Zuzana18
29.07.09,08:25
Ahojte,chcela by som vas poprosit o pomoc.
V marci som podala danove priznanie k dani z prijmov PO, v juni v danej firme objavili doklady, ktore mi zabudli dat a bolo potrebne ich douctovat do roku 2008, cize musim robit dodatocne DP. Otvorila som uctovne knihy (kedze uct.zavierka este nebola schvalena) a douctovala som doklady normalnym postupom, cize 501,518/211, potom som uctovnictvo uzavrela a vytlacila novu suvahu a VZaS, poznamky. DDP by som mala odoslat do 31.07., aby som splnila podmienku do konca mesiaca nasledujuceho po mesiaci, v ktorom skutocnosti boli zistene (datum na DDP je 29.6). Postupujem spravne? (firma mala za uct. obdobie stratu)
Zuzana18
29.07.09,14:03
Prosim vas mozte mi niekto poradit?
Ester plus
30.07.09,06:46
Zákonom č.60/2009 Z.z. s účinnosťou od 1.3.2009 bol novelizovaný zákon č. 595/2003 Z.z. Novo doplnené ustanovenie §17 ods. 31 umožňuje daňovníkovi ktorý vykázal vyšší základ dane v predchádzajúcom zdaňovacom období aby v tom zdaňovacom období, v ktorom túto skutočnosť zistí úprava výsledku hospodárenia v účtovníctve bola akceptovaná aj pri stanovení výšky základu dane z príjmov a daňovej povinnosti. Takýto postup nevyžaduje podanie DDP podľa § 17 ods. 15.
Tento posup nemožno použiť ak v predchádzajúcich zd.obdobiach bol vykázaný nižší základ dane.
Tvoj uvádzaný postup je správny a podľa môjho názoru máš možnosť vybrať si ktorý použiješ, nakoľko sa v zákone uvádza že ak sa daňovník rozhodne pre takýto "nový" postup v príslušnom zd.období, neuplatní sa úprava základu dane podľa §17 ods. 15.
Snáď sa niekto ešte k tejto problematike vyjadrí.