mapope
29.07.09,09:10
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v nasledovnom probléme. Súkromná osoba prenajíma s.r.o.- čke budovu skladu. Na budove je potrebné vykonať úpravy - technické zhodnotenie. Na základe zmluvného dojednania s.r.o. bude technické zhodnotenie odpisovať a zároveň si uplatní DPH na vstupe. Prenajímateľ chce, aby sa suma nájmu (po písomnej dohode) ponížila o čiastku vynaloženú na stavebné úpravy. Z akej čiastky bude platiť daň z prenájmu – z čiastky dohodnutej v zmluve, alebo len z čiastky skutočne uhradenej na účet?
kori
29.07.09,12:36
mám za to že v tomto prípade ak je to zmluvne dohodnuté by to mohol byť príjem nepeňažnej povahy a teda daň sa platí z dohodnutej čiastky.
mapope
29.07.09,12:44
Ďakujem, tiež som uvažovala podobne.
alusa783
21.02.12,09:40
Zdravím

aj ja tu mam jeden problém:
FO vlastní dom, časť z neho prenajme s. r. o., dohodnutý nájom 500eur na dobu 15 rokov
s. r. o. namontuje kurenie, fotovoltaické panely, elektroinštaláciu, podlahové kúrenie, drobné rekonštrukcie, výmena okien v danej časti prípadne aj iné veci.
s. r. o. bude prenajaté priestory využívať ako ukážkové priesotry, na podporu svojej činnosti a zvýšenie zisku.
veci čo sa zakupia nebudú zaradené podla učtovníctva ako dlhodobý hmotný majetok, nakoľko ani jedna z nich nebude nad 1 700eur.
Otázky
1, je to nepenažný príjem FO a tým pádom sa musí registrovať na DU?
2. treba to ošetrit preriodickým sumárom čo firma investovala a zakupila do prenajatých priestorov?(ako často?)
3. kedže nájom nebude zaplatený tak náklady z nakupených vecí si môžeme uplatnovať v nákladoch?
4. v konečnom dôsledku po sumarizácii ak dohodnutý nájom bude menší ako suma investície do prenajatých priestovov, tak zvyšok sa odčíta z nákladom (budú to nedanové?)
5. v účtovníctvo je potrebné to dako zvlášť účtovať alebo stačí len na analytike ?
alusa783
22.02.12,07:28
? :(