LubikaB
28.07.09,21:17
Dobrý deň, mám problém:s.r.o. kúpi tovar- klimatizačné zariadenie z Rakúska,následne tento tovar dodá do Čiech spolu s montážou ale odberateľ je slovenská firma neplatca DPH.
s.r.o. dostane faktúru od inej českej firmy, ktorá je platca DPH v Čechách za dodávku a montáž regulácie na zariadenie.
A teraz otázky: 1- samozdaním faktúru z Rakúska?
2- fakturujem odberateľovi-slovenskej firme DPH?
3- fakturuje česká firma DPH, prípadne budem faktúru samozdaňovať?
Mám v tom riadny guláš, ešte som sa s takouto situácioi nestretla, pomôžte kto viete, dosť ma to súri!!! Ďakujem.
kori
29.07.09,05:53
chcem sa spýtať tá fa. od českej firmy je pre akú sro? pre vašu? v akom vzťahu potom vystupuje slovenská firma neplatca dph?
LubikaB
29.07.09,06:11
faktúra od českej firmy je pre našu sro- firma je náš subdodávateľ. Slovenský neplatca je náš odberateľ-konečný príjemca.
kori
29.07.09,06:33
čiže ak tomu dobre rozumiem takto bude vyzerať fakturácia:
1.vy dostanete fa. z rakúskej firmy -platca dph
2.dostanete fa. od českej firmy za montáž a dodávku - platca dph
3. vy fakturujete slovenskej firme neplatcovi dph tovar dodaný do čiech+montáž a dodávku

správne?
LubikaB
29.07.09,06:39
správne
LubikaB
29.07.09,06:42
úplne správne, len neviem čo s tým... čítala som si zákon o DPH a mám v tom jasno ešte menej...
kori
29.07.09,06:48
podľa mňa keďže konečn odberateľ tovaru nie je platca dph nejde o trojstranný obchod. takisto predpokladám že tovar ide priamo z rakúska do ČR. preto si myslím že pred dodaním tovaru by ste sa mali registrovať na daň v ČR. následne budete fakturovať slovenskému dodávateľovi s českou dph.
LubikaB
29.07.09,06:59
Tovar- zariadenie ide z Rakúska na Slovensko pre našu firmu - dostanem fa z Rakúska, potom ho slovenská firma zloží a odvezie do Čiech, kde ho namontuje na stavbu- dostanem fa od slovenskej firmy-platca dph- za montáž, objednáme dodávku a montáž riadiaceho systému na zariadenie u českej firmy-platca dph-dostaneme fa z Čiech. Nakoniec fakturujem slovenskému konečnému odberateľovi registrovanému na Slovensku, neplatcovi dph. Zaujíma ma dph všetkých zúčastnených strán.
LubikaB
29.07.09,07:01
opravujem- teraz som sa dozvedela, že slovenký konečný odberateľ je tiež plátca dph
kori
29.07.09,07:33
podľa mňa to bude nasledovne: 1.vy dostanete fa.od rakúskej firmy bez dph. samozdaníte.
2.dostanete fa. od českej firmy tá by ju mala vystaviť s českou DPH, keďže miesto dodania služby je v ČR (montáž)
túto si vy môžte vyžiadať od českého DU späť po splnení ich podmienok
3.vystavíte fa. slovenskej firme so slovenskou dph v tom prípade ak nie je táto firma registrovaná v ČR.ak by bola registrovaná v ČR na dph vystavíte fa. bez dph s uvedením ich českého IČ
LubikaB
29.07.09,07:39
ďakujem veľmi pekne, presne takto som si to aj ja myslela, ale keďže to robím prvýkrát, nebola som si istá. ešte raz vďaka.