východisko. Viete mi poradiť, kde by som našla niečo čo môžem zamestnancom vykázať a do akej sumy môžem ísť ?
Jedna sa to tak striedavo - každý tretí mesiac.
ak to bolo v tomto roku, tak by som asi dala podpísať za-com za to obdobie to, čo je skutočnosť a zbytok by som im zarátala v najbližšej výplate, samozrejme, že oficiálne by o tú vyplatenú sumu dostali menej. Aj to je riešenie, čo povieš?
jholubok
28.07.09,12:29
čo si to tak prezerám tak sú tam dosť vysoké sumy za diety (zamestnanci vykonávali prácu inde, zamestnávateľ sídli v jednom meste a oni pracovali cca 500 km v inom meste) a zatiaľ nič také iné nenachádzam - len ešte sa musím v tom dosť kvalitnejšie "prehrabať". Je to obdobie za minulý rok a rok 2007.
mzdarka renca
28.07.09,12:30
čo si to tak prezerám tak sú tam dosť vysoké sumy za diety (zamestnanci vykonávali prácu inde, zamestnávateľ sídli v jednom meste a oni pracovali cca 500 km v inom meste) a zatiaľ nič také iné nenachádzam - len ešte sa musím v tom dosť kvalitnejšie "prehrabať". Je to obdobie za minulý rok a rok 2007.
vidíš, môžu to byť celkom tie diety...
veronikasad
28.07.09,12:31
čo si to tak prezerám tak sú tam dosť vysoké sumy za diety (zamestnanci vykonávali prácu inde, zamestnávateľ sídli v jednom meste a oni pracovali cca 500 km v inom meste) a zatiaľ nič také iné nenachádzam - len ešte sa musím v tom dosť kvalitnejšie "prehrabať". Je to obdobie za minulý rok a rok 2007.
pokial sú diety vyplácané cez mzdy, je to OK - nevstupujú do vymeriavacieho základu pre odvody. Možno tam nájdeš aj náhrady za používanie súkr, motorov. vozidla, tam je to rovnako ...
jholubok
28.07.09,12:35
hej môžu len sú trošku privysoké - jedine že jeden zamastenec bral za všetkých :-) :-) :-) vychádzajú tam sumy od 3000 do 12000,-Sk
Ozaj a nemôžem vykázať do mzdy že sme platili zamestnancom ubytovanie?
jholubok
28.07.09,12:36
nie sú tam len diéty - musela sa seknúť pri výpočte alebo zadala zlý vzorec pre výpočet
hanelie
28.07.09,12:38
aké sú na výplatných listinách zložky mzdy?
veronikasad
28.07.09,12:39
hej môžu len sú trošku privysoké - jedine že jeden zamastenec bral za všetkých :-) :-) :-) vychádzajú tam sumy od 3000 do 12000,-Sk
Ozaj a nemôžem vykázať do mzdy že sme platili zamestnancom ubytovanie?
ak používali súkromné auto - náhrada za jednu cestu tam aj späť je cca 8 tis. SK. Ubytovanie - len ak máš doklad.
Skôr by som dorobila cestovné náhrady za používanie súkr. auta - ak nie sú súčasťou miezd.
jholubok
28.07.09,12:40
sú tam - hrubá mzda, odvody, diety, cestovné a suma k výplate
mzdarka renca
28.07.09,12:41
tak by to malo byť ok, lebo ako vyššie uviedla Veronika, z cestových náhrad sa odvody neplatia, resp. nevstupujú do VZ na poistné, a ani sa z týchto súm neplatí daň.
jholubok
28.07.09,12:42
auto 100% nepoužíval a doklady o ubytovaní máme - máme faktúry
účtovník 007
28.07.09,12:42
Jedna sa to tak striedavo - každý tretí mesiac.

A nevyplácala diéty raz za 3 mesiace? Potom by suma od 3 000 -12 000 nebola vôbec prehnaná.
veronikasad
28.07.09,12:43
sú tam - hrubá mzda, odvody, diety, cestovné a suma k výplate
cestovné zrejme rovná sa cestovné náhrady za používanie súkr. auta ...
/6,20, príp. 5,50SK/hod + spotreba PHM/.
mzdarka renca
28.07.09,12:44
To cestovné, to budú preplatené lístky buď na autobus, alebo vlak, alebo paušál na osobné auto.
jholubok
28.07.09,12:44
pri akom výpočte by mohla pri tuzemskej pracovnej ceste dosiahnuť sumu diét napr. na sumu 8300 Sk, keď diety v roku 2008 boli 230 Sk nad 18 hodín.
mzdarka renca
28.07.09,12:46
pri akom výpočte by mohla pri tuzemskej pracovnej ceste dosiahnuť sumu diét napr. na sumu 8300 Sk, keď diety v roku 2008 boli 230 Sk nad 18 hodín.
nie sú tam rozpísané sumy? ......... pozri aj do podkladov na mzdy za uvedené obdobia, mala by si to nájsť
veronikasad
28.07.09,12:47
pri akom výpočte by mohla pri tuzemskej pracovnej ceste dosiahnuť sumu diét napr. na sumu 8300 Sk, keď diety v roku 2008 boli 230 Sk nad 18 hodín.
cestovné náhrady za používanie súkr.mot. vozidla
pracovná cesta 1000 km /2x500/
náhrada do 31.3. 1000 x 6,20SK/km
spotreba PHM podľa tech. prekazu a ceny 1000 x 2,20/km
jholubok
28.07.09,12:48
to cestovné je len dáke paušálne čo dochádzali do práce MHD je to suma od 500 do 1000Sk. A diety ma zamestnanec vyplácané každý mesiac ale už som sa potešila :-), že by to mohlo byť ono
jholubok
28.07.09,12:51
našla som podklady k dietam - má tam výpočty pracovné dni x suma ale v podkladoch sú celkom iné sumy ako u dotyčných - všetko sedí len nie v tých kritických mesiacoch
účtovník 007
28.07.09,12:52
píšeš, že máš doklady o ubytovaní. 500 km je dosť, aby dochádzali moc často. Ak tam napríklad bývali 20 dní, tak už pri 20 dňoch to vychádza pekná čiastaka x 3 mesiace. Ale nevidím do dokladov.
Len som chcela nasmerovať. Netreba hneď útočiť na bývalú mzdárku. Najskôr preveriť, prípadne ju skontaktovať.
jholubok
28.07.09,12:54
fuha asi dnes strávim príjemný večer a budem sa snažiť prísť nato čo mzdárka vykúzlila - ale aj tak Vás chcem poprosiť kde by som našla tie sumy na pracovný odev a pod. čo by som mohla zamestnancom zarátať, keď si nebudem dať rady tak mi ostane len oprava miezd :-(
veronikasad
28.07.09,12:57
fuha asi dnes strávim príjemný večer a budem sa snažiť prísť nato čo mzdárka vykúzlila - ale aj tak Vás chcem poprosiť kde by som našla tie sumy na pracovný odev a pod. čo by som mohla zamestnancom zarátať, keď si nebudem dať rady tak mi ostane len oprava miezd :-(
nerieš to cez pracovný odev - radšej cez cestovné náhrady za používanie súkromného motor. vozidla. A nemusíš nič opravovať. Je to veĽká vzdialenosť medzi sídlom zamestnávateľa a pracoviskom, DU to nemá dôvod pri kontrole napadnúť ...
jholubok
28.07.09,12:57
oni boli ubytovaný v meste kde vykonávali prácu a domov chodili len keď mali voľno - zvyčajne tak raz do mesiaca, Nikto na ňu neútočí, len u každého sumy sedia a prišlo sa na to aj ako sa k tým sumám dostala - len nás zarazili tie prípady o ktorých tu píšem
jholubok
28.07.09,12:58
môžem to aj risknúť - hoci 100 % viem že auto nepoužíval?
Milan Benka
28.07.09,12:59
Hľadáte tu riešenie na niečo, čo ani nebolo poriadne popísané. Na nejednoznačnú otázku sa nedá dať jednoznačná odpoveď.
veronikasad
28.07.09,12:59
môžem to aj risknúť - hoci 100 % viem že auto nepoužíval?
Spýtaj sa šéfa, či to nebol jeho príkaz a nechcel ušetriť na odvodoch.
Nemusí to byť vlastné auto zamestnanca ...

Cestovné náhrady nie sú predmetom dane u zamestnanca ani sa z nich neplatia odvody
mzdarka renca
28.07.09,13:01
oni boli ubytovaný v meste kde vykonávali prácu a domov chodili len keď mali voľno - zvyčajne tak raz do mesiaca, Nikto na ňu neútočí, len u každého sumy sedia a prišlo sa na to aj ako sa k tým sumám dostala - len nás zarazili tie prípady o ktorých tu píšem

možno to bolo nejaké doplatenie za cestovné z domu a späť, možno aj nejaký doplatokza viac období......ak to nenájdeš, mala by si fakt skontaktovať bývalú mzdárku.
PS: prečo vlastne riešiš staré roky?
jholubok
28.07.09,13:02
to ma tiež napadlo ...
jholubok
28.07.09,13:04
lebo som tu nová a chcela som si prezrieť ako to tu fungovalo - každá firma má dáke novinky :-) a nechcela som aby bolo ničo zlé hneď na začiatok
Milan Benka
28.07.09,13:05
Oslovte predchádzajúcu účtovníčku. Bolo by vhodné aby podala k nejasnosťam vysvetlenie.

Dámy, nehnevajte sa, ale riešite tu samé .... možno ....možno je tam to ..... možno je tam ono .....

Neuvedomujete si, že to možno nemá zmysel ?
jholubok
28.07.09,13:06
je to dobrá rada - ale má to malý problém účtovníčka je mimo republiky - odišla pracovať do Írska.
mzdarka renca
28.07.09,13:12
Dámy, nehnevajte sa, ale riešite tu samé .... možno ....možno je tam to ..... možno je tam ono .....

Neuvedomujete si, že to možno nemá zmysel ?

snažíme sa len pomôcť, nič viac.........;):)
Milan Benka
28.07.09,13:14
je to dobrá rada - ale má to malý problém účtovníčka je mimo republiky - odišla pracovať do Írska.

Pokiaľ nemate príkaz od nadriadeného skontrolovať a opraviť predch. roky výpočtu miezd, nerobte to. Ak vykonáte opravu, nesiete za opravu aj zodpovednosť.

Snažte sa v obdobiach, kt. spracovávate postupovať v súlade s predpismi, za správnosť týchto zodpovedáte.
Milan Benka
28.07.09,13:16
snažíme sa len pomôcť, nič viac.........;):)

To je aj vidno na príspevkoch. ;)

Ale ak niekto chce pomoc, musí dôkladne popísať situáciu v ktorej sa nachádza.
seda
12.08.09,06:24
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Urobila som výplaty, zaúčtovala ich a uskutočnila úhrady. No zistila som, že som daňovému úradu nepozornosťou poslala o 0,60 Eur viac. Myslíte, že mi stačí v nasledujúcom mesiaci uhradiť o tých 0,60 Eur menej? Alebo je potrebné podávať nejakú žiadosť o vrátenie preplatku s vysvetlením? Ďakujem za rady.
Tweety
12.08.09,06:26
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Urobila som výplaty, zaúčtovala ich a uskutočnila úhrady. No zistila som, že som daňovému úradu nepozornosťou poslala o 0,60 Eur viac. Myslíte, že mi stačí v nasledujúcom mesiaci uhradiť o tých 0,60 Eur menej? Alebo je potrebné podávať nejakú žiadosť o vrátenie preplatku s vysvetlením? Ďakujem za rady.
Kontaktovala by som správkyňu dane, a potom by som postupovala podľa dohody medzi ňou a vami.
mzdarka renca
12.08.09,07:18
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Urobila som výplaty, zaúčtovala ich a uskutočnila úhrady. No zistila som, že som daňovému úradu nepozornosťou poslala o 0,60 Eur viac. Myslíte, že mi stačí v nasledujúcom mesiaci uhradiť o tých 0,60 Eur menej? Alebo je potrebné podávať nejakú žiadosť o vrátenie preplatku s vysvetlením? Ďakujem za rady.

uhradila by som nasledujúci mesiac o 0,60€ menej
seda
12.08.09,07:57
uhradila by som nasledujúci mesiac o 0,60€ menej
Teraz ma aj napadlo, že v predchádzajúcej firme, sme mali ešte zo staršieho obdobia preplatok na DPH nejakých Skk 600,- a správkyňa nás žiadala, nech uhradíme menej v nasledujúcej daňovej povinnosti, nech jej tam ten preplatok nesvieti.