bonboncek
28.07.09,17:51
Dobrý deň, som tu nová, no som si tu už dosť toho prečítala, čo a ako podnikať...super stránka..:)
Ja by som Vás chcela poprosiť, či by ste mi poradili....
Mám záujem podnikať v organizovaní diskoték a tak/víkendové privyrábanie/ :)...Všetko vybavenie mam už nakúpené, rozmýšľam nad živnosťou,, a čo také by som tam potrebovala...
Je to možne podnikať v tom???Čo si myslite???

mne len nejde do hlavy to, že napr. keď budem vyberať vstupné, ako to účtovať,, a keď budem mať nejakých ľudí pod sebou, či s nimi spraviť zmluvy alebo ja neviem....veď to by som robila iba cez víkendy.. tak neviem ako to mam spraviť...:confused:
Lianka
28.07.09,17:13
Pozri tu: http://www.porada.sk/t109401-otvarame-bar-krcmu-vycap-disco-klub-hudobny-klub.html.

Ohladom vedenia uctovnictva odporucam najst si skuseneho uctovnika, ktory poradi aj v inych, ako len uctovnych zalezitostiach.
mona091
28.07.09,17:17
pri vybere vstupneho sa nejake % z vybrateho vstupneho odvadza obciam, ci miestnym castiam
bonboncek
28.07.09,19:27
Lianka...ahoj, no ale ja nechcem otvoriť žiadny klub, to len tak cez vikendy..../ako bočný príjem/
...prenajmem si priestor na piatok, sobotu v nejakej dedine, alebo meste...veď určite vieš ako to myslim....
a to učtovníctvo mysliš, že najlepšie by bol nejaky skúsený účtovnik?? ja mamm také základné znalosti/školske,a čo som si naštudovala v knihach/....no chystám si spraviť aj kurz, aby som sa v tom našla...:))
Lianka
28.07.09,19:54
Lianka...ahoj, no ale ja nechcem otvoriť žiadny klub, to len tak cez vikendy..../ako bočný príjem/
...prenajmem si priestor na piatok, sobotu v nejakej dedine, alebo meste...veď určite vieš ako to myslim....
a to učtovníctvo mysliš, že najlepšie by bol nejaky skúsený účtovnik?? ja mamm také základné znalosti/školske,a čo som si naštudovala v knihach/....no chystám si spraviť aj kurz, aby som sa v tom našla...:))

Nemyslim si, ze tato cinnost sa da robit "len tak". Ako si to predstavujes? Ze si prenajmes priestor ako obcan? Nemyslim, ze by to bolo v poriadku.

Zivnost: Je to pravidelna opakujuca sa cinnost (aj ked len po vikendoch), aj ked len parkrat v roku. Tazko by som uverila, ze je to nahodna, prilezitostna cinnost.
Danovo: Prijem zo vstupneho je pre teba zdanitelnym prijmom. (Ako bude vyzerat doklad o zaplateni vstupneho -organizator: Jozko Mrvicka, bytom Dolna Streda 5?) :D
Vztahy s dodavatelmi: To by si ako osetrila? Na zaklade coho pre teba robia?
Zodpovednost: Za navstevnikov, voci prenajimatelovi (financna, pripadne skody).
Prevadzkovanie ako take - podlieha kontrole urcitych uradov, mozu prist na kontroly, ake doklady o prevadzkovani cinnosti by si im predlozila?

Mozno sa este niekto vyjadri, ale ak mas v umysle prevadzkovat/organizovat diskoteky, som toho nazoru, ze je to podnikatelska cinnost. Preto som pridala aj ten link.

Bez urazky, z otazok, ktore si polozila, som pochopila, ze su pravne aspekty podnikania, obchodne, mozno zamestnanecke vztahy a uctovnictvo pre tebe (zatial) dost nezname. Preto som odporucila spolupracu s niekym skusenym, a pri podnikani uctovnika potrebovat budes. Mnohi su skuseni aj v inych, vyssie spomenutych oblastiach, tak by ti svojimi radami vedeli pri podnikani pomoct.
bonboncek
28.07.09,20:14
Lianka, my sme sa zle pochopili,,,,, Ja to chcem normálne na živnosť robiť, niečo také ma ani nenapadlo..... že ,,len tak,,

veď aj trošku vyššie som o tom písala...že rozmýšľam ako to poriešiť s tým vstupným a skratka so všetkym... trošku poradiť...

neviem či tu má niekto s takým podnikaním skúsenosti.. no bola by som rada keby sa tu niekto našiel....:))
ohľadom živnosti, to už viem čo a ako... hlavne ma trápi to vstupné, a moji pracovníci...aký prac.vzťah spraviť...aby to bolo všetko zdokladované a v poriadku...

a neurazila som sa... ďakujem za rady, si mila :)
Dáša_
29.07.09,04:12
No, mozem ti povedat jednu prakticku skusenost - v obciach bolo zvykom, ze diskoteky a zabavy organizovali obce a este konkretnejšie napríklad futbalisti, požiarnici....

Ale pomaly to ustáva - na poslednú takto konanú akciu prišla kontrola - colná správa. Lebo ak tam predávaš alkohol, musíš podávať hlasenia na colnicu.
Ak vlastne predávaš čokolvek, tak len cez registračnú pokladnu.

neviem, ako si predstavuješ hudbu - ale DJ musí okrem iného odvádzať autorskému zvazu - ani netuším, ako sa to presne volá, ale viem to zistit.

Ak chceš čo len brigádnicky zamestnávať personál, tak dohody a samozrejme prihlášky na socialku, na danový úrad.

Ako sa dá zabezpečiť napríklad ochrana majetku pred rozdovádzanými (opitými) tanečníkmi, ktorí sa prišli hlavne pobiť, to netuším.

A samozrejme, aj kontroly polície. A také nalievanie alkoholu mladistvým, zákazy fajčenia ...

Kedysi sa na dedinách organizovali zábavy a diskotéky pravidelne, sama som ako organizátor pár absolvovala.
Takže to vyššie bolo pár spomienok :) z praxe.
Lianka
29.07.09,05:39
Lianka, my sme sa zle pochopili,,,,, Ja to chcem normálne na živnosť robiť, niečo také ma ani nenapadlo..... že ,,len tak,,

veď aj trošku vyššie som o tom písala...že rozmýšľam ako to poriešiť s tým vstupným a skratka so všetkym... trošku poradiť...

neviem či tu má niekto s takým podnikaním skúsenosti.. no bola by som rada keby sa tu niekto našiel....:))
ohľadom živnosti, to už viem čo a ako... hlavne ma trápi to vstupné, a moji pracovníci...aký prac.vzťah spraviť...aby to bolo všetko zdokladované a v poriadku...

a neurazila som sa... ďakujem za rady, si mila :)

Mala som pocit, ze sa chces tej zivnosti vyhnut, ze hladas ine riesenia :).

Ten umelecky fond, co pise Daska, je tu www.lita.sk (http://www.lita.sk), http://www.litcentrum.sk/11656.

Zamestnanci - zalezi, ako casto ich budes potrebovat a na aky ucel. Preferovala by som dohodu o vykonani prace, resp. pracovnej cinnosti.

Ak ma DJ svoju zivnost, moze pre teba pracovat ako dodavatel - na fakturu. Ak nema, zamestnas ho na dohodu.

Z danoveho hladiska je pre teba prijem zo vstupneho prijmom ovplyvnujucim zaklad dane (zdanitelny prijem), tvojimi vydavky budu vydavky na mzdy, prenajom, odmena DJovi, SBS, odvody za teba ako SZCO a pod. Je mozne vsak uplatnovat aj nepreukazatelne pausalne vydavky 40% z prijmu.

Problematika dani, zamestnacov, podnikania, uctovnictva je velmi siroka a je vela moznosti, ako jednotlive pripady riesit. Ja som uctovnicka, tak som aspon strucne vyjadrila k tymto otazkam :). Vela tem najdes aj tu, vsetko tu uz bolo rozoberane. Mozno sa ozve niekto, kto v danej oblasti podnika, a poradi ti s tym organizacne.
bonboncek
29.07.09,08:22
Dáši, musím uznať, máš pravdu v tom. Niekedy to organizovali obce alebo futbalisti,, tak to bolo aj u nás.No v poslednom čase sa tu nič nedeje, a mladí nemajú kam ísť, tak preto som nad tým rozmyšľala, že by sa aj oplatilo začať si tak privyrábať.
S tým alkoholom, to viem, to som si už naštudovala... samozrejmosťou je pokladňa a to nahlásenie na colnú správu... :)

o DJ viem že musí mať papiere na to... ale o tom že ma niečo odvádzať, do nejakého autorského zväzu, tak to neviem...
... o tom by si mi mohla niečo napísať, ak vieš...

no aj s tou políciou máš pravdu, ale keď sa na to pozriem z iného hľadiska, chodím aj ja na diskotéky a vidím predávajú tam alkohol aj mladistvým a o fajčení ani nehovorím.
tak akože neviem neviem......ako to vyriešim.... :(
bonboncek
29.07.09,09:15
Lianka ďakujem... :)

podľa teba ako účtovníčky, mam ešte jednu otázku,keď si nájdem vhodného účtovníka, on bude evidovať moje účtovníctvo tak ako ja mu poviem čo a ako si želám, alebo on už vie čo bude pre mňa najlepšie....
nemám v tom žiadne skúsenosti... tak preto sa pýtam, aby som vedela do budúcnosti.

no pozrela som si ten link čo si napísala...to akože tejto spoločnosti sa odvádzajú nejaké poplatky???ja som z toho jeleň...:(
Lianka
29.07.09,10:13
keď si nájdem vhodného účtovníka, on bude evidovať moje účtovníctvo tak ako ja mu poviem čo a ako si želám, alebo on už vie čo bude pre mňa najlepšie....
nemám v tom žiadne skúsenosti... tak preto sa pýtam, aby som vedela do budúcnosti.

Dobry uctovnik sa snazi klientovi poradit, najst pre neho najvhodnejsie riesenie (najma financne, danovo). Pri plneni tvojich "zelani" vsak musi dodrziavat zakon, resp. ak by niektore tvoje operacie kolidovali so zakonom, resp. by boli danovo neuznatelne, mal by ta na to upozornit a spolu by ste mali najst vhodnejsie riesenie. Je vhodne veci s nim dopredu prerokovat, aby bol cas najst optimalny variant riesenia. Velmi dolezite je, nakolko je klient (ty) dosledny pri plneni jeho odporucani, vratane dodania riadnych a vsetkych dokladov na zauctovanie (doklady odkladaj, nestracaj, nezabudaj).

S uctovnikom je vhodne sa na zaciatok porozpravat, povedat mu o svojich zameroch - podnikatelskych, typy prijmov, vydavkov, charakter objednanych sluzieb, prip. zamestnanci. Dobry uctovnik uctuje priebezne a vie ti aj priebezne povedat predpokladany zisk a vysku danovej povinnosti, upozornuje ta dopredu na danove a odvodove, ci ine povinnosti, administrativu s uradmi vykonava za teba (ty len podpises) atd.

Niektori su ozaj len uctovnici, a nemaju zaujem alebo ani nevedia ti poradit v inych oblastiach tykajucich sa podnikania.

Skus svojmu potecialnemu uctovnikovi polozit par otazok, takych, ako kladies aj tu, a uvidis z jeho reakcii, z jeho odpovedi, ci vie reagovat a ako. Jeho odpovede si mozes overit aj tu ;).

Neznamena, ze na jeden problem, problematiku, je len jeden recept. Jedna situacia sa da niekedy riesit viacerymi sposobmi. Otazne je, ci on ma snahu najst pre teba ten najvhodnejsi, resp. ci vobec ma snahu hladat nejake sposoby riesenia, alebo len uctuje a uctuje, ako to robi uz x rokov (alebo len vcera zacal?! :confused:).


no pozrela som si ten link čo si napísala...to akože tejto spoločnosti sa odvádzajú nejaké poplatky???ja som z toho jeleň...:(

Ano, tie 2% tejto spolocnosti. Niekde som tam nasla aj podrobne rozpisane, co a ako urobit. Zaujimala som sa o to, lebo budem mat klienta s prijmami podla Autorskeho zakona, tykalo sa ho to. Zavolaj si tam pripadne, pani bola velmi ochotna vysvetlit veci.
Lianka
05.08.09,09:45
Prikladam ti este jeden link, tu som nasla podstatne info ohladom platieb do lit. fondu: http://litfond.sk/index.php/o_fonde/avizo/
bonboncek
07.08.09,16:18
Lianka, veľmi pekne ti ďakujem, si mi dosť pomohla.....

Postupne si to vybavujem...tak keby som ešte niečo nevedela, tak sa ozvem.. :)
Dúfam, že mi to vyjde.
Lianka
08.08.09,08:42
Drzim palce :).
bonboncek
08.08.09,16:17
ahojj Lianka.. mám ešte jednu otázku...
Našla som tu rozoberanie témy platiteľ dph, alebo neplatiteľ. Ty ako účtovníčka, čo by si si poradila, čo je lepšie...

Momentálne si hľadám účtovníka, takk neviem že čo a ako...
Na čo hlavne by som mala pozerať pri výbere???? V mojom okolí je ich viac. ale čo ja viem.... či to nie sú len účtovníci (účtujú a účtujú), alebo by mi aj poradili čo by bolo pre mňa najlepšie.

Ako to vlastne chodí?? ty si účtovníčka.. prídu klienti za tebou a... čo a ako to prebieha..... /blbá otázka asi, no vieš ja som v tom nováčik/. :)
Lianka
08.08.09,16:57
ahoj bonboncek,

a) platitel-neplatitel DPH - podla mojho nazoru si nekomplikuj zivot, pokial len zacinas podnikat a nemas ziadne skusenosti s podnikanim, administrativou, legislativne znalosti a pod. Vzhladom na uvedene + tvoju oblasti podnikania (organizovanie diskotek) + danove hladisko (ev. uplatnenie pausalnych vydavkov), si myslim, ze ma viac vyhod byt neplatitelom DPH. O DPH by som v tvojom pripade neuvazovala.

b) uctovnicka
To je tazka otazka, nakolko kazdy ma ine preferencie, iny system mu vyhovuje, ma rozlicnu mieru znalosti (pravne a ekonomicke povedomie), rozne naroky. Porozpravaj sa s niekolkymi adeptkami: povedzm im, v com podnikas, od kedy, ako si podnikanie predstavujes, ake mas este nejasnosti a co by ti poradili. Dolezite su aj vzajomne sympatia, pohodova komunikacia, system spoluprace, v neposlednom rade aj cena. Pozri moj prispevok c. 11.
a-lena
19.08.09,08:29
Pozrela som si všetky rady kolegov. Ale mne tam chýba povinnosť zabezpečiť pri organizovaní akcií "hromadného" typu - HASIČOV. Už si presne nepamätám, ale myslím že od určitého počtu účastníkov je to povinnosť.
bublo24
26.11.09,17:39
Pozrela som si všetky rady kolegov. Ale mne tam chýba povinnosť zabezpečiť pri organizovaní akcií "hromadného" typu - HASIČOV. Už si presne nepamätám, ale myslím že od určitého počtu účastníkov je to povinnosť.


hasičov?????? zaujímavé...:rolleyes:
warrior
26.11.09,19:57
kde chceš robiť tie diskotéky? skús sa mi ozvať napr. súkromnou správou, pa
Danielam
01.03.10,15:53
pri vybere vstupneho sa nejake % z vybrateho vstupneho odvadza obciam, ci miestnym castiam
Ahojte, na základe akých dokladíkov učtujete vstup na diskotéku???napr.ked sa dáva len pečiatka na ruku????viete mi niekto poradiť???vstupné by malo byť zdaniteľný príjem...ako to vobec preukážem koľko som vybrala v takomto prípade...dakujem za radu.
AKm49
30.01.11,00:21
Keď to chceš mať legálne tak sa to veľmi neoplatí :) ja som take akcie organizoval od 16 tych rokov, salu kulturneho domu som mal za 70e prenajatu :) starosta otom vedel čo tam bude a dal ruky preč od toho skupina zobrala 300e za odohranie Dj bral 50e občerstvenie som im neučtova :) personal som mal 3 kamoši mohutnej postvy pri vstupe vstup bol 2e ked mi prišlo tam 400ludi tak som mal už zarobene 800e a este som nič nepredal :) takže 420e som vyplatil skupinu DJ a salu. Alkohol som mal priamo načierno od vyrobcu za paradnu cenu alebo z velkoskladu na kamošove meno ;) 5 kamošiek za vyčap každej som dal po 30e :) kamošom k vstupneme som daval 50e takže naklady som mal 720e a už som mal vo vrecku 80e a alkohol na seba zarobil takže za vykend som zarobil aj 400e a snikim som nič nemal :) bitky a ničenie zariadenia sa poriešilo stručne :) za 4 roky som mal 2 kontroly ktore sa porišili medzi štyrmi očami :) takže bolo dobre som sa paradne nabalil lebo osm robil akcie aj piatok aj sobota :) ale etrz aosm stym prestal sa pomenili strostovia a každy chcel len peniaze tka osm to zabalil niekedy som dokazal aj na dvoch miestach subežne organizovať :) a po jendej kontrole som zobral tetu z krčmy s pokladnov a som povedla keby prišla kontrola učtuj všetko :D a ty pri vstupnom kontrolu zadržali an tkau dobu kym som ja sa tm enodstal a vždy som to ukecal a tak :D tak veľa štastia basu by som zato dostla netaku :D
danco111
01.02.11,11:19
Vyššie uvedený príspevok radšej komentovať nebudem....
Čo sa týka poplatkov DJ a - : neplatí žiadne poplatky, všetko je na usporiadateľovi.
Odporúčam preštudovať www.slovgram.sk, konkrétne
http://slovgram.sk/vp2.asp
Jedine v prípade že sa zmluvne s DJ om dohodneš že na seba preberá všetky poplatky súvisiace s používaním audiovizuálnych diel pomocou technického zariadenia ( v tomto prípade zvuková aparatúra ). Pochybujem ale že ti to niektorý podpíše.
Ďalšou vecou je nahlásenie a samozrejme zaplatenie poplatkov za organizovanie kultúrnych podujatí na SOZA www.soza.sk , hneď prvá zmluva
http://soza.sk/index.php?page=mainbrowser&type=0&openmenutop=11&idtop=11
a ešte o tom že polatky platí usporiadateľ
http://soza.sk/index.php?page=mainbrowser&type=0&openmenutop=133&idtop=133

opäť odporúčam preštudovať, ešte lepšie telefonicky, emailom kontaktovať.
DJ má povinnosť byť registrovaný v Slovgrame a mať licenčnú zmluvu. Ak má živnosť a nemá zmluvu so Slovgram robí to jednoducho na čierno. Ak nemá živnosť a má zmluvu so Slovgram je to OK ( neriešim ale prípadné daňové povinnosti )
A samozrejme má povinnosť mať origo CD, prípadne povolenie na kópie originálov, príp. mp3 s dokladom o kúpe.
Skotky
05.02.11,17:29
Zdravím,


organizujem koncerty/party už dlhšiu dobu a všetko legálne. Čo sa týka živnosti kedysi to bola živnosť na "organizovanie kultúrnych a spoločenských podujatí" dnes je to "diskotéková činnosť".

Čo sa týka personálu určite by som to riešil "na dohodu". Bežná zmluva o dohode o vykonaní práce je treba si dávať pozor aj na to aby za barom boli pokladne a aj sa používali.

Čo sa vstupného týka. Dnes funguje na túto "habaďúru" organizácia s názvom SOZA. Skús si dať ich stránky a nájdi si kontakt na niekoho z obch. zástupcov. Tým, že sa s nimi spojíš odstrániš nepríjemnosti s priznávaním vstupného pretože pri halách ti vypočítajú koeficient /obvikle to vychádza zhruba 50 € na akciu/ a ten im zaplatíš /ideálne platiť s veľkým predstihom v tom prípade dávajú zľavu 20 % alebo tak nejak presne si to nepamätám. Týmto vlastne priznáš a zdaníš všetok príjem zo vstupného.

Čo sa týka DJ. Každý dobrý DJ má na danú činnosť oprávnenie a vie ti vyfakturovať prípadne akokoľvek inak zdokladovať, že od teba zobral finančnú čiastku, ktorú si mu dala za hranie a pod.

Čo sa vyhadzovačov týka je ideálne nájsť si takých, ktorí poznajú policajné zložky daného miesta hlavne čo sa flexibility týka. Niekedy to totiž fakt nieje sranda keď sa ti začne mlátiť 100vka naslopaných mladíkov.

PS : tak ako chlapec vyššie spomenul a opísal. Všetko sa dá robiť aj "bez dokladov" no vždy je lepšie zarobiť menej a mať "čistý štít" ako zarobiť veľa mať na krku kontroly/policajtov/daňovákov a podobne.
blavaciko
06.02.11,08:14
co sa tyka tvojej "habadury", nie je to tak celkom habadura, lebo ty platis dane podla realne zarobenej ciastky, nie podla koeficientu sozy.
takisto spotrebitel by mal od teba obdrzat pravoplatny danovy doklad
Skotky
06.02.11,17:13
Práve o tom som sa rozprával s viacerými a aj konkrétne s pánom zo sozy. Nič také momentálne neexistuje ani nepodlieha dokladovaniu. Preto sa držia presných koeficientov. Reálne to obstojí aj pri daňovej kontrole /vraj/.
danco111
06.02.11,17:51
SOZA si pýta poplatky za niečo iné, nie za predané vstupenky.
Pochodil som dosť akcií ako návštevník a ako zvukár. Každý poriadny usporiadateľ MUSÍ dať k vstupenke doklad z ERP. ( pokiaľ to neorganizuje zložka - hasiči, futbalisti.... ) Je to presne ako lístky do kina. Buď platí ako vstupenka doklad o zaplatení, alebo k tomu ešte iná forma, napr. ident. pásik na ruku, zvlášť vstupenka....
blavaciko
06.02.11,18:20
SOZA - berie licencne poplatky ktore neskor udajne prerozdeluje autorom (to ze je to len jedna banda, je druha vec), poplatok do sozy je sice odvodeny za urcitych okolnosti velkostou saly, prip. cenou vstupenky, ale rozhodne to nie je nic smerodajne pre ostatne nalezitosti

Danovy doklad, ktory potvrdzuje prijatie platby od spotrebitela, si povinny vydavat vzdy. To ze mu das peciatku na ruku (napriklad) je sice pekne, ale ako danovy doklad to neobstoji.

Na zaklade coho zauctujes prijem z vyzbieraneho vstupneho? alebo nezauctujes?

Skus si sam na seba poslat danovu kontrolu, a uvidis, ze ak jej nedas doklad z erp, tak to neobstoji (ani vraj)
slečna petra
08.02.11,14:09
Ahoj,

nerada ta obtazujem, ale vidim, ze tebe tu, na porade, dost pomohli. Preto by som ta chcela poprosit tiez o pomoc. Chystam sa podnikat v organizovani akcii a diskotek. Beriem na to dotaciu z UPSVaR. Preto s tym potrebujem pomoct. Dakujem.
blavaciko
08.02.11,14:23
slečna petra: lepšie dokážeme pomôcť ak vieme konktrétne s čím...
zacinajuci
12.02.11,18:26
blavacko,má tu aj svôj vlastný príspevok,pod hlavičkou organizovanie diskoték,a nikto jej ani len neodpisal.tak ak vieš,tak jej niečo napíš,riešime to spolu.
Patrizeq
11.12.11,04:20
Ma tu niekto realne skusenosti s oragnizovanim diskotek? Napiste tu alebo PM, moznost rady aj za financnu ciastku.