kristín
28.07.09,14:05
Dobrý deň,

chcem vás poprosiť o radu a možno skúsenosti s vedením účtovníctva samostatne hospodáriaceho roľníka.
Viem, že som už niečo také na porade čítala, no nemôžem to nájsť.
Mám k problematike viac otázok.
1. Môže podnikateľ účtujúci v sústave JÚ podnikať aj ako SHR?
2. Môže viesť jedno účtovníctvo? /JÚ/
3. Ako sa potom spracuje DP, každá činnosť samostatne?
4. Samostatne hospodáriaci roľník napísal túto činnosť na svoju manželku, keďže ona podniká. Lenže ona nemá vodičský preukaz na traktor a príslušnú poľnohospodársku techniku. Ako si ona teda dá do nákladov spotrebu nafty. Navyše vlastníkom traktora je manžel. Pomôžete mi prosím rozmotať túto zamotanú situáciu???????????????

Moc ďakujem
Mária.K.
28.07.09,18:23
Dobrý deň,

chcem vás poprosiť o radu a možno skúsenosti s vedením účtovníctva samostatne hospodáriaceho roľníka.
Viem, že som už niečo také na porade čítala, no nemôžem to nájsť.
Mám k problematike viac otázok.
1. Môže podnikateľ účtujúci v sústave JÚ podnikať aj ako SHR? Áno
2. Môže viesť jedno účtovníctvo? /JÚ/ Áno
3. Ako sa potom spracuje DP, každá činnosť samostatne? Základ dane sa určí ako súčet čiastkových základov dane. Do daňového priznania uvediete všetky činnosti.
4. Samostatne hospodáriaci roľník napísal túto činnosť na svoju manželku, keďže ona podniká. Lenže ona nemá vodičský preukaz na traktor a príslušnú poľnohospodársku techniku. Ako si ona teda dá do nákladov spotrebu nafty. Navyše vlastníkom traktora je manžel. Pomôžete mi prosím rozmotať túto zamotanú situáciu???????????????
A nie je traktor v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov? Ak je, potom môže traktor do majetku vložiť aj manželka. Vhodné je spísať písomný súhlas druhého manžela. Ak nie je traktor v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, prichádza do úvahy nájomná zmluva, kúpna zmluva, darovacia zmluva. Záleží na vás.
Moc ďakujem
Odpoveď v texte.
kristín
29.07.09,07:22
Veľmi pekne ďakujem, ešte som s takýmto niečím nerobila, tak zisťujem informácie.
Chcem sa ešte spýtať! Musí byť ten traktor napísaný na firmu, alebo sa môže uplatniť jeden z troch možných "nových" spôsobov uplatňovania spotreby PHM do nákladov. cca tých 80%, alebo pri poľnohospodárskej technike platí niečo iné. V podstate traktor sa inak ako na poľnohospodárske práce a s tým práce súvisiace uplatniť nedá.
Ďakujem
Mária.K.
29.07.09,07:36
Veľmi pekne ďakujem, ešte som s takýmto niečím nerobila, tak zisťujem informácie.
Chcem sa ešte spýtať! Musí byť ten traktor napísaný na firmu, alebo sa môže uplatniť jeden z troch možných "nových" spôsobov uplatňovania spotreby PHM do nákladov. cca tých 80%, alebo pri poľnohospodárskej technike platí niečo iné. V podstate traktor sa inak ako na poľnohospodárske práce a s tým práce súvisiace uplatniť nedá.
Ďakujem
Nemám dostatok skúseností, aby som sa mohla zodpovedne vyjadriť k možnostiam spotreby PHM pri traktoroch používaných v poľnohospodárstve. Záleží na tom, akým spôsobom a na aké činnosti bude traktor využívaný. Ak sa bude využívať ako pracovný stroj, dávať do nákladov 80 % spotreby PHM podľa počiatočné a konečného stavu tachometra a najazdených kilometrov sa mi nejaví správne.
Mária.K.
29.07.09,07:42
Veľmi pekne ďakujem, ešte som s takýmto niečím nerobila, tak zisťujem informácie.
Chcem sa ešte spýtať! Musí byť ten traktor napísaný na firmu, alebo sa môže uplatniť jeden z troch možných "nových" spôsobov uplatňovania spotreby PHM do nákladov. cca tých 80%, alebo pri poľnohospodárskej technike platí niečo iné. V podstate traktor sa inak ako na poľnohospodárske práce a s tým práce súvisiace uplatniť nedá.
Ďakujem
Vloženie traktora do majetku firmy má výhodu v tom, že si môžete dávať do nákladov okrem pohonných hmôt aj výdavky na opravu a údržbu traktora, poistky, atď.