Holbojova
29.07.09,07:01
Dobry den,
chcela by som poprosit o radu.
Som zamestnana skoro 6 rokov u terajsieho zamestnavatela, dnes dostanem vypoved zo strany zamestnavatela, nepristupim na dohodu, chcela by som si cerpat plnu trojmesacnu vypovednu lehotu. Amoja otazka: Na co mam narok a co pre mna vyplyva v pripade, ak by som pocas plynutia tejto vypovednej doby otehotnela?
Napriklad, ako je to s vypovednou dobou, s podporou, materskou a podobne.
Dakujem velmi pekne
Katarina
jankasm
29.07.09,12:19
Dobry den,
chcela by som poprosit o radu.
Som zamestnana skoro 6 rokov u terajsieho zamestnavatela, dnes dostanem vypoved zo strany zamestnavatela, nepristupim na dohodu, chcela by som si cerpat plnu trojmesacnu vypovednu lehotu. Amoja otazka: Na co mam narok a co pre mna vyplyva v pripade, ak by som pocas plynutia tejto vypovednej doby otehotnela?
Napriklad, ako je to s vypovednou dobou, s podporou, materskou a podobne.
Dakujem velmi pekne
Katarina

No výpoveď si dostala ešte pred otehotnením, takže pracovný pomer končí uplynutím výpovednej lehoty.
No a čo sa týka materskej, tak ak nastúpiš na materskú do 6 mesiacov od skončenia PP, budeš v ochrannej lehote zo zamestnania a dostaneš materskú počítanú z platu v zamestnaní.
Ak by si však na materskú nastúpila až po 6 mesiacoch, čiže po uplynutí ochrannej lehoty, nárok na materské z tohoto zamestnania už mať nebudeš.
Potom sú však iné možnosť, alebo nové zamestnanie pár dní pred nástupom na MD, alebo dobrovoľné nemocenské poistenie.
Čo sa týka podpory, keďže si bola zamestnaná predpokladám z dĺžky trvania výpovednej lehoty viac ako 5 rokov, nárok na podporu v nezamestnanosti mať budeš.

Ak náhodou otehotnieš, tak by možno bolo lepšie dať sa vypísať po skončení PP na PN. Ak si mala dobrý plat, tak Ti môžu PN počítať z posledného zamestnania, a ak si mala plat nižší, tak sa dá spraviť to tak, aby si PN a následne aj materskú mala počítanú z maxima, dostala by si cca. 577€ mesačne. Musela by si si urobiť nový PP. :cool:
durantus
29.07.09,18:36
Dobry den Ja mam podobny problem az na to ze som v skusobnej dobe,ktora mi konci k poslednemu dnu v juli, a otehotnela som. Co som velmi rada ze sa to podarilo po tolkych rokoch ale moju radost mi pokazil zamestnavatel a a dal mi vypoved. Ale je dovolenkove obdobie a nema ma kto nahradit, dal mi zmluvu kde mi ju predlzil o jeden mesiac teda do konce augusta. Ci moze takto postupovat ked som tehotna a ci mam v tomto pripade nejake pravo aj ja. Ani si neviem predstavit ako to bude fiancne. Tak Vas prosim o radu dakujem
Tweety
29.07.09,18:50
Dobry den Ja mam podobny problem az na to ze som v skusobnej dobe,ktora mi konci k poslednemu dnu v juli, a otehotnela som. Co som velmi rada ze sa to podarilo po tolkych rokoch ale moju radost mi pokazil zamestnavatel a a dal mi vypoved. Ale je dovolenkove obdobie a nema ma kto nahradit, dal mi zmluvu kde mi ju predlzil o jeden mesiac teda do konce augusta. Ci moze takto postupovat ked som tehotna a ci mam v tomto pripade nejake pravo aj ja. Ani si neviem predstavit ako to bude fiancne. Tak Vas prosim o radu dakujem
Ale čo predlžil, skúšobnú dobu? Tá sa nemôže predlžovať.
brčko
29.07.09,19:00
Dobry den Ja mam podobny problem az na to ze som v skusobnej dobe,ktora mi konci k poslednemu dnu v juli, a otehotnela som. Co som velmi rada ze sa to podarilo po tolkych rokoch ale moju radost mi pokazil zamestnavatel a a dal mi vypoved. Ale je dovolenkove obdobie a nema ma kto nahradit, dal mi zmluvu kde mi ju predlzil o jeden mesiac teda do konce augusta. Ci moze takto postupovat ked som tehotna a ci mam v tomto pripade nejake pravo aj ja. Ani si neviem predstavit ako to bude fiancne. Tak Vas prosim o radu dakujem

Súhlasím s Tweety, skúšobná doba sa nemôže predlžovať vid Zákonník práce § 45 ods.1.
Ak oznámiš tehotenstvo zamestnávatelovi písomne s preukázaním tehotenstva lekárom v zmysle ZP § 40 ods.6 po ukončení skúšobnej doby dohonutej pôvodne, tak ti výpoved dať nemôže.
brčko
29.07.09,19:06
No výpoveď si dostala ešte pred otehotnením, takže pracovný pomer končí uplynutím výpovednej lehoty. Záleží podla ktorého písmena § 63 ods.1 bola výpoved daná. Ak podla § 63 ods.1 písm. a), tak platí, čo napísala Janka. Ak napr. podla § 63 ods.1 písm. b) a tehotenstvo bolo riadne písomne zamestnávatelovi oznámené aj s predložením potvrdenia od lekára, tak prac.pomer nekončí posledným dnom VD ale až posledným dnom ochrannej doby (vid Zákonník práce § 64 ods.2 +ods.1 písm.c). V ochrannej dobe si počas tehotenstva, PN, v čase čerpania MD aj RD. Mne sa presne toto stalo v r. 2008 som dostala výpoved a môj PP este trvá. T.č. som už na RD.
No a čo sa týka materskej, tak ak nastúpiš na materskú do 6 mesiacov od skončenia PP, budeš v ochrannej lehote zo zamestnania a dostaneš materskú počítanú z platu v zamestnaní.
Ak by si však na materskú nastúpila až po 6 mesiacoch, čiže po uplynutí ochrannej lehoty, nárok na materské z tohoto zamestnania už mať nebudeš.
Potom sú však iné možnosť, alebo nové zamestnanie pár dní pred nástupom na MD, alebo dobrovoľné nemocenské poistenie.
Čo sa týka podpory, keďže si bola zamestnaná predpokladám z dĺžky trvania výpovednej lehoty viac ako 5 rokov, nárok na podporu v nezamestnanosti mať budeš.

Ak náhodou otehotnieš, tak by možno bolo lepšie dať sa vypísať po skončení PP na PN. Ak si mala dobrý plat, tak Ti môžu PN počítať z posledného zamestnania, a ak si mala plat nižší, tak sa dá spraviť to tak, aby si PN a následne aj materskú mala počítanú z maxima, dostala by si cca. 577€ mesačne. Musela by si si urobiť nový PP. :cool:

Dá sa ísť najprv na PN (ak ešte nebudeš mať doklad o tehotenstve) a potom oznámiť tehotenstvo. Aj počas PN si v ochrannej dobe.
Chobot
29.07.09,22:37
Dobry den Ja mam podobny problem az na to ze som v skusobnej dobe,ktora mi konci k poslednemu dnu v juli, a otehotnela som. Co som velmi rada ze sa to podarilo po tolkych rokoch ale moju radost mi pokazil zamestnavatel a a dal mi vypoved. Ale je dovolenkove obdobie a nema ma kto nahradit, dal mi zmluvu kde mi ju predlzil o jeden mesiac teda do konce augusta. Ci moze takto postupovat ked som tehotna a ci mam v tomto pripade nejake pravo aj ja. Ani si neviem predstavit ako to bude fiancne. Tak Vas prosim o radu dakujem

Toto je málo informácií na to, aby sme posúdili, či je to v súlade s legislatívou alebo nie. Teoreticky je možné predĺžiť skúšobnú dobu tak, že ste dohodou ukončili predchádzajúci pracovný pomer (alebo aj jednostranným ukončením v skúšobnej dobe) a následne by sa uzatvoril nový pracovný pomer buď a dobu určitú do konca augusta, alebo aj neurčitú s novou skúšobnou dobou. Pre presnú odpoveď by bolo treba preštudovať pôvodnú pracovnú zmluvu, ukončenie prac. zmluvy a novú prac. zmluvu.

Ak je to v súlade so ZP, tak môže tak postupovať aj keď si tehotná. Aké konkrétne tvoje právo máš na mysli? Finančne to bude tak, že ti bude platiť plat dovtedy, kým u neho budeš pracovať. Potom od nástupu na materskú dovolenku budeš dostávať materský príspevok, pokiaľ spĺňaš podmienky na jeho priznanie. Ak nie, tak budeš dostávať rodičovský príspevok, čo je niečo cez 150 EUR.
durantus
30.07.09,12:44
DAKUJEM za odpovede. Prva pracovna zmluva bola na dobu urcitu teda do konca roka 2009. do zamestnania som nastupila 1. maja 2009 a skusobna doba mi koncila k poslednemu dnu v mesiaci jul. Mne mzdova uctovnicka zavolala ze mi pracovnu zmluvu prerobi do konca augusta.Ja som zamestnavatelovi neoznamila ze som tehotna ani pisomne ani nijak oznamila to moja veduca na zaklade toho ze som sa vratila od lekara a videla mi sono snimok. A nove prerobenie zluvy som tiez este nedostala. Preto som prosila o radu lebo 17. augusta idem na kontrolu a ci sa mam dat vypisat na PN. ci ma moze prepustit aj ked uz budem na PNke? Som stoho dost zufala lebo predtym som pracovala 2, roky ale na polovicny pracovny pomer. Preto ma to zaujimalo ci budem mat narok aj na niejaku financnu pomoc ako je matrska alebo rodicovsky prispevok. Este rad chcem krasne podakuvat za vsetky odpovede.
veronikasad
30.07.09,13:49
DAKUJEM za odpovede. Prva pracovna zmluva bola na dobu urcitu teda do konca roka 2009. do zamestnania som nastupila 1. maja 2009 a skusobna doba mi koncila k poslednemu dnu v mesiaci jul. Mne mzdova uctovnicka zavolala ze mi pracovnu zmluvu prerobi do konca augusta.Ja som zamestnavatelovi neoznamila ze som tehotna ani pisomne ani nijak oznamila to moja veduca na zaklade toho ze som sa vratila od lekara a videla mi sono snimok. A nove prerobenie zluvy som tiez este nedostala. Preto som prosila o radu lebo 17. augusta idem na kontrolu a ci sa mam dat vypisat na PN. ci ma moze prepustit aj ked uz budem na PNke? Som stoho dost zufala lebo predtym som pracovala 2, roky ale na polovicny pracovny pomer. Preto ma to zaujimalo ci budem mat narok aj na niejaku financnu pomoc ako je matrska alebo rodicovsky prispevok. Este rad chcem krasne podakuvat za vsetky odpovede.
Ak podpíšeš dodatok k pracovnej zmluve alebo dohodu o zmene pracovnej zmluvy, v ktorej bude zmena z doby neurčitej na dobu určitú do 31.8.2009, tvoj pracovný pomer skončí týmto dňom. Ak v priebehu augusta nastúpiš na PN, pracovný pomer skončí 31.8.2009, ale davky nemocenského ti bude naďalej vyplácať sociálna poisťovňa.

Pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú končí týmto dňom. Neplatí ochranná doba v prípade tehotenstva ani PN-ky.
Holbojova
31.07.09,05:08
Dakujem za odpovede.
jankasm
31.07.09,08:30
DAKUJEM za odpovede. Prva pracovna zmluva bola na dobu urcitu teda do konca roka 2009. do zamestnania som nastupila 1. maja 2009 a skusobna doba mi koncila k poslednemu dnu v mesiaci jul. Mne mzdova uctovnicka zavolala ze mi pracovnu zmluvu prerobi do konca augusta.Ja som zamestnavatelovi neoznamila ze som tehotna ani pisomne ani nijak oznamila to moja veduca na zaklade toho ze som sa vratila od lekara a videla mi sono snimok. A nove prerobenie zluvy som tiez este nedostala. Preto som prosila o radu lebo 17. augusta idem na kontrolu a ci sa mam dat vypisat na PN. ci ma moze prepustit aj ked uz budem na PNke? Som stoho dost zufala lebo predtym som pracovala 2, roky ale na polovicny pracovny pomer. Preto ma to zaujimalo ci budem mat narok aj na niejaku financnu pomoc ako je matrska alebo rodicovsky prispevok. Este rad chcem krasne podakuvat za vsetky odpovede.

Pokiaľ si v posledných dvoch rokoch pracovala, aj keď len na skrátený pracovný úväzok, tak nárok na materské mať budeš. Dokonca, ak máš spriaznenú dušu môžeš získať aj maximálnu materskú, prípadne aj PN. Mesačne je to cca. 577€. Materská sa poberá 28 týždňov pri jednom dieťatku, potom budeš dostávať až do 3 rokov veku dieťaťa rodičovský príspevok. Dokonca, keby si aj nemala nárok na materské, tak nárok na rodičovský príspevok máš odo dňa narodenia dieťaťa.
Čo sa týka tej materskej a PN, tak ak máš nejakého zamestnávateľa, čo by Ťa na pár dní zamestnal s platom vo výške maximálneho VZ, čo je 1084,55€, to by sme ešte prepočítali na dni, kedy by ten nový PP trval, tak by som vkľude tento PP ukončila, po jeho skončení sa na pár dní zamestnať v novom PP ako som už písala, a potom nastúpiť na PN. PN by bola počítaná z toho nového PP, a teda by si mohla naozaj dostávať nejakých 577€ mesačne. Počas celej PN a následne aj počas materskej. Po nástupe na materskú môžete PP kedykoľvek ukončiť dohodou.
Je tu ešte jedna vec, prvých 10 dní PN platí zamestnávateľ, takže to by Ti musel vyplatiť, ale kľudne sa s ním dohodni, že mu to všetko vrátiš, Tebe sa to vyplatí, za získanie takej peknej sumičky to stojí. :cool:
flori
30.09.09,15:10
Dobry den, ahojte... viete mi poradit, či sa §64 ods2 vzťahuje aj na vypoved danu podla §63 a) ?? Som tehotna co som aj riadne pisomne v 9/2009 oznamila zamestnavatelovi, ale stale neviem ci si dobre vykladám to, ze sa na mna vztahuje §64 ods 2. Vypoved mi bola daná v 8/2009. Na internete nachádzam rozchádzajúce sa odpovede, niekto píse ze sa to vztahuje len na toho kto ma vypoved podla §63 b, atd. Ďakujem velmi pekne za odpoved.
brčko
30.09.09,15:22
Dobry den, ahojte... viete mi poradit, či sa §64 ods2 vzťahuje aj na vypoved danu podla §63 a) ?? Som tehotna co som aj riadne pisomne v 9/2009 oznamila zamestnavatelovi, ale stale neviem ci si dobre vykladám to, ze sa na mna vztahuje §64 ods 2. Vypoved mi bola daná v 8/2009. Na internete nachádzam rozchádzajúce sa odpovede, niekto píse ze sa to vztahuje len na toho kto ma vypoved podla §63 b, atd. Ďakujem velmi pekne za odpoved.


ak sa zamestnávatel alebo jeho časť ruší alebo premiestnuje, tak môže dať výpovede podla § 63 ods.1 písm. a) Zákonník práce všetkým zamestnancom, a bez ohladu na to, či sú PN, tehotné, na MD, RD. Pri výpovedi z tohto dôvodu neplatí zákaz výpovede - vid § 64 ods.3 písm. a). Tvoj PP bohužial končí uplynutím výpovednej lehoty.
flori
30.09.09,15:28
jej ahoj ako rychlo si odpisal/a/ ďakujem.
To, ze moja vypoved je platna tak s tym ratam, ale neviem ci sa na mna vztahuje §64 ods 2, cize PP skonči koncom ochrannej doby. To mi stale nieje jasné či sa toto ustanovenie vztahuje aj na mna ked som §63a. DAKUJEM.
flori
30.09.09,15:30
Zakaz vypovede sa na mna nevztahuje to viem, ale stale neviem ci sa vztahuje §64 odsek 2 - "...PP sa konci uplynutim ochrannej doby.."
brčko
30.09.09,15:31
jej ahoj ako rychlo si odpisal/a/ ďakujem.
To, ze moja vypoved je platna tak s tym ratam, ale neviem ci sa na mna vztahuje §64 ods 2, cize PP skonči koncom ochrannej doby. To mi stale nieje jasné či sa toto ustanovenie vztahuje aj na mna ked som §63a. DAKUJEM.

tvoj PP končí uplynutím výpovednej doby, t.j. nie až uplynutím ochrannej doby.
flori
30.09.09,15:36
ale prečo? len kvoli tomu ze mam §63 a/? Čiže to myslíš tak ze sa na mna odsek 2 v § 64 nevztahuje? Tým že som tehotenstvo písomne oznámila tak niesom v ochrannej dobe? ... prepač viac otazok ale chcem si to ujasnit :)
brčko
30.09.09,15:37
ale prečo? len kvoli tomu ze mam §63 a/? Čiže to myslíš tak ze sa na mna odsek 2 v § 64 nevztahuje? Tým že som tehotenstvo písomne oznámila tak niesom v ochrannej dobe? ... prepač viac otazok ale chcem si to ujasnit :)

lebo na § 63 ods.1 písm. a) sa ochranná doba t.j. zákaz výpovede nevzťahuje, t.j. ty nie si v OD voči tomuto § (teda písm.a). Ak by si dostala výpoved z nadbytočnosti (§ 63 ods.1 písm. b), tak v OD si. No a ods.2 sa odvoláva na OD.
flori
30.09.09,15:41
:( a fakt myslis ze to tak je? nieje ten odsek 2-§64 všeobecne? Lebo keby som PN tak som v ochrannej dobe a ked tehotna tak to uz nie? vieš, že aj ked mam §63a, ale predsa som pisomne oznamena tehotna :)
uff no viem chcem asi pocut ze to tak je, lebo vsade najdem len ze ano tehotenstvo je ochranna doba, ale to ze 63a to uz nekonkretizuju.
brčko
30.09.09,15:43
:( a fakt myslis ze to tak je? nieje ten odsek 2-§64 všeobecne? Lebo keby som PN tak som v ochrannej dobe a ked tehotna tak to uz nie? vieš, že aj ked mam §63a, ale predsa som pisomne oznamena tehotna :)
uff no viem chcem asi pocut ze to tak je, lebo vsade najdem len ze ano tehotenstvo je ochranna doba, ale to ze 63a to uz nekonkretizuju.


ani keby si bola PN, tak nie so v OD voči výpovedi podla § 63 ods.1písm.a).

ak sa ruší len časť podniku, tak niekedy robia tak, že ukončia PP až posledným dnom RD. Aspon poznám taký prípad.
flori
30.09.09,15:46
nemyslím zákaz výpovede, ale to ze PP by mi mal skončiť nie vypovednou ale koncom ochrannej, napr. ked budem PN ukoncenim PN ale ked som tehotna tak ukoncenim teho alebo MD či RD.
no nič, trosku dost mi klesla nalada, DAKUJEM ZA RADY. Este sa spytam ci s tym mas skusenost alebo proste to vies?
brčko
30.09.09,15:53
nemyslím zákaz výpovede, ale to ze PP by mi mal skončiť nie vypovednou ale koncom ochrannej, napr. ked budem PN ukoncenim PN ale ked som tehotna tak ukoncenim teho alebo MD či RD.
no nič, trosku dost mi klesla nalada, DAKUJEM ZA RADY. Este sa spytam ci s tym mas skusenost alebo proste to vies?


cca pred dvomi rokmi som hladala odpoved na túto otázku tiež, zakladala som novú tému.
Potom som dostala výpoved ale podla písm. b), bola na PN, MD a som na RD. Prac.pomer mi akurát dnes končí, lebo mi skončila OD (teda z vlastnej vôle som požiadala o ukončenie RD). KOlegyna dostala výpoved podla písm.a), ale počkali do skončenia RD, no a tiež poznám prípad výpovede počas MD. Ale teda konkrétne a presne tvoj prípad som nebola, takže ťa asi týmto nepresvedčím :)

Tiež som sa pred tými dvomi rokmi čudovala nad tým ods.2, no musíš aj trochu nadväzovať, aj ked to nie je presne polopatisticky napísané.

Proste ak na § 63ods.1písm.a) neplatí zákaz výpovede (vid ods.3 "Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoved danú zamestnancovi a) z dôvodov ustanovujúcich v § 63 ods.1 písm.a) ..."), tak nan neplatí ani celý ods.1 ( "Zamestnávatel nesmie dať zamestnancovi výpoved v ochrannej dobe, a to ..."), t.j. neplatí nan ani ochranná doba. Tak som si to zdôvodnila ja.
flori
30.09.09,15:59
ano nasla som tu aj tvoju otazku ohladom tohto ustanovenia ale tiez mi z tych odpovedi nebolo toto jasné. Mne dvaja pravnici povedali ze sa to na mna vztahuje, ale stale hladam lebo zatial to so zamest. nemam ukoncene a neviem ako sa k tomu postavia. Ok hm ked budem mat dake stanovisko dam ti vedet :)
Pa a dakujem.
Chobot
01.10.09,10:59
ano nasla som tu aj tvoju otazku ohladom tohto ustanovenia ale tiez mi z tych odpovedi nebolo toto jasné. Mne dvaja pravnici povedali ze sa to na mna vztahuje, ale stale hladam lebo zatial to so zamest. nemam ukoncene a neviem ako sa k tomu postavia. Ok hm ked budem mat dake stanovisko dam ti vedet :)
Pa a dakujem.

Ide o to, ako si kto vyloží odseky 1, 2 a 3 toho paragrafu 64.

Podľa mňa je to tak, že odsek č. 1 pojednáva o zákaze výpovede. Odsek 2 následne rieši situáciu v rámci zákazu výpovede, že ak sa výpoveď dá pred začiatkom ochrannej doby, čo bude potom. Teda ods. 2 priamo nadväzuje na ods. č. 1. a stále pojednáva o zákaze výpovede.

Potom nastupuje odsek č. 3, ktorý hneď v písmene a) jasne povie, že zákaz výpovede neplatí pre výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a). Tým teda povedal, že pre túto výpoveď neplatí odsek 1 ani nadväzujúci odsek 2.

Keby zákonodarca chcel, aby odsek 2 platil všeobecne, tak by najprv ako odsek 2 uviedol odsek 3 (teda prípady, kedy neplatí zákaz výpovede) a až následne by uviedol to, že čo ak sa výpoveď dáva pred začiatkom ochrannej doby.

Treba tie zákony čítať pozorne a niekedy si aj domýšľať, čo kedy platí a ktoré ustanovenie ktoré vylučuje. Uznávam, že je to nie jasné, ale z logiky veci musíš uznať, že nemôžeš mať pracovný pomer (napr. ak by si bola 3 roky na RD) s firmou, ktorá bola zrušená pred 3 rokmi.
flori
04.10.09,07:55
ahoj, dakujem ze si si tie §§ pozrel a venoval sa tomu, lebo ono fakt z toho vychádza to ako vravíš. Ale predsa mi stale vrta v hlave ze ci ten odsek 2 nieje všeobecný :( a tak by platil aj na mna. Ale ako vravíš je to nezmysel keby 3 roky by mi trval PP a firma by bola zrusena, i ked v mojom pripade ide len o premiestnenie zam., t.j. mojho miesta a viem ze by sa dalo pokracovat v PP. Len ide o to ze ci mam narok v zmysle §64 ods2.
Chobot
05.10.09,08:54
ahoj, dakujem ze si si tie §§ pozrel a venoval sa tomu, lebo ono fakt z toho vychádza to ako vravíš. Ale predsa mi stale vrta v hlave ze ci ten odsek 2 nieje všeobecný :( a tak by platil aj na mna. Ale ako vravíš je to nezmysel keby 3 roky by mi trval PP a firma by bola zrusena, i ked v mojom pripade ide len o premiestnenie zam., t.j. mojho miesta a viem ze by sa dalo pokracovat v PP. Len ide o to ze ci mam narok v zmysle §64 ods2.


Vidím, že ťa stále hlodá červík pochybnosti...

Tak pôjdem na to inak. Máme prípad, kedy zamestnanec hrubo poruší prac. disciplínu a zamestnanec mu dá výpoveď s dvojmesačnou výpovednou dobou z dôvodu hrubého porušenia prac. disciplíny. Po mesiaci od doručenia výpovede dlhodobo ochorie, dajme tomu na 10 mesiacov.

Čo si myslíš, kedy sa skončí jeho prac. pomer? Až keď skončí PN-ku, alebo po uplynutí výp. doby?
adkamarosko
14.03.10,18:47
Zdravím Vás, som tu nováčik a potrebovala by som poradiť...
Možno to ani nebude patriť k tejto téme, ale neviem, kde by som sa mohla na PORADE obrátiť::rolleyes:
Podpísala som výpoveď par. 63 odst. 1, písmeno b). Od 01.04.2010 mi plynie 2-mesačná výpovedná doba s 2-mesačným odstupným. Chcem sa spýtať: 1) či existuje nejaká ochranná lehota, ak by sa nám s manželom podarilo otehotnieť počas výpovednej doby, alebo 2) do akej doby by sme "mali otehotnieť", aby sa na mňa vzťahovala ochranná doba.
Ďakujem:)
rodina1
14.03.10,18:57
Zdravím Vás, som tu nováčik a potrebovala by som poradiť...
Možno to ani nebude patriť k tejto téme, ale neviem, kde by som sa mohla na PORADE obrátiť::rolleyes:
Podpísala som výpoveď par. 63 odst. 1, písmeno b). Od 01.04.2010 mi plynie 2-mesačná výpovedná doba s 2-mesačným odstupným. Chcem sa spýtať: 1) či existuje nejaká ochranná lehota, ak by sa nám s manželom podarilo otehotnieť počas výpovednej doby, alebo 2) do akej doby by sme "mali otehotnieť", aby sa na mňa vzťahovala ochranná doba.
Ďakujem:)
Zákonník práce

§ 64
(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

Z tvojej otázky ale vyplýva, že tehotná ešte nie si. Ak ti už bola daná výpoveď, musíš otehotnieť čo najskôr, aby si stihla zamestnávateľovi počas výpovednej doby oznámiť, že si tehotná, aby sa ťa potom týkal ods. 2 uvedeného paragrafu.
ivka70
14.03.10,19:01
Zdravím Vás, som tu nováčik a potrebovala by som poradiť...
Možno to ani nebude patriť k tejto téme, ale neviem, kde by som sa mohla na PORADE obrátiť::rolleyes:
Podpísala som výpoveď par. 63 odst. 1, písmeno b). Od 01.04.2010 mi plynie 2-mesačná výpovedná doba s 2-mesačným odstupným. Chcem sa spýtať: 1) či existuje nejaká ochranná lehota, ak by sa nám s manželom podarilo otehotnieť počas výpovednej doby, alebo 2) do akej doby by sme "mali otehotnieť", aby sa na mňa vzťahovala ochranná doba.
Ďakujem:)

Ak by si dokazala do konca vypovednej doby oznamit zamestnavatelovi, ze si tehotna, tak tvoj prac. pomer neskonci posl.den vypovednej doby, ale skonci az tvojim navratom do prace po MD a RD. Rovnako ak by si isla na PN pred koncom vypovednej doby, tak ti konci prac. pomer az poslednym dnom PN, ak ten bude nesdkor ako posl. den podla vypovednej doby.

je to ten par- 64 ods. (2), kt. cituje Jarmila (rodina1)
veronikasad
14.03.10,19:03
Zdravím Vás, som tu nováčik a potrebovala by som poradiť...
Možno to ani nebude patriť k tejto téme, ale neviem, kde by som sa mohla na PORADE obrátiť::rolleyes:
Podpísala som výpoveď par. 63 odst. 1, písmeno b). Od 01.04.2010 mi plynie 2-mesačná výpovedná doba s 2-mesačným odstupným. Chcem sa spýtať: 1) či existuje nejaká ochranná lehota, ak by sa nám s manželom podarilo otehotnieť počas výpovednej doby, alebo 2) do akej doby by sme "mali otehotnieť", aby sa na mňa vzťahovala ochranná doba.
Ďakujem:)
pýtaš sa na ochrannú dobu v súvislosti so skončením prac. pomeru v zmysle Zákonníka práce alebo nárok na materské v zmysle zákona o sociálnom poistení ?