k_simonova
28.07.09,15:16
Dobrý deň,

viem, že sa už o tom veľa popísalo, ale mala by som predsa jednu otázku, keďže každý prípad je špecifický.
V roku 2008 som bola od októbra do decembra DNP spolu 55 dní a platila som si nemocenské z max. vymeriavacieho základu. Koncom novembra som sa zamestnala za mzdu 17200SK brutto v skúšobnej dobe (3mesiace) a 17800 SK brutto po skúšobnej dobe. V marci som otehotnela (začiatok tehotenstva 12.03.2009) a predpokladaný termín pôrodu je 17.12.2009. Následne nato som sa 24.04.2009 znova prihlásila ako DNP a odvtedy si platím nemocenské vo výške
NP max - 17800 (môj plat).
Moja otázka je, že akú materskú budem vlastne dostávať a ako mi ju budú vyratúvať? A čo v prípade, že by som bola teraz PN? Budem dostávať PN len z roboty alebo aj z DPN? Ďakujem za rady.
hhel
14.08.09,07:15
Podľa môjho názoru ste mali byť od roku 2008 až doteraz DNP poistená a nie sa odznova prihlasovať v apríli 2009.Trebalo iba v apríli urobiť zmenu vymeriavacieho základu na platenie poistného.DNP poistená máte byť vkuse minimálne pol roka a v roku 2009 sa považuje na výpočet nemocenského a materskej rok 2008,takže podľa mňa z DNP nič nedostanete.
alušik
14.08.09,08:48
Bohužiaľ, z DNP naozaj nebudete mať nárok na materské, pretože nestihnete splniť podmienku 270 dní NP. Tá musí byť splnená z oboch poistení, z ktorých si nárokujete materské. Platíte si DNP teda naozaj zbytočne... Jedine ak by v r.2008 ešte bolo nejaké poistenie, ktoré zaniklo, t.j. napríklad nejaký pracovný pomer? Potom by sa doba trvania tohto poistenia mohla pripočítať k dobe trvania DNP.
Ak zostane situácia rovnaká až do nástupu na materskú, materské Vám budú vypočítavať len z pracovného pomeru a tam bude rozhodujúcim obdobím r. 2008, takže príjem za november a december.
Doporučovala by som zrušiť DNP a skúsiť sa dohodnúť so zamestnávateľom, či by Vám neukončil existujúci pracovný pomer a neurobil tesne pred nástupom na MD nový, v ktorom by ste dosiahla vyšší vymeriavací základ.