Frantisek2006
28.07.09,20:40
Mám otázku pre múdrejších. Chcel by som predať byt, ktorý nie je oslobodený od dane z príjmu (nespĺňa podmienky). Kupoval som ho ako holobyt a na vlastné náklady dokončil do stavu na bývanie. V daňovom priznaní by som uviedol náklady, ktoré som s dokončením mal. Akým spôsobom je možné dať do nákladov prácu pokiaľ som si ju robil sám alebo známy majster? Ďakujem za odpoveď.
Lianka
28.07.09,18:43
§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

(6) Výdavkom podľa odseku 5 nie je hodnota vlastnej práce na veci, ktorú si daňovník sám vyrobil alebo ju vlastnou prácou zhodnotil.
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2009-a.html#7
EkonIS1
27.01.10,15:07
Dobrý deň,
mám podobný prípad... FO-nepodnikateľ predal byt, ktorý mal v osobnom vlastníctve pol roka. Má teda príjem podľa § 8, ods. 1, písm. b). Základ dane v tomto prípade tvorí rozdiel medzi vstupnou cenou a cenou, za ktorú byt predal. Môže sa základ dane okrem zaplatenej dane z nehnuteľnosti ponížiť ešte nejakým výdavkom? Napríklad výdavok vynaložený na opravu bytu?
Prosím o odpoveď.
Lianka
27.01.10,16:54
Kuk predchadzajuci prispevok, napr. bod 5, ods. d).