nikaaaa
28.07.09,21:58
ahojte,vie mi niekto poradit?
z uradu prace som dostala dotaciu,za tie peniazky som si zariadila kadernictvo ktore mam v prenajatej miestnosti.teraz po ani roku som zistila ze na tom nevychadzam a chcela by som zrusit prevadzku ale neviem ci sa da mat zivnost dalej aj bez prevadzky a aby som nemusela vraciat tie peniaze z dotacie.este sa chcem opytat popri materskej som chodila stryhat ludi po domoch a chcela by som v tom pokracovat ale zivnost by som platila dalej akurat ide o to ze nebudem mat tu prevadzku.da sa to takto poradte prosiiiiim
Lianka
28.07.09,20:02
Ano da. Zrusis len prevadzku, nemusis rusit zivnost, tym padom nemusis ani vracat dotaciu, lebo podnikanie stale trva. Pozri aj zmluvu, ktoru k priznaniu dotacie mas.

Ked si kadernicka, mas na to aj zivnost, mozes chodit strihat zakaznikov aj k nim domov.
nikaaaa
29.07.09,20:39
dnes som volala na zivnostensky urad oni sami nevedeli ako to ma byt,ale nedalo mi to ja som studovala zivnostensky zakonik a tam sa pise ze sa da tato zivnost prevadzkovat ci v prevadzkarni alebo externe,oni si to pozreli a vraveli zeby nemal bit problem s timto ale zasa mam zavolat na danovy urad ako je to s kasou,neviem stale ako dalej ale zasa to bude ten isty kolotoc vybavovania ako pri tej nenavratnej dotacii,zatial ti dakujem ak bude niekto vediet o tom viac prosim piste.....ked uz ani na tich uradoch nevedie co od nich clovek chce:-(
Lianka
30.07.09,07:11
Ako podnikatel nemas povinnost mat prevadzku. (Jedine, ze by ti to urcovala zmluva o dotaciu, ale to si nemyslim.) Pokial si stale drzitelkou zivnostenskeho listu, podnikas, tvoje podnikanie trva - to vie urcite aj Zivnostensky urad - dodrziavas teda stale podmienky sustavneho podnikania pre ucely poskytnutia dotacie.

Ked zrusis prevadzku, mala by si aj kasu odhlasit na DU. Avsak ked budes chodit ku klientom domov, aj od tych budes inkasovat trzby. Nemam v tomto skusenosti, ale myslim si, ze by bolo vhodne kasu preregistrovat na "ambulantny predaj", t. j. bez stalej prevadzkarne. Niekto sa k tomu mozno este vyjadri.

Ja sa na ustne vyjadrenia uradov nespolieham. Kolkokrat sa spytas, tolko roznych odpovedi sa dozvies - moja skusenost. A aj ked tam prides uz s nastudovanou informaciou, tak na teba niekedy pozeraju, ako by to prvy raz poculi. Dolezite su predpisy, zakony, tie nepustia.
veronikasad
30.07.09,07:16
dnes som volala na zivnostensky urad oni sami nevedeli ako to ma byt,ale nedalo mi to ja som studovala zivnostensky zakonik a tam sa pise ze sa da tato zivnost prevadzkovat ci v prevadzkarni alebo externe,oni si to pozreli a vraveli zeby nemal bit problem s timto ale zasa mam zavolat na danovy urad ako je to s kasou,neviem stale ako dalej ale zasa to bude ten isty kolotoc vybavovania ako pri tej nenavratnej dotacii,zatial ti dakujem ak bude niekto vediet o tom viac prosim piste.....ked uz ani na tich uradoch nevedie co od nich clovek chce:-(
Čo získaš zrušením prevádzky ? Predpokladám, že nájomné si mala zahrnuté v podnikatelskom pláne.

Neviem si dosť dobre predstaviť, ako prídeš k zákazníkovi domov s prenosnou registračnou pokladňou ...
Ak nechceš vracať peniaze z dotácie, musí byť živnosť aktívna, t.zn. musíš z nej mať príjmy po dobu 2 rokov.
Lianka
30.07.09,10:56
Neviem si dosť dobre predstaviť, ako prídeš k zákazníkovi domov s prenosnou registračnou pokladňou ...

Znie to usmevne, to je pravda :), ale podla vyhlasky o ERP ma povinnost pouzivat registracnu pokladnu:

l) službou služba označená v Štatistickej klasifikácii ekonomických činností,4) pričom pokladnica sa používa len pri týchto službách:

96.02
Kadernícke a kozmetické služby

Vyhlaska o ERP tu: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4410
nikaaaa
30.07.09,20:32
no asi jediny problem teraz je ze v podnikatelskom plane som musela dat aj zmluvu o najme ale zasa poznam kopec ludi co vybavovali taktiez tie dotacie a mali z niekim spravenu zmluvu o najme niejakej miestnosti a hned co dostali peniazky tie zmluvy zrusili
nikaaaa
30.07.09,20:41
veronika,ja som bez chrbtovej kosti a ta kasa by mi najmenej vadila ak by som ju musela nosit zo sebou je skoro taka mala ako kalkulacka,riesim ten problem ze mne je zbytocna prevadzka ak mam vecsinu zakazniciek co su radsej ak pridem za nimi ja a nie oni ku mne,teraz su ludia pohodlnejsi a su radsej ak "pridu sluzby za nimi,a nemusia ist oni za sluzbamy"
Lianka
31.07.09,07:07
no asi jediny problem teraz je ze v podnikatelskom plane som musela dat aj zmluvu o najme ale zasa poznam kopec ludi co vybavovali taktiez tie dotacie a mali z niekim spravenu zmluvu o najme niejakej miestnosti a hned co dostali peniazky tie zmluvy zrusili

Pozri pre istotu do zmluvy, ake tam mas podmienky - co hovori zmluva ohladom predcasneho zrusenia prevadzky, aby si si nenarobila problemy a nemusela pripadne neskor dotaciu vratit, keby ti prisli na kontrolu a zistili, ze si nesplnila podmienky.
veronikasad
31.07.09,07:16
veronika,ja som bez chrbtovej kosti a ta kasa by mi najmenej vadila ak by som ju musela nosit zo sebou je skoro taka mala ako kalkulacka,riesim ten problem ze mne je zbytocna prevadzka ak mam vecsinu zakazniciek co su radsej ak pridem za nimi ja a nie oni ku mne,teraz su ludia pohodlnejsi a su radsej ak "pridu sluzby za nimi,a nemusia ist oni za sluzbamy"
Nika, nie tak som to myslala. Len ak máš z dotácie plánované prostriedky na nájom, na čo iné ich využiješ ?
nikaaaa
02.08.09,16:02
no tak ked som studovala tu dohodu tak tam je iba jeden taky bod <<>>lenze ja ju neprestanem vykonavat akurat nebudem mat prevadzku ako si to uz pisala,ale k tej dohode som davala podnikatelsky plan v ktorom som musela mat kalkulaciu na tie dva roky a mam medzi tim aj kolnku najomne podla najomnej zmluvy na 24 mesiacov......tak asi v tom budem mat problem
veronikasad
02.08.09,16:11
no tak ked som studovala tu dohodu tak tam je iba jeden taky bod <<>>lenze ja ju neprestanem vykonavat akurat nebudem mat prevadzku ako si to uz pisala,ale k tej dohode som davala podnikatelsky plan v ktorom som musela mat kalkulaciu na tie dva roky a mam medzi tim aj kolnku najomne podla najomnej zmluvy na 24 mesiacov......tak asi v tom budem mat problem
predpokladala som to a práve preto som sa ťa na to v predch. príspevkoch pýtala ...

Môžeš požiadať Úrad práce o zmenu podn. plánu a presun prostriedkov z nájomného na iný účel. Ak ich neminieš na zariadenie, napr. na dobrovolné poistenie v soc. poisťovni.
Inak budeš musieť túto časť príspevku vrátiť.
nikaaaa
02.08.09,16:13
tak som pozrela tu zmluvu je tam jeden taky bod ale myslim ze mna by sa to netikalo ako si uz pisala<<>>lenze ja neprestanem vykonavat akurat nebudem mat prevadzku ale je tam este priloha podnikatelsky plan v ktorom som musela uviest kalkulaciu nakladov na tie dva roky a mam tam zaratane aj najomne na 24 mesiacov tak s timto asi budem mat problem
veronikasad
02.08.09,16:14
tak som pozrela tu zmluvu je tam jeden taky bod ale myslim ze mna by sa to netikalo ako si uz pisala<<>>lenze ja neprestanem vykonavat akurat nebudem mat prevadzku ale je tam este priloha podnikatelsky plan v ktorom som musela uviest kalkulaciu nakladov na tie dva roky a mam tam zaratane aj najomne na 24 mesiacov tak s timto asi budem mat problem
odpoveď máš v prísp. č. 12
veronikasad
02.08.09,16:21
no asi jediny problem teraz je ze v podnikatelskom plane som musela dat aj zmluvu o najme ale zasa poznam kopec ludi co vybavovali taktiez tie dotacie a mali z niekim spravenu zmluvu o najme niejakej miestnosti a hned co dostali peniazky tie zmluvy zrusili
Ako potom vydokladovali platbu nájomného ?
marjankaj
02.08.09,16:39
tak som pozrela tu zmluvu je tam jeden taky bod ale myslim ze mna by sa to netikalo ako si uz pisala<<>>lenze ja neprestanem vykonavat akurat nebudem mat prevadzku ale je tam este priloha podnikatelsky plan v ktorom som musela uviest kalkulaciu nakladov na tie dva roky a mam tam zaratane aj najomne na 24 mesiacov tak s timto asi budem mat problem

Ak nezrušíš samostatnú zárobkovú činnosť, a dotáciu použiješ na účel, na ktorý si sa zaviazala (teda aj platiť 24 mesiacov nájomné) nemala by si mať problém.
marjankaj
02.08.09,16:47
no asi jediny problem teraz je ze v podnikatelskom plane som musela dat aj zmluvu o najme ale zasa poznam kopec ludi co vybavovali taktiez tie dotacie a mali z niekim spravenu zmluvu o najme niejakej miestnosti a hned co dostali peniazky tie zmluvy zrusili

Tak si ich ešte raz obíď a opýtaj sa, či mali kontrolu z úradu práce na použitie dotácie. A ako dopadli.
nikaaaa
03.08.09,18:22
ahojte vsetci,tak dnes som bola na urade konkretne tam kde som podpisovala tu zmluvu na tu dotaciu,Lianka bola si najblisie k pravde zaco dakujem,povedali ze ja pokial vediem zivnost nemusim mat na to prevadzku a kludne to mozem robit aj po domoch a miesto podnikania si napisem na svoju adresu domov,dakujem aj ostatnym co sa zapojili a poradili,cloveka potesi ak nieje na problem sam
veronikasad
03.08.09,18:31
ahojte vsetci,tak dnes som bola na urade konkretne tam kde som podpisovala tu zmluvu na tu dotaciu,Lianka bola si najblisie k pravde zaco dakujem,povedali ze ja pokial vediem zivnost nemusim mat na to prevadzku a kludne to mozem robit aj po domoch a miesto podnikania si napisem na svoju adresu domov,dakujem aj ostatnym co sa zapojili a poradili,cloveka potesi ak nieje na problem sam
Nika, aj ti poradili čo s nájomným z podnikatelského zámeru ? Komu ho vyplatíš, keď zrušíš prevádzku ?
marjankaj
03.08.09,18:45
ahojte vsetci,tak dnes som bola na urade konkretne tam kde som podpisovala tu zmluvu na tu dotaciu,Lianka bola si najblisie k pravde zaco dakujem,povedali ze ja pokial vediem zivnost nemusim mat na to prevadzku a kludne to mozem robit aj po domoch a miesto podnikania si napisem na svoju adresu domov,dakujem aj ostatnym co sa zapojili a poradili,cloveka potesi ak nieje na problem sam

Dali ti to aj písomne? Veď oni tú dotáciu nebudú musieť vrátiť, ale ty.