viera_j
28.07.09,19:25
Môžem vás poprosiť o informáciu, viem, ze môže pracovať na dohodu o brigáde študenta aj študent VŠ EXTERNÉHO
štúdia, ale kde to najdem? Čo presne vymedzuje štatút študenta pre tento účel? dakujem
Lianka
28.07.09,17:30
Dohoda o brigádnickej práci študentov, § 227 - 228, http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#227

Statut studenta (ale DENNEHO)- najma to, ze stat za teba plati zdravotne poistenie.

Denny student do 26 rokov ma narok na zlavu na dopravu (DPB, ZSR a pod.).

Ak mas ISIC kartu, mas narok na vsetky zlavy, kde akceptuju ISIC kartu bez ohladu na vek.

Ak mas kartu EURO26, plati len do 26 roku veku.

Ak ta zaujima nieco konkretne, pytaj sa.
viera_j
28.07.09,17:33
no mne ide hlavne o toho externeho, ze ho chcem zamestnat na DBPŠ a neviem na to najst podklady, zakonnik prace mam nastudovany, ale to je malo.
Tweety
28.07.09,17:36
no mne ide hlavne o toho externeho, ze ho chcem zamestnat na DBPŠ a neviem na to najst podklady, zakonnik prace mam nastudovany, ale to je malo.
Na DOBPŠ môžeš zamestnať len denného študenta- ten má štatút študenta.
Lianka
28.07.09,17:36
Aha, myslela som, ze vy ste ten student a mate zaujem o brigadu :D.

Nie, externy student nema statut studenta na ucel Dohody o brigadnickej praci studenta.

Hmm, vyzera, ze som nemala pravdu (vid. dalsie prispevky), aj ked som bola o tom dlhy cas presvedcena, ze je to tak. Je pravda, ze Zakonnik prace sa neodvolava na ziaden zakon pri definicii studenta... :eek:
viera_j
28.07.09,17:37
ja som prave tu na porade našla, ze od 1.9. 2007 mozem aj externeho. . . tak preto som hladala dalej ale nic nenasla. . .
veronikasad
28.07.09,17:37
Môžem vás poprosiť o informáciu, viem, ze môže pracovať na dohodu o brigáde študenta aj študent VŠ EXTERNÉHO
štúdia, ale kde to najdem? Čo presne vymedzuje štatút študenta pre tento účel? dakujem
Štatút študenta je definovaný v § 4 odst. 1 písm. b Zákona o prídavku na dieťa.

Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je štúdium

a) na strednej škole, okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov,

b) na vysokej škole, okrem externého štúdia
...
veronikasad
28.07.09,17:38
ja som prave tu na porade našla, ze od 1.9. 2007 mozem aj externeho. . . tak preto som hladala dalej ale nic nenasla. . .
zmena bola iba v tom, že za externých študentov do veku 25 rokov štát platí zdr. poistenie
DoBPŠ s nimi uzatvárať nemôžeš.
viera_j
28.07.09,17:47
snazim sa to najst na tej porade, kde som to nasla a uz to neviem najst samozrejme :-) ale vase nazory su velmi logicke, len ma naozaj pomylilo, co som tu nasla.
veronikasad
28.07.09,17:53
snazim sa to najst na tej porade, kde som to nasla a uz to neviem najst samozrejme :-) ale vase nazory su velmi logicke, len ma naozaj pomylilo, co som tu nasla.
od 1.9.2007 bol do Zákonníka práce doplnený § 228a - Dohoda o pracovnej činnosti, na ktorú môžeš zamestnanť aj študenta externého štúdia

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#227
viera_j
28.07.09,19:07
a čo toto?
Pôvodca textu Jozef Mihál:
Zákonník práce, v ktorom je definovaná dohoda o brigádnickej práci
študentov, nedefinuje pojem "študent". Preto pojem študent treba chápať
v zmysle zákona č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách. Tento zákon v § 60
definuje - rozdeľuje štúdium na VŠ na dennú formu štúdia a externú formu
štúdia. V oboch prípadoch však ide o štúdium a študenta.

Preto je možné zamestnať formou dohody o brigádnickej práci študentov aj
študenta, externe študujúceho na VŠ.
Lianka
28.07.09,19:12
viera, prilep cely link - podstatny je datum, kedy to J. Mihal napisal, aka legislativa vtedy platila, prip. v akej suvislosti.

Preco mu neurobite Dohodu o pracovnej cinnosti? Nestaci pocet hodin?
veronikasad
29.07.09,05:19
viera, prilep cely link - podstatny je datum, kedy to J. Mihal napisal, aka legislativa vtedy platila, prip. v akej suvislosti.

Preco mu neurobite Dohodu o pracovnej cinnosti? Nestaci pocet hodin?
Pre DRAK-ov - stanovisko p. Mihála je v tomto príspevku a je naozaj také ako píše viera

http://www.porada.sk/t35808-dohoda-o-brigadnickej-praci-studentov-kto-je-student.html
Aďka S
29.07.09,05:42
Môžem vás poprosiť o informáciu, viem, ze môže pracovať na dohodu o brigáde študenta aj študent VŠ EXTERNÉHO
štúdia, ale kde to najdem? Čo presne vymedzuje štatút študenta pre tento účel? dakujem

Koncom minulého roka som bola na školení k ZP. Venovali sme sa tiež tomuto problému a prednášajúci nám prezentoval ten istý názor - zákonník práce nedefinuje, kto je študent, preto si treba vyskladať "somársky mostík" s iných predpisov. Vyšlo nám to tak, že aj 50 ročného človeka, pokiaľ je študentom, možno zamestnať na DoBPŠ. Koniec-koncov, prílohou takejto dohody má byť potvrdenie o návšteve školy. Ak zamestnanec takéto potvrdenie doloží, nemám prečo spochybňovať jeho štatút študenta... :)
veronikasad
29.07.09,05:44
Koncom minulého roka som bola na školení k ZP. Venovali sme sa tiež tomuto problému a prednášajúci nám prezentoval ten istý názor - zákonník práce nedefinuje, kto je študent, preto si treba vyskladať "somársky mostík" s iných predpisov. Vyšlo nám to tak, že aj 50 ročného človeka, pokiaľ je študentom, možno zamestnať na DoBPŠ. Koniec-koncov, prílohou takejto dohody má byť potvrdenie o návšteve školy. Ak zamestnanec takéto potvrdenie doloží, nemám prečo spochybňovať jeho štatút študenta... :)
Nemáš prístup do DRAKa - p. Mihál v priloženej téme to vysvetluje na podobnom príklade ...
Lianka
29.07.09,05:47
Ester plus
29.07.09,06:29
Chcem sa spýtať, ak za študenta - externé štúdium na VŠ - platí zdravotné poistenie štát o čom musí doniesť potvrdenie na ZP, má takýto študent ak si nenájde žiadnu prácu (vek 18 rokov) povinnosť zaevidovať sa aj na úrade práce?
Anja111
29.07.09,06:55
Vyjadrenie VšZP:
v zmysle zákona 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení, je štát platiteľom poistného za študenta do 26 rokov, ktorý študuje prvú vysokú školu (nemá priznaný akademický titul 2. stupňa), pričom sa nesleduje forma štúdia (denná, externá), ani dodržanie štandardnej dĺžky štúdia. Teda v tomto prípade by bol stále považovaný za poistenca štátu a nie je potrebné tieto skutočnosti nahlasovať do zdravotnej poisťovne. (Počas prerušenia štúdia však nie je poistencom štátu z dôvodu prerušenia.)
Jozef Mihál
29.07.09,11:16
Aj externý študent môže byť zamestnaný na dohodu o brigádnickej práci študentov. Zákonník práce používa pojem študent a keďže v Zákonníku práce nie je tento pojem osobitne definovaný a nie je uvedený ani odkaz pod čiarou na iný predpis, použije sa výklad tohto pojmu podľa predpisu, ktorý v našom práve konkrétne špecifikuje daný pojem a to je zákon 131/2002 o VŠ (právnici prepáčia nedokonalosť mojich slovných spojení).
viera_j
29.07.09,18:05
Ďakujem vám všetkým
Xanti
15.10.09,06:02
Všade sa píše o externom študentovi VŠ, že nemusí byť dobrovolným platcom zdravotného poistenia v ZP.

A čo v prípade, že ide o externého študenta maturitného štúdia. Teda osobu, s výučným listom, ktorá si externou formou robí maturitu.

Aj vtedy nemusí byť evidovaný na UP, a nemusí dobrovolne platiť odvody do ZP? Neviete?
Xanti
15.10.09,09:09
Neviete mi poradiť?
Ináč u nás v meste v VšZP a Dôvera ZP vyhlásili, že externý študent si musí platiť poistenie.

Skúste mi pomôcť na základe akých paragrafov, zákonov to robiť nemusí. Lebo sami pracovníci týchto poisťovní majú v tom zmätok.
Lianka
15.10.09,11:35
Xanti, pozeram zakon o ZP, za koho je stat platitelom poistneho a ohladom studentov nachadzam toto:

(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za

a) nezaopatrené dieťa;39a) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba, ktorá študuje na vysokej škole, okrem externej formy štúdia, do skončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa alebo do skončenia vysokoškolského štúdia druhého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem fyzickej osoby, ktorá už získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol jej priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu,
...
u) študenta doktorandského študijného programu v dennej forme štúdia, ak celková dĺžka jeho doktorandského štúdia neprekročila štandardnú dĺžku štúdia pre doktorandský študijný program v dennej forme a nezískal už vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo nedovŕšil vek 30 rokov.

Studentov strednych skol som tam spomenutych nenasla. Znamena to podla vsetkeho, ze stat nie je platitelom poistneho za externych studentov SŠ.
Lianka
15.10.09,11:38
Teraz som si vsimla, ze spominas, ze on je na Urade prace.

Este § ods. 8,

o) fyzickú osobu, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi, 39p)
p) fyzickú osobu, ktorá je zaradená v evidencii uchádzačov o zamestnanie 39q)

Podla mojho nazoru, ak je v evidencii na Urade prace, bez ohladu na to, ci je externy student alebo nie, stat za neho plati poistne pocas doby evidencie na UP.

Asi poistovne spravne nepochopili, ci je alebo nie je evidovany na Urade prace.
Ako evidovany ext. student - plati za neho stat.
Ako neevidovany ext. student - plati si poistne sam.
Xanti
15.10.09,12:21
Teraz som si vsimla, ze spominas, ze on je na Urade prace.

Este § ods. 8,

o) fyzickú osobu, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi, 39p)
p) fyzickú osobu, ktorá je zaradená v evidencii uchádzačov o zamestnanie 39q)

Podla mojho nazoru, ak je v evidencii na Urade prace, bez ohladu na to, ci je externy student alebo nie, stat za neho plati poistne pocas doby evidencie na UP.

Asi poistovne spravne nepochopili, ci je alebo nie je evidovany na Urade prace.
Ako evidovany ext. student - plati za neho stat.
Ako neevidovany ext. student - plati si poistne sam.
Jaaaaaaaj Lianka,
to vieš je to externý študent maturitného štúdia či ako to nazvať proste robí maturitu.

V tejto téme sa píše, že

Vyjadrenie VšZP:
v zmysle zákona 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení, je štát platiteľom poistného za študenta do 26 rokov, ktorý študuje prvú vysokú školu (nemá priznaný akademický titul 2. stupňa), pričom sa nesleduje forma štúdia (denná, externá), ani dodržanie štandardnej dĺžky štúdia. Teda v tomto prípade by bol stále považovaný za poistenca štátu a nie je potrebné tieto skutočnosti nahlasovať do zdravotnej poisťovne. (Počas prerušenia štúdia však nie je poistencom štátu z dôvodu prerušenia.)

A mňa zaujíma, či to platí aj pre študenta strednej školy. Neriešim to, ak je na UP vtedy je to jasné, že štát za neho platí poistenie.

Ja potrebujem vedieť ak takýto občan nie je na UP, má do 26 rokov, externe študuje na strednej škole.

A k tomu sa neviem dopátrať. Volala som na call info linku a priamo do ZP v našom meste, a dali mi protichodné informácie.

Jedna pani tvrdila, že za neho platí poistné štát ( študent, do 26, bez evidencie na UP ).
Druhá pani tvrdila, že si musí platiť sám zdravotné poistenie ako samoplatiteľ.

A teraz to najlepšie, neboli to dva telefonáty ale 6 s rôznymi ludmi ( aj v inej poisťovni ) a tie názory sa rôznia.
V podstate podla zákona 580/2004 a § 11 odst. 8 písmeno a) to nie je jednoznačné, a dá sa to vyložiť rôznymi spôsobmi.

A mám teraz v tom neskutočný hokej.

add. čo sa týka toho

Studentov strednych skol som tam spomenutych nenasla. Znamena to podla vsetkeho, ze stat nie je platitelom poistneho za externych studentov SŠ.
tak ale študent strednej školy, ktorý má do 26 rokov nesplna podmienku titulu druhého stupňa, takže podla mna by to malo aj na nich platiť.
Lianka
15.10.09,12:33
Na zaklade vyssie citovanych ustanoveni zakona som toho nazoru, ze student, ktoreho uvadzas, si musi ZP hradit sam.
Xanti
15.10.09,12:37
Hm,
a čo to vyjadrenie písomné z VšZP?

Ináč mám pocit, že čím viac do toho čumím tým je to zamotanejšie. Btw. a tie zákony sú čím dalej tým neprehladnejšie.

Ako za mojich čias som......, a jeje :eek: tiež som neplatila ako externý študent odvody do ZP, lebo som nemohla byť evidovaná na UP, kvôli nejakému pošahanému zákonu, ktorý fungoval asi dva roky.

Ja to vzdávam, ako ked z jednej poisťovne povie polovica ludí dotazovaných musí platiť, a druhá polovica ludí zahlási, že platiť nemusí. Tak človek aby si hodil eurom a rozhodol sa :mee:
Lianka
15.10.09,17:39
Aj v tom citate od VsZP je rec o "prvej vysokej škole". Ale ten tvoj nestuduje na vysokej skole. Neviem, Xanti, v com nemas jasno, mna sa to zda jasne, ak som to spravne pochopila.

Nie je dolezite, co hovori ktora poistovna, ale co hovori zakon. Ja sa preto nepytam na uradoch ustne, lebo mam skusenost, ze kolkrat sa spytam, tolko roznych ustnych odpovedi sa dozviem.

Mozno sa este niekto ozve a prispie svojim nazorom.
Andyke
16.10.09,18:53
Xanti našla som ešte jeden príspevok pre Teba ohľadne exter. študentov :
http://www.porada.sk/813562-post6.html
Xanti
16.10.09,18:56
Xanti našla som ešte jeden príspevok pre Teba ohľadne exter. študentov :
http://www.porada.sk/813562-post6.html
Ďakujem,
to som našla i ja, ibaže celý problém tkvie v § , tak sa točia že človek nevie kde je sever. :D Už to neriešim pre istotu. :rolleyes: