alicacka
28.07.09,17:12
Dobrý deň.
Rada by som sa spýtala, ako zaokrúhľujete v Oberone odpisy. K 31.12.2008 mám napr. v knihe dlhodobého majetku - odpisy, zostatková cena. Keď to program premení na eurá, tak tam mám mať aj odpisy aj ZC presne zaokrúhľené na 2 des. miesta matematicky, alebo ako mi to program sám urobí? Lebo ja som sa stretla s tým, že mi to nezaokrúhlil matematicky a nesedelo mi to, keď som si vytlačila korunové a eurové odpisy, a ručne prepočítavala, tak to nebolo matematicky ako to má byť. Čo vlastne má sedieť na eurá matematicky ? Aj ročný odpis alebo stačí ak zostatková cena sedí ? Prosím podeľte sa o svoje skúsenosti.
Ďakujem
alicacka
28.07.09,15:14
A ešte by som sa rada spýtala, to naozaj treba viesť aj v Jú aj účtovné odpisy ? Teraz som sa zháčila, či mi to program robí v Oberone, lebo ja si myslím, že mi robí daňové a hotovo. Veď v JÚ sa účtovné odpisy rovnajú daňovým, tak nechápem, prečo sa o tom viedla debata na porade.
marjankaj
28.07.09,16:16
A ešte by som sa rada spýtala, to naozaj treba viesť aj v Jú aj účtovné odpisy ? Teraz som sa zháčila, či mi to program robí v Oberone, lebo ja si myslím, že mi robí daňové a hotovo. Veď v JÚ sa účtovné odpisy rovnajú daňovým, tak nechápem, prečo sa o tom viedla debata na porade.

Účtovné odpisy sa iba výnimočne rovnajú daňovým.

Účtovné odpisy sa účtujú mesačne a daňové ročne.
Napr.Majetok v obstarávacej cene 10 000 € v prvej odpisovej skupine.
účtovný odpis je 10000/48=208,34 €.
V prípade že je majetok obstaraný v januári ročný účtovný odpis je 12*208,34=2500,08 €
Ak bol obstaraný v októbri ročný účtovný odpis je 208,34*3=625,02 €

Daňový je 10000/4=2500 €

Z tohto je vidieť, že účtovné odpisy sa nerovnajú daňovým.

V JÚ sa účtovné odpisy účtujú na inventárnych kartách a daňové v peňažnom denníku na konci roka.

V PÚ sa účtujú iba účtovné odpisy, a rozdiel oproti daňovým odpisom sa uvádza iba v daňovom priznaní.


O zaokruhľovaní pozri tému
http://www.porada.sk/t111141-odpisy-zaokruhlovanie-od-1-1-2009-a.html#nr-who-rated