andruska
28.07.09,13:41
Prosim, co sa da robit so SVB, ktore nedodrziava zakon o vlastnictve bytov? Nic nefunguje ako ma, neexistuju predpisy na platby, nevedie sa uctovnictvo... Samosprava nefunguje, resp. funguje podla seba, lebo bytov v bytovom dome je 6 a predseda + 3 clenovia maju nadpolocinu vacsinu. Da sa stav zmenit inak ako podanim na sud?
sito
28.07.09,17:45
4 : 2 v prospech nefunkčnosti. Tento stav môže zmeniť súd. Ale, čo potom, ak tí štyria budú držať stále spolu? Vždy budete žiadať o rozhodnutie súd? Kde budete na to brať? Nie ste sami, takí, ale nájdu sa slušné SVB. Tam to nefrčí.
sthruska
29.07.09,06:08
Možno by sa dal využiť daňový úrad. Na podnet budú konať.
Často sa dávajú oznámenia na políciu. Osobne si myslím, že tadiaľ cesta nevedie.
Blankake
29.07.09,07:39
Alebo sa obráťte o pomoc na ZSVB. Majú právnikov a určite aj skúsenosti s takýmto problémom.
andruska
29.07.09,08:44
Sama predsa nemozem zrusit spolocenstvo a zmenit spravcu, na to je 2/3 vacsina... Podanie na danovy urad ma tiez napadlo, lenze kedze sa nikdy neviedlo uctovnictvo, po ich zistenia pokuty a napravy bude znasat cele SVB, tedy vtaham peniaze aj z vlastneho vrecka.
andruska
30.07.09,06:11
Podla coho? Hlavne podla pravidiel. Demokracia predsa nie je o tom, ze si vacsina schvali to, co je v rozpore s legislativou a porusuje zakony, tym aj prava ostatnych.
GC_DIABLO
01.08.09,07:42
Rád by som k tejto téme pridal vlastnú otázku, pretože je to veľmi príbuzná téma a bolo by škoda zakladať novú.
Taktiež bývam v bytovke, kde je 6 bytov. Máme zriadené SVB,ktorého správca je jeden z majiteľov bytov - dôchodca. A naše problémy sú nasledovné: keď sme sa prisťahovali, nedostali sme ani k podpisu, dokonca ani k nahliadnutiu stanovy spoločenstva ani zmluvu o spoločenstve, aj keď ostatní majitelia to kedysi podpísali. Oba tieto dokumenty sú staré asi 10-15 rokov, sú neaktuálne, jeden s druhým v rozpore. Správca má povolené podľa týchto dokumentov nakupovať do 500,-Sk (ešte stále Sk) a napriek tomu rozhoduje o všetkom sám, napr. sa robilo zatepľovanie jednej steny, na schôdzi sa rozhodlo, že sa to môže urobiť a že sa vyberie firma, no firmu vybral správca sám po známosti, celú zimu bolo zateplenie neomietnuté, bez plechov na streche, ktoré by ho kryli proti dažďu. Zároveň bolo na schôdzi dohodnuté, že sa prerobí kotolňa, zateplia sa zvyšné steny atď., no za viac než pol roka sa absolútne nič nedeje. Jediná jeho činnosť je, že pokosí trávu a sleduje, či nie je plný septik. Dokonca sa občas stáva, že septik vyprázni na trávnik pred bytovkou, samozrejme, bez akejkoľvek úpravy vopred, čističku nemáme. Situácia s ostatnými nájomníkmi je podobná ako je uvedené vyššie, je ťažko prehlasovať. Účtovníctvo spoločenstva vediem ja s manželkou, to je v poriadku. Otázka je, či spoločnestvo neplatí žiadne dane ako také, pani čo viedla účto pred nami a už sa odsťahovala tvrdila, že nie. Zápisnice zo schôdzí sa nevedú žiadne, predseda spoločenstva sa má voliť každé dva roky, ale sa nevolí, predseda (správca) má problém zvolať akúkoľvek schôdzu.
Chcem sa preto spýtať, či je možný podľa zákona a príslušného úradu nejaký postih pre takéhoto správcu - štatutára, ktorý nemá v poriadku doklady, robí si čo chce. Za dobrú radu vopred ďakujem.
Blankake
03.08.09,12:43
to je v poriadku, keď niekoho takého obdivuješ, čo aj dačo robí pre dobro bytového domu. Ovšem keď raz narazíš na blbca, hulváta, ktorý si nedá pomôcť a ešte sa aj osopí, nedokáže pozdraviť, oslovenie je štýlu "hej ty tam", tak zistíš, že nie všetci sú zrovna ideálni. A bohužiaľ, nájdu sa aj majitelia bytov, ktorým je to buď úplne jedno, alebo s takým správcom síce nesúhlasia, ale svoj názor nie sú ochotní ani schopní prejaviť a tak vzniká patová situácia tak ako u nás.
Rád by som ešte dodal, že skutočne náš predseda má všetko vo svojej právomoci, no nerobí nič, ani len doklady nemá v poriadku čo sa spoločenstva týka. Preto som chcel vedieť, či je možný zo strany niektorého úradu alebo podľa zákona nejaký postih pre správcu alebo SVB, pretože by sme si to zrejme finančne zlizli za neho všetci. Nikdy nechci mať predsedu, ktorému keď niečo oprávnene vytkneš, vynadá ti alebo sa ti vysmeje do tváre a neurobí absolútne nič a keď sa mu ponúkneš, že to urobíš za neho, tak ti vynadá tak isto. Áno, som v problematike SVB nový, no takéto správanie predsedu zrejme normálne nie je. Ten náš si jednoducho myslí, že zožral všetku múdrosť sveta a nikto na neho nemá. Jeden príklad za všetky čo sa týka prevádzky domu, nie SVB - radiátory. Počas zimy sa menili ventily a musela sa vypustiť voda z radiátorov. Správca napustil vodu, no takým spôsobom, že 4 byty mali studené alebo vlažné radiátory, lebo správca nevypol čerpadlo, ktoré bránilo vstupu vody do radiátorov. A na koľký pokus si nechal povedať? Asi na piaty. Možno si vieš predstaviť, koľko vody sa vylialo a koľko peňazí šlo von komínom, kým si ten človek dal povedať a aj to s veľkou nevôľou. A takto to chodí aj ohľadne dokladov, zápisnice, rozhodovania o financiách, výbere dodávateľských firiem a pod.
Úplne chápem túto situáciu. Máme niečo podobné, s naším predsedom je tiež ťažká reč... všetko si robí po svojom, žiadne výberové konania, hlasovania... Na schôdzi aj keď niekto niečo navrhne, ale ak on s tým nesúhlasí, tak to zahovorí, že už sa nikto viac neozve. A tiež máme veľa dôchodcov, ktorí sú spokojní s tým, ako to je. Manžel preto asi po 10 rokoch vzdal funkciu účtovníka (prvý účtovník to vydržal maximálne 1/2 roka).
dajada
03.08.09,13:19
Niekto zo skúsenejších mi tu poradil, že treba byť trpezlivý. Súhlasím, všetko zlé sa na dobré obráti - len či tú zmenu ešte dočkáme v tomto živote. Je treba naozaj presvedčiť ostatných o chybách predsedu (ak ich má) pomaly, opatrne, argumentami a potom to zobrať do vl. rúk.