janetta2
28.07.09,13:15
Zdravím poraďákov a zároveň prosím o pomoc.
Zamestnanec si kúpil osobné motorové vozidlo ktoré používa na služobné cesty. V technickom preukaze nie je uvedená spotreba, a navyše má dodatočne zrealizovaný alternatívny pohon LPG, kde tiež nemá uvedenú spotrebu. Akým spôsobom mu budem prepočítavať (resp. vyplácať) cestovné náhrady? Bude daňovo uznané, ak mi zamestnanec dá čestné prehlásenie o spotrebe, ktorú si sám odmeral podľa najazdených kilometrov? Mám vyjadrenie z DU, ktoré nie je pre mňa jasné (jednoznačné).
veronikasad
28.07.09,11:25
Zdravím poraďákov a zároveň prosím o pomoc.
Zamestnanec si kúpil osobné motorové vozidlo ktoré používa na služobné cesty. V technickom preukaze nie je uvedená spotreba, a navyše má dodatočne zrealizovaný alternatívny pohon LPG, kde tiež nemá uvedenú spotrebu. Akým spôsobom mu budem prepočítavať (resp. vyplácať) cestovné náhrady? Bude daňovo uznané, ak mi zamestnanec dá čestné prehlásenie o spotrebe, ktorú si sám odmeral podľa najazdených kilometrov? Mám vyjadrenie z DU, ktoré nie je pre mňa jasné (jednoznačné).
prilož stanovisko DU na PORADu - zaujíma aj mňa ...
janetta2
28.07.09,13:07
Prikladám vyjadrenie.
Chobot
28.07.09,14:46
Prikladám vyjadrenie.

No oni ti len presne odcitovali ustanovenia zákona o cest. náhradách. Oni výklad k zákonu nedávajú, môžu len citovať zákon. Pri kontrole si to už potom ale vysvetľujú po svojom... :rolleyes::cool::mad:.

Takže ak v TP nie je uvedená spotreba, treba postupovať presne v zmysle zákona, ktorý hovorí:
(8) Ak sa spotreba v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou alebo sa spotreba v technickom preukaze neuvádza, pre výpočet náhrady za spotrebované pohonné látky sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky, alebo spotreba preukázaná dokladom vydaným osobou, ktorej bola udelená autorizácia podľa osobitného predpisu, 8b) alebo doplňujúce údaje výrobcu, dovozcu alebo predajcu preukazujúce spotrebu alebo inú spotrebu.


Takže ten zamestnanec si musí zaobstarať nejaký (akýkoľvek) dokument alebo potvrdenie, kde bude uvedená spotreba plynu za podobné auto alebo splyňovacie zariadenie. Môže si nechať preveriť spotrebu v niektorom autorizovanom servise (robí to napr. Slovdekra), kde mu vydajú osvedčený certifikát. Je to ale dosť drahé, tak na jeho mieste by som oslovil firmu, čo mu splyňovač montovala, či by mu nemohli dať nejaké potvrdenie o tom zariadení, kde by bola uvedená aspoň približná spotreba.

Ak ani to nie, tak nech si nájde niekoho, kto má tiež taký splyňovač, či nemá potvrdenie o spotrebe.

Ak všetko zlyhá, tak nech vám čestne prehlási, že jeho auto na plynový pohon má spotrebu XX kg plynu/100 km a podľa toho mu dávajte náhrady. Ak sa do toho náhodou daňový úrad obuje, tak im ukážte ich vyjadrenie, že je tam možnosť dohodnúť sa na náhradách:

(7) Ak je pohonnou látkou plyn alebo plyn v kombinácii s inou pohonnou látkou, spôsob výpočtu náhrad za spotrebované pohonné látky za jednotlivé pohonné látky dohodne zamestnávateľ so zamestnancom na základe podmienok pracovnej cesty, cien pohonných látok a spotreby. Ak je v technickom preukaze uvedená spotreba oboch pohonných látok podľa osobitného predpisu, 8a) pri dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom sa prihliadne aj na túto spotrebu.

Ono to síce nie je pravda, že sa dá dohodnúť, ale možno to nikoho nebude zaujímať, či vám dal nejaké potvrdenie o spotrebe alebo nie.
janetta2
28.07.09,15:38
Tiež som to tak pochopila, len som potrebovala výklad k zákonu. Skúsim ešte to potvrdenie od firmy, ktorá montovala splyňovač.
VĎAKA
veronikasad
28.07.09,16:41
Tiež som to tak pochopila, len som potrebovala výklad k zákonu. Skúsim ešte to potvrdenie od firmy, ktorá montovala splyňovač.
VĎAKA
Neskúšala si využiť odst. 6 a získať informáciu o spotrebe od výrobcu, resp. dovozcu motorového vozidla ?

(6) Ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky.
Chobot
28.07.09,20:59
Neskúšala si využiť odst. 6 a získať informáciu o spotrebe od výrobcu, resp. dovozcu motorového vozidla ?

(6) Ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky.

Podľa mňa to bude problém, lebo on si ten splyňovač namontoval dodatočne, takže výrobca s tým nemá nič spoločného a výrobca auta asi nebude vedieť určiť spotrebu na LPG pohon, ktorý bol namontovaný nie výrobcom.